Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

android εχω.(xperia x8)

 

 

επαγγελματιας μουσικος ειμαι.

 

θες να σου πω απο πρωτο χερι?

 

H μαλλον να το παμε αλλιως..

 

Για πες μου ενα επαγελματικο - σοβαρο προγραμμα πολυκαναλης ηχογραφησης - επεξεργασιας - μιξης και υποστηριξης vst plugins για linux ιδιας ποιοτητας ας πουμε με το nuendo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν υπάρχει ίδια η κατώτερης η ανώτερης ποιότητας από το nuendo που αναφέρεις αλλά τουλάχιστον για έναν μέσο χρήστη και ημιεπαγγελματία υπάρχουν αρκετές λύσεις σε linux και αρκετές λειτουργικές. Την απαξίωση του open source και του linux από τους ίδιους τους χρήστες του δεν μπορώ να την καταλάβω με τίποτα.

Και για να σε πληροφορήσω το android που έχει βασίζετε σε linux kernel με μια custom java έκδοση της google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να σε πληροφορήσω το android που έχει βασίζετε σε linux kernel με μια custom java έκδοση της google.

 

το ξερω.για αυτο αλλωστε κανω και με ευκολια mount τα samba shares μου και ελεχω τον server μου μεσω shh με το connectbot.

 

οσον αφορα τα μουσικα,μιλαμε για Τμήμα Μουσικών Σπουδών Πανεπιστημίου και οχι για αυτον που γρατσουναει μια κιθαρα και το ηχογραφει.

 

στην ερωτηση μου , η απαντηση σου ποια ειναι?

"Δεν ξέρω αν υπάρχει ίδια η κατώτερης η ανώτερης ποιότητας από το nuendo που αναφέρεις" ?

 

Αυτη?

 

Γιατι αυτοματα ακυρωνει το

 

"ούτε φυσικά τα προγράμματα επεξεργασίας και μουσικής παραγωγής που υπάρχουν για linux και που είναι σε επαγγελματικό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ βάλε ένα ubuntustudio να δεις τον πλούτο του ελλακ και του linux. Το ότι έχετε διανομές που δεν τα προσφέρουν έτοιμα η δεν είναι σεταρισμένες για να δουλεύουν σωστά σε διαορους τομείς όπως ο ήχος, επεξεργασία εικόνας δεν σημαίνει ότι γενικά τα πάντα είναι στο ίδιο επίπεδο με τις διανομές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ βάλε ένα ubuntustudio να δεις τον πλούτο του ελλακ και του linux. Το ότι έχετε διανομές που δεν τα προσφέρουν έτοιμα η δεν είναι σεταρισμένες για να δουλεύουν σωστά σε διαορους τομείς όπως ο ήχος, επεξεργασία εικόνας δεν σημαίνει ότι γενικά τα πάντα είναι στο ίδιο επίπεδο με τις διανομές σας.

 

 

Α μαλιστα...φταινε οι διανομες..

 

chek2fire .. διατελεις εν συγχυσει.

 

Σε ρωτησα ξεκαθαρα για GNU software για μουσικη παραγωγη - επεξεργασια και συ μου λες οτι φταιει η διανομη μου.

 

Επισης στην αρχη λες οτι υπαρχουν ενα σωρο τετοιο προγραμματα επαγγελματικου επιπεδου , και μετα μου το γυρνας σε ημιεπαγγλεματικες λυσες που απευθυνονται στον μεσο χρηστη.

 

Αποφασισε για να κανουμε σοβαρη κουβεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρές ώρες νομίζω ότι αρκετοί δεν έχουν σε καμία υπόληψη το λειτουργικό που τρέχουν και το κάνουν μόνο για πείραμα. Δλδ δεν υπάρχουν μουσικά προγράμματα για linux επειδή εσύ θεωρείς ότι μουσική είναι μόνο η κάρτα ήχου σου και το σύστημα που τρέχεις στο dekstop? Φαντάζομαι το jack δεν σου λέει τίποτα ούτε φυσικά τα προγράμματα επεξεργασίας και μουσικής παραγωγής που υπάρχουν για linux και που είναι σε επαγγελματικό επίπεδο.

 

O ήχος στο Linux είναι σαν να λέμε "κάρτα γραφικών AMD σε Linux". Προς το χειρότερο όμως. Αν εξαιρέσεις κάποιες υλοποιήσεις υλικού (όπως ο DAC AD1985 της Analog Devices) οι περισσότερες αποδίδουν πολύ καλύτερα σε άλλα λειτουργικά. Δεν διαφωνώ πως υπάρχουν καταπληκτικές εφαρμογές που κάνουν μια χαρά την δουλειά τους. Το γεγονός πως κάτι "δουλεύει τέλεια" σε μερικές περιπτώσεις δεν αναιρεί πως το σύστημα ήχου στο GNU/Linux, δυστυχώς, υστερεί κατά πολύ.

 

Θα μπορούσα να σου δώσω μπόλικο υλικό να διαβάσεις για το ποια είναι τα προβλήματα, τι λένε οι developers οι ίδιοι κ.τ.λ. κ.τ.λ. Δεν νομίζω να έχει νόημα όμως (διότι αμφιβάλω αν έχεις ασχοληθεί αρκετά με το θέμα).

 

Τα υπόλοιπα για την υπόληψη και τα πειράματα... Άστο.

 

 

 

KQJRo.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου μεταβαίνει σε ΕΛ/ΛΑΚ

 

απ'το δελτίο τύπου φαίνονται συνειδητοποιημένοι άνθρωποι οι υπεύθυνοι καθηγητές.

 

υπάρχουν αρκετές σχολές και σχολεία στην Ελλάδα που έχουν μεταβεί ανεπίσημα εδώ και χρόνια σε ελεύθερο λογισμικό.

Αλλά επισήμως έχουν μάλλον την πρωτιά.

 

επίσης -αξιοσημείωτο- υπάρχουν ελληνικές επιχειρήσεις που δουλεύουν σχεδόν αποκλειστικά με gnu/linux (στην περιοχή μου ξέρω δύο τέτοιες!).

 

Τώρα στο Μουσικών Σπουδών ρε εμπριστές :P , δεν είναι ανάγκη να βάλουν Ubuntu στα pc που κάνουν(αν κάνουν) υψηλών απαιτήσεων ηχογράφηση και επεξεργασία,

αρκεί να βάλουν σε όλα τα υπόλοιπα που χρησιμοποιούνται για browsing, office κτλ.

 

Μπορούν φυσικά, αν θέλουν, να παίξουν και με τα διόλου ευκαταφρόνητα: JAMin, linuxsampler, ardour, audacity, traverso daw, MuseScore, Hydrogen και το αγαπημένο μου mixxx...

(υπάρχουν κι άλλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ για να καταλάβω λέτε ότι όλοι οι καθηγητές είναι διανοητικά σε σύγχυση και σαφώς χαμηλού επιπέδου που διάλεξαν ελεύθερο λογισμικό για το πανεπιστήμιο. Φαντάζομαι ότι μπορείτε άνετα να τους πείτε την άποψή σας και μπορεί να κερδίσετε μια έμμισθη θέση σύμβουλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@check2fire

Περα απο το οτι κανείς δεν ειπε τιποτα περι διανοητικης συγχυσης των καθηγητων, πιστευεις οτι τα 4 ατομα που μιλησαν στα τελευταια posts, προσπαθουν να απαξιωσουν το linux σε ενα τομεα στον οποιο μπορει ανετα να ανταπεξελθει σε επαγγελματικο επιπεδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όταν γράφουν ότι έκαναν λάθος οι καθηγητές για την επιλογή τους και ότι το linux δεν κάνει για "επαγγελματίες" είναι σαν να λες ότι είναι και ανίκανοι σε αυτή την επιλογή τους.

Για άλλη μια φορά προτείνω για όσους έχουν τέτοιες ικανότητες να αναζητήσουν δουλειά συμβούλου σε διάφορες εταιρείες η και δημόσιους οργανισμούς. Σίγουρα και στην οικονομική κατάσταση που είναι αυτή την στιγμή η χώρα έχουμε την άνεση να περάσουμε άμεσα όλα τα πανεπιστήμια δημόσιους οργανισμούς σε windows 7 με άδειες χρήσεις και υποστήριξη και φυσικά να δουλεύουμε ότι πιο πανάκριβο εμπορικό πρόγραμμα κυκλοφορεί εκεί έξω άσχετα που την ίδια ακριβώς δουλειά μπορούμε άνετα να την κάνουμε με το πρωτόγονο linux και με μηδενικό κόστος.

Και φυσικά είναι και ανάξιο λόγου ότι τα ίδια αυτά προγράμματα ελεύθερου λογισμικού μπορεί κάποιος που ενδιαφέρετε να προσθέσει ότι βελτίωση κρίνει απαραίτητη για τις δικές του ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετα που την ίδια ακριβώς δουλειά μπορούμε άνετα να την κάνουμε με το πρωτόγονο linux και με μηδενικό κόστος.

 

 

και ξαναρωταω λοιπον:

 

 

Για πες μου ενα επαγελματικο - σοβαρο προγραμμα πολυκαναλης ηχογραφησης - επεξεργασιας - μιξης και υποστηριξης vst plugins για linux ιδιας ποιοτητας ας πουμε με το nuendo.

 

για να δουμε τωρα θα παρω απαντηση , να δω και γω πως ακριβως γινεται η ιδια δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για την ιστορια, ημουν περυσι τετοιο καιρο στην fosscom και παρακολουθησα απο περιεργεια μια παρουσιαση, Linux και Μουσικη.

Και λεω απο περιεργεια καθως δεν εχω επαγγελματικη σχεση με τον ηχο και δεν εχω τις απαιτουμενες γνωσεις για να εκφρασω εμπεριστατωμενη αποψη επι του θεματος.

Απο την παρουσιαση παντως (δυστυχως δεν βρισκω καπου τα slides/pdf) δεν μου δημιουργηθηκε η εντυπωση πως ειναι ετοιμο για επαγγελματικη χρηση στο συγκεκριμενο τομεα το linux (εγινε αναφορα στο ubuntu studio απο τον κ.Μιχαλουδη και σε ενα πληθος αξιολογων προγραμματων με οσες λεπτομερειες επετρεπε ο χρονος που ειχε στη διαθεση του ο ομιλων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρωπίδες δεν έχουν μόνο Windows/Mac users άλλα και πολλοί Linux users... Check2fire κάνε μια προσπάθεια να τις βγάλεις, γιατί όχι απλά δεν υπάρχει επαγγελματικό μουσικό πρόγραμμα στο Linux, όπως υπάρχει σε Windows/Mac(ProTools,Logic,Nuendo,Cubase) αλλά ούτε καν ερασιτεχνικό του τύπου FL Studio. Μακάρι να υπήρχε και μακάρι να υπάρξει, αλλά μην φαντασιωνόμαστε ότι νανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...