Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με απλά λόγια όλα σπάνε. 

 

Αυτό το "όλα μπορούν να σπαστούν"... Τι στο διάολο, σε ταινία είμαστε; Ναι, όλα μπορούν θεωρητικά να σπαστούν. Το θέμα είναι το τι μπορείς εσύ να σπάσεις, σε πεπερασμένο χρόνο και με τι μέσα. Και αν νομίζεις οτι θα σπάσεις wpa2 με βιντεάκι απο το youtube σε "2 με 12 ώρες" είσαι πολύ γελασμένος

 

Να κάνω μια σημείωση για τα ξεφτέρια που δίνουν απαντήσεις του στυλ "κατέβασε το backtrack/kali είναι και live CD και τα σπας όλα"

Το kali είναι λειτουργικό σύστημα, είναι μια διανομή του λινουξ η οποία περιλαμβάνει διάφορα εργαλεία που κάνουν τη ζωή του pentester ευκολότερη. Δεν είναι οτι θα bootαρεις, θα επιλέξεις ένα wifi και θα στο σπάσει. Είναι σα να μου λές ότι επειδή είσαι μέσα σε ένα συνεργείο αυτοκινήτων μπορείς να φτιάξεις αυτοκίνητο.

Το pentesting είναι επιστήμη ολόκληρη, υπάρχουν frameworks ολόκληρα αποκλειστικά για αυτό. Οι καλοί pentesters πληρώνονται σοβαρά λεφτά στο εξωτερικό.

 

Η άλλη εξυπνάδα "έσπασα ένα wifi= είμαι hackerας" είναι απλά τραγικό. Βάζω στοίχημα ότι αν κάνουμε ένα γκάλοπ τώρα, οι μισοί και παραπάνω δεν έχουν αλλάξει τον κωδικό του wifi τους και ακόμα περισσότεροι δε ξέρουν καν τι κωδικοποίηση χρησιμοποιούν. Αν χρήστες που ξέρουν τι είναι η κωδικοποίηση δε μπαίνουν στο κόπο να αλλάξουν το default κωδικό στο wifi τους, φαντάσου τι γίνεται με τον υπόλοιπο κοσμάκη. Κατεβάζει λοιπόν ο Ελληνάρας το απλικεσιον που υπάρχει στο google play και νομίζει οτι είναι χακεράς επειδή βρήκε το default pass απο το wifi της κυρα μαρίκας.

 

θελω να μαθω αν γινεται να επεκτεινω την κεραια του wifi με καποιο τροπο μιας και το usb που εχω δεν λειτουργει στο macbook (tp link tl-wn422g) .

συγκεκριμενα πρεπει να βαλω σε εξωτερικο χωρο τον δεκτη για να πιασω το συγκεκριμενο δικτυο.

οποιεσδηποτε αλλες προτασεις ευπροσδεκτες(να σημειωσω οτι δεν εχω προσβαση στο interface του ρουτερ που θα παιρνω το ιντερνετ)

 

 

πάνε στον οτε και πες τους οτι θέλεις να συνδεθεις στο διαδίκτυο. Θα σου δώσουν αυτοί router (θα έχεις πρόσβαση και στο interface), θα τους πληρώνεις κάποια χρήματα και δε θα κλέβεις ιντερνετ απο τον γειτονα. Μετά ελα στο insomnia και ξεκινα να κράζεις όσους κάνουν παρόμοιες ερωτήσεις :mrgreen:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ο σκοπος του συγκεκριμενου τοπικ ειναι να βοηθαμε ο ενας τον αλλον...δεν το θελω για βαρια χρηση..ισα ισα για σερφαρισμα,και επειδη δεν πιανει καλα ουτε το στικακι της βοντα ουτε το κινητο μου και ουτε θελω να δινω αλλα 25-30ευρω το μηνα για αερα αναγκαστικα κλεβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ο σκοπος του συγκεκριμενου τοπικ ειναι να βοηθαμε ο ενας τον αλλον...δεν το θελω για βαρια χρηση..ισα ισα για σερφαρισμα,και επειδη δεν πιανει καλα ουτε το στικακι της βοντα ουτε το κινητο μου και ουτε θελω να δινω αλλα 25-30ευρω το μηνα για αερα αναγκαστικα κλεβω...

 

Σε καταλαβαίνω, αλλά είναι θέμα αρχών. Εγώ για να φτάσω να σπάσω το wifi κάποιου άλλου θα πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος. Να κλέψεις wifi για να μπαίνεις facebook και insomnia, το θεωρώ λάθος.

Καλώς ή κακώς όμως, πολλοί και διάφοροι έχουν αποφασίσει να δώσουν αυτή την ικανότητα στον καθένα μας...

 

ΥΓ: Σκοπός κάθε topic και κάθε forum είναι να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποια εντολη εχω δοκιμασει με το reaver,Ολες εχουν ως αποτελεσμα απο το 2-3% να πεταγεται στο 90 και να κολλαει εκει..η τετοια περιεργα..αλλος κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα!! Δυστυχώς μου χάλασε το ΑWUS036h και δεν μπορώ πλέον να "σπάσω" ένα CYTA εδώ στην γειτονιά γιαυτό αν γίνεται θα ήθελα την βοήθειά σας. 

 

CYTA 0EF3

Mac:DC:0B:1A:24:5C:71

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Android-->Play store-->Greek WPA Finder v3.5

 

Try it

 

παλιο,αλλα ευχαριστω..προσπαθω να σπασω πρωτα ενα δικο μου ρουτερ που εχω στην ακρη,αλλα δε το βλεπω...και δεν εχω δυσκολο κωδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν κάνει τίποτα σπουδαίο.

Απλά βρίσκει τον εργοστασιακό κωδικό που σχετίζεται με την διεύθυνση MAC.

Αν βάλεις έναν δικό σου, πάπαλα το σπάσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα!! Δυστυχώς μου χάλασε το ΑWUS036h και δεν μπορώ πλέον να "σπάσω" ένα CYTA εδώ στην γειτονιά γιαυτό αν γίνεται θα ήθελα την βοήθειά σας. 

 

CYTA 0EF3

Mac:DC:0B:1A:24:5C:71

πολύ μου αρέσουν αυτά τα μηνύματα -.-

δλδ σαν τι να κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν κάνει τίποτα σπουδαίο.

Απλά βρίσκει τον εργοστασιακό κωδικό που σχετίζεται με την διεύθυνση MAC.

Αν βάλεις έναν δικό σου, πάπαλα το σπάσιμο.

 

δεν καταλαβες αγαπητε.στο reaver αναφερομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...