Προς το περιεχόμενο

Creative X-Fi, τελικά ποια;


myst77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

OK να γινω πιο σαφης γιατι μαλλον δεν το εκανα..

Γιατι:

 

1. Ειναι η μονη που εχει hardware EAX HD 5.0

2. Γιατι οτι εχει να κανει με την sensaura το ξεχναμε την αγορασε η Creative

3. Γιατι εχει μακραν το καλυτερο 3d positioning στα παιχνιδια με ή χωρις ακουστικα

4.Γιατι η M Audio απο προσωπικη εμπειρια με ειχε ταλαιπωρησει αφανταστα με drivers..

 

Απο κει και περα οσο και να μισουμε την Creative για την μονωπολιακη τακτικη της για gaming ειναι μονοδρομος παιδια. Και φυσικα απο θεμα μουσικης ταινιων δεν ειναι χαλια οπως καποιοι θελουν να την παρουσιασουν σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση. Απλα χανει στις λεπτομερειες. Αν λοιπον εισαι ΤΟΣΟ audiophile, εχεις τον καταλληλο εξοπλισμο για να καταλαβεις τις διαφορες και δεν σε νοιαζουν τοσο τα παιχνιδια υπαρχουν και αλλες λυσεις σαφως καλυτερες. Αν θες μια all around πολυ καλη λυση, που ειναι overpriced φυσικα για τους λογους που ειπαμε τοτε πας Creative..

 

 

Ας αφησουμε λοιπον τα σχολια περι ασχετων και ας επικεντρωθουμε στο τι ζηταει ο καθεις απο την καρτα ηχου του. Ο OP ζητησε συγκεκριμενα πραγματα και του απαντησα αναλογως. Και φυσικα δεν τον παραπληροφορησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK να γινω πιο σαφης γιατι μαλλον δεν το εκανα..

Γιατι:

 

1. Ειναι η μονη που εχει hardware EAX HD 5.0

2. Γιατι οτι εχει να κανει με την sensaura το ξεχναμε την αγορασε η Creative

3. Γιατι εχει μακραν το καλυτερο 3d positioning στα παιχνιδια με ή χωρις ακουστικα

4.Γιατι η M Audio απο προσωπικη εμπειρια με ειχε ταλαιπωρησει αφανταστα με drivers..

 

Απο κει και περα οσο και να μισουμε την Creative για την μονωπολιακη τακτικη της για gaming ειναι μονοδρομος παιδια. Και φυσικα απο θεμα μουσικης ταινιων δεν ειναι χαλια οπως καποιοι θελουν να την παρουσιασουν σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση. Απλα χανει στις λεπτομερειες. Αν λοιπον εισαι ΤΟΣΟ audiophile, εχεις τον καταλληλο εξοπλισμο για να καταλαβεις τις διαφορες και δεν σε νοιαζουν τοσο τα παιχνιδια υπαρχουν και αλλες λυσεις σαφως καλυτερες. Αν θες μια all around πολυ καλη λυση, που ειναι overpriced φυσικα για τους λογους που ειπαμε τοτε πας Creative..

 

 

Ας αφησουμε λοιπον τα σχολια περι ασχετων και ας επικεντρωθουμε στο τι ζηταει ο καθεις απο την καρτα ηχου του. Ο OP ζητησε συγκεκριμενα πραγματα και του απαντησα αναλογως. Και φυσικα δεν τον παραπληροφορησα

 

Συμφώνω απόλυτα φίλε μόνο που...και στην λεπτομέρεια, ακόμα και εκεί η πιστότητά της φτάνει σε μεγάλα επίπεδα... Τουλάχιστον εγώ αυτό παρατήρησα σε σχέση με άλλες που έχουν κάποιοι φίλοι. Χαρακτηριστικό παράδειγμα σε games ας πούμε είναι η αλλάγη γεμιστήρα ή το burst του πυροβολισμού και λοιπά...Το λέω αυτο γιατί ένα φιλαράκι δουλέυει σε studio ηχογραφήσεων όπου εκεί υπάρχουν πολλά επαγγελματικά "κομμάτια", και χρησιμοποιούν και creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη του καθενός…

Ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του και πάνω από όλα

δεν ήθελα να θίξω κανέναν με το «άσχετος»… Απλά πιστεύω ότι το θέμα τις Creative

 

Είναι του style «Είμαι γνωστός και με ακλουθούνε όλοι!»

Γιατί στην τελική λες για Creative αλλά δεν έχεις δοκιμάσει και κάτι άλλο…

Μπορεί να είχες δοκιμάσει κάποια M-AUDIO αλλά το θέμα με τα Drivers δεν σημαίνει

ότι δεν αποδίδει και σωστά.

Αν έχεις τα λεφτά για κάτι καλό, τότε θα πάρεις φοβερά Monitors και θα καταλάβεις και την διαφορά…

Ας μην λέμε όμως ότι η Creative τα σπάει όταν την ακούς σε Creative Inspire 7.1, αλλά σε τίποτα

σοβαρά Monitors.

 

Πιστεύω ότι η Creative είναι από τις καλύτερες κάρτες ήχου πριν τις επαγγελματικές,

Απλά αφού μπορείς να πάρεις μια επαγγελματική με τα ίδια λεφτά γιατί να μην το κάνεις;

 

Άποψη μου βέβαια!

Ούτε θέλω να την πω σε κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι η Creative είναι από τις καλύτερες κάρτες ήχου πριν τις επαγγελματικές,

Απλά αφού μπορείς να πάρεις μια επαγγελματική με τα ίδια λεφτά γιατί να μην το κάνεις;

 

 

Σου το εχω γραψει και στα 3 ποστ μου.

Για τον απλουστατο λογο οτι το παιδι δεν ειναι audiophile αλλα θελει μια αρκετα ποιοτικη λυση για μουσικη και ταινιες και για gaming..

Η καλυτερη all around λυση και για τα 3 ειναι η Creative.

Ουτε εγω την παω την Creative για ολους τους λογους που ειπα,αλλα ειναι must σχεδον πλεον αν θες να τα εχεις ολα σε μια λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και πάλι

 

τελικά αγόρασα την X-FI Xtreme Music

 

είμαι πολύ ευχαριστημένος, έχει αυτα που ήθελα

 

άλλωστε για να έχω Audigy2 ZS Platinum και να πάω σε αυτή ήθελα να δώσω τα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Super Moderators

νομίζω πως οι νέοι drivers που βγαίνουν είναι σε μορφή update or something...

δλδ πρέπει πρώτα να έχεις περάσει τους drivers από το cd και μετά καπάκι από πάνω τους καινούριους...

αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://us.creative.com/support/downloads/

Αν χρησιμοποιήσεις το link με Internet Explorer (μόνο έτσι δουλεύει για να κάνει auto detect) πιστεύω βρίσκεις 99% λύση.Εγώ έτσι το κάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hmm ακολουθω το λινκ που εδωσες και με παραπεμπει να κανω install Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio Pack 1.04.0078 ως critical(auto update)....το κανω install,κανω restart pc και μετα παλι στο autoupdate μου λεει να ξανακατεβασω το ιδιο αρχειο....αν ειναι δυνατον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εκανε λέει?

 

Εμένα σε 64μπιτα vista και δουλεύει μια χαρά. και μάλιστα πρίν εγκαταστήσω τους drivers της, μου προσφέρθηκε και το windows update να μου τους περάσει....

 

wtf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...