Προς το περιεχόμενο

Συμφωνία GNOME και Mozilla


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η GNOME Foundation και η Mozilla Foundation ανακοίνωσαν σήμερα ότι θα ενισχύσουν τη συνεργασία τους για την βελτίωση της υποστήριξης των προγραμματιστών και των τελικών χρηστών στις εφαρμογές desktop σε GNU/Linux καθώς και σε άλλα συστήματα ανοιχτού λογισμικού. Η συμφωνία περιλαμβάνει την συμμετοχή της Mozilla στο advisory board της GNOME ώστε να τη βοηθήσει να θέσει τις μακροπρόθεσμες κατευθύνσεις του project.

 

 

Επιπλέον ανανεώνεται η συμφωνία συνεργασίας που οι δύο πλευρές ήδη είχαν συνάψει σχετικά με την πλατφόρμα ανάπτυξης εφαρμογών XUL, ενώ η Mozilla Foundation θα ενισχύσει το project της GNOME με 10.000 δολάρια, που θα χρησιμοποιηθούν για τη βελτίωση της προσβασιμότητας του desktop περιβάλλοντος GNOME, μέσω του προγράμματος GNOME Outreach Program: Accessibility.

 

Σύμφωνα με τον Chris Blizzard της Mozilla «Το GNOME και το GTK+ είναι το περιβάλλον που οι χρήστες επιλέγουν εδώ και χρόνια. Καθώς λοιπόν η τεχνολογία μετακινείται από το desktop στις φορητές mobile λύσεις, θα συνεχίσουμε να εργαζόμαστε με το GNOME για να σιγουρευτούμε ότι οι χρήστες του Firefox θα έχουν την καλύτερη δυνατή εμπειρία στην εν λόγω πλατφόρμα»

 

Για όσους δεν γνωρίζουν, το GNOME είναι ένα ανοιχτού λογισμικού project του οποίου ο σκοπός είναι η ανάπτυξη ενός πλήρους, προσβάσιμου και εύχρηστου desktop για τα λειτουργικά συστήματα που βασίζονται σε Linux και σε Unix. Επίσης το GNOME περιλαμβάνει πλήρη πλατφόρμα ανάπτυξης εφαρμογών. Νέες εκδόσεις κυκλοφορούν δύο φορές τον χρόνο και προγραμματισμένα.

 

Από την άλλη πλευρά η Mozilla Foundation δημιουργήθηκε τον Ιούλιο του 2003 ως μη κερδοσκοπικός οργανισμός του οποίου ο σκοπός ήταν να η προώθηση της καινοτομίας στο Internet μέσω του Mozilla project. Η Mozilla είναι μία παγκόσμια κοινότητα αφοσιωμένη στη δημιουργία ελεύθερου και ανοιχτού λογισμικού και τεχνολογιών που θα βελτιώνουν την online εμπειρία των χρηστών. Η Mozilla Corporation οργανώνει την ανάπτυξη και την προώθηση των προϊόντων, σαν θυγατρική εταιρία της Mozilla Foundation.

 

Source.png Πηγή: gnome.org

Source.png Πηγή: digitalnews.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτό που κάνει τον Firefox τόσο βαρύ στο Linux; Το XUL;

 

Δεν νομίζω ότι ο Firefox είναι βαρύς στο Linux. Από προσωπική εμπειρία σε Athlon XP 2000+ με 1GB RAM στο Ubuntu 7.10 ο Firefox εκινεί σε λιγότερα από 5 sec ενώ στα WinXP

είμαι ευτυχισμένος αν μου ανοίξει σε λιγότερο από 20 sec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο forum του PC Magazine (εδώ) έχει οδηγίες πως να γίνει γρηγορότερος ο Firefox στο linux. Βέβαια όπως λέει ο συμforumίτης :-), την πολλή καθυστέρηση την οφείλει στα πολλά add-ons που βάζει ο χρήστης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O firefox μου ανοιγει σε 5 " με prelinking

και γενικα ειναι ταχυτατος

 

αυτα ειναι τα add ons μου :

 

Généré le : Mon Mar 10 2008 20:20:36 GMT+0100 (CET)

Agent utilisateur : Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.8.1.12) Gecko/20080208 Mandriva/2.0.0.12-4mdv2008.1 (2008.1) Firefox/2.0.0.12

ID de version : 0000000000

 

Extensions activées : [19]

- Adblock Plus 0.7.5.3

- Autocomplete Manager 2.2

- Clippings 2.6

- DOM Inspector 1.8.1.12

- Download Statusbar 0.9.6

- Flashblock 1.5.5

- Foxmarks Bookmark Synchronizer 2.0.45

- Gmail Notifier 0.6.3.2

- Gmail Space 0.5.92

- Greek Spelling dictionary 0.7

- ImageBot 3.5.4

- ImageShack right-click 0.3.6

- Insomnia Forum Menu 3.0

- Mandrivalinux-Online 1.0

- MR Tech Local Install 5.3.2.6

- Password Exporter 1.1

- Personas for Firefox 0.9.2

- Save Session 1.3.1.3

- User Agent Switcher 0.6.10

 

Thèmes installés : [4]

- Firefox (default)

- GNOME 2.0.0

- KDEFF 0.4

- Opera 7.5x Theme for Firefox 2.0.070504

 

Plugins installés : (8)

- DivX Browser Plug-In

- Google VLC multimedia plugin 1.0

- Java Plug-in 1.6.0_04-b12

- mplayerplug-in 3.50

- QuickTime Plug-in 6.0 / 7

- RealPlayer 9

- Shockwave Flash

- Windows Media Player Plugin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι ο Firefox είναι βαρύς στο Linux. Από προσωπική εμπειρία σε Athlon XP 2000+ με 1GB RAM στο Ubuntu 7.10 ο Firefox εκινεί σε λιγότερα από 5 sec ενώ στα WinXP

είμαι ευτυχισμένος αν μου ανοίξει σε λιγότερο από 20 sec

 

Pentium4 1500, 512MB RAM :) Σ'εφαγα! :-P

 

Το boot του Firefox κρατάει και σε εμένα γύρω στα 5-10 sec. Αλλά και 20 να έκανε, δεν είναι αυτό που ενοώ με το βαρύς. Όταν έχω τον Firefox ανοιχτό το σύστημα είναι λιγότερο responsive και όταν κάνει κάτι (π.χ. όταν δεν τον έχω απλά idle) μου τρώει ένα 30%-70% (από όσο βλέπω στο top).

 

O Firefox δεν ειναι βαρύς αλλά τα plug in που έχει ειναι και παραείναι και για αυτό χρειάζεται προσοχή...

 

Δίχως κάνενα plugin και κανένα extension, στο πρώτο του boot-άρισμα μου τραγανίζει 78% CPU. Κάνοντας ένα reload στην αρχική σελίδα (μια customized σελίδα του Google) μου τρώει 15% CPU και φτάνει μέχρι 26% πριν τελειώσει το reload.

 

Δεν λέω, έχω παλιό μηχάνημα, αλλά μου φένεται απίστευτο ότι όλη αυτή η επεξεργαστική ισχύη είναι απαραίτητη για να κάνει render τις σελίδες.

 

Έχω και rendering glitches τα οποία δεν τα έιχα στην άλλη διανομή:

 

http://i244.photobucket.com/albums/gg31/jsmith6p/ff2.png

 

Οπότε ίσως να είναι κάτι που πρέπει να φτιάξω.

 

Τέσπα, τέλος με την γκρίνια, θα δοκιμάσω τα tips του PCMag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα 256 mb RAM παλαιοτερα

ο firefox την ετρωγε ολη , μετα με 512 παλι ο firefox πεινασμενος , τωρα με 1275 παλι τα ιδια

θελω να πω , ειναι σχεδιασμενος ετσι ωστε οση μνημη βρισκει ελεφθερη να την εκμεταλευεται

παντως δεν αντιμετωπιζω κανενα απο τα προβληματα που αναφερονται. Εχω πολλες εφαρμογες ανοιχτες και τον firefox και το συστημα ανταποκρινεται απταιστα

 

amd 1.9ghz

1275 ram

nvidia 7200gs 256

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...