Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Lennart Poettering merged “su” command replacement into systemd."

 

https://tlhp.cf/lennart-poettering-su/

He needed do declare something that works for 30 years as broken so he can "fix" it. Poor kid with mental issues.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είχα πρόβλημα με το systemd, το έχω μάθει, το έχω συνηθίσει (ας είναι καλά το Arch και το Fedora). 

Τελευταία όμως έχει αρχίσει να μου τα σπάει ο τύπος. Είτε τρολλάρει (όσους δεν τον πηγαίνουν), είτε έχει πρόβλημα. 

 

Άντε να δούμε τι άλλο θα σκεφτεί να reinvent. 

 

systemd-bash ; 

systemd-kernel; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το κάθε τι που σκέφτεται πρέπει να ενσωματώνεται μέσα στο systemd;

 

Ελα ντε... αν προσεξετε οι διορθωσεις που κανει δεν τοσο κακες αλλα δεν καταλαβαινω γιατι και το παραμικρο binary πρεπει να ειναι τοσο στενα συνδεδεμενο με το initsystem...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει πως το πιο διαδεδομένο "userspace" πάνω στο linux (τον πυρήνα), δεν είναι το busybox, αλλά αυτό του android  (νομίζω ότι το λένε toolbox). Το ενδιαφέρον είναι ότι τόσο στο busybox, όσο και  στο αντίστοιχο του android δεν υπάρχει bash :P

Ελα ντε... αν προσεξετε οι διορθωσεις που κανει δεν τοσο κακες αλλα δεν καταλαβαινω γιατι και το παραμικρο binary πρεπει να ειναι τοσο στενα συνδεδεμενο με το initsystem...

 

Γιατί η επιδίωξη δεν είναι απλά να έχεις κάποια βελτιωμένα εργαλεία, αλλά να είναι όλα συνδεδεμένα στενά σε ένα ενιαία αναπτυσσόμενο project, σε ένα repo. Το systemd εδώ και πολύ καιρό δεν είναι initsystem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft has developed its own Linux distribution

 

http://www.theregister.co.uk/2015/09/18/microsoft_has_developed_its_own_linux_repeat_microsoft_has_developed_its_own_linux/

 

Edit: Τσέκαρα το ημερολόγιο μόλις και ΔΕΝ είναι Πρωταπριλιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...