Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα εμπορικά Hackintosh στην αγορά!


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ιδέα του Hackintosh δεν είναι καινούρια. Για καιρό τώρα μερικοί χρήστες Mac «παίζουν» με την ιδέα της εγκατάστασης του Mac OS X σε ένα συμβατικό μηχάνημα, κίνηση που δεν υποστηρίζεται επίσημα από την Apple.

 

Με την αύξηση των πωλήσεων των Macs φαίνεται ότι ήρθαν και οι πρώτες ουσιαστικές εξελίξεις στον χώρο αυτό: η εταιρεία Psystar ανακοίνωσε στο site της ότι είναι διαθέσιμοι για πώληση οι πρώτοι εμπορικοί Hackintosh.

 

Για 399 δολλάρια μπορείτε να προμηθευτείτε ένα Core 2 Duo mini tower χωρίς εγκαταστημένο λειτουργικό, ενώ για 554 δολλάρια μπορείτε να το αποκτήσετε με προεγκατεστημένο το Mac OS X Leopard.

 

Η χαμηλή τιμή δεν έρχεται όμως χωρίς κόστος: δεν μπορείτε να εγκαταστήσετε τα επίσημα software updates του λειτουργικού, υπάρχουν προβλήματα ασυμβατότητας ενώ προφανώς δεν διατίθεται επίσημη υποστήριξη.

 

Αν και το site της εταιρείας παρουσίασε προβλήματα λίγες μόνο ώρες μετά την ανακοίνωση, φαίνεται ότι αυτά οφείλονταν σε τεχνικούς λόγους και όχι σε μήνυση της Apple, όπως αρχικά εκτιμήθηκε.

 

Παρόλ'αυτά αναμένεται η αντίδραση της Apple, που έχει αποδειχθεί πολύ σκληρή στο παρελθόν απέναντι σε παρόμοιες προσπάθειες.

 

Source.png Πηγή: pathfinder.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η χρησιμότητα αυτού ποια είναι; Υποτίθεται ότι όλα τα πλεονεκτήματα του λειτουργικού της Apple βρίσκονται στο δικό της hardware. Επιπλέον ποιος θα αγοράσει υπολογιστή χωρίς επίσημη υποστήριξη και με δεδομένες ασυμβατότητες; Το να φτιάξει κάποιος Hackintosh για την εμπειρία και μόνο το καταλαβαίνω, αλλά το να αγοράσει έναν είναι τελείως άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πλεονεκτηματα να εχει το λειτουργικο της apple στο δικο της hardware αφου πλεον χρησιμοποιει κοινα κομματια?

 

Φανταζομαι η Psystar απλα προσφερει μια συνθεση που θα ειναι πολυ κοντα στα νεα mac απο αποψη υλικου ωστε να μην καθεται καποιος να ψαχνει το καθε εξαρτημα ξεχωριστα και οι ασυμβατοτητες να ελαχιστοποιηθουν. Μεχρι εκει δεν μπορει να κανει τιποτα η apple. Το να βαζουν και λειτουργικο πανω ομως παει πολυ

Μετα η λογικη κινηση θα ηαν καποιος να ψαξει για μια πειρατικη εκδοση του λειτουργικου αφου ετσι και αλλιως ειναι παρανομος και χωρις υποστηριξη ακομα και αν το αγοραζε, οποτε εχει ενα mac clone με 400 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται καλή η ιδέα αλλά δεν μπορείς να ξέρεις και τη συμπεριφορά του μηχανήματος από τη στιγμή που δε θα μπορεις να κατεβάσεις επίσημα update.Πάντως αφού κάποιος έκανε την αρχή μαλλον θα δούμε και συνέχεια. Να δούμε πως θα αντιδράσει και η Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίδες δεν βρίσκω τον λόγο πλέον να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο αφου με 600-700 ευρώ παίρνεις ένα ωραιότατο mac mini που κάνεις άνετα την δουλειά σου.

Απλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίδες δεν βρίσκω τον λόγο πλέον να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο αφου με 600-700 ευρώ παίρνεις ένα ωραιότατο mac mini που κάνεις άνετα την δουλειά σου.

Απλά....

 

 

Μπορει ομως καποιος να θελει να εχει mac os x(εστω και με αυτους τους περιορισμους) , αλλα με μεγαλυτερη εγγυηση ,αναβαθμισημοτητα και καλυτερες επιδοσεις!

 

Αν ομως θελει κατι μικρο,δεν το νοιαζουν οι επιδοσεις,η μικρη εγγυηση, η μη αναβαθμισημοτητα και θελει mac os x , τοτε παει στο mac mini.

 

 

Διαφορετικα δεν ειναι κακη εναλλακτικη αυτο.

Αλλα πιστευω πως σε λιγο ερχονται και οι μηνυσεις..

 

 

 

Y.Γ.: Το mac mini ειναι για πολυ ειδικες περιπτωσεις που καποιος θελει κατι μικρο. Αν θελεις βεβαια κατι μικρο, με τα ιδια χρηματα (830 ευρω) που ζηταει το πιο γρηγορο μοντελο mac mini, παιρνεις αν θελεις φορητο υπολογιστη, με μεγαλυτερο σκληρο , μεγαλυτερη εγγυηση και παρομοιες επιδοσεις.

Ή με κανα 100ευρω παραπανω(με το κοστος του λειτουργικου μεσα) φτιαχνεις αθορυβο,ποιοτικοτατο pc, με μεγαλυτερη εγγυηση ,τετραπυρηνο επεξεργαστη,4GB Ram,500GB σκληρο και 8800gt καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεται από επάνω όμως κοστίζει μόλις 250 ευρώ (399 δολλάρια). Με 350-400 ευρώ το έχεις στην Ελλάδα. Πολύ λιγότερο από το μικρότερων δυνατοτήτων Mac Mini.

Από όσο ξέρω γενικώς η Apple δε δημιουργεί προβλήματα όπως η Microsoft με τη "δωρεάν" διανομή του λειτουργικού της.

Για όποιον θέλει φτηνό/πειρατικό Apple που να ξέρει ότι θα δουλέψει πρόκειται για εξαιρετική πρόταση.

 

Το βασικό ερώτημα για εμένα, έχουν λειτουργικό WiFi?

Γιατί μήνες πριν που ψαχνόμουν για Hackintosh φορητό, ήταν το μόνο εξάρτημα που δε δούλευε με τίποτα (τελικά πήραμε Macbook για αυτόν τον λόγο!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...ότι πληρώνεις πάιρνεις.

Αν θέλεις γρήγορο και ασφαλές από όλες τις πλευρές υπολογιστή, αγόρασε έναν mac.

Υπάρχουν και πιο γρήγορά μηχανήματα μεταχειρισμένα στο ebay.

Τώρα πλέον με την είσοδο της Apple στα φτηνά μηχανήματα, ο λόγος δεν αγοράζω mac επειδή είναι ακριβός, παύει να ισχύει.

Είναι σαν να αγοράζεις παπάκι και να θές να το κάνεις σαν Beverly.

Τόσο απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εγκαθιστούσα Mac OS στο PC μου με κλειστά μάτια αν υποστηρίζονταν κάτι τέτοιο από την Apple.Είχα αγοράσει ένα Mac mini από περιέργεια και μου άρεσε το λειτουργικό.Από hardware όμως τι γίνεται;Κανένας power user δεν πρόκειται να μείνει ποτέ ευχαριστημένος από έναν έτοιμο υπολογιστή με πολύ περιορισμένες δυνατότητες αναβάθμισης.

 

Δώστε Mac OS στο λαό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...ότι πληρώνεις πάιρνεις.

Αν θέλεις γρήγορο και ασφαλές από όλες τις πλευρές υπολογιστή, αγόρασε έναν mac.

 

απορία...

τι διαφορά έχει πλέον το hardware ενός mac με το hardware ενός normal PC? (δλδ motherboard,cpu,ram,vga,soundcard,HDDs, PSU)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορία...

τι διαφορά έχει πλέον το hardware ενός mac με το hardware ενός normal PC? (δλδ motherboard,cpu,ram,vga,soundcard,HDDs, PSU)

 

Hardware απόλυτως ίδιο τις περισσότερες φορές.

Εκεί που έγκειται η διαφορά είναι στο λειτουργικό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

άρα ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος ολόκληρο Mac και όχι σκέτο το Mac OS X ώστε να το πετάξει πάνω στο αντίστοιχο Core 2 Duo/Quad PC που έχει ήδη?

 

χαλάρα του βγαίνει φτηνότερα με upgradeability KAI με επιλογή για overclocking (λόγο καλύτερης aftermarket/custom ψύξης που έχει ως επιλογή), άσε που και τα ίδια λεφτά να επιλέξει να δώσει είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι θα πάρει δυνατότερο hardware...

 

μην μου πεις για το design έχω έτοιμη photo :P

 

4os6ok3984by6r4j8sty.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ!!!Got your point dear mate.

Δεν το'ξερα ότι είμαστε πουστάκια εμείς που προτιμούμε το ωραίο, λιτό, απέριττο και κομψό μηχάνημα και όχι την γκουμούτσα με τα χίλια δύο περιττά καλώδια και φορτωμένο αντιβιοτικά γιατί είναι διαρκώς εκτεθειμένο στον κίνδυνο?.

Καλό! μας βγήκε και τ'ονομα τώρα...

 

Ένα πράγμα πές μου...

Ιοι? βρές μου ένα ιό που προσβάλει τον ωραίο μου mac?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι απο εσάς νομίζετε πως το Mac Mini είναι μικρό σε δυνατότητες κάνετε μεγάλο λάθος. Από πλευρά Cpu, Μνήμης, αξιοπιστίας μητρικής, όγκου το Mac Mini είναι καλύτερο (δεν θα πω οτι αυτό ισχύει για την κάρτα γραφικών!) επίσης με το Mac mini έχεις εγγυηση και πλήρη λειτουργικότητα και υποστήρηξη του λειτουργικού σου!\

ο haha τα είπε τα πράγματα οπως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...