Προς το περιεχόμενο

Hacker "έσπασε" τo MacBook Air σε διαγωνισμό, σε 2 λεπτά


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
τα βιστα ειναι με διαφορα πιο ασφαλή απο leοpard, αλλά αυτή η ασφάλεια τα έχει κάνει δυσχρηστα (βλέπε uac που πετάγεται συνέχεια)

 

1. Έχεις δουλέψει πάνω από 1 ώρα με Leopard και δοκίμασες την ασφάλειά του; Και την σύγκρινες με τα Vista; :-)

 

2. Αλλιώς, μήπως έχεις πρόχειρη κάποια αξιόπιστη πηγή που λέει ότι "τα βιστα ειναι με διαφορα πιο ασφαλή απο leοpard" ; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

lol @ nikosl....

 

To λες αυτό βασιζόμενος σε τι ακριβώς; Έχω δει (κρίμα που δεν τράβηξα φωτογραφία) laptop με vista, όπου βρέθηκαν 500 (ολογράφως πεντακόσιοι) ιοί / spyware κτλ., 3 μήνες μετά την αγορά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Έχεις δουλέψει πάνω από 1 ώρα με Leopard και δοκίμασες την ασφάλειά του; Και την σύγκρινες με τα Vista; :-)

 

2. Αλλιώς, μήπως έχεις πρόχειρη κάποια αξιόπιστη πηγή που λέει ότι "τα βιστα ειναι με διαφορα πιο ασφαλή απο leοpard" ; :-)

 

1. Εχω δουλέψει αρκετές ώρες leopard, αλλά λόγω έλλειψης γνώσεων, εγώ δεν μπορώ να ελέγξω την ασφάλεια που προσφέρουν.

2. Παρόλο το 1, είχα την τύχη να έχω μια προσωπική εμπειρία και δεν είναι ανάγκη (για μενα πάντα) να κοιτάζω στον ιντερνετ για διαγωνισμούς κτλ. Εχω ξαδερφο επι πτυχίο μηχ Η/Υ και μαζί με κάτι συμφοιτητές του ελεγχαν ακριβώς αυτό. Το macbook προ κατάφεραν και το πήραν υπο τον έλεγχό τους μέσα σε μισή ωρίτσα μέσω δικτύου πάντα, ενώ μετά από 6 ώρες δεν είχαν καταφέρει να σπάσουν vista+kaspersky και το arch linux. Εε μετά βαρεθήκαμε και το παρατήσαμε. Φυσικά δεν περιμένω να το πιστέψεις, εγώ όμως έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1. Εχω δουλέψει αρκετές ώρες leopard, αλλά λόγω έλλειψης γνώσεων, εγώ δεν μπορώ να ελέγξω την ασφάλεια που προσφέρουν.

[...] εγώ όμως έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου.

 

Mετά την απάντησή σου στο πρώτο ερώτημα, νομίζω ότι όλοι οι υπόλοιποι έχουμε βγάλει τα δικά μας συμπεράσματα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μέρος του λειτουργικού το kaspersky ;

Εφόσον έχεις windows, είναι δεδομένο ότι θα βάλεις antivirus + firewall, είναι πλέον λογική της αναπτυξής τους.

Mετά την απάντησή σου στο πρώτο ερώτημα, νομίζω ότι όλοι οι υπόλοιποι έχουμε βγάλει τα δικά μας συμπεράσματα. :lol:

Δεν νομίζω ότι η τακτική της χρήσης συγκεκριμένων αποκομμένων φράσεων ως επιχειρήματα να σου αρμόζει. Πραγματικά σε έχω δει να αναπτύσσεις καλύτερη επιχειρηματολογία από αυτό. Και για να σου απαντήσω, σαφώς και ο καθένας ασχετος (όπως εγώ) που δεν έχει καμία γνώση από hacking δεν μπορεί να κρίνει την ασφάλεια ενός λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα έχουν μπερδέψει...

 

Ο πόλεμος δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος...

 

Όποιος είχε την τύχη να δουλέψει και στα 3 OS χωρίς να είναι κολλημένος μπορεί να καταλάβει την διαφορά και στην ασφάλεια και σε όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις windows, είναι δεδομένο ότι θα βάλεις antivirus + firewall, είναι πλέον λογική της αναπτυξής τους.

 

Δεν έχω δει καμία επίσημη ανακοίνωση από την M$ πάνω σε αυτό που λες. Ας βγουν να μας πουν ότι πέρα από τα 100-200-300κτλ ? που πρέπει να δώσουμε για το έκτρωμα που λέγεται Vista, χρειάζονται επιπλέον χχχ ? για anti-virus + firewall.

 

Τη λογική που λες δεν την καταλαβαίνω... Πρόσφατα φίλη μου αγόρασε laptop και όταν πήγα σπίτι της για να της δείξω πέντε πράγματα μου έλεγε τι εξυπηρετικοί που ήταν από το Πλαίσιο επειδή την "έσωσαν" δίνοντάς της να αγοράσει και ένα "πακέτο προστασίας" , δηλαδή anti-virus και firewall. Τόσο είναι το μέγεθος ΑΓΝΟΙΑΣ του αγοραστικού κοινού, που θεωρείται από ΌΛΟΥΣ δεδομένη η αγορά λογισμικού προστασίας μαζί με το OS. Από πότε ρε παιδιά; Πώς; Με ποια λογική;

 

Το έχω πει χιλιάδες φορές : Έχουμε το ΟS που μας αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εφόσον έχεις windows, είναι δεδομένο ότι θα βάλεις antivirus + firewall, είναι πλέον λογική της αναπτυξής τους.

Kαι μόνο αυτό που γράφεις αναιρεί το "πυροτέχνημα" περί ασφαλούς λειτουργικού. Αντίστοιχα, τόσο σε συστήματα Linux όσο και σε MacOS X, δεν είναι δεδομένο κάτι τέτοιο. Μάλιστα μπορώ να σου πω ότι πρακτικά κανείς σε Linux και MacOS δεν έχει antivirus. Αυτό τι σου λέει εσένα; Ότι τα Vista είναι περισσότερο ασφαλή;

 

Δεν νομίζω ότι η τακτική της χρήσης συγκεκριμένων αποκομμένων φράσεων ως επιχειρήματα να σου αρμόζει. Πραγματικά σε έχω δει να αναπτύσσεις καλύτερη επιχειρηματολογία από αυτό. Και για να σου απαντήσω, σαφώς και ο καθένας ασχετος (όπως εγώ) που δεν έχει καμία γνώση από hacking δεν μπορεί να κρίνει την ασφάλεια ενός λειτουργικού.

 

Έχεις δίκιο για τη χρήση αποκομμένων φράσεων.

Από την άλλη, το "ένας ξάδερφος - κολλητός - μπατζανάκης μου είπε ότι... " ελπίζω να μην το θεωρείς ως σοβαρό επιχείρημα ή απόδειξη οποιουδήποτε γεγονότος.

 

Εάν έπαιρνα σοβαρά τέτοια... απόδειξη, θα προέτρεπα τους γνωστούς - φίλους - συγγενείς του συνομιλητή μου, να πάνε σε κανά διεθνές conference ασφαλείας να "μαζέψουν" βραβεία. Κρίμα θα ήταν να χαραμίζεται έτσι τέτοιο ταλέντο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι μόνο αυτό που γράφεις αναιρεί το "πυροτέχνημα" περί ασφαλούς λειτουργικού. Αντίστοιχα, τόσο σε συστήματα Linux όσο και σε MacOS X, δεν είναι δεδομένο κάτι τέτοιο. Μάλιστα μπορώ να σου πω ότι πρακτικά κανείς σε Linux και MacOS δεν έχει antivirus. Αυτό τι σου λέει εσένα; Ότι τα Vista είναι περισσότερο ασφαλή;

Εμένα μου λέει ότι συμφέρει τη microsoft να υπάρχει χώρος για εταιρείες antivirus - firewall στο λειτουργικό της.

 

 

Έχεις δίκιο για τη χρήση αποκομμένων φράσεων.

Από την άλλη, το "ένας ξάδερφος - κολλητός - μπατζανάκης μου είπε ότι... " ελπίζω να μην το θεωρείς ως σοβαρό επιχείρημα ή απόδειξη οποιουδήποτε γεγονότος.

 

Εάν έπαιρνα σοβαρά τέτοια... απόδειξη, θα προέτρεπα τους γνωστούς - φίλους - συγγενείς του συνομιλητή μου, να πάνε σε κανά διεθνές conference ασφαλείας να "μαζέψουν" βραβεία. Κρίμα θα ήταν να χαραμίζεται έτσι τέτοιο ταλέντο...

 

Δεν σου είπα ότι περιμένω να πιστέψεις εσυ αυτό το γεγονός, όμως δεν μου απαγορεύει εμένα το να βγάλω κάποια συμπεράσματα με βάση τα όσα είδα.

Όσο για το ταλέντο του, μην τον κλαίς καθόλου, έχει εξασφαλισμένη τη θέση του με συμβόλαιο από τώρα με μεγάλη εταιρεία software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εμένα μου λέει ότι συμφέρει τη microsoft να υπάρχει χώρος για εταιρείες antivirus - firewall στο λειτουργικό της.

Μια στιγμή, για να καταλάβω...

 

Η Μicrosoft, η μεγαλύτερη εταιρεία λογισμικού στον κόσμο, αφήνει επίτηδες ευάλωτο σε ιούς, spyware και επιθέσεις το κορυφαίο προϊόν της προκειμένου να δώσει δουλειά σε εταιρείας παραγωγής antivirus και firewall.

 

ΟΚ, τώρα έβγαλα τα συμπεράσματά μου. Πιστεύω ότι τα έβγαλαν και τα υπόλοιπα μέλη. :-)

 

Δεν σου είπα ότι περιμένω να πιστέψεις εσυ αυτό το γεγονός, όμως δεν μου απαγορεύει εμένα το να βγάλω κάποια συμπεράσματα με βάση τα όσα είδα.

[...]

ΟΚ, ό,τι πεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ gdp77 αφού μέσα στα vista έχει και integrated antispyware και firewall και με συχνά updates για το πρώτο, τι ιστορίες λές για αγορά 3rd party?

 

Οσο για τους ιούς φυσικά και πρέπει να βάλεις ένα αλλα δεν ειναι απαραίτητο να το πληρώσεις. εχει τόσα free στην αγορά (πχ AVG) τα οποία κάνουν τέλεια την δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια στιγμή, για να καταλάβω...

 

Η Μicrosoft, η μεγαλύτερη εταιρεία λογισμικού στον κόσμο, αφήνει επίτηδες ευάλωτο σε ιούς, spyware και επιθέσεις το κορυφαίο προϊόν της προκειμένου να δώσει δουλειά σε εταιρείας παραγωγής antivirus και firewall.

 

ΟΚ, τώρα έβγαλα τα συμπεράσματά μου. Πιστεύω ότι τα έβγαλαν και τα υπόλοιπα μέλη. :-)

 

Πες μου τότε γιατί τα vista με το που μπαίνουν για πρώτη φορά σου λένε ότι "ο υπολογιστής σας κινδυνεύει, παρακαλώ εγκαταστείστε κάποιο λογισμικό ασφάλειας" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Πες μου τότε γιατί τα vista με το που μπαίνουν για πρώτη φορά σου λένε ότι "ο υπολογιστής σας κινδυνεύει, παρακαλώ εγκαταστείστε κάποιο λογισμικό ασφάλειας" ?

 

Τίποτε άλλο, αυτό αρκεί! :lol:

 

 

 

pwned.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...