Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το qt είναι καλύτερο και σιγά σιγά όλοι πάνε προς αυτό. Υπάρχει κάποιο άρθρο που να το εξηγεί ή κάποιος να μπορεί να μου το αναλύσει σύντομα και απλά;

 

Αφού κάνουν κόπο να πάνε πίσω στο gtk2 γιατί δεν πάνε κατευθείαν σε qt;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ή για το audacious?

 

καλα θα ηταν γενικα...

 

mask, το port σε qt ειναι υπο development ακομη, και μεχρι να ολοκληρωθει θελουν σταθερο toolkit. Για αυτο πηγαν σε GTK2, μεχρι να τελειωσουν το port. Σε καθε update του GTK3 γινεται της π....ας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το Qt είναι σημαντικά καλύτερο για cross platform development + καλύτερο documentation. Μπορεί να κάνω και λάθος, η εμπειρία μου με GTK είναι ελάχιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το Qt είναι σημαντικά καλύτερο για cross platform development + καλύτερο documentation. Μπορεί να κάνω και λάθος, η εμπειρία μου με GTK είναι ελάχιστη.

 

+ ότι και σε προηγούμενη συζήτηση που είχαμε για το subsurface, στο video έλεγαν ότι όταν πάνε να ρωτήσουν κάτι στους devs της gtk οι τελευταίοι τους πιάνουν από τα μούτρα ενώ αυτοί της qt είναι πιο ευγενικοί.

 

Για μένα είναι πολύ σημαντικό αυτό, ο χαρακτήρας και ο τρόπος συμπεριφοράς, γιατί όλα καλά με το open source αλλά, όταν στις κοινότητες επιτρέπουν νταήδες να το παίζουν ότι κάποιοι είναι, ας μην παραπονιόμαστε μετά γιατί δεν έχουμε πόρους και γιατί ο κόσμος φεύγει κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι εχω GTK2 GTK3 και QT στο ιδιο συστημα (γιατι χρειαζομαι εφαρμογες που ειναι και απο τα 3 toolkits) και εν ετη 2014 δεν εχουμε καταληξει σε ενα γ@μ@μενο σταθερο και ενιαιο UI toolkit.

 

Και μη μου πειτε "εχεις επιλογες". Αυτο δεν λεγεται "εχεις επιλογες", fragmentation λογω χαζομαρας λεγεται.

 

Επισης μη μου πειτε "βρες τις αντιστοιχες/εναλλακτικες GTK2/3 εφαρμογες σε QT", γιατι αλλη ορεξη δεν εχω να αλλαζω πραματα που χρησιμοποιω χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αλήθεια μου εμένα το Qt σαν εμφάνιση δεν μου αρέσει. Τουλάχιστον ότι έχω δει από το KDE. Ελπίζω ότι έχει την δυνατότητα για να γίνει πολύ όμορφο(ως προς τα δικά μου γούστα).

 

Παρατηρώ τον τελευταίο καιρό πως υπάρχει μια τάση προς το Qt γενικότερα. Ειδικά με την έλευση του Wayland. Έχουν κάποια σχέση αυτά τα δύο ή φταίει το γεγονός πως οι devs δεν γουστάρουν και πολύ το GTK3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο qt σαν εμφανιση μπορει να γινει που ωραιο (δες στο youtube kde plasma next)

 

Tο qt5 εχει wayland support. http://wayland.freedesktop.org/qt5.html

 

Ποιος dev θα γραψει σε ενα toolkit που σε καθε update κανει οτι γουσταρει?

 

Eδω πηγανε και βαλανε, ακουσον ακουσον, client side window decorations... Σου λενε πως να πηδ@ξουμε τους αλλους compositors?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι εχω GTK2 GTK3 και QT στο ιδιο συστημα (γιατι χρειαζομαι εφαρμογες που ειναι και απο τα 3 toolkits) και εν ετη 2014 δεν εχουμε καταληξει σε ενα γ@μ@μενο σταθερο και ενιαιο UI toolkit.

 

Ειμαι σε παρομοια θεση, καθως χρησιμοποιω ως DE το xfce -gtk2-  και εφαρμογες "γραμμενες" για gtk3 και qt4.

Το προβλημα την εμφανισης λυνεται ειτε με θεματα που χρησιμοποιουν σαν theme engine την qtcurve που υπαρχει και για τα 3 tookits, ειτε themes που υποστηριζονται απο theme engines για τις gtk2 & 3 και ρυθμιζοντας το qt να χρησιμοποιει το gtk theme. Δεν ειναι τελεια λυση, αλλα ειναι παραπανω απο καλη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στο επομενο GTK3 update το custom theme παει περιπατο...

 

γι'αυτο εμεινα καιρο με το default adwaita.

 

βαρεθηκα...

 

το δευτερο εχω κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν με απατά η μνήμη μου έχω... "επιβιώσει" από τέτοια updates. Το άσχημο είναι ότι ακριβώς επειδή εξ' αιτίας την αστάθειας, δεν έχεις μεγάλη επιλογή themes. Πρακτικά "σίγουρα" -όσο γίνεται- είναι η όσα ανήκουν ομάδα των blackbird/greybird/bluebird (...) για την δεύτερη επιλογή. Κατάφεραν πάντως να "σκοτώσουν" τα gtk themes. Μεγάλο κατόρθωμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το qt είναι καλύτερο και σιγά σιγά όλοι πάνε προς αυτό. Υπάρχει κάποιο άρθρο που να το εξηγεί ή κάποιος να μπορεί να μου το αναλύσει σύντομα και απλά;

 

Αφού κάνουν κόπο να πάνε πίσω στο gtk2 γιατί δεν πάνε κατευθείαν σε qt;

 

http://www.insomnia.gr/topic/239517-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%BD%CE%AD%CE%B1/page-118?do=findComment&comment=52904992

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι εχω GTK2 GTK3 και QT στο ιδιο συστημα  γιατι χρειαζομαι εφαρμογες που ειναι και απο τα 3 toolkits

 

εν ετη 2014 δεν εχουμε καταληξει σε ενα γ@μ@μενο σταθερο και ενιαιο UI toolkit.

αλλα και

αλλη ορεξη δεν εχω, να αλλαζω πραματα που χρησιμοποιω χρονια.

Τοτε τι θα κανεις οταν καταληξουμε στο one UI to rule them all?

 

:PP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε τι θα κανεις οταν καταληξουμε στο one UI to rule them all?

 

:PP

 

Αυτο που ξερω και κανω καλα. Να σκουζω και να βελαζω. :P

 

Αν ποτε εχουμε ενα toolkit τοτε θα αναγκαστουν ολα να πανε σιγα σιγα προς αυτο, αρα και τα apps που χρησιμοποιω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...