Προς το περιεχόμενο

Ποιο αντι-ιικό προτιμάτε; - antivirus poll 05/2007


Eusebius

Ποιο αντι-ιικό προτιμάτε; - antivirus poll 05/2007  

1 μέλος έχει ψηφίσει

  1. 1. Ποιο αντι-ιικό προτιμάτε; - antivirus poll 05/2007

    • Active Virus Shield (AVS)
    • avast! Home Edition
    • AVG Anti-Virus Free
    • Avira AntiVir PersonalEdition Classic
    • BitDefender Antivirus
    • CA Anti-Virus (πρώην eTrust)
    • F-Secure Anti-Virus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee VirusScan
    • NOD32 for Windows
    • Norton Antivirus
    • Panda Antivirus
    • Sophos Anti-Virus
    • Symantec AntiVirus Corporate Edition
    • Trend Micro AntiVirus (πρώην Pc-cillin)
    • ZoneAlarm Antivirus
    • Άλλο: πείτε ποιο
    • Kανένα: έχω Linux
    • Κανένα: έχω Mac OS X
    • Kανένα: πείτε γιατί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού ισχυρίζεστε ότι το τάδε αντιβιοτικό είναι το κορυφαίο γιατί κάποια στιγμή το πετάτε απο το pc καί βάζετε άλλο καί άλλο.

Θέλω να μού πεί ποιός κράτησε το ίδιο antivirus από τότε πού έπιασε πρώτη φορά στα χέρια του υπολογιστή.

Τα αντιικά προγράμματα είναι σαν τη μόδα.Χθες το Kaspersky σήμερα το NOD.

Καί στην πρώιμη περίοδο των υπολογιστών το Norton καί το McAfee.

 

Η Mercedes διαχρονική αξία.Στα αntivirus ποιό πρόγραμμα είναι το αντίστοιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ έχω το nod και δεν το έχω αλλάξει...Όταν ξεκινάς να χρησιμοποιείς adsl και χρειάζεσαι ένα καλό antivirus αρχίζεις και ψάχνεσαι μέχρι να κατασταλάξεις... Εγώ μέχρι να φτάσω στο nod δοκίμασα τα εξής ( η σειρά είναι τυχαία) : Zone Alarm Security Suite, Avg Free, Antivir, Kaspersky, AVS Aol by Kaspersky, BitDefender μέχρι που έβαλα το nod και δεν σκοπεύω να το αλλάξω. Για την διαχρονική αξία που λες δεν ξέρω αν αυτό είναι τόσο εύκολο να επιτευχθεί σε μια τόσο δυναμικά εξελισσόμενη αγορά. Δηλαδή τώρα το nod το θεωρώ εξαιρετικό. Αν η επόμενη έκδοση έχει πολλά bugs και κρασάρει ή ξαφνικά μου μπει κανένας ιός μάλλον θα το αλλάξω γιατί αντί να προοδεύσει σαν antivirus έκανε βήματα προς τα πίσω. Π.χ μπορεί η επόμενη έκδοση του Kaspersky να είναι αξεπέραστη ή να βγει ένα καινούριο προϊόν που ξεπερνά τα άλλα. Εμένα με ενδιαφέρει να δω πως θα πάει το antivirus της comodo πχ όταν βγει από beta φάση γιατί θεωρώ το firewall της εταιρείας ΦΟΒΕΡΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μού πεί ποιός κράτησε το ίδιο antivirus από τότε πού έπιασε πρώτη φορά στα χέρια του υπολογιστή.

 

Εγώ, από την πρώτη στιγμή που έπιασα PC το '98 έβαλα McAfee και μέχρι στιγμής έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος, απλά κάποια στιγμή λες να δοκιμάσεις κάτι άλλο μιας και αρκετοί χρήστες είναι ευχαριστημένοι με ένα πρόγραμμα, που τότες που ξεκίνησα δεν υπήρχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ενδιαφέρει να δω πως θα πάει το antivirus της comodo πχ όταν βγει από beta φάση γιατί θεωρώ το firewall της εταιρείας ΦΟΒΕΡΟ!

 

Δυστυχώς το antivirus της Comodo δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με το firewall...

Ας ελπίσουμε ότι θα το φτιάξουν κάποια στιγμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και μιας και κανείς δεν το ψηφίζει και ραγίζει η καρδιά μου, Symantec AntiVirus Corporate 10.1 (για XP) και το μαλλί στο κάγκελο!!!Ούτε reboot δεν θέλει όταν το εγκαθιστάς αφού είναι server-oriented και έχει άλλη φιλοσοφία...Αν και αυτό δεν έχει να πει πολλά,στο δύσκολο περιβάλλον του Συλλόγου Φοιτητών Πληροφορικής Κ'Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ έχει βγάλει ασπροπρόσωπα τα Windows Server 2003...Και να σκεφτείτε ότι το PC αυτό κατεβάζει πολύ πράμα με πολλούς χρήστες... ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ειχα μολυνθει απο κάποιους ιους (τρεις) το ΝΟD32, το karpesky το οποίο είχα αρχικά εγκατεστημένο και το panda online δεν εντόπισας απολύτως τίποτα οπόταν απεγκατάστησα όλα τα αντιικα και εγκατάστησα το AVAST οπόταν όλα επανήλθαν εντόπισε και κατάσταψε τους ιούς....τα συμπεράσματα δικά σας. PS Τα antivirus ήταν αγορασμένα όχι σπασμένα

 

++ , eixa akribws thn idia periptwsh. Gia mena koryfaio k episis poly elafry se antithesh me to kaspersky pou einai ontws tromero alla k poly bary

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εμένα μου πρότειναν τα Norton. Βλέπω όμως ότι δεν έχουν «κίνηση» από σας εδώ μέσα. Να ρωτήσω γιατί δεν τα προτιμάτε; Δεν την είχα ψάξει ποτέ τη δουλειά καθότι άπειρος ήμουν πριν 3 χρόνια που αγόρασα τον πρώτο μου υπολογιστή, μου πρότειναν αυτό και σε αυτό (Norton) ακόμα είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το νορτον ειναι παρα πολυ βαρυ βγαλτο οπωσδηποτε. θα σου προτεινα nod32 και εαν θες δωρεαν avira ασυζητητι. παντως με νορτον μια φορα ουτε να το σκεφτεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το βγάλω βρε παιδιά, δεν έχω αντίρρηση, αλλά για ποιο λόγο δε μου είπατε; Από τα λίγα που ξέρω κάτι που είναι βαρύ δεν είναι συνήθως και καλό; Εγώ συνήθως όσο μεγαλύτερο είναι ένα πρόγραμμα τόσο πιο δυνατό θεωρώ ότι είναι και τόσο πιο πολλά έχει να μου προσφέρει από κάποιο που είναι μόνο μερικά mb. Έχουν παρουσιαστεί προβλήματα και δεν το χρησιμοποιείτε; Εισροή ιών και τέτοια; Η το μόνο του πρόβλημα είναι το «βάρος»; Δηλαδή σε σχέση με το nod32 ή το Kasparof που έρχεται δεύτερο τι διαφορά έχουν εκτός από τη χωρητικότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο χωρο της πληροφορικης αυτο που λες ειναι σχετικο. στην περιπτωση μας το νορτον εκτος απο βαρυ προγραμα ειναι εντελως ααχρηστο στην αντιμετωπιση ιων. nod32 , kaspersky (κ οχι kasparof) ειναι κορυφη. επισης οπως ειπα κ πιο πανω αν θελεις κατι δωρεαν δες avira. επισης δωρεαν θα βρεις και το avg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον norton συμφωνω

πολυ βαρος για το τιποτα, βασικα ολοι το λενε οτι ειναι απο τα πλεον κακογραμμένα προγράμματα

απο τα δωρεαν +1 για το avast που ψηφησα κιολας. 4 χρονια experience και κανενα προβλημα.και εχω παρει ολα τα ρισκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...