Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει μια απλή λύση. Δεν βάζουμε καθόλου windows :P Τώρα με τα games που βγαίνουν σχεδόν όλα και σε linux τα windows για μένα είναι τελείως αχρείαστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μέρα που θα μου ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ και μέσα στο σπίτι μου το τι λειτουργικό θα χρησιμοποιώ, θα είναι η μέρα που θα εγκαταλείψω την Πληροφορική. Ελπίζω να μην έρθει αυτή η μέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν μπορούν να επιβάλουν πλέον την άρση της ανωνυμίας και των κρυπτογραφημένων συνδέσεων στο internet θα μπορέσουν να μας επιβάλουν τι λειτουργικό θα τρέχουμε? Ασε νομίζω η geek κοινότητα του internet πλέον έχει το πάνω χέρι στην μάχη με τον απανταχού περιορισμό της ελευθερίας στο internet. Τώρα οι μικροαστοί του facebook κτλ αυτοί είναι σαν τα πρόβατα. Πάντα άξιοι της μοίρας τους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια απλή λύση. Δεν βάζουμε καθόλου windows :P Τώρα με τα games που βγαίνουν σχεδόν όλα και σε linux τα windows για μένα είναι τελείως αχρείαστα. 

Μάλλον δεν το διάβασες καλά (ή εγώ δεν κατάλαβα καλά). Δεν έχει σημασία αν θα βάλεις ή όχι windows. Απλά αν ο κατασκευαστής το επιλέξει (αφού θα έχει πλέον αυτή την επιλογή) δε θα μπορείς να απενεργοποιήσεις το secure boot από το bios/uefi. Οπότε αν δεν έχεις certified Os, δε θα έχεις καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά σου λέει ότι αν δεν πληρώσεις παραπάνω δεν θα μπορείς να έχεις την δυνατότητα απενεργοποίησης του Secure Boot και σε αυτούς που απλά δηλώνουν αδιάφοροι αναφορικά με το τι λειτουργικό τρέχουν (δηλαδή η πλειονότητα) θα δώσει ένα επιπλέον κίνητρο (μετά τη δυσκολία το κόστος) ώστε να μην εγκαταστήσουν οποιοδήποτε εναλλακτικό λειτουργικό. Το άρθρο γεννά ερωτήματα ακόμα και σε ακριβότερα μηχανήματα αν θα υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης του Secure Boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τοτε που βγηκαν uefi και καγκουριες (secure boot κλπ) γ@μηθηκε ο διας...

 

πριν διαλεξω την τριτη μου μητρικη (asus h87-plus) διπλοελεγξα αν ολες αυτες οι μπουρδες απενεργοποιουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάθατε σήμερα και έχετε βάλει την μια μουφα είδηση μετά την άλλη;

 

Μάλλον προετοιμαζεστε για πρωταπριλιά. Δεν εξηγείται αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...