Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το απογευματάκι έκανα μια αναβάθμιση και ήρθε και σε εμένα το baloo. Πριν το ανακαλύψω νόμιζα πως είχε πρόβλημα ο σκληρός μιας και σερνόταν το σύμπαν.

Και το nepomuk προσπάθησα να χρησιμοποιήσω ένα φεγγάρι αλλά στάθηκε αδύνατο να μου χρησιμέψει σε κάτι. 

ΓΙα το baloo τώρα, απλά πρόσθεσα το /home/username στη λίστα των διαδρομών στις οποίες δεν θα ψάχνει/σκανάρει το baloo. Αν και δεν το βλέπω να κάθεται και πολύ ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα προσωπικά περίμενα τελικά να αντικαταστήσουν το nepomuk με το αντίστοιχο που υπάρχει στο gnome (το tracker). Πάντως αφού υπάρχει έστω και ένας προγραμματιστής που να θέλει να φτιαξει τα σκ*** του nepomuk, εμένα μου αρκεί. Πάντως επειδή το recoll το ανάφερες, δεν ειναι φτιαγμένο ώστε να κάνει ότι και τα παραπάνω βλέπε Link.png Site: Σημασιολογική επιφάνεια εργασίας οπότε δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν αυτό.

 

Εσύ του είπες ότι αφού δεν λειτουργεί με ελληνικούς χαρακτήρες, θες να το ξηλώσεις. Δεν του ζητησες πχ να το διορθώσει. Δεν περιμενα να το δεχτεί ενθερμα... Εγώ όταν του έκανα κριτική (με παραδείγματα) για το Milou μου έδωσε προτάσεις για το πως να το διορθώσω και είπε ότι θα το κοιτάξει.

 

Εννοείται ότι δεν είναι χαζός απλά θέλει να πλασάρει το πρόγραμμά του με το ζόρι, να μας κάνει χρήστες του.

Νομίζω πως έχεις δίκιο σε αυτό...

 

Εμένα μου την έδωσε γιατί όταν εφτιαξε το Milou, δεν χρησιμοποιησε σαν σύστημα τα runners αλλά επινόησε το δικό του και έγινε ένας ψιλοπολεμος με τον προγραμματιστή που δημιουργησε το krunner (τον Aaron Seigo). Γενικά φαίνεται πως αυτός ο προγραμματιστής θέλει να κάνει το δικό του αλλά δεν μπορώ να τον κατηγορήσω για αυτό...

 

Και μετά λένε οτι στο Gnome είναι οι δικτάτορες...

Δεν είναι και τοσο χαλια!

Το καλο είναι οτι επειδη εμπλεκονται πολλά ατομα, κυρίως εθελοντές (έχουν σχηματιστεί και ομάδες όπως το HIG (human interface guidelines) Group και το Link.png Site: VDG (Visual Design Group) και ακούγοται πολλές ιδέες και υπάρχουν πολλά προσχέδια.

Βασικα αυτό είναι το σημαντικό, να υπάρχουν πάντα πολλοί εθελοντές (ή έστω πολλές εταιρίες) στο KDE που να συμβάλλουν στην ανάπτυξη των εφαρμογών ώστε να μπορούν να επηρεάζουν την πορεία τους (εξάλλου στα έργα Ελλακ το καθεστώς είναι μεριτοκρατία). Ετσι καμια εταιρια ή (ένα) άτομο δεν θα μπορεί να κανει το δικό της (του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το στείλεις στα τσακίδια εντελώς θα πρέπει να αντιγράψεις 2 αρχεία desktop στο home. Θα τα αναφέρω αύριο που θα είμαι στο pc

1) Ανοίγεις το akonadiconsole και αφαιρείς το baloo agent

2) cp /usr/share/autostart/baloo_file.desktop ~/.kde(4)/share/autostart/

3) echo "Hidden=True" >> ~/.kde(4)/share/autostart/baloo_file.desktop

4) cp /usr/share/akonadi/agents/akonadibalooindexingagent.desktop ~/.local/share/akonadi/agents/

5) Ανοιγμα του παραπάνου αρχείου και αφαίρεση (comment) του autostart (# X-Akonadi-Capabilities=Unique,Autostart)

6) Για καλό και για κακό στο ~/.kde(4)/share/config/baloofilerc:

[basic Settings]

Indexing-Enabled=false

Πάντως επειδή το recoll το ανάφερες, δεν ειναι φτιαγμένο ώστε να κάνει ότι και τα παραπάνω βλέπε Link.png Site: http://en.wikipedia.org/wiki/NEPOMUK_(framework)">Σημασιολογική επιφάνεια εργασίας οπότε δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν αυτό.

Μπορούσαν να το χρησιμοποιήσουν αντί να φτιάξουν ένα νέο, για το κομμάτι xapian, και να προσθέσουν τις ετικέτες και τις αξιολογήσεις των αρχείων (το χρησιμοποιεί κανείς; )

Όπως και νά'χει, με το recoll όταν ανοίγω το krunner ή από το kio του konqueror, πληκτρολογώ μέρος του ονόματος του αρχείου ή του περιεχομένου του (διαβαζει και tags εικόνων) και μου εμφανίζει τα αποτελέσματα.

Πάντως αυτό που έκανε το beagle στο kde 3.2 δεν γίνεται ακόμα... να πληκτρολογείς το όνομα της επαφής στο krunner και να ανοίγεις την επαφή στο διβλίο διευθύνσεων. Πρακτικό όταν ψάχνεις μια διεύθυνση ή άλλα στοιχεια της επαφής και θες να δεις την κάρτα ολόκληρη.

Μη μου πεις να ανοίξω αναφορά bugμ διότι το έχω κάνει από το 2008

https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=175832

Εσύ του είπες ότι αφού δεν λειτουργεί με ελληνικούς χαρακτήρες, θες να το ξηλώσεις. Δεν του ζητησες πχ να το διορθώσει. Δεν περιμενα να το δεχτεί ενθερμα... Εγώ όταν του έκανα κριτική (με παραδείγματα) για το Milou μου έδωσε προτάσεις για το πως να το διορθώσω και είπε ότι θα το κοιτάξει.

Βασικά να το ξηλώσω θέλω. Λόγω της κακής εμπειρίας του Nepomuk δεν πρόκειται να φάω το χρόνο μου πάλι να ανοίγω bugs, πάνε αυτά ας τα ξεχάσουν πια. Όταν τα λέγαμε για το Nepomuk μας βάζανε και χέρι και τώρα που αποδείχτηκε το αυτονόειτο, συνεχίζουν το ίδιο βιολί:

http://forum.kde.org/viewtopic.php?f=83&t=107093&p=264302

Ξοδέψαμε χρόνο και χρήματα για το nepomuk, θα κάνουμε το ίδιο για το baloo, και μετά πάλι από την αρχή για κάτι άλλο; δεν θα πάρω ας τελειώνουν κάποια στιγμή.

 

Μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα, για αυτό και κάνουν ότι δεν καταλαβάινουν:

Nobody seems to wonder why the EU spent a whooping 17 million euros for a relatively minor software project, did they pay each programmer as much as if each of them was Linus Torvalds?

http://www.phoronix.com/forums/showthread.php?95893-KDE-s-Nepomuk-Doesn-t-Seem-To-Have-A-Future/page2

πολλά τα λεφτά Άρη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tech giants, chastened by Heartbleed, finally agree to fund OpenSSL, create three-year initiative with at least $3.6 million to help under-funded open source projects

 

http://www.linuxfoundation.org/programs/core-infrastructure-initiative

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε kubuntu δεν υπάρχει αυτό το bug πάντως.

Φανταζομαι πως γι αυτο ο τιτλος λεει Ubuntu και οχι Kubuntu, ενω στο link αναφερεται καθαρα διπλα απο το status

"Affects: Unity"

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το openbsd foundation συμμετέχει (νομίζω για πρώτη φορά) στο Google Summer of Code. Στα  project που εγκρίθηκαν περιλαμβάνεται και κάτι ενδιαφέρον που δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο λειτουργικό: υλοποίηση 4 προγραμμάτων του systemd project ανεξάρτητα από το initsystem. Πρόκειται τα hostnamed,timedated,localed,logind με πιο σημαντικό το τελευταίο αφού έχει αντικαταστήσει το consolekit. Για να δουμε...

 

http://undeadly.org/cgi?action=article&sid=20140429034300

www.openbsdfoundation.org/gsoc2014.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...