Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/8/2019 στις 12:09 ΜΜ, jim_p είπε

Ποια καρτα της nvidia εχεις? Εδω, με μια gt 210 που θελει τον legacy 340, δεν μπορω να παω σε 5.2 ακομα επειδη δεν χτιζεται για τον 5.2
https://pastebin.com/PexXxCKu

Αυτή της υπογραφής, την 1030.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, jim_p είπε

Και δεν χτιζεται ο latest nvidia με πυρηνα 5.2? Πολυ περιεργο.

το θέμα δεν είναι να κάτσω να τον χτίσω εγώ, το θέμα είναι να κάνω τις αναβαθμίσεις πυρήνα μου χωρίς να σκέφτομαι θα παίξει ή δεν θα παίξει ο driver της nvidia που είναι εγκατεστημένος στο μηχάνημα...Ευτυχώς συνήθως το μόνο που χρειάζεται είναι είτε να κάνω μια αναβάθμιση έκδοσης οδηγού "με το χέρι" στον τελευταίο διαθέσιμο στο "λογισμικό και ενημερώσεις" (5-10 λεπτά δουλειά) είτε, να γυρίσω για μερικές ημέρες σε 4.15 που είναι πιο σταθερά τα πράγματα (λίγο πολύ παίζουν όλα)...Αλλά είναι σπαστικό να κάνεις αναβάθμιση και να ξέρεις ότι 2 πράγματα μπορεί να μην δουλεύουν καλά μετά: οι drivers της nvidia, και το virtualbox!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα σας λεω εγω οτι μπηκε το νερο στο αυλακι να με ακουτε...ρε λετε να ερθει η μεγαλη μερα που θα βαλω στο optimus-powered φορητο μου μονο λινουξ ? ρε λετε? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πρέπει σε κάθε νέο kernel να αναβαθμίζουμε όλα τα .κο αρχεία για κάθε συσκευή στο σύστημα

εφόσον φορτώνεται το kernel να θέλουμε ξάνα νέο compile τον οδηγό της κάρτας γραφικών πχ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις για τον driver της nvidia συγκεκριμενα, ειναι επειδη δεν ειναι opensource και πρεπει καθε φορα να φτιαχνονται τα αρχεια που θα κανουν την "συνδεση" με τον πυρηνα για να δουλευει σωστα. Το ιδιο ισχυει και για αλλους drivers που δεν ειναι opensource, πχ για τον wl της broadcom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αν εννοεις για τον driver της nvidia συγκεκριμενα, ειναι επειδη δεν ειναι opensource και πρεπει καθε φορα να φτιαχνονται τα αρχεια που θα κανουν την "συνδεση" με τον πυρηνα για να δουλευει σωστα. Το ιδιο ισχυει και για αλλους drivers που δεν ειναι opensource, πχ για τον wl της broadcom.

μάλιστα κατάλαβα ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εντάξει το είδαμε και αυτό. Μιλάμε μεγάλη μεταστροφή της microsoft προς το linux και το open source σε σύγκριση με την αντιμετώπιση που είχε πριν 10 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, DIMITRISG είπε

Μιλάει γρήγορα δεν τον καταλαβαίνω

Λέει ότι οι άνθρωποι του OpenBSD είχαν δίκιο όταν έλεγαν "απενεργοποιείστε το Hyper-Threading" ( από πρώτη στιγμή που βρέθηκαν οι τρύπες στην Intel) παρόλο που θα έχει επίπτωση στις επιδόσεις.

Σε αυτό συμφωνεί πλέον αλλά δεν ασπάζεται γενικά την φιλοσοφία του OpenBSD  ασφάλεια > επιδόσεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εγώ εδώ και ένα χρόνο μπουτάρω με nopti κλπ παραμέτρους στον πυρήνα... Ε όχι δεν πλήρωσα 300€ τον Ryzen για να απενεργοποιήσω το SMT και να ρίξω 30-50% την απόδοση!

Αν είχα σέρβερ και η ασφάλεια ήταν το κύριο μέλημά μου, το συζητάγαμε (επίσης εκτός από case studies, δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερες εφαρμογές των spectre-meltdown bugs).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...