Προς το περιεχόμενο

Ξέφρενη πορεία για Firefox στην Ευρώπη


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, τι να μην ανεβαίνει.. Αφού μόνο εγώ το "τριήμερο" του Πάσχα το έβαλα σε 4 υπολογιστές που πρίν χρησιμοποιούσαν internet explorer! :mrgreen: Είμαι μεγάλος, το ξέρω! :P

Τους βάζω και δυο extension (πάντα) : Το AccuWeather να βλέπουν τον καιρό και το InfoRSS να περνάνε ειδησούλες του ενδιαφέροντός τους και τον ερωτεύονται πάραυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άμα μετρήσουν τι χρησιμοποιούν ΜΟΝΟ οι χρήστες που σερφάρουν και όχι όλοι όσοι έχουν pc τότε τα αποτελέσματα θα είναι εντελώς διαφορετικά.

 

Πιστεύω οτι δεν υπάρχει άνθρωπος που σερφάρει χωρίς να περνά έστω απο ένα forum.

 

Αν δώσουν στατιστικά τα μεγαλύτερα forum της κάθε χώρας τότε ο FF θα έχει το λιγότερο 50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δώσουν στατιστικά τα μεγαλύτερα forum της κάθε χώρας τότε ο FF θα έχει το λιγότερο 50%

 

Skroutz.gr:

IE : 50,81%

FF: 43,54%

 

jobs.smashingmagazine.com

Firefox: 65%

IE: 20%

Safari : 11%

 

Φαντάζομαι σε τιποτα myspace, facebook ο IE θα ειναι 90%. Έχει σημασία το κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι ζουν 10 χρόνια πίσω και νομίζουν ότι ο firefox είναι ο μόνος browser που υποστηρίζει tabs (δεν ήταν καν ο πρώτος).

 

Είναι ο πιο αργός από τους υπόλοιπους (και θα είναι για πάντα λόγω της σχεδίασης του..), τρώει άπειρη μνήμη και δεν υποστηρίζει τις μισές σελίδες.

 

Αν υπάρχει κάποιος αδικημένος οπότε από τα ποσοστά δεν πρόκειται για την αλεπού σε καμιά περίπτωση..

 

Πιστεύω οτι δεν υπάρχει άνθρωπος που σερφάρει χωρίς να περνά έστω απο ένα forum.

 

No no no... Φυσικά και υπάρχουν και είναι πάρα πολλοί. Βασικά οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι είναι forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να μείνει ως έχει σε αυτή τη κατάταξη ο firefox.

Και δεν τo λέω αυτό επειδή χρησιμοποιώ τον IE κάθε άλλο.

Αλλα αν τυχόν ξεπεράσει ο firefox τον IE τότε πλέον δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός και θα τον μοντάρουν όπως θέλουν και θα τον χρησιμοποιούν όπως θέλουν.

Μπορεί και να τα στάζουμε για να τον έχουμε.

Άρα έτσι που πολεμάει να φτάσει τον IE μια χαρά είναι γιατί γίνετε από μόνος του αξιόπιστος.

Αν πάρει την πρωτιά εκεί πέρα μετά θα τα χαλάσει 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω εκτος βεβαια τον firefox και το k-meleon.

μερικες σελιδες που εχει τυχει να μην ανοιγουν ουτε με explorer oyte me firefox εχουν ανοιξει με Κ-meleon!!!!

;)

 

Εμενα αυτο μου εχει συμβει με το opera...

φυσικα και εγω χρησιμοποιω ως κυριο browser το firefox...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου πει ένας άνθρωπος γιατί θεωρείται ο Firefox καλύτερος από τον Opera;

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι οι web devs του δίνουν περισσότερη προσοχή λόγω της δημοφιλίας του... Αλλά και πάλι τον Opera δε νομίζω ότι τον φτάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά τα πράγματα..Ο ΙΕ είναι για αρχάριους, για αυτούς που μπαίνουν στο ίντερνετ 3 φορές τη βδομάδα που ακόμα κι αν ήξεραν ότι υπάρχουν άλλοι browser θα φώναζαν τεχνικό για να τους εγκαταστήσει..και αυτοί είναι πλειοψηφία..

Μια χαρά την έχει ο firefox...Αδικημένος κατά τη γνώμη μου είναι ο Opera που πιστεύω αυτή τη στιγμή είναι καλύτερος από τον firefox...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Πιστεύω πως αν την ψάξεις λίγο με τον firefox, καταλήγει να σε "εγκλωβίζει" (με την καλή έννοια) με τα addons του. Εγώ όχι μόνο browser δεν μπορώ να αλλάξω πια, αλλά ούτε καν να πάω από την έκδοση 2.ΧΧ στην 3, λόγω ασυμβατότητας κάποιων βασικών addons. (για την ακρίβεια, νομίζω πως πιο εύκολα θα μπορούσα να αλλάξω λειτουργικό παρά browser πια).

 

Αυτό που μου αρέσει στον firefox είναι ότι δεν σκέφτομαι τι μπορεί να κάνει ο browser μου, αλλά αντίθετα, τι θα ήθελα να κάνει - το πιο πιθανό είναι να υπάρχει κάποιο addon ακόμη και για τραβηγμένα πράγματα.

 

Πάντως, σε όσους δεν έχουν όρεξη να ψαχτούν με τα addons, προτιμώ να προτείνω τον opera, που τον θεωρώ καλύτερο από τον "γυμνό" firefox και σίγουρα και από τον ΙΕ.

 

Βέβαια αυτό ίσως να αλλάζει με τον Firefox 3, αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει τόσο πολύ για να μπορώ να έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού συνεχίζει ο Firefox να ανεβαίνει με αξιοσέβαστο ρυθμό με την έκδοση 2.χ, φανταστείτε τι έχει να γίνει όταν κυκλοφορήσει η stable έκδοση του Firefox 3 (έχω τη beta 5 και πετάει και είναι πανάλαφρη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλυτερος browser ειναι ο Konqueror. Ο Fx εχει απλα αισχρο κωδικα και διαδικασια αναπτυξης, για να μην πω για την υποπτα πληρη ενσωματωση με το Google.

 

Aφού η google πληρώνει για την ανάπτυξη του firefox !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις άπειρες ρυθμίσεις του Maxthon, δεν τις αλλάζω παρά μόνο για τον Opera.

 

Καλά τα plug-ins του firefox για όσους τα χρειάζονται, αλλά δεν μπορώ να τρέχω στο ιστορικό όποτε κλείσω λάθος tab. Επιπλέον, ο downloader του δεν είναι καλός, αν και στην έκδοση 3 θα είναι πολύ καλός.

 

Χρησιμοποιούσα τον Opera ως πρόσφατα αλλά παρατήρησα καθυστέριση στο άνοιγμα σελίδων που επισκεπτόμουν τακτικά και μετά από κάποιες απλές μετρήσεις που έκανα συμπέρανα πως είναι ο αργότερος στο μηχάνημά μου και για τις σελίδες που επισκέπτομαι.

Οπότε επέστρεψα στην παλιά μου αγάπη, τον Maxthon, που έχει επιλογές και χαρακτηριστικά που δεν έχουν, αλλά -ίσως- θα βρεθούν σε κάποια μελλοντική έκδοση των υπολοίπων browsers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...