Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυσκολο να βρεις εκτος αν παρεις ενα κανονικο και το περασεις απο καποιο προγραμμα να στο γυρισει σε greeklish.αλλα και παλι το πως γραφει καποιος μια λεξη ειναι λιγο σχετικο.πχ εγω βαζω παντα o πχ βαζω=vazo=vazw =bazo ktl

 

Βρήκα ήδη μία αλλά είναι αρκετά μικρή. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με πολυ πολυ πολυ ψαξιμο ειχα καπου πετυχει και ονοματα ελληνικα σε greeklish αλλα σε γενικες γραμμες ειναι αυτο που ειπε ο poulinos. Οτι και να βρεις στο τελος πρεπει να κατσεις και να την εμπλουτισεις εσυ.

 

Για μενα... που τετοιος χρονος και τετοια υπομονη :P

 

Παω τωρα να κανω μια ερωτηση για τα vpn :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apla amα βρει ελληνικο λεξικο μπορει να το γυρισει ολο σε greeklish με προγραμμα.

 

Indeed. Να σάς πω, κάποτε είχα κάτσει κι έγραψα (για τελείως προσωπική χρήση) το Greeklish-izer για ΜΑΖΙΚΕΣ μετονομασίες αρχείων από ελληνικά σε greeklish (το DVD player ενός φίλου δεν έβλεπε τα ελληνικά στον τίτλο των mp3 :P).

 

Επομένως, αν βρείτε - και μοιραστείτε... γκουχ γκουχ :rolleyes: - καμιά ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ελληνική keyword-list (να χει μερικές χιλιάδες μέσα, να αξίζει τον κόπο), αναλαμβάνω να γράψω code να την κάνουμε greeklish κατευθείαν... Just let me know ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομακαι το λεκικο σε ενα Txt αρχειο να ειναι και να μπεις μεσα μεχρι και απο word Το γυρνας σε greeklish στο περιπου παντα βαζοντας να κανει αντικατασταση ολων πχ α με a.αντε να παρει μιση ωρα να βαλεις σχεδον ολα τα γραμματα.αλλιως αυτο που ειπε ο φιλος παραπανω.αρκει να εχετε λεξικο στα ελληνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ομως κατα ποσο θα ειναι καλο;

 

 

Παιζοντας παλι τον δικηγορο του διαβολου :P :devil:

 

 

 

Πως πχ θα μπορουσαμε να καλυψουμε και τους αλλους τροπους γραφης μια λεξης, οπως πχ αυτο που ειχε πει ο poulinos με το vazo vazw κτλ. ;

 

Δρ. το κατεβαζω και το greeklish-izer να του ριξω κι αυτουνου μια ματια :P :-D

 

 

Push me Baby!! lol I like it! :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως, αν βρείτε - και μοιραστείτε... γκουχ γκουχ :rolleyes: - καμιά ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ελληνική keyword-list (να χει μερικές χιλιάδες μέσα, να αξίζει τον κόπο), αναλαμβάνω να γράψω code να την κάνουμε greeklish κατευθείαν... Just let me know ;)

 

Κάπου είχα μερικά.. Κάποια νομίζω τα είχα γυρίσει σε greeklish. Είχε ονόματα (και αρχαία) και ενα λεξικό κατι αν θυμάμαι καλα..

 

Θα κοιτάξω και αν τα βρώ σφυράω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν βαριεται ο φιλος μας μπορει να φτιαξει το προγραμμα σαν γενικη χρηση και απλα να εχει σαν input ενα txt η ena doc και να το σηκωσει εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως κανα MAC Filtering? Πιθανότερο όμως το χαμηλό σήμα που λέει ο poulinos.

 

---------- Προσθήκη στις 23:03 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:01 ----------

 

Ερώτηση, υπάρχει κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα που να υπολογίζει default pass σε μηχανάκια της CONNX? Έχω δει αρκετά δίκτυα με SSID "CONN-X_nnnn", όπου nnnn ένας τετραψήφιος αριθμός.

 

εχω πετύχει και εγώ αλλα δεν εχω βρει κάτι με αρκετό googlarisma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το έψαξα κι εγώ αρκετά αλλά δεν βρήκα κάτι. Το μόνο που βρήκα (χωρίς να είμαι και σίγουρος) είναι ότι πολλά από αυτά τα APs μάλλον είναι Sagem. Οπότε έψαξα αν υπάρχει τρόπος παραγωγής του default WPA key στα Sagem, όπως με τα Thomson/Speedstream. Έστω με τη λογική ότι παράγεται βάσει του εκάστοτε SSID, δηλ. CONN-X_nnnn. Τζίφος.

 

Κατά πάσα πιθανότητα είναι... εσωτερική παραγωγή του ΟΤΕ. Αν βρω κάτι θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να δοκιμασει καποιος για sagem και να δει αν πραγματι βγαινουν απο το ιδιο key generatorκαι απλα αλλαζουν μερικα γραμματα με την λεξη connex.οτι ειναι παραγωγη για τον οτε ειναι αφου γραφουν και απο κατω οτε κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω

 

αν πχ εγώ ξέρω για ένα wpa 20 πιθανούς συνδυασμούς, μπορώ μέσα απο backtarck χωρίς το handshake με dictionary (με αυτούς τους 20 πιθανούς) να βρω το pass;

 

ή είναι απαραίτητο το wpa handshake;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το θέτεις έτσι, προφανώς δεν θέλεις να δοκιμάσεις χειροκίνητα ένα-ένα τους 20 συνδυασμούς μέχρι να βρεις με ποιον απ' όλους μπορείς να κάνεις το authenticate.

 

Το handshake νομίζω είναι απαραίτητο. Αλλιώς τι θα βάλεις στο aircrack? Το αρχείο .ivs χωρίς handshake? Δεν νομίζω να δουλέψει. To WPA λειτουργεί με τη λογική ότι αλλάζει συνέχεια το κλειδί, οπότε με σκέτο IVs capture δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, χρειάζεται να έχεις και το handshake για να ξεκινήσεις από κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Δρ. Φίλιππος από το gadget-akia.blogspot.com ...ξανακτυπά, αυτή τη φορά παρέχοντας μας ένα pdf στο οποίο περιέχονται όλοι οι εργοστασιακοί κωδικοί των ασύρματων routers. Και σε τι μπορεί να σας φανεί χρήσιμο αυτό; Να μπείτε στο Internet με το router του γείτονα σας στην περίπτωση που αυτός δεν έχει αλλάξει τους εργοστασιακούς κωδικούς.

 

Το σχετικό έγγραφο - που περιλαμβάνει 34 περίπου σελίδες - σας το επισυνάπτουμε παρακάτω

 

http://www.scribd.com/doc/36107904/Routers-Default-Passwords

 

 

Απο το ζωρε σου δεν διαβασες σωστα...

 

Εγω ειμαι ο Dr παρεπιπτωντος και στο original αρθρο μου εγραφα:

 

"Το σημερινό άρθρο λοιπόν περιέχει όλα σχεδόν τα Routers που υπάρχουν μαζί με τα Username τους και τα Passwords τους σε περίπτωση που τα έχετε ξεχάσει και δεν ξέρετε πια είναι πλέον "

 

και μπορει να βρεθει στο blog μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...