Προς το περιεχόμενο

vector


mairy87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

>
ContractKinito( ) 
{        
    timi_per_sms = 0.10; 
    timi_per_tilefono_minute = όσο ειναι....     
}

 

σημασια έχει ότι μπορεις μεσα στο σωμα της κλασης να ορισεις κατευθειαν το σωμα της συναρτησης-μελους (στη περιπτωση μας ειναι ο δημιουργος, μπορει να ειναι και αλλες). Και φυσικα μεσα στο σωμα της συναρτησης κανεις οτι θες,οριζεις τιμες, διαβαζεις τιμες τριβεις τα πατωματα, φτιαχνεις καφε κτλ.

Τωρα, αν ορισεις το σωμα της κλασης στο h ή στο cpp ειναι δικο σου θεμα. Καποιοι εδω μεσα μπορει να σου πουν "πρεπει παντα να εχεις τη δηλωση της κλασης στο h και τα σωματα των συναρτησεων της στο cpp".

Ειναι θεμα προγραμματιστικου στυλ, και τι σε βολευει τελικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>
// sto cpp file
ContractKinito::ContractKinito( )
{
 
         timi_per_sms = 0.10; 
         timi_per_tilefono_minute = όσο ειναι.... 
 
} 

Δεν πρέπει να βάλω 2 ορίσματα στην παρένθεση??

 

 

αν ειναι στανταρ οι τιμες που δινεις στα timi_per_sms και timi_per_tilefono_minute οχι.

αν θες να αλλαζουν, ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτη σου την ερωτηση μου λες πως εχεις πολυ μικρη επαφη με τη c++ πραγμα που σημαινει πως το εχεις ψαξει ελαχιστα.

Να σε βοηθησω σε κατι που δε καταλαβες οκ (ας πουμε το κομματι template classes ειναι καπως...) αλλα εσυ εχεις πολυ βασικες ελλειψεις.

Καταλαβες τι εννοουσα για τα 2/3 αυτων που δε γραφουν?

 

Μωρέ εσύ, έχεις απόλυτο δίκιο...

Όταν όμωςδεν έχεις κάποιον να σου δείξει...να σου εξηγήσει 5 βασικά πράγματα...να μπορείς να ξεκινήσεις από κάπου τέλος πάντον...Δεν δημιουργούνται και ερεθίσματα...Ήθελα πολύ να ασχοληθώ με προγραμματισμό!!! Αλλά δεν είχα από πουθενά βοήθεια...τί άλλο μπορώ να κάνω??Ψάχνομαι...να τώρα βρήκα εσένα...μέχρι τώρα όμως?? Και από δω και πέρα??

Δύσκολα τα πράγματα...

 

Αν πρόσεξες στο πρώτο μου μνμ στο φόρουμ, λέω πως αν κάποιος ξέρει από vector να μου στείλει pm γιατί θέλω να μου εξηγήσει 5 βασικά πραγματάκια και ότι δεν ξέρω από αυτά...τώρα βέβαια ξεφύγαμε από το θέμα...αλλά έχω πει στα μνμ μου ότι δίνω εξετάσεις και θέλω να καταλάβω κάποια βασικά πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο mairy87 Εμφάνιση μηνυμάτων

Κώδικας:

 

// sto cpp file

ContractKinito::ContractKinito( )

{

 

timi_per_sms = 0.10;

timi_per_tilefono_minute = όσο ειναι....

 

}

 

Δεν πρέπει να βάλω 2 ορίσματα στην παρένθεση??

 

αν ειναι στανταρ οι τιμες που δινεις στα timi_per_sms και timi_per_tilefono_minute οχι.

αν θες να αλλαζουν, ναι

 

Θέλω να το κάνω πρότυπο...άρα μάλλον να αλλάζουν...πώς θα το υλοποιήσω??Λογικάδεν θα βάζω τιμές αλλά : timi_per_sms = name1parenthesis

Σωστά??

Και στο κεντρικό πρόγραμμα όταν την καλώ θα δίνω τιμές στα ορίσματα...

Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ εσύ, έχεις απόλυτο δίκιο...

Όταν όμωςδεν έχεις κάποιον να σου δείξει...να σου εξηγήσει 5 βασικά πράγματα...να μπορείς να ξεκινήσεις από κάπου τέλος πάντον...Δεν δημιουργούνται και ερεθίσματα...Ήθελα πολύ να ασχοληθώ με προγραμματισμό!!! Αλλά δεν είχα από πουθενά βοήθεια...τί άλλο μπορώ να κάνω??Ψάχνομαι...να τώρα βρήκα εσένα...μέχρι τώρα όμως?? Και από δω και πέρα??

Δύσκολα τα πράγματα...

 

Αν πρόσεξες στο πρώτο μου μνμ στο φόρουμ, λέω πως αν κάποιος ξέρει από vector να μου στείλει pm γιατί θέλω να μου εξηγήσει 5 βασικά πραγματάκια και ότι δεν ξέρω από αυτά...τώρα βέβαια ξεφύγαμε από το θέμα...αλλά έχω πει στα μνμ μου ότι δίνω εξετάσεις και θέλω να καταλάβω κάποια βασικά πράγματα...

 

απο δω και περα τι?

το φορουμ ειναι παντα εδω με παιδια προθυμα να βοηθησουν

και εσυ οταν σταθεις στα ποδια σου θα βοηθας αλλους

 

απλα, εδω μεσα εχουμε μια ιδιοτροπια: βγαζουμε σπυρακια αμα αισθανθουμε πως ο αλλος μπαινει στο φορουμ για να φορτωσει την εργασια του να του την κανουν αλλοι. Θελουμε να δουμε προσπαθεια, και τοτε βοηθαμε.

 

Μη παλαβωνεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να το κάνω πρότυπο...άρα μάλλον να αλλάζουν...πώς θα το υλοποιήσω??Λογικάδεν θα βάζω τιμές αλλά : timi_per_sms = name1parenthesis

Σωστά??

Και στο κεντρικό πρόγραμμα όταν την καλώ θα δίνω τιμές στα ορίσματα...

Σωστά?

σορυ, δε το καταλαβα αυτο

 

οι τιμες, που βρισκονται αρχικα? Τις δινει ο χρηστης? Βρισκονται σε καποιο πινακα? Κατι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο δω και περα τι?

το φορουμ ειναι παντα εδω με παιδια προθυμα να βοηθησουν

και εσυ οταν σταθεις στα ποδια σου θα βοηθας αλλους

 

απλα, εδω μεσα εχουμε μια ιδιοτροπια: βγαζουμε σπυρακια αμα αισθανθουμε πως ο αλλος μπαινει στο φορουμ για να φορτωσει την εργασια του να του την κανουν αλλοι. Θελουμε να δουμε προσπαθεια, και τοτε βοηθαμε.

 

Μη παλαβωνεις....

 

Ναι. Και από ότι βλέπεις, άδραξα αμέσως την ευκαιρία που μου δόθηκε...

Αυτό με "τα σπυράκια", το έχω και εγώ...βοηθάω τους άλλους πάρα πολύ (σε βαθμό αηδίας) σε ότι και αν χρειαστούνε και περνάει από το χέρι μου, αλλά άμα στο τέλος δω αδιαφορία....άστο καλύτερα!!

 

Πρώτον, δεν ζήτησα λυμένη άσκηση από το Α ως το Ω που λες...

και δεύτερον, δεν νομίζω να δίχνω αδιαφορία, αλλά θέληση για μάθηση...όλο σε ρωτάω...γιατί έκανες αυτό και γιατί εκείνο...

κάνω κάπου λάθος??

 

Καλά, από δω και πέρα το δέχομαι...μέχρι εδώ όμως??δεν μπορείς να πεις...δικαιολογούμαι λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορυ, δε το καταλαβα αυτο

 

οι τιμες, που βρισκονται αρχικα? Τις δινει ο χρηστης? Βρισκονται σε καποιο πινακα? Κατι άλλο?

 

Όχι, λέω ότι αν την κάνω πολυμορφηκή (καταρχάς που θα την δημιουργήσω??στη μαιν?), γιατί αυτό θέλει-πολυμορφική, δεν θα μπορούσα μέσω κάθε υποκλάσης να δώσω τις τιμές που τις αντιστοιχούν??

Στην εκφώνηση, μου δίνει ξεχωριστές τιμές για καρτοκινητή και συμβόλαιο...Επομένως κάπο δεν θα πρέπει να το δηλώσω αυτό?

 

Αυτό τώρα που φτιάξαμε, είναι πρότυπο πολυμορφικής συνάρτησης ή υλοποίηση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη παρεξηγιεσαι

δεν ειπα οτι ζητησες ετοιμη εργασια, εισαι οκ

 

αλλα νομιζω πως αυτο που θες αυτη τη στιγμη δεν ειναι 'βοηθεια' αλλα 'εκπαιδευση', δηλαδη να παρεις ενα βιβλιο c++ και να ξεκινησεις απο τα βασικα, και φυσικα οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, λέω ότι αν την κάνω πολυμορφηκή (καταρχάς που θα την δημιουργήσω??στη μαιν?), γιατί αυτό θέλει-πολυμορφική, δεν θα μπορούσα μέσω κάθε υποκλάσης να δώσω τις τιμές που τις αντιστοιχούν??

Στην εκφώνηση, μου δίνει ξεχωριστές τιμές για καρτοκινητή και συμβόλαιο...Επομένως κάπο δεν θα πρέπει να το δηλώσω αυτό?

 

Αυτό τώρα που φτιάξαμε, είναι πρότυπο πολυμορφικής συνάρτησης ή υλοποίηση??

οκ, προσεξε

αν προσεξες, εγω εβαλα μεσα στο σωμα του δημιουργου και των 2 υπο-κλασεων να καταχωρει αντιστοιχες τιμες στις μεταβλητες σωστα?

Ο δημιουργος, καλειται αυτοματα απο μονος του όταν δημιουργεις μια μεταβλητη που εχει ως τυπο την κλαση του δημιουργου

Δηλ αν

>
class KartoXreosi: public XreosiKinitou
{
public:
     Kartoxreosi() // <-- dhmioyrgos
     {
            timi_sms = 10;  // <-- bazei timi stin timi_sms
     }
}


// kai meta sti main

int main( ... )
{
      KartoXreosi myKartoXreosi;   // <--  σε αυτο το σημειο, η μεταβλητη
                                                 // myKartoXreosi έχει ηδη στο εσωτερικο της 
                                                 // την timi_sms με τιμη 10
}

 

Ευκολο και βολικο?

 

Τωρα, για το προτυπο που λες....

 

αν εχεις μια συναρτηση

>void myFunction( int arg )
{
       // doing cool stuff here....
}

το προτυπό της ειναι το

>void myFunction( int arg );

δηλαδη τι τυπου αποτελεσματα επιστρεφει, ποιο ειναι το ονομα της και τι ορισματα παιρνει.

υλοποιηση ειναι ο κωδικας της, το "σωμα" της αν προτιμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο δω και περα τι?

το φορουμ ειναι παντα εδω με παιδια προθυμα να βοηθησουν

 

 

Μη παλαβωνεις....

 

Δυστυχώς ξέρω πολύ καλά τι λέω...

Τώρα, ομολογώ πως στάθηκα πολύ τυχερή...

Επέτρεψέ μου όμως, για το μέλλον να διαττηρήσω της αμφιβολίες μου...

Δεν ξέρεις πως μπορεί να σου έρθουνε τα πράγματα...

Και ναι, είδα μια προθυμοποίηση γενικά, αλλά βασικές απαντήσεις μόνο από σένα, μέχρι στιγμής...ίσως μόνο εσύ να διαθέτεις αυτές τις γνώσεις...ίσως οι περισσότεροι, απλά να μην μπαίνουν τα Σαβατοκύριακα...ίσως...πολλά.

Ίσως στο μέλλον να μην μπορέσω για διάφορους λόγους να μην βρω τη βοήθεια που θα χρειάζομαι από δω μέσα...

Ίσως ακόμα να βαρεθείς τις πολλές ερωτήσεις μου και την ασχετοσύνη μου και να σταματήσεις να απαντάς ή να προτιμήσεις να αφιερώσεις τον πολύτιμο χρόνο σου για να απαντήσεις πιο ουσιαστικές απαντήσεις σε άλλους...ή απλά να μην έχεις χρόνο να μπαίνεις στο φόρουμ. Πολλά μπορεί να συμβούν "στο αύριο".

 

Το από δω και πέρα, πάντα "όχι ακριβώς με τρόμαζε" αλλά ήταν κάτι το άγνωστο και αμφιβόλου ποιότητας για μένα...

 

Το από δω και πέρα που λες και το θεωρείς δεδομένο πως μου λύθηκαν τα προβλήματα, το είχα συζητήσει και στο παρελθόν με μία παρέα που είχα μπει δύο ατόμων(κολλητή παρέα κάναμε-αυτοκίλλητη, μέρα-νύχτα μαζί-ειδικά με την κοπέλα), εγώ ήμουν το τρίτο άτομο...και με αγγάλιασαν με πολύ στοργή και αγάπη...ήμουν το μικρό και το χαϊδεμένο...είχαμε κάνει μια συζήτηση μια μέρα με αυτά τα άτομα...και λέγαμε πόσο τυχεροί είναι κάποιοι άνθρωποι που έχουν κάποιους άλλους...γυρνάει ο ένας και μου λέει: μα και εσύ τώρα έχεις εμάς!!ότι χρειαστείς, ότι και να σου συμβεί, είμαστε εδώ για σένα....γυρνάω και του λέω (καλή ώρα όπως εσένα πριν), τώρα....(δηλαδή, τώρα έχω εσάς!!!),με κοίταξε παράξενα...σαν να μου έλεγε γιατίτο λες αυτό τώρα??γιατί αύριο δεν θα ισχύει αυτό??

Σε πληροφορώ πως όχι...δεν το είχε σκεφτεί όμως αυτό!!!

Τώρα, είμαι μόνη και άρρωστη, μπροστά από μία ψυχρή οθόνη....(αν ήταν τα πράγματα όπως πριν από λίγο καιρό τώρα ή θα μου να για ποτάκι μαζί τους ή τουλάχιστον "ως άρρωστη" θα χα καποιον στο σπίτι να μου κάνει παρέα και να μου φτιάξει μια σουπίτσα...

 

Κατάλαβες γιατί λέω πως δεν μπορούσα στο παρελθόν να ασχοληθώ πολύ βρίσκοντας μια καλή βοήθεια...και δεν ξέρω και τι θα γίνει αύριο...

Τέλος πάντον...μην σε ζαλίζω...πίσω στη C++!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αρχικό μήνυμα απο mairy87 Εμφάνιση μηνυμάτων

Κώδικας:

>
// sto cpp file
ContractKinito::ContractKinito( )
{
 
         timi_per_sms = 0.10; 
         timi_per_tilefono_minute = όσο ειναι.... 
 
}

Δεν πρέπει να βάλω 2 ορίσματα στην παρένθεση??αν ειναι στανταρ οι τιμες που δινεις στα timi_per_sms και timi_per_tilefono_minute οχι.

αν θες να αλλαζουν, ναι

 

????

????

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τωρα, για το προτυπο που λες....

 

αν εχεις μια συναρτηση

>void myFunction( int arg )
{
       // doing cool stuff here....
}

το προτυπό της ειναι το

>void myFunction( int arg );

δηλαδη τι τυπου αποτελεσματα επιστρεφει, ποιο ειναι το ονομα της και τι ορισματα παιρνει.

υλοποιηση ειναι ο κωδικας της, το "σωμα" της αν προτιμας

 

Εεπιδή είμαι ζαλισμένη και μπερδεμένη, στο : // doing cool stuff here.... τί θα βάλουμε στην προκειμένη περίπτωση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...