Προς το περιεχόμενο

τουρκοι-μουσουλμανοι-μειονοτητα


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ύπαρξη προβλημάτων η αδυναμιών δεν νομιμοποιεί την δημιουργία και νέων.

 

Το "επικινδυνότητα καμία" είναι η δικιά σου προσωπική εκτίμηση.Εγώ δεν θα διακινύνευα την ασφάλεια της κοινωνίας τόσο εύκολα.

Αυτή η μια χούφτα "μακεδόνων" που ανέφερες μόλις βρουν ευκαιρία θα κάνουν την θεσσαλονίκη πρωτεύουσα τους.

Και καλά θα κάνουν αν τους αφήσουμε.

Μην μου πεις ότι και αυτό το θέλουν μόνο οι σκοπιανοί εθνικιστές...

Βασικός κανόνας της εξωτερικής πολιτικής είναι να μην υποτιμάς κανένα γεγονός και κανέναν κίνδυνο.

Να μην χαρίζεις ούτε το παραμικρό γιατί δεν ξέρεις τι θα φέρει το μέλλον.

Αν τέλος πάντων νομίζεις πως χρειαζόμαστε μετανάστες ας το κάνουμε έξυπνα,

πχ όχι με γείτονες.Αν χρειαζόμαστε.

 

Kontoliza_a_86?

 

Sorry κι όλας, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω τέτοιες υπερβολές. :P

 

Το θέμα είναι γιατί πρέπει να τα περάσει όλα αυτά η ελληνική κοινωνία?

Γιατί να υποβαθμιστεί για λίγο και να περιμένουμε την αφομίωση (αν συμβει)

για να συνέλθει?

Χρωστάμε σε κανέναν τίποτα?

 

Και ποιος μου λέει ότι οι Αλβανοί θα αφομιωθούν και δεν θα γκετοποιηθούν?

Ποιος μου λέει ότι δεν θα αποκτήσουμε μια νέα μειονότητα που μας δημιουργήσει κι άλλα προβλήματα??

 

Κι ακόμα κι αν αφομιωθούν μετά απο 100++ χρόνια γιατί να έχει μπει η ελληνική κοινωνία σε τόσες περιπέτειες και να τα έχει υποστεί όλα αυτά?

 

Το θέμα της αφομίωσης εξρτάται πρώτα απ' όλα από την ίδια την χώρα και όχι από τους μετανάστες. Δες άλλες μεγάλες χώρες πόσο γρήγορα αφομιώσαν τους δικούς τους μετανάστες. Εσύ τι λες? Είχαν καλύτερους μετανάστες ή υπάρχει άλλος λόγος?

 

 

Disclaimer:

Βασικά έχω ζήσει μικρός μετανάστης έξω και επίσης μου την δίνουν πολύ άσχημα ώρες ώρες οι καθαροί Έλληνες απόγονοι του Αριστοτέλη, με αποτέλεσμα να συμπαθώ περισσότερο τους Αλβανούς, Πακιστανούς, Γκανέζους τους οποίους τους λυπάμαι... άρα δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός. :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Sorry κι όλας, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω τέτοιες υπερβολές.

 

Μην τις διαβάζεις.

 

Το θέμα της αφομίωσης εξρτάται πρώτα απ' όλα από την ίδια την χώρα και όχι από τους μετανάστες. Δες άλλες μεγάλες χώρες πόσο γρήγορα αφομιώσαν τους δικούς τους μετανάστες. Εσύ τι λες? Είχαν καλύτερους μετανάστες ή υπάρχει άλλος λόγος?

 

Η αφομίωση είτε γίνει είτε όχι πονάει.

Γιατι να ταλαιπωρήσω την ελληνική κοινωνία για πολλά χρόνια μέχρι να επέλθει ξανά ισορροπία (αν όλα πάνε καλά).

ΓΙΑΤΙ???

ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ????

 

Disclaimer:

Βασικά έχω ζήσει μικρός μετανάστης έξω και επίσης μου την δίνουν πολύ άσχημα ώρες ώρες οι καθαροί Έλληνες απόγονοι του Αριστοτέλη, με αποτέλεσμα να συμπαθώ περισσότερο τους Αλβανούς, Πακιστανούς, Γκανέζους τους οποίους τους λυπάμαι... άρα δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός. :X

 

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατερίνααααα διέγραψε κάτι από τα pm σου γιατί είσαι full και δεν μπορώ να σου απαντήσω. Συγνώμη για το άσχετο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Ελληνική κοινωνία δεν ταλαιπωρείται από τους μετανάστες επειδή ένα μικρό ποσοστό είναι εγκληματικά στοιχεία. Από άλλα πράγματα ταλαιπωρείται...

 

Δεν θα έπρεπε να σου φαίνεται περίεργο το disclaimer μου, αντίθετα θα έπρεπε να σε προβληματίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Ελληνική κοινωνία δεν ταλαιπωρείται από τους μετανάστες επειδή ένα μικρό ποσοστό είναι εγκληματικά στοιχεία. Από άλλα πράγματα ταλαιπωρείται...

 

Δεν θα έπρεπε να σου φαίνεται περίεργο το disclaimer μου, αντίθετα θα έπρεπε να σε προβληματίσει.

 

Ταλαιπωρείται ΚΑΙ από άλλα.

 

Με προβλημάτισε όσο δεν φαντάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπλα μπλα μπλα.Πολύ ανουσιο μπλα μπλα.

Ποιος είπε να γίνουμε Σπάρτη?

Ποιος είπε ότι μισούμε τους μετανάστες.Αυτοί δεν φταίνε σε τίποτα,μια καλύτερη ζωή ψάχνουν.

Αν συμφέρει την Ελλάδα ας φέρουμε άλλα 10 εκατομμύρια Αλβανοτουρκομακεδόνων.

Αν όχι να μην φέρουμε.

Εκτός αν δεν μας νοιάζει το συμφέρον της χώρας πιο πολύ από των μεταναστών.

 

Είπα σε αυτό το τόπικ να μην απαντήσω, αλλα τελικά δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Γιατί πρέπει πάντα να υπάρχει το συμφέρον στη μέση. Άνθρωποι εμεις... άνθρωποι εσείς.. γιατι να μην γίνεται μια μερίδα αυτων των ατόμων να ζήσουν στην Ελλάδα;

Σίγουρα υπάρχει συμφέρον και από τις δύο πλευρές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα σε αυτό το τόπικ να μην απαντήσω, αλλα τελικά δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Γιατί πρέπει πάντα να υπάρχει το συμφέρον στη μέση. Άνθρωποι εμεις... άνθρωποι εσείς.. γιατι να μην γίνεται μια μερίδα αυτων των ατόμων να ζήσουν στην Ελλάδα;

Σίγουρα υπάρχει συμφέρον και από τις δύο πλευρές!

 

Χαίρομαιο πολύ που με ρωτάς.

 

Θα ήταν ωραία να φαινόταν και τα πμ που ανταλλάζαμε αλλά δυστυχώς ο δημοσιος διάλογος μας στερήθηκε προσωρινά.

 

Άκου λοιπόν.

 

Τα συμφέροντα επικρατούν σε κάθε έκφανση της ζωής.

πχ στην προσωπική σου ζωή κοιτάς πάντα πρώτα το δικό σου συμφέρον.

Στα επαγγελατικά να έχεις μια καλή δουλειά και να βγάζεις πιο πολλά λεφτά από τους ανταγωνιστές σου,να είσαι πιο ισχυρός από τους άλλους και να ζεις καλύτερα,

ακόμα και να ρίξεις την πιο ωραία γυναίκα ανταγωνιζόμενος τους άλλους.

 

Έτσι είναι η ζωή, αλλιώς θα είμασταν άγιοι.

 

Αφού λοιπόν δεν είμαστε άγιοι ο καθένας προσπαθεί να ικανοποιήσει τα συμφέροντα του.

Υπάρχουν και συλλογικα εκτός από ατομικά συμφέροντα τα οποία ανάγωνται σε ατομικά.

Η ελλάδα είναι μια οργανωμένη κοινωνία από άτομα που έχουν κοινά συμφέροντα.

Έτσι λοιπον αν το κοινό μας συμφέρον είναι να μην έρχονται μετανάστες τότε θα πρέπει να το κάνουμε.

Αν είναι να έρχονται τότε ας έρχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαιο πολύ που με ρωτάς.

 

Θα ήταν ωραία να φαινόταν και τα πμ που ανταλλάζαμε αλλά δυστυχώς ο δημοσιος διάλογος μας στερήθηκε προσωρινά.

 

Άκου λοιπόν.

 

Τα συμφέροντα επικρατούν σε κάθε έκφανση της ζωής.

πχ στην προσωπική σου ζωή κοιτάς πάντα πρώτα το δικό σου συμφέρον.

Στα επαγγελατικά να έχεις μια καλή δουλειά και να βγάζεις πιο πολλά λεφτά από τους ανταγωνιστές σου,να είσαι πιο ισχυρός από τους άλλους και να ζεις καλύτερα,

ακόμα και να ρίξεις την πιο ωραία γυναίκα ανταγωνιζόμενος τους άλλους.

 

Έτσι είναι η ζωή, αλλιώς θα είμασταν άγιοι.

 

Αφού λοιπόν δεν είμαστε άγιοι ο καθένας προσπαθεί να ικανοποιήσει τα συμφέροντα του.

Υπάρχουν και συλλογικα εκτός από ατομικά συμφέροντα τα οποία ανάγωνται σε ατομικά.

Η ελλάδα είναι μια οργανωμένη κοινωνία από άτομα που έχουν κοινά συμφέροντα.

Έτσι λοιπον αν το κοινό μας συμφέρον είναι να μην έρχονται μετανάστες τότε θα πρέπει να το κάνουμε.

Αν είναι να έρχονται τότε ας έρχονται.

 

 

Αν όμως... το σκεφτείς καλά καλά θα δεις ότι υπάρχει κοινό συμφέρων Αλβανίας και Ελλάδας για την μετανάστευσή τους στην Ελλάδα. Φυσικά μιλαω για τους νομιμούς. Παντού όμως υπάρχει η παρονομοία. Αν είναι να σκεφτείς αν κάνουν καλό η κακό καλα θα ήταν να σκεφτεις τους νόμιμους γιατί αμα ήταν να σκεφτείς για τους παράνομους καλλύτερα να αρχίσεις από τον εαυτό σου. Π.χ. μην μου πεις ότι όλλα τα προγραμματα που εχεις στο pc σου είναι αυθεντικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως... το σκεφτείς καλά καλά θα δεις ότι υπάρχει κοινό συμφέρων Αλβανίας και Ελλάδας για την μετανάστευσή τους στην Ελλάδα. Φυσικά μιλαω για τους νομιμούς. Παντού όμως υπάρχει η παρονομοία. Αν είναι να σκεφτείς αν κάνουν καλό η κακό καλα θα ήταν να σκεφτεις τους νόμιμους γιατί αμα ήταν να σκεφτείς για τους παράνομους καλλύτερα να αρχίσεις από τον εαυτό σου. Π.χ. μην μου πεις ότι όλλα τα προγραμματα που εχεις στο pc σου είναι αυθεντικά....

 

Την μια μου λες να μην λειτουργώ με βάση τα συμφέρονται και ότι είμαστε όλοι άνθρωποι και την άλλη μου λες για κοινά συμφένται Ελλάδας-Αλβανίας.Τελικά μάλλον τα αποδέχεσαι.

 

Δεν μιλησα ποτέ για παρανόμους και νόμιμους.Αδιαφορώ,καποτε και οι νόμιμοι ήταν παράνομοι και κάποτε και οι παράνομοι νόμιμοι θα γίνουν.Από την στιγμή που το ελληνικό κράτος δεν έχει οργανομένη μεταναστευτική πολιτική πως να επικαλεστώ παρανομία.Όποιος θέλει μπαίνει.

 

Εσύ πιστεύεις πως συμφέρει στην Ελλάδα να έρχονται οι Αλβανοί.

Εγώ που πιστεύω το αντίθετο έχω δίκιο να μην θέλω να έρχονται???

Τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ημαρτον!!!Μια εβδομαδα συνεχιζεται αυτη η αντιπαραθεση...Φευγεται απο το ενα topic(αλβανικη διαφημιση)και πηγαινεται στο αλλο...Δεν λεω..Ειναι παρομοια topic αλλα αλλο αλβανοι και αλλο τουρκοι...Δηλαδη πρεπει να ειστε και στα 2..?Δεν καταλαβενετε οτι ξεφευγεται απο το θεμα του thread? :mad:

(μην κανετε πως δεν καταλαβενεται...Σε σενα μιλαω κατερινα και ελις88)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ημαρτον!!!Μια εβδομαδα συνεχιζεται αυτη η αντιπαραθεση...Φευγεται απο το ενα topic(αλβανικη διαφημιση)και πηγαινεται στο αλλο...Δεν λεω..Ειναι παρομοια topic αλλα αλλο αλβανοι και αλλο τουρκοι...Δηλαδη πρεπει να ειστε και στα 2..?Δεν καταλαβενετε οτι ξεφευγεται απο το θεμα του thread? :mad:

(μην κανετε πως δεν καταλαβενεται...Σε σενα μιλαω κατερινα και ελις88)

 

Το είχαμε ρίξει στα pm επειδή κλειδώθηκε το θέμα.

Είναι πράγματι εκτός θέματος αλλά έχει ενδιαφέρον.Άστο να εξελιχθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μια μου λες να μην λειτουργώ με βάση τα συμφέρονται και ότι είμαστε όλοι άνθρωποι και την άλλη μου λες για κοινά συμφένται Ελλάδας-Αλβανίας.Τελικά μάλλον τα αποδέχεσαι.

 

Δεν μιλησα ποτέ για παρανόμους και νόμιμους.Αδιαφορώ,καποτε και οι νόμιμοι ήταν παράνομοι και κάποτε και οι παράνομοι νόμιμοι θα γίνουν.Από την στιγμή που το ελληνικό κράτος δεν έχει οργανομένη μεταναστευτική πολιτική πως να επικαλεστώ παρανομία.Όποιος θέλει μπαίνει.

 

Εσύ πιστεύεις πως συμφέρει στην Ελλάδα να έρχονται οι Αλβανοί.

Εγώ που πιστεύω το αντίθετο έχω δίκιο να μην θέλω να έρχονται???

Τι λες?

 

Ναι αλλά εγώ σου έχω αποδήξει ότι οι Αλβανοι δεν κάνουν κακό, ενώ εσύ δεν το έχεις καταφέρει ακόμα αυτό.

Όλα παίζουν ρόλο, δεν είναι δίκαιο κάποιος να κάθεται στο λεμό σου, αλλά από την στιγμή που δεν γίνεται αυτό...

Ας τα βλέπουμε λοιπόν όλα, σαν σύνολο. Με μέτρο. Όχι τα πάντα για τους ανθρώπους και όχι τα πάντα για το συμφέρον.

Επίσης τώρα πλέον δεν μπένει όποιος θέλει, ούτε καν την γιαγιά μου δεν μπορώ να φέρω για διακοπές πλέον.

Σόρυ που είναι λίγο άσχετο με το τόπικ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβλημάτισε όσο δεν φαντάζεσαι.

Ωραία, αφού σε προβληματίζει σκέψου τώρα γιατί έχω φτάσει στο σημείο να θέλω να παίρνω το μέρος των αλλοδαπών. Όχι, δεν είναι γιατί κάποιες δυνάμεις έχουν καταφέρει να μου εξασθενήσουν την εθνική συνείδηση, αλλά γιατί βάζω άλλα ιδανικά πάνω από αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εγώ σου έχω αποδήξει ότι οι Αλβανοι δεν κάνουν κακό, ενώ εσύ δεν το έχεις καταφέρει ακόμα αυτό.

 

Πότε μου το απέδειξες?Επειδή είσαι εσύ πετυχημένος?Τι σχέση έχει αυτό?

Ξέρεις ότι το επίπεδο πέφτει στα δημοτικά σχολεία με μετανάστες?

Ξέρεις ότι ξεχασμένες ασθένειες (ελονοσία) επανήλθαν στην Ελλάδα?

Για την εγκληματικότητα δεν λέω.

Αυτά είναι κάποια από τα προβλήματα της απότομης πληθυσμιακής αλλαγής.

 

Μου εγγυάσαι ότι η Αλβανική μειονότητα δεν θα είναι ένας μοχλός πίεσης από το Αλβανικό κράτος?

Μου εγγυάσαι ότι δεν θα διεκδικήσετε τσαμουριες?

Δεν μπορείς να το κάνεις γιατί αν μπορείτε να κερδίσετε κάτι θα το κάνετε για

πολύ απλά γιατί είναι θέμα συμφέροντος.

 

Δεν πιστεύω ότι η αφομίωση είναι κάτι εύκολο.

Και αν γίνει ποτέ,μέχρι τότε η ελληνική κοινωνία θα έχει ταλαιπωρηθεί πολύ.

ΓΙΑΤΙ????

 

Όλα παίζουν ρόλο, δεν είναι δίκαιο κάποιος να κάθεται στο λεμό σου, αλλά από την στιγμή που δεν γίνεται αυτό...

 

Εγώ λέω ότι γίνεται.

 

Ας τα βλέπουμε λοιπόν όλα, σαν σύνολο. Με μέτρο. Όχι τα πάντα για τους ανθρώπους και όχι τα πάντα για το συμφέρον.

 

Όχι πάντα με το συμφέρον?Δηλαδή ζητάς η επίσημη πολιτική της Ελλάδας να μην βασίζεται στο συμφέρον της?

 

Επίσης τώρα πλέον δεν μπένει όποιος θέλει, ούτε καν την γιαγιά μου δεν μπορώ να φέρω για διακοπές πλέον.

Μακάρι να είναι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...