Προς το περιεχόμενο

Abit ip35pro + E8400 !!!


kosmasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλικαρίσια η μητρική μου δείχνει ότι να ναι. Μήπως φταίει επειδή ο επεξεργαστής είναι νέας γενιάς και χρειάζεται κανα update η μητρική ? :fear:

 

77515579tb0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λέει στο flash μενού BIOS Version P35-.... -14 Τελειώνει σε 14. όταν κάνω Update λέει ότι έχω το τελευταίο. Εχω κάποιο πρόβλημα στον αισθητήρα ή απλά Bug ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον Bug οι περισσότεροι κάτοχοι το των 45nm pernyn έχουν διαπιστώσει αυτό το πρόβλημα.

Έχεις δοκιμάσει να του κανείς οverclock? Από θερμοκρασίες πάντως δείχνει πολύ κρύος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το να δείχνει στα bios 127 Βαθμούς είναι Bug της μητρικής έτσι ? Ας ελπίσουμε να βγάλει κανα patch η Abit :) Δεν νομίζω ακόμα να πάω για overclock. Πάντως ο επεξεργαστής σε κατάσταση Idle δεν ενεργοποιεί το EIST. Δουλεύει μόνιμα στα 3ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πραγματική θερμοκρασία είναι αυτή που λέει το coretemp, ίσος στο μέλλον η Abit να διορθώσει το πρόβλημα αυτό.

Αν λειτουργεί μόνιμα στα 3GHz θα το δεις από το CPU-Z. Τα υπόλοιπα προγράμματα δεν σου δείχνουν τα σκαμπανεβάσματα συχνότητας CPU & τάσης (V-core).

cpuz 144

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι απο το cpu-z το είδα :) Μόνιμα στα 3ghz. Πάντως είδα μεγάλη διαφορά. Είχα βάλει με το convert X to dvd να κάνω το Rambo 2008 σε dvd και έγραφε 42 λεπτά για να γίνει η μετατροπή με τον Ε6750 που είχα πρίν . Τώρα λέει 16 λεπτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσος πριν αλλάξεις από 6750 σε 8400 είχες απενεργοποίηση το EIST από το bios.

 

H διαφορά είναι τεραστία *2,5 ταχύτερος ο 8400, μήπως δεν έβαλες κάποια φίλτρα και συγκρίνεις ανομία της δυο cpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες το καινούριο Bios αλλά είναι Beta ακόμα και η Abit δεν το έχει βγάλει στο site της κάνε λίγο υπομονή και θα έχεις διάφορα καλούδια πάνω (0.5 πολλαπλασιαστή / 2 dividers ακόμα και άλλα ) εγώ και ο KostasSti το έχουμε και παίζει μια χαρά αν ψαχτεί λίγο θα το βρεις και εσύ απλά μόνο μην κάνεις το update από win γιατί θα πάθεις ότι έπαθα εγώ

 

http://www.outofspecs.gr/forum/showpost.php?p=15466&postcount=210

http://www.outofspecs.gr/forum/showpost.php?p=15474&postcount=211

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλούδια dividers δεν κατάλαβα τι είναι αλλα τέσπα :) I am noob :) δηλαδή όχι Update απο το flash menu στα windows ? Θα τα πούμε αύριο πάνο. Ωρα για ύπνο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν μου δώσει αναλυτικές πληροφορίες ο Πάνος θα την ανεβάσω :)

 

θεωρητικά αν πειράξω μόνο τα timings σε 5-5-5-15 θα πάνε οι μνήμες στα 1000mhz. Χωρίς να τους δώσω ρεύμα. Οπότε θα δώσω και fsb στα 500Mhz. Αν πάει.

 

lolvr5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά δοκίμασε να τον φτάσεις 3,6GHz δηλαδή fsb 400Χ9 και της μνήμες στα 800MHz 5-5-5-16(προεπιλεγμένα timing).

Ο οδηγός στο spoiler.

 

 

-Μόλις ανοίγει ο υπολογιστής πατάς πολλές φορές το DEL για να μπει στο Bios.

-Μπαίνεις στο μGURU utility---> CPU operation speed(User define)---> External clock 400mhz---> Dram speed(CPU:DRAM) 1:1 (800mhz)----> PCI Express Clock 110MHz.

Tελος πατας ESC 1 φορα και save&exit. Περιμένουμε Αποτελέσματα…:P

 

FirstuGuruPage.JPG

 

 

Όταν γράψεις 400fsb To “Estimated New CPU clock” θα πάει στα 3600mhz.

Speed-VoltageUgu.JPG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...