Προς το περιεχόμενο

Ο υπερβολικός Raptor της WD.


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άρα απο ότι κατάλαβαμεγάλη διαφορά δέν θα δώ σε raptor για windows και εφαρμογές! να το αλλάξω και να πάρω έναν 500άρη απλό!

 

Θα το πάω π΄'ισψ στο Πλαίσιο απο δευτέρα να μου τον αλλάξουν

 

Αν τον δώσεις θα το μετανιώσεις. Το μεγαλύτερο bottleneck factor στους σημερινούς υπολογιστές είναι οι σκληροί δίσκοι. θα πέσει σε αντιληπτό βαθμό η όλη ταχύτητα του συστήματος σου.

 

Δοκίμασε αυτό που σου είπα με το superfetch και θα με θυμηθείς.

 

Επίσης έλεγξε μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο χρησιμοποιεί το σκληρό σου συνέχεια και δες αν μπορείς να το απενεργοποιήσεις από το startup.

 

Στα λέω γιατί και εγώ είμαι πολύ κολλημένος με τον θόρυβο και σε καταλαβαίνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Νομίζω ότι οι παραπάνω χαρακτηρισμοί είναι υπερβολικοί και θα πρέπει να αποφεύγονται σε ένα φόρουμ.

 

Nαι όντως γιατί σε λίγο περιμένουμε και τον Zουράρη να κάνει register :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική για να δεις αν αξίζει τον κόπο ο Raptor, βάλε Windows και στους 2 σκληρούς και δούλεψέ τους για 1-2 μέρες.

Βέβαια αυτό απαιτεί όρεξη και χρόνο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bottleneck ειναι σχετικό. για να οφελείται 100% απο τις 10.000 στροφές θα επρεπε να εχει και OS, και page file, και τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν μεγάλα αρχεια, και τα αρχεια που επεξεργάζεται, όλα σε Ραπτορ.

τωρα με 32 gb, τι να πρωτοβάλει. αναγκαστικα θα εχει πράγμα και στον 500αρη.

τέλος πάντων, πρωτα πρεπει να ιεραρχήσει τις προτεραιότητες. Ταχύτητα ή ηρεμία. Αν δεν μπορει να συγκεντρωθεί με τον ραπτορ που του πήρε τ΄αυτιά, η ταχύτητα απόκρισης δεν έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχνατε την πιο ΚΑΛΗ και ΦΤΗΝΗ λυση για ηχομονωση σκληρων..

 

με την οποια μπορεις να κοιμασαι ανετα διπλα σε ραπτορα..(οχι το δεινοσαυρο..:Ρ)

 

 

Ωτοασπίδες

 

:):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λειτουργικό ναί το έχω στον raptor! αυτό δηλαδή συνεπάγεται και windows explorer,firefox κτλ! και επειδή όλη μέρα είναι ανοιχτά τα δύο αυτά browsers δουλεύει συνέχεια ο σκληρός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μόνο μην πάρεις τον wd5000aaks τον 500άρη κάνει πολύ θόρυβο στο seek iddle είναι αθόρυβος βέβαια.Εγώ απογοητεύτηκα από την αγορά του λόγω του υπερβολικού θορύβου του.Τώρα δεν έχω ακούσει raptor για να κάνω σύγκριση απλά μην την πατήσεις και πάρεις wd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο δεύτερος σκληρός μου Western Digital είναι και μάλιστα αυτός που λες. Δεν ξέρω καν τι ήχο έχει...

 

Μήπως είναι ελαττωματικός ο δικός σου και μουγκρίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει από πολλούς να παραπονιούνται για τα επίπεδα θορύβου του συγκεκριμένου WD αλλά και εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι το τόσο αξιοσημείωτο στον δικό μου. Τι να πεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...