Προς το περιεχόμενο

NOD32: Κατέκτησε το 49ο βραβείο Virus Bulletin


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πρωτον οσο αφορα τα τεst του virus.gr τα θεωρω απολυτωs αξιοπιστα!δευτερον το nod οταν το ειχα μου ειχαν περασει αρκετα πραγματα και τριτον οσο αφορα επιλογη antivirus περι ορεξεωs....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρκετό καιρό δεν είχα antivirus στον υπολογιστή μου.

Κάποτε κώλησα το virtumonde.

 

Έβαλα το "καταπληκτικό" nod32 και δεν έκανε τίποτα.

Έβαλα kaspersky και το καθάρισε, συν κάποιους άλλους ιούς που το "καταπλητικό" nod32 δε μπορούσε να βρει.

 

Άρα από εμένα διαγράφηκε το Nod32 από τη λίστα. Όταν πάψει να με ικανοποιεί το kaspersky πάμε για αλλά.

 

Αυτή είναι λοιπόν η πιο έμπιστη και ασφαλής κατά την άποψή μου μέθοδος εύρεσης ενός antivirus που να σε καλύπτει.

 

Έβαλες το nod μετά που κόλλησες;

 

Σε pc γνωστού, τσάκωσε το virtumonde έγκαιρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο βεβαιο ειναι οτι το nod32 ειναι παρα μα παρα πολυ ελαφρο, και εγω τοσα χρονια που το χρησιμοποιω, (το ειχα βρει στο νετ και το ειχα εγκαταστησει οταν δεν το ηξερε ουτε η μανα του. Μου ελεγαν διαφοροι τι antivirus εχεις και μολις τους ελαγα nod32 μου λεγαν , τι ειναι αυτο?), με εχει βγαλει ασπροσπροσωπο. Τωρα για να το εχει τοσο χαμηλα στην καταταξη το Virus.gr πιθανοτατα ,υπαρχουν και καλυτερα. Ως γνωστον εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο.

Απο εκει και περα ,αναλογα με τις αναγκες καθενος , καθενας επιλεγει τι θελει. Αμα εχεις τα σουπερ απαραιτητα αρχεια που δεν θες να χασεις ποτε, πιθανοτατα να σε ενδιαφερει το καλυτερο antivirus ακομα και αν το μηχανημα σου σερνεται με αυτο. Απο την αλλη για το μεσο χρηστη που παιζει παιχνιδακια και χρησιμοποιει και καποια προγραμματα , και δεν εχει στο pc του πχ τη μισθοδοσια μιας μεγαλης επειχηρησης, πιθανοτατα το nod32 ειναι μια χαρα και παει και το pc σφαιρα.

Εγω παντως που το εβαλα δεν το μετανιωσα ποτε. Απο εκει και περα αν εχω και καποια αρχεια που δεν θελω να χασω ποτε, κανω και κανα backup καμια φορα το χρονο. Τωρα αμα κολησω κανα ιο και χασω τα παιχνιδια που εχω εγκαταταστημενα στο σκληρο, σοβαρη δουλεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν καταλαβα ποτε ..γιατι το virus.gr εφοσον ειναι τοσο αξιοπιστο και κανει τεστ υψηλης τεχνικης δυσκολιας και πολλες φορες βγαζει αρκετα ανατρεπτικα αποτελεσματα γιατι δεν γινεται ενας "φορεας" ο οποιος θα τεσταρει και θα προβαλει στα περιοδικα του χωρου τα αποτελεσματα. Ας πουμε κατι σαν τα ιντρακομ labs... και ειδικα με της συλλογη των 400΄.000 ιων που εχει...απορω πως δεν εκανε καμια εταιρια η οποια να δινει και πιστοποιηση...

 

 

 

Τελος παντων εχω αγορασμενο και το Nod αλλα και το ρωσοο .Σε ιδιους υπολογιστες με vista sp1 ποτε δεν κολλησα κατι σε κανενα αλλα ο ρωσσος ειναι βαρυς,και δημιουργει και κολληματα. Οποτε θεωρω το Nod καλυτερο μονο και μονο επειδη ειναι πολυ ελαφρυ και το ιδιο αποτελεσματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NOD32 fanboy με τα όλα μου, δεν το αλλάζω με τίποτα. Το χρησιμοποιώ χρόνια, το έχω περάσει και σε όλα τα PC της δουλειάς και είναι πραγματικά εγγύηση (χωρίς να είναι τέλειο βέβαια). NOD, NOD και πάλι NOD και αφήστε τα τεστ να τραγουδάνε τα δικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως παθών των norton, avast και zonealarm, nod και πάλι nod. Δεν με νοιάζει τι λένε τα τεστς, με νοιάζει τι βιώνω καθημερινά όσον αφορά την απόδοση και την ασφάλεια του PC μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει με τα διάφορα τεστ είναι δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει κανείς άκρη. Κάθε τεστ βγάζει διαφορετικό antivirus ως το "κορυφαίο".

Προσωπικά, έχοντας χρησιμοποιήσει και το Nod και το Kaspersky προτίμησα το δεύτερο γιατί εμένα μου φάνηκε καλύτερο στις λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναξιόπιστα για πιο λόγο και ποιών οι φωνές είναι αυτές που λένε πως είναι κατασκευασμένα;

 

Παρακάτω παραθέτω παλαιότερες συζητήσεις στο Insomnia, με links και σε άλλες ιστοσελίδες, για τους λόγους που πολλοί θεωρούν ότι δεν θα πρέπει να δίνουμε βάση στο εν λόγω site.

 

Θα έλεγα ΠΡΟΣ ΑΠΑΝΤΕΣ αναγνώστες του insomnia, αντί να ακούτε διάφορα τέτοια σχόλια άνευ εξηγήσεων και αποδείξεων, να κάνετε ένα post στο forum του virus.gr για να σας δωθεί μια υπεύθυνη απάντηση.

Όσο για το "κατασκευασμένα", επιστρέφω τη λασπολογία σε όσους φροντίζουν να τη συντηρούν στο βωμό των πωλήσεων ΚΑΙ ΜΟΝΟ. ΤΟ VIRUS.GR ΔΕΝ ΞΕΠΟΥΛΙΕΤΑΙ κύριοι.. (Όπως και τα 11,186 μέλη του)

 

Υ.Γ. Λυπάμαι για το insomnia που επιτρέπει τέτοια σχόλια από τα μέλη του.

 

Αντώνης Πετράκης

Webmaster Virus.gr

 

Αρχικά, θα ήταν καλύτερα να απαντήσεις πιο ήρεμα, και προσωπικά σε εμένα (αφού εγώ έθιξα το site σου) και όχι να προσπαθήσεις να πείσεις τα υπόλοιπα μέλη να μην ακούνε τα σχόλιά μου. Το Insomnia και το κάθε Insomnia επιτρέπει, θα επιτρέπει και πρέπει να επιτρέπει όλα τα σχόλια, εφόσον δεν πρόκειται για αναίτια συκοφαντική δυσφήμηση. Παρακάτω παραθέτω παλαιότερες συζητήσεις που θα σου δώσουν να καταλάβεις γιατί έχουμε βγάλει (και εγώ και άλλοι) τα συμπεράσματα που έχουμε βγάλει. Επίσης, δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να γράφω τη γνώμη μου και τα σχόλιά μου για το virus.gr μόνο στο επίσημο φόρουμ του και όχι αλλού. Εξάλλου, απ' ότι είδα το μήνυμά μου στο Insomnia απαντήθηκε εν ριπή οφθαλμού από υπεύθυνο του virus.gr :-).

 

Προφανώς κάποιοι δεν μπορούν να ρωτήσουν κάτι ευθεώς..

 

[...]

 

-ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ-ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΕΔΩ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ FORUM ΤΟΥ VIRUS.GR.. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ

 

Από ποιον να υπάρξει παραπληροφόρηση στο Insomnia και γιατί; Από την μαφία που δεν θέλει το virus.gr; Ας σοβαρευτούμε λίγο, άλλωστε πιο αντικειμενική συζήτηση θα γίνει σε ένα τρίτο και ουδέτερο τεχνολογικό φόρουμ σαν του Insomnia παρά στο σπίτι του κρεμασμένου.

 

Με μία πρόχειρη αναζήτηση ούτε καν στο Google αλλά μόνο στο Insomnia μπορεί κανείς να βρει τα εξής:

 

Δύο πολύ κατατοπιστικά thread για το ποιόν του virus.gr, και τους λόγους που αυτό θεωρείται αναξιόπιστο και κανένα antivirus software δεν αναφέρει ποτέ τις διακρίσεις στα τεστ του (!), σε αντίθεση με άλλα AV comparatives τα οποία αναφέρονται με περηφάνια στα site τους (αναφέρομαι στον ισόβιο πρωταθλητή του virus.gr, τη σουίτα της Kaspersky):

Is Virus.gr tests trustworthy? Why?

New Virus.gr Tests!

 

Καθώς και κάποιες από τις πολλές "φωνές" που ανάφερα στο πρώτο ποστ, που ακούγονται (κακώς κατ' εσένα) στο Insomnia:

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1019615&postcount=10

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1019725&postcount=11

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1113403&postcount=31

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1036503&postcount=18

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1399646&postcount=30

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1399309&postcount=23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα το 2.7 πηγα στο 3 και ξαναγυρισα στο 2.7. αναρωτιέστε γιατι; φυσικα για το γνωστο προβλημα με το netlimiter αφου βλεπει ολα τα προγραματα που τραβανε bandwitdh οτι τραβαει το nod και δεν μπορεις να βαλεις limit οποτε γυρισα πισω. Απο εκει και περα ολα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο έξυπνη κίνηση μάγκες είναι να βρείτε ποια antivirus έχουν ποσοστά επιτυχίας από 90-100%, και απο αυτά να εγκαταστήσετε όποιο ακούγεται ότι είναι το γρηγορότερο (επισήμανση μόνο για τους αρχάριους).

 

Τώρα αν δεν είστε αρχάριος, μπορείτε να επαναλάβετε το παραπάνω αλλάζωντας το ¨ακούγεται" σε αυτό που βρήκατε εσείς οτι ειναι πιο γρήγορο έπειτα απο δοκιμές διαφόρων αντιβιοτικών στο Pc σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου hehe καλό θα ήταν το domain σου να ήταν .com και να μην έλεγες ουδέποτε οτι είσαι Έλληνας. Τώρα δεχεσαι κριτικές απο όπως το konnak και άλλους . Κοίταξε μπροστά, άλλαξε το domain απάντα στα αγγλικά και απέφευγε πάση θυσία να λες οτι είσαι Έλληνας και τα λοιπά . Δεν υπάρχει καμμία μα καμμία περίπτωση να βρεις το δίκο σου ουτε εδω μέσα ουτε πουθενα. Μην απαντήσεις καν σε εμένα χάνεις το χρόνο σου απλά κάνε την συμβουλή που σου λέω μπας και βρείς καμμια άσπρη μέρα.

Μην περιμένεις απο κανένα Έλληνα να εκτιμίσει ποτέ την δουλειά σου Αν ησουνα ξένος ο konnak και ο καθε konnak ή θα έλεγε τα καλύτερα ή απλά δεν θα έμπενε καν στο κοπο να γράψει το οτιδήποτε.

Συνέχισε αυτο που κάνεις με μυστικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα antivirus δενθα σωσει κανεναν εαν μπαινει σε επικινδυνεs σελιδεs.

απο κει και περα εγω εδω και καιρο χρησιμοποιω το avast pro και μαζι με το superantispyware pro,ειμαι μια χαρα.

οτι δεν βρισκει το ενα το βρισκει το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου hehe καλό θα ήταν το domain σου να ήταν .com και να μην έλεγες ουδέποτε οτι είσαι Έλληνας. Τώρα δεχεσαι κριτικές απο όπως το konnak και άλλους . Κοίταξε μπροστά, άλλαξε το domain απάντα στα αγγλικά και απέφευγε πάση θυσία να λες οτι είσαι Έλληνας και τα λοιπά . Δεν υπάρχει καμμία μα καμμία περίπτωση να βρεις το δίκο σου ουτε εδω μέσα ουτε πουθενα. Μην απαντήσεις καν σε εμένα χάνεις το χρόνο σου απλά κάνε την συμβουλή που σου λέω μπας και βρείς καμμια άσπρη μέρα.

Μην περιμένεις απο κανένα Έλληνα να εκτιμίσει ποτέ την δουλειά σου Αν ησουνα ξένος ο konnak και ο καθε konnak ή θα έλεγε τα καλύτερα ή απλά δεν θα έμπενε καν στο κοπο να γράψει το οτιδήποτε.

Συνέχισε αυτο που κάνεις με μυστικότητα.

 

Έτσι γίνεται πάντα.Μάλλον επειδή έχουν μπουχτήσει ακόμα και οι Έλληνες από τους ίδιους τους εαυτούς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω + στο NOD.Ο Nortορας μου βγηκε μουφα και πολυ βαρυ.Ρωσσος και Panda,ετσι κι ετσι.Το F-Prot μου αρεσε καπως.Εδω και 1 χρονο που εβαλα NOD (προσφατα το 3),παρατηρησα οτι δεν εχω κολλησει ιο ουτε για πλακα,το συστημα δεν αργοπορει καθολου ελεω antivirus (α ρε norton,με ειχες γονατισει,το pc μου δεν προκειται να σε ξεχασει ποτε!!!).Αν δεν υπηρχε NOD,στανταρ θα εμπαινε ο Ρωσσος.Αλλα...

Αυτα!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...