Προς το περιεχόμενο

vector


mairy87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

>
// sto .h file
class ContractKinito : public XreosiKinitou
{

    ContractKinito( );

}

Δεν πρέπει να το κάνω public και λογικά να βάλω και άλλα πράγματα μέσα???

φυσικα πρεπει να το κανεις public

τωρα το αν θα βαλεις το σωμα του δημιουργου κατευθειαν μεσα στη δηλωση της κλασης ή αν θα το βαλεις ξεχωριστα στο cpp ειναι θεμα προτιμησης (οκ, οχι μονο, αλλα για το επιπεδο σου μη σε μουρλανω με τις διαφορες που εχει λειτουργικα)

 

 

Εεπιδή είμαι ζαλισμένη και μπερδεμένη, στο : // doing cool stuff here.... τί θα βάλουμε στην προκειμένη περίπτωση??

ηταν ενα παραδειγμα για να καταλαβεις γενικα τι ειναι ενα function prototype

 

 

 

Δε βλέπω να ορίσαμε πουθενά, get και set....

οκ,

ΑΝ ειχαμε ορισει καποια στοιχεια της κλασης να ειναι πχ private, τι θα γινοταν? Καποιος εκτος κλασης, δε θα μπορουσε ουτε να τα αλλαξει, ουτε να τα διαβασει, σωστα?

Αρα αν εμεις εχουμε πχ μια κλαση που θελουμε καποιος να μη μπορει να τροποποιησει μια μεταβλητη της (πχ την var1) την κανουμε private. Ναι, αλλα αν θελουμε να μπορει να την διαβασει μονο? Τοτε πρεπει στη κλαση να ορισουμε μια συναρτηση που να λεγεται ας πουμε getVar1 η οποια θα επιστρεφει την τιμη της μεταβλητης.

Η λογικη ειναι η ιδια του οτι αν θελω να μαθω την ωρα, αντι να σου τραβηξω το χερι να δω το ρολοι σου, σε ρωταω τι ωρα ειναι και μου λες

δες το και εδω

>
class Watch
{
public:
      int getTime()
      {
              return time;
      }

private:
       int time;
}

// και καπου στη μαιν
main(... )
{
      Watch   myWatch;

      ....

      cout << " Time is "  <<  myWatch.getTime()  <<  endl; 
}

Τωρα, το ποιες μεταβλητες θα κανεις public, ποιες protected και ποιες private ειναι θεμα σχεδιασμου. Εκτος και αν σου εχει πει συγκεκριμενα οτι πρεπεινα παιξεις με αυτα, ασε τα προς το παρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ξέρω πολύ καλά τι λέω...

Τώρα, ομολογώ πως στάθηκα πολύ τυχερή...

Επέτρεψέ μου όμως, για το μέλλον να διαττηρήσω της αμφιβολίες μου...

Δεν ξέρεις πως μπορεί να σου έρθουνε τα πράγματα...

Και ναι, είδα μια προθυμοποίηση γενικά, αλλά βασικές απαντήσεις μόνο από σένα, μέχρι στιγμής...ίσως μόνο εσύ να διαθέτεις αυτές τις γνώσεις...ίσως οι περισσότεροι, απλά να μην μπαίνουν τα Σαβατοκύριακα...ίσως...πολλά.

Ίσως στο μέλλον να μην μπορέσω για διάφορους λόγους να μην βρω τη βοήθεια που θα χρειάζομαι από δω μέσα...

Ίσως ακόμα να βαρεθείς τις πολλές ερωτήσεις μου και την ασχετοσύνη μου και να σταματήσεις να απαντάς ή να προτιμήσεις να αφιερώσεις τον πολύτιμο χρόνο σου για να απαντήσεις πιο ουσιαστικές απαντήσεις σε άλλους...ή απλά να μην έχεις χρόνο να μπαίνεις στο φόρουμ. Πολλά μπορεί να συμβούν "στο αύριο".

 

Το από δω και πέρα, πάντα "όχι ακριβώς με τρόμαζε" αλλά ήταν κάτι το άγνωστο και αμφιβόλου ποιότητας για μένα...

 

Το από δω και πέρα που λες και το θεωρείς δεδομένο πως μου λύθηκαν τα προβλήματα, το είχα συζητήσει και στο παρελθόν με μία παρέα που είχα μπει δύο ατόμων(κολλητή παρέα κάναμε-αυτοκίλλητη, μέρα-νύχτα μαζί-ειδικά με την κοπέλα), εγώ ήμουν το τρίτο άτομο...και με αγγάλιασαν με πολύ στοργή και αγάπη...ήμουν το μικρό και το χαϊδεμένο...είχαμε κάνει μια συζήτηση μια μέρα με αυτά τα άτομα...και λέγαμε πόσο τυχεροί είναι κάποιοι άνθρωποι που έχουν κάποιους άλλους...γυρνάει ο ένας και μου λέει: μα και εσύ τώρα έχεις εμάς!!ότι χρειαστείς, ότι και να σου συμβεί, είμαστε εδώ για σένα....γυρνάω και του λέω (καλή ώρα όπως εσένα πριν), τώρα....(δηλαδή, τώρα έχω εσάς!!!),με κοίταξε παράξενα...σαν να μου έλεγε γιατίτο λες αυτό τώρα??γιατί αύριο δεν θα ισχύει αυτό??

Σε πληροφορώ πως όχι...δεν το είχε σκεφτεί όμως αυτό!!!

Τώρα, είμαι μόνη και άρρωστη, μπροστά από μία ψυχρή οθόνη....(αν ήταν τα πράγματα όπως πριν από λίγο καιρό τώρα ή θα μου να για ποτάκι μαζί τους ή τουλάχιστον "ως άρρωστη" θα χα καποιον στο σπίτι να μου κάνει παρέα και να μου φτιάξει μια σουπίτσα...

 

Κατάλαβες γιατί λέω πως δεν μπορούσα στο παρελθόν να ασχοληθώ πολύ βρίσκοντας μια καλή βοήθεια...και δεν ξέρω και τι θα γίνει αύριο...

Τέλος πάντον...μην σε ζαλίζω...πίσω στη C++!!!

 

Na sai kala PE8ANA sto gelio. Milise mas tora gia ta paidika sou xronia! :P

 

Btw auta pou zitas borei na ta vrei o opoiosdipote pou kserei na xrisimopoiei to http://www.google.com (milao gia atoma apo 12 xronon). Opote gia to diko sou kalo ma8e na xrisimopoieis to google(8a eprepe na ksereis idi ama spoudazeis kai asxoleisai me programmatismo). H apories pou rotas linodai mesa se elaxista lepta se liga click sto google. Tora an den gnorizeis agglika pao paso. Atixises.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na sai kala PE8ANA sto gelio. Milise mas tora gia ta paidika sou xronia! :P

 

Btw auta pou zitas borei na ta vrei o opoiosdipote pou kserei na xrisimopoiei to http://www.google.com (milao gia atoma apo 12 xronon). Opote gia to diko sou kalo ma8e na xrisimopoieis to google(8a eprepe na ksereis idi ama spoudazeis kai asxoleisai me programmatismo). H apories pou rotas linodai mesa se elaxista lepta se liga click sto google. Tora an den gnorizeis agglika pao paso. Atixises.

 

Κι εσύ που ξέρεις και ενημερώνεσαι άψογα, μάλλον θα έπρεπε να ξέρεις πως απαγορεύονται τα greenglish. Κάνε ένα edit νομίζω καλύτερα. Το αν κάποιος ξέρει να χρησιμοποιεί το google or not νομίζω είναι δικό του πρόβλημα. Ούτε κι εσύ ήξερες να το χρησιμοποιείς πριν μάθεις να το χρησιμοποιείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να ενθαρυνουμε και να καθοδηγουμε τους newbies και οχι να τους αποπερνουμε...

και εγω θα ηθελα οταν ημουν 1ο ετος να υπηρχε καποιος να ασχοληθει μαζι μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...