Προς το περιεχόμενο

Ποιό τραγούδι ακούτε τώρα?


rile

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

 

Coscas αυτο το τραγουδι ειναι απο τα πιο ερωτικα που εχω ακουσει,οποτε το πετυχαινω περιμενω τον τελευταιο στιχο,μα καθε φορα ομως..!

:-D

 

 

 

Ωραίο κομμάτι αυτό των Eluveitie  :)

 

Ποιόν τελευταίο στίχο λές; Το "But teach me Tiger......or i'll teach you" ή το Tiiiiger.....Tiiiiiiiger....; 

 

Τι γοητευτικές Γυναίκες (με το Γ κεφαλαίο ε; ) εκείνη την εποχή

Χωρίς πολλά πολλά γιά εντυπωσιασμό, ωραίες γνήσιες φωνές, καταπληκτικές μελωδίες (με Cole Porter επιρροές και Nino Τempo αδερφό) και ομορφιά. Και νάζι

Θα το ξέρεις το επόμενο. Στο αφιερώνω

 

April Stevens - Love Kitten (1961)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα πιό όμορφα κομμάτια που έχω ακούσει

Εμφανής επιρροή από Tim Hardin

Πρώϊμη δουλειά του Boz που αργότερα όλοι τον έμαθαν από το " Lowdown"

 

Boz Scaggs - Finding Her (1969)

 


Το άλμπουμ που περιείχε αυτόν τον Υμνο και πολλά άλλα, απορρίφθηκε από την Columbia το 1970 ως...αντιεμπορικό και έμεινε ακυκλοφόρητο 36 χρόνια

Κυκλοφόρησε 1η φορά το 2006

Δεν πάμε καλά...(Το κομμάτι είναι τουλάχιστον κλασσικό)

 

Susan Christie - Rainy Day (1970)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιόν τελευταίο στίχο λές; Το "But teach me Tiger......or i'll teach you" ή το Tiiiiger.....Tiiiiiiiger....; 

 

Τι γοητευτικές Γυναίκες (με το Γ κεφαλαίο ε; ) εκείνη την εποχή.

Χωρίς πολλά πολλά γιά εντυπωσιασμό, ωραίες γνήσιες φωνές, καταπληκτικές μελωδίες (με Cole Porter επιρροές και Nino Τempo αδερφό) και ομορφιά. Και νάζι

 

Το "ill teach you". :-)

Δεν εχεις αδικο,καθε εποχη εχει τα σημεια αναφορας της,απλα σημερα πρεπει να ψαξεις λιγο  παραπανω για

να βρεις την ποιοτητα του χτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις αδικο,καθε εποχη εχει τα σημεια αναφορας της,απλα σημερα πρεπει να ψαξεις λιγο  παραπανω για

να βρεις την ποιοτητα του χτες.

Πιθανόν. Εγώ, λόγω ηλικίας και δουλειάς, είχα ακούσει πάρα πολύ μουσική. Ετσι νόμιζα. Με την πληροφόρηση όμως τώρα και την δυνατότητα να ακούσω πολλά τραγούδια και καλλιτέχνες του παρελθόντος που δεν ειχα τότε τα χρήματα αλλά και την δυνατότητα να ακούσω, ανακαλύπτω έναν νέο κόσμο

Κι' επειδή τα standards μου είναι πλέον πολύ υψηλά, πολύ δύσκολο να ακούσω νέα συγκροτήματα

Η σύγκριση είναι αδυσώπητα αρνητική γιά τους νεώτερους

Και όπως λέει ο Γιάννης Πετρίδης, όσοι ακούμε 60's-70's, ακούμε απλά την κλασσική μουσική του 20ου αιώνα

 

Δέχομαι ότι υπάρχουν ταλαντούχα παιδιά. Ασχετα αν τα ατάλαντα είναι πολύ περισσότερα σε αναλογία με το παρελθον

Και αυτά τα ταλαντούχα είναι άτυχα. Ζουν σε μία εποχή που δεν τα εμπνέει να γράψουν αριστουργήματα

Και ό,τι και να κάνουν, πάντα θα το έχει κάνει κάποιος άλλος (και καλύτερα) στα 60's -70's

Και παραμένει το πεδίο δράσης η ροκ και η σόουλ ε; Αν άλλαζαν το είδος, κάτι θα γινόταν

 

Και αυτό που με λυπεί είναι να ξέρω και να ασχολούμαι πχ με ένα νέο καλλιτέχνη και να μην ξέρω τόσα αριστουργήματα του ανεξάντλητου παρελθόντος

 

Τέσπα, στα 2015 ζούμε. Αν και η μουσική δεν έχει σύνορα και χρόνους. Καλή ή κακή είναι. Αυθεντική και αυτούσια ή μιμητική και επηρεασμένη

Πάντως, να βρεί κανείς την ποιότητα του χτές, σήμερα, το βρίσκω αν μου επιτρέπεις, απίθανο. Εως εξωπραγματικό 

Και οκ. Η μουσική είναι υποκειμενική. Ελα μου όμως που κάποια στιγμή ( με το πέρασμα του χρόνου) γίνεται αντικειμενική.

 

Είναι τεράστια βέβαια η συζήτηση αυτή  και δεν τελειωνει (και ας έγραψα τόσα)

 

Τι να πώ ας πούμε γι' αυτό το τραγούδι που έμαθα πρόσφατα;

Και πόσα ακόμα δεν ξέρω;

Δεν έχω λόγια γιά το επόμενο

Οι Jethro Tull (των οποίων άνοιγαν τις συναυλίες στα 70's) θα ζήλευαν να έχουν γράψει τέτοιο τραγούδι

Οι κιθάρες οργιάζουν. Τα "κοψίματα" σε στίχο και μουσική δεν "παίζονται"

Η εισαγωγή είναι κλασσική Μουσική ( α ρε Πετρίδη πόσο δίκιο έχεις)

Και το σημαντικότερο...κανείς δεν το ξέρει. Οπως χιλιάδες άλλα

Και θα κάτσω τώρα εγώ να ακούσω νέα τραγούδια...

Θα ψάχνω μέχρι τελικής πτώσεως τα διαμάντια του παρελθόντος. Της εποχής που επέτρεψε στους καλλιτέχνες να μεγαλουργήσουν

 

Και ναι...Ξέρω ότι έχεις δίκιο. Να είσαι σίγουρος ότι θα εκτιμήσω ό,τι καλό καινούργιο ακούσω. Αν και πιστεύω η rock και η soul των 60's - 70's δεν θα ξαναβγεί και μάλλον είχε εξαντληθεί. Μου μένει (μας μένει) να βρώ τα πάντα. Και σίγουρα υπάρχει υλικό γιά πολλά χρόνια ακόμα να ακούσουμε "άγνωστα" διαμάντια. Και ίσως λίγα λέω

 

Τώρα...το βλέπεις δίκαιο τέτοιο κομμάτι να έχει 1059 views;

Δεν μιλάω άλλο....Γιατί θα πώ άσχημα λόγια γιά την εποχή μας

 

Carmen - High Time (1975)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνώριζες ότι το όνομά τους το έχουν πάρει από το παρατσούκλι του Paul McCartney ως Paul Ramon? Tο χρησιμοποιούσε στην συμμετοχή του με τον Steve Miller

 

Και επί τη ευκαιρία...

 

Paul McCartney - Ram On (1971)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...