Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν "κλεβεις" internet, παιρνεις internet, γιατι η ακτινοβολια του οποιοδηποτε μπαινει μεσα στο σπιτι σου. Να ακουγετε και η αλλη αποψη.

Δεν γελαω με το σκεπτικο σου, γελαω με την τελευταια σου φραση που δειχνει πως το θεωρεις σοβαρο επιχειρημα. Μιλαμε για κλειδωμενα δικτυα με κωδικο και οχι ανοιχτα.

 

Ξερεις φυσικα οτι και η ακτινοβολια του κινητου του διπλανου σου περνα απτο χωρο σου, συνεπως αν στησεις συστημα υποκλοπης μας λες οτι δεν θα τον υποκλεπτεις , απλως θα παιρνεις την ακτινοβολια του κινητου του που εισβαλλει στο χωρο σου. Το ιδιο και με την νοβα, αν στησεις ενα πιατο στην ταρατσα σου και την σπασεις με πειρατικη μεθοδο, δεν εισαι πειρατης/υποκλοπεας/κλεπταποδοχος αλλα απλως "παιρνεις" την ακτινοβολια που εισβαλλει στην ταρατσα σου. Αν, μπεις στο λογαριασμο  i banking του γειτονα και κανεις μεταφορα χρηματων στο λογαριασμο σου, δεν κλεβεις, απλως μπαινεις στην διαθεσιμη ιστοσελιδα της τραπεζας και κανεις ενα απλο login με τα στοιχεια του επειδη μπορεις!

Well done, φτανει που τα σκεφτεστε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γελαω με το σκεπτικο σου, γελαω με την τελευταια σου φραση που δειχνει πως το θεωρεις σοβαρο επιχειρημα. Μιλαμε για κλειδωμενα δικτυα με κωδικο και οχι ανοιχτα.

 

Ξερεις φυσικα οτι και η ακτινοβολια του κινητου του διπλανου σου περνα απτο χωρο σου, συνεπως αν στησεις συστημα υποκλοπης μας λες οτι δεν θα τον υποκλεπτεις , απλως θα παιρνεις την ακτινοβολια του κινητου του που εισβαλλει στο χωρο σου. Το ιδιο και με την νοβα, αν στησεις ενα πιατο στην ταρατσα σου και την σπασεις με πειρατικη μεθοδο, δεν εισαι πειρατης/υποκλοπεας/κλεπταποδοχος αλλα απλως "παιρνεις" την ακτινοβολια που εισβαλλει στην ταρατσα σου. Αν, μπεις στο λογαριασμο  i banking του γειτονα και κανεις μεταφορα χρηματων στο λογαριασμο σου, δεν κλεβεις, απλως μπαινεις στην διαθεσιμη ιστοσελιδα της τραπεζας και κανεις ενα απλο login με τα στοιχεια του επειδη μπορεις!

Well done, φτανει που τα σκεφτεστε.

1) Ας να κυνηγησουνε τους δημιουργους του backtrack kai αντιστοιχων προγραμματων (απο εκει ξεκινανε ολα), γιατι δεν το κανουνε.

2) Οι ιδιοκτητες ας βαλουνε γραμμη, να εχουνε το κεφαλι τους (και του διπλανου) ησυχο.

και 3) Οταν καποιοι στον κοσμο δημιουργουνε ανισοτητες, θα υπαρχουνε και τ' αναλογα αποτελεσματα (μεταξυ αυτων και καποια που αναφερεις και εσυ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ας να κυνηγησουνε τους δημιουργους του backtrack kai αντιστοιχων προγραμματων (απο εκει ξεκινανε ολα), γιατι δεν το κανουνε.

2) Οι ιδιοκτητες ας βαλουνε γραμμη, να εχουνε το κεφαλι τους (και του διπλανου) ησυχο.

και 3) Οταν καποιοι στον κοσμο δημιουργουνε ανισοτητες, θα υπαρχουνε και τ' αναλογα αποτελεσματα (μεταξυ αυτων και καποια που αναφερεις και εσυ).

1. Για τον απλουστατο λογο οτι το backtrack διατιθεται για να δεις πχ αν σπαει το ΔΙΚΟ σου δικτυο και να το προστατευσεις αναλογως και οχι για το σκοπο που στο Ελλαντα φανταζομαστε. Η να στο πω πιο απλα. Επειδη καποιος με ενα μαχαιρι μπορει να δολοφονησει, δε σημαινει οτι πρεπει να απαγορευτουν τα μαχαιρια. Ητοι, επειδη το backtrack καποιοι το χρησιμοποιουν για κακοβουλες ενεργειες, δε σημαινει οτι ειναι το ιδιο παρανομο ή οτι πρεπει να κυνηγηθουν οι δημιουργοι του.

2. Αλλο το τι λες εσυ κι αλλο το τι οριζει ο νομος. Ο νομος, οχι στην Ελλαδα αλλα σε ολον τον κοσμο, επιτρεπει τα wifi δικτυα συγκεκριμενης ισχυος. Αυτο δε σημαινει οτι νομιμοποιουνται να σπανε τα password οι γειτονες για να κλεβουν με την αιτιαση οτι "μπαινει η ακτινοβολια του σπιτι μου". Για καποιο λογο κλειδωνονται τα δικτυα και σιγουρα οχι για να τα σπας εσυ/εγω/ο διπλανος και να κλεβουμε. Εαν θεωρεις οτι το δικτυο του γειτονα σου εκπεμπει παραπανω ισχυ απτη νομιμη και σε ενοχλει, τοτε του το λες και αν δεν συμβιβαστει, τον καταγγελεις. Δεν του κλεβεις ιντερνετ, με το προσχημα "ε πιανει σπιτι μου το δικτυο του κι ειπα να σπαω τον κωδικο του". Αυτο για να καταλαβαινομαστε.

3. Ασχετο με το θεμα, αλλα οκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ποιο λογο να δεις αν σπαει, υπαρχει κανενας λογος ? γιατι απλουστατα αν δεν υπηρχε το backtrack, δεν θα μπορουσε κανενας να κανει τιποτα σε κανενα.

Οσο για το μαχαιρι (το περιμενα αυτο και με συγχωρεις δηλαδη) σιγα τα αιματα.

Επεξ/σία από Sirios8e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορούμε να μετρήσουμε την ισχύ  των ασυρμάτων δικτύων ;

Πέρα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κάθε συσκευής ,που στην πράξη δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι έχει ο γείτονας.

Υπάρχει κάποιο ειδικό μηχάνημα για αυτή τη δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο να δεις αν σπαει, υπαρχει κανενας λογος ? και συνεχιζω, το backtrack βγηκε οπως και αλλα προγραμματα για να συνηθησουν τον κοσμο καποιοι στην παρανομια, γιατι απλουστατα αν δεν υπηρχε το backtrack, δεν θα μπορουσε κανενας να κανει τιποτα σε κανενα.

Οσο για το μαχαιρι (το περιμενα αυτο και με συγχωρεις δηλαδη) σιγα τα αιματα.

Οσο για το 2ο συμφωνω σε αυτο - Εαν θεωρεις οτι το δικτυο του γειτονα σου εκπεμπει παραπανω ισχυ απτη νομιμη και σε ενοχλει, τοτε του το λες και αν δεν συμβιβαστει, τον καταγγελεις.

 

Πρωτος να κανεις την καταγγελια στον παρανομο γειτονα με το δυνατο wifi σημα αλλα και πρωτος για να κλεψεις κιολας! Πιο Ελληνας πεθαινεις. Φιλικα παντα :-)

 

 

Πως μπορούμε να μετρήσουμε την ισχύ  των ασυρμάτων δικτύων ;

Πέρα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κάθε συσκευής ,που στην πράξη δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι έχει ο γείτονας.

Υπάρχει κάποιο ειδικό μηχάνημα για αυτή τη δουλειά;

 

Με τον απλο τροπο: netstumbler.com

 

Υπαρχουν μηχανηματα για να μετρας την ισχυ απο οτιδηποτε που εκπεμπει ραδιοσηματα και υπαρχουν και ακομα πιο εξειδικευμενα μηχανηματα για το wifi (για ισχυ, ποιοτητα, αποδοση) τα οποια ειναι και πιο ακριβα συνηθως. Σε γενικες γραμμες ολα αυτα μετριουνται σε dBm (ντεσιμπελ).

 

Μια τελευταια ερωτηση. 

 

Επιτρεπεται να υπαρχουν τετοια θεματα και δεν το εχουν κλειδωσει ακομα; Οι τελευταιες σελιδες που διαβασα ηταν αποκλειστικα για το πως να βοηθουνται οι παρανομοι και οχι για οτιδηποτε αλλο. Όχι για κανενα αλλο λογο απλα, επειδη το εχω συνηθεια να διαβαζω τους ορους απο καθε site  μου φαινεται παραξενο αυτο που συμβαινει εδω. 

Αν λεω κατι λαθος ενημερωστε με μιας και ειμαι καινουργια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο να δεις αν σπαει, υπαρχει κανενας λογος ?

Δεν θα κατσω τωρα να σου εξηγω τα αυτονοητα -οπως φαινεται δεν θες να τα καταλαβεις κιολας-, αλλα ενας προχειρος λογος ειναι για να το ασφαλισεις καλυτερα, μεχρι το σημειο που το backtrack θα αποτυγχανει ΠΧ.

και συνεχιζω, το backtrack βγηκε οπως και αλλα προγραμματα για να συνηθησουν τον κοσμο καποιοι στην παρανομια, γιατι απλουστατα αν δεν υπηρχε το backtrack, δεν θα μπορουσε κανενας να κανει τιποτα σε κανενα.

Ακομα και γιαυτο να βγηκε ποιο ειναι το point σου? Οτι φταιει το backtrack που εσυ κλεβεις ιντερνετ απτο γειτονα? Νομιζω αυτο λες και δεν ξερω αν τρολαρεις η αν το λες σοβαρα.

 

Οσο για το μαχαιρι (το περιμενα αυτο και με συγχωρεις δηλαδη) σιγα τα αιματα.

Αμα εχεις επιχειρηματα, σε τετοιες απαντησεις καταφευγεις...

 

Not.

 

Οσο για το 2ο συμφωνω σε αυτο - Εαν θεωρεις οτι το δικτυο του γειτονα σου εκπεμπει παραπανω ισχυ απτη νομιμη και σε ενοχλει, τοτε του το λες και αν δεν συμβιβαστει, τον καταγγελεις.

Και τον καταγγελεις επειδη παρανομει ΚΑΙ τον κλεβεις επειδη παρανομει.

Και πανω απολα εσυ εισαι ηθικος, νομιμος και καθαρος δια της εις ατοπον απαγωγης (επειδη παρανομησε αυτος πρωτος , μετα δικαιουσαι κι εσυ να κανεις οτι παρατυπια θες). Εξαλου αυτος βαζει την ακτινοβολια στο σπιτι σου και σου λεει σχεδον απο μονος του "κλεψε μου ιντερνετ". Τι αλλο θα δουν τα ματακια μας.

 

Δεν ξερω αν εισαι νεαρος ή μεγαλυτερος σε ηλικια αλλα αυτο με την αποποιηση δικων σου ευθυνων για τις δικες σου πραξεις, εχε το κατα νου οτι χρειαζεται μια Α προσοχη. Ας πουμε, ως τωρα εχεις βγαλει 3 φταιχτες για το αν εσυ κλεψεις ιντερνετ απτο γειτονα:

Α. Αυτος που εβγαλε το backtrack

Β. Αυτος που δεν εχει απαγορευσει τη χρηση του και σε ωθει στην παρανομια

Γ. Ο γειτονας απο τον οποιο κλεβεις (!!). Επειδη το wifi του πιανει στο σπιτι σου.

 

Επομενο βημα να πας να τους ζητησεις το λογο, λεγοντας τους "εξαιτιας σας κλεβω ιντερνετ".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

EΛΕΟΣ ΡΕ ΕΛΕΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΙ ΘΕΩΡΩ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΙ ΤΙ ΝΟΜΙΜΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΟΝ.

ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΝΟΜΙΜΟ ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ". ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΛΟΙ ΣΑΣ (ΜΑΣ) ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΜΕ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος μου , γειτονας , μου εχει δωσει το default wpa2 key του για το netfaster iad 2 router του,και μπαινω κανονικα ιντερνετ.Οταν ομως λειπει για διαστημα μεγαλυτερο απο 2-3 μερες υστερα απο ενα σημειο το λαπτοπ δεν συνδεεται καν στο router χωρις να βγαζει καποιο σφαλμα .Απλα δεν συνδεεται.Συνδεεται μονο με το που επιστρεψει ο φιλος μου και μπει ιντερνετ.Εχει καποιος ιδεα γιατι γινεται αυτο?Φανταζομαι θα εχει σχεση με το γεγονος οτι δεν συνδεεται μεσω ethernet καποιος στο ιντερνετ και ετσι τιθεται σε αδρανεια το ρουτερ κατα καποιον τροπο.Ειναι κατι που μπορω να αλλαξω ισως απο τις ρυθμισεις του ρουτερ ωστε να μην ξαναγινει απο δω και περα???

Κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν γίνει και σε προηγούμενες σελίδες "διαμάχες" για το τι θεωρεί παράνομο ή όχι ο καθένας... δεν έβγαλαν πουθενά... οπότε ας λήξει και αυτό εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη με απλα λογια πληρωνω για μια υπηρεσια και καποιος την χρησιμοποιει χωρις την αδεια μου και δεν ειναι κλοπη αυτο μαλιστα ....

ΕΙΣΤΕ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες γεια χαρά,

θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση η οποία πιθανώς έχει απαντηθεί αλλά επειδή είμαι πολυάσχολος δεν έχω χρόνο δυστυχώς να διαβάσω όλο το τόπικ.

 

Πριν 2-3 μήνες αγόρασα ένα ρούτερ ασύρματο, το ZTE ZXV10 W300Β v5.2,

 

στο ασύρματο δίκτυο έχει WPΑ-PSK.

βλέπω άλλα ρούτερς που έχουν WPA2-PSK και θέλω να ρωτήσω αν το δικό μου είναι υποδεέστερο και αν θα πρέπει να ανησυχώ μήπως κάποιος το παραβιάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...