Προς το περιεχόμενο

Minimal techno, Progressive electro, etc.


tasosrodos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie richie

 

λεω και εγω τοσες σελιδες για minimal techno και δεν εχει αναφερει κανεις Richie Hawtin ..

 

(αν και ως Plastikman ειναι που γαμαει περισσοτερο ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα οχι, αν και εχω δοκιμασει, ποτε δε το κυνηγησα οσο θα θελα. Εχω παιξει παντος σε διαφορα παρτι στο πανεπιστημιο, παλιαααααα ειχα παιξει σε 2 psychedelic trance parties σε μαγαζια στα χανια και ειχα εκμπομπη για 6-7 μηνες στον τοπικο best (ουσιαστικα συνδεοταν λιγες ωρες με αθηνα και εμεις γεμιζαμε το υπολοιπο προγραμα). Αυτο ειναι ολο το djλικι που εχω κανει. Ουσιαστικα δεν εχω ξοδεψει ωρες πανω σε σοβαρα μηχανηματα για να πω οτι ξερω να μιξαρω, γι αυτο και δεν ποσταρω κανα σετ. Αλλα απο θεμα μουσικου αυτιου και γνωσης νομιζω οτι ειμαι αρκετα εκπαιδευμενος. Για προσοωπικη καταναλωση εχω ατελειωτες ωρες ακουσματος ηλεκτρονικης μουσικης τα τελευταια κοντα 15 χρονια. Αν μαζευα ενσημα θα ειχα συνταξη 25.000 ευρω τωρα λοοολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοοολ αφου με ρωτησε, να μην πω? Κατσε μηπως σκασει καμια προταση!! Δεν χρεωνο πολυ

 

 

Μερικες προτασεις

 

Ogi Gee Cash - Revolution (Audionova Remix)

http://mp3.juno.co.uk/MP3/SF1268085-02-01-03.mp3

μελωδικο progressive house. καμποσα ρεμιξ, μονο αυτο μου αρεσε, δεν τρελαινομαι για τα φωνητικα και αυτο το ρεμιξ εχει πιο λιγα.

 

Osictone - - Flowerfields Ep

1. Flower (Original Mix)

2. Icecloud (Original Mix

3. Seasight (Moonlight Remake)

http://www.beatport.com'>http://www.beatport.com

hiroshe watanabe mellow deep house styl. Το Seasight (Moonlight Remake) το καλυτερο. Sample apo beatport, search for Osictone

 

 

Pagano - My Religion

1. My Religion (Andy Allder Balearic Mix)

http://mp3.juno.co.uk/MP3/SF282644-01-01-02.mp3

2. My Religion (Nickelle & Nessim Remix)

3. My Religion (Pagano In Heaven Mix)

4. My Religion (Pagano Progressive Dub)

 

καλο housaki, μονο το 1to ομως

 

Peter Munch ft. MC Dapper D - Tonite (poetry mix)

http://www.beatport.com

ωραιος ρυθμος και αντρικα φωνητικα, love it. Sample apo beatport, search for peter munch

 

more to come soon

 

 

aaaaa Quivver_-_surin__original_mix.. πολυ καλο ιοαννα, δεν ηξερα οτι βγαλανε καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχο βαλει να ακουω το subsonic park cd apo ta new releases. Εντυπωσιασμενος, πολυ ατμοσφαιρικο. Θα ψαξω να δω μηπως εχω τιποτα απο την εταιρια. Thx 1000.

 

εχουν μπει στην λιστα

 

Subsonic Park - Second Skin σινγλ

Subsonic Park - Inner City Codes

Chris Zippel - Genuine Horizon

Aural Float - Beautiful Someday

Index id - odyssey

Gabriel Le Mar - real time

Fresh moods - exhale.

 

Αυτα τα λιγα για αρχη. Οταν με το καλο ερθουν ολοκληρα, θα ποσταρο αποψεις. Το subsonic park cd το ακουσα ολο απο το σαιτ, καλο chill out electro, για χαλαρωμα οτι πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχο βαλει να ακουω το subsonic park cd apo ta new releases. Εντυπωσιασμενος, πολυ ατμοσφαιρικο. Θα ψαξω να δω μηπως εχω τιποτα απο την εταιρια. Thx 1000.

 

εχουν μπει στην λιστα

 

Subsonic Park - Second Skin σινγλ

Subsonic Park - Inner City Codes

Chris Zippel - Genuine Horizon

Aural Float - Beautiful Someday

Index id - odyssey

Gabriel Le Mar - real time

Fresh moods - exhale.

 

Αυτα τα λιγα για αρχη. Οταν με το καλο ερθουν ολοκληρα, θα ποσταρο αποψεις. Το subsonic park cd το ακουσα ολο απο το σαιτ, καλο chill out electro, για χαλαρωμα οτι πρεπει.

Tσεκάρισε και τη Mikrolux από κάτω. Είναι θυγατρική και έχει πολύ και καλό πράμα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τον τίτλο του θέματος "Minimal Techno,Progressive electro, etc" καταλαβαίνω πως το etc περιλαμβάνει όλους τους παραπάνω συνδυασμούς των λέξεων δλδ minimal electro, progressive techno, electro techno και δεν συμμαζεύεται (η κατηγοριοποίηση της ηλεκτρονικής μουσικής έχει φτασει στο απροχώρητο πια :P)

Imo η minimal techno αποτελεί ένα ξεχωριστό κεφάλαιο απο μόνη της με αδιαφιλονίκητο βασιλιά τον richie hawtin και αρκετούς πανάξιους άλλους παραγωγούς (βλ. Dominic Eulberg, Steve Bug, Ricardo Villalobos και άλλους πολλούς που μάλλον υποψιάζεστε) οι οποίοι δεν βασίζονται σε one track hit, δεν φοβούνται τους πειραματισμούς (βλ. τελευταίο cd του Eulberg) και κρατάνε ζωντανό

τον οργανισμό που λέγεται minimal techno.

 

Για όσους λοιπόν δεν ψάχουν απλά hits των underground clubs του καλοκαιριού αλλά τους ενδιαφέρει πραγματικά η techno μουσική, δεν θα προτείνω ούτε tracks ούτε cd ούτε παραγωγούς αλλά δύο documentarys:

 

1. Richie Hawtin - Pioneers Of Electronic Music με την βιογραφία και την πορεία του μεγάλου innovator richie

2. High Tech Soul - The Creation of Techno Music ένα εξαιρετικό ντοκυμαντέρ με την ιστορία της techno μουσικής, την κοινονική-οικονομική κατάσταση του Detroit που οδήγησε στην ανάπτυξη αυτής της μουσικής με συνεντεύξεις απο τεράστια ονόματα (Juan Atkins, Derrick May, Kevin Saunderson κ.α.)

 

Αν ψάξετε λίγο θα τα βρείτε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...