Προς το περιεχόμενο

τουρκοι-μουσουλμανοι-μειονοτητα


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία, αφού σε προβληματίζει σκέψου τώρα γιατί έχω φτάσει στο σημείο να θέλω να παίρνω το μέρος των αλλοδαπών. Όχι, δεν είναι γιατί κάποιες δυνάμεις έχουν καταφέρει να μου εξασθενήσουν την εθνική συνείδηση, αλλά γιατί βάζω άλλα ιδανικά πάνω από αυτήν.

 

Για πες.Ποια ιδανικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οταν οι ελληνες ταξιδευαν σε αλλα κρατη για να εχουν ενα μεροκαμματο δεν τα ελεγε κανεις αυτα. Τωρα που δεν φευγουν γιναμε και ρατσιστες! ρε πότε προλάβαμε!

:-D

 

εγω ειμαι μεταναστης , και ο πατερας μου ηταν επισης σε άλλο κρατος (καναδα) και μπορω να εχω μια ολοκληρωμενη εικόνα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν οι ελληνες ταξιδευαν σε αλλα κρατη για να εχουν ενα μεροκαμματο δεν τα ελεγε κανεις αυτα. Τωρα που δεν φευγουν γιναμε και ρατσιστες! ρε πότε προλάβαμε!

:-D

 

εγω ειμαι μεταναστης , και ο πατερας μου ηταν επισης σε άλλο κρατος (καναδα) και μπορω να εχω μια ολοκληρωμενη εικόνα :)

 

Ε και τι σημαίνει αυτό?

Ότι επειδή κάποτε οι Έλληνες μετανάστευσαν πρέπει να μην λειτουργήσουμε σύμφωνα με το εθνικό συμφέρον?

Δεν καταλαβα, τι σχέση έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε μου το απέδειξες?Επειδή είσαι εσύ πετυχημένος?Τι σχέση έχει αυτό?

Ξέρεις ότι το επίπεδο πέφτει στα δημοτικά σχολεία με μετανάστες?

Ξέρεις ότι ξεχασμένες ασθένειες (ελονοσία) επανήλθαν στην Ελλάδα?

Για την εγκληματικότητα δεν λέω.

Αυτά είναι κάποια από τα προβλήματα της απότομης πληθυσμιακής αλλαγής.

 

Μου εγγυάσαι ότι η Αλβανική μειονότητα δεν θα είναι ένας μοχλός πίεσης από το Αλβανικό κράτος?

Μου εγγυάσαι ότι δεν θα διεκδικήσετε τσαμουριες?

Δεν μπορείς να το κάνεις γιατί αν μπορείτε να κερδίσετε κάτι θα το κάνετε για

πολύ απλά γιατί είναι θέμα συμφέροντος.

 

Δεν πιστεύω ότι η αφομίωση είναι κάτι εύκολο.

Και αν γίνει ποτέ,μέχρι τότε η ελληνική κοινωνία θα έχει ταλαιπωρηθεί πολύ.

ΓΙΑΤΙ????

 

 

 

Εγώ λέω ότι γίνεται.

 

 

 

Όχι πάντα με το συμφέρον?Δηλαδή ζητάς η επίσημη πολιτική της Ελλάδας να μην βασίζεται στο συμφέρον της?

 

 

Μακάρι να είναι έτσι.

 

Εκεί που λέω ότι τελείωσε αυτό το θέμα μου πετάς αυτό το ποστ και μου το χαλάς.

Μου λες για το επίπεδο που πέφτει στα σχολεία ενώ εγώ βλέπω συνέχεια στις τηλεωράσεις να μαλώνουν επειδή αλβανοί γίνονται σημαιοφόροι.

 

Δεν ξέρω καν αυτην την ασθένεια... την ελονοσία. Σίγουρα την φέραμε εμείς..

μήπως την πείραμε εμείς από εσάς.... hehehe

 

Τι να πεις για την εγκληματικότητα.... ας μην το σχολιάσουμε αυτό καλλύτερα. Είδη έχουμε αρκετά να σχολιάσουμε.

 

Μπηπως ασχολείσαι υπερβολικά με τα πολιτικά; Εγω ούτε καν που ξέρω την τσαμουριά, και μου λες ότι κινδηνεύει από εμας που βρισκόμαστε στην Ελλάδα;

 

Τι σχέση έχει το αλβανικό κράτος με τους μετανάστες στην Ελλάδα. Εγώ δεν ξέρω καλά καλά ποιος είναι ο προθυπουργός της Αλβανίας.

 

Μήπως αυτη η αφομοίωση έχει είδη γίνει και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι;

 

Αλήθεια ταλεπορηθήκατε πολύ. Πες μου εσύ πως ταλεπωρήθηκες, να σου πω κι εγλω να δούμε ποιοι είναι ποιο ταλεπορημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες.Ποια ιδανικά.

 

Ισότητα, δικαιοσύνη, ελευθερία

 

επίσης δεν μου αρέσει να κάνω στους άλλους αυτά που δεν θέλω να κάνουν οι άλλοι σε μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισότητα, δικαιοσύνη, ελευθερία

 

επίσης δεν θέλω να κάνω στους άλλους αυτά που δεν μου αρέσουν να μου κάνουν

 

Και αυτό κατερίνα δεν έχει να κάνει με το συμφέρον. Που στο κάτω κάτω τι σε νοιάζει το συμφερον, μια ζωή οι πολιτικοί τα τρώνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου λες για το επίπεδο που πέφτει στα σχολεία ενώ εγώ βλέπω συνέχεια στις τηλεωράσεις να μαλώνουν επειδή αλβανοί γίνονται σημαιοφόροι.

 

Μάθαμε τώρα να λέμε ότι γίνονται όλοι σημαιοφόροι.

Γιατί να μην γίνουν χαζοί ειναι?Μην υποτιμάς το γένος σου.Άκου.

Το ανιψάκι μου πηγαίνει σε ένα δημοτικό που τα πιο πολλά παιδάκια είναι παιδιά μεταναστών.

Επειδή δεν ξέρουν καλά ελληνικά το επίπεδο του μαθήματος πέφτει και το ανιψάκι μου μαθαίνει λιγότερα.

Μάλλον πρέπει να το στείλουμε σε ιδιωτικό στα πρότυπα της πολυπολιτισμικής Αμερικής...

 

Δεν ξέρω καν αυτην την ασθένεια... την ελονοσία. Σίγουρα την φέραμε εμείς..

μήπως την πείραμε εμείς από εσάς.... hehehe

 

Έγω την ξέρω.Ήρθε από μετανάστες,δεν ξέρω τι εθνικότητας.

 

Μπηπως ασχολείσαι υπερβολικά με τα πολιτικά; Εγω ούτε καν που ξέρω την τσαμουριά, και μου λες ότι κινδηνεύει από εμας που βρισκόμαστε στην Ελλάδα;

 

Ένας ενεργός πολίτης πρέπει να ασχολείται πολύ με τα πολιτικά.

Έσυ δεν ξέρεις που είναι η τσαμουριά.Κάποιοι άλλοι όμως ξέρουν.

 

Τι σχέση έχει το αλβανικό κράτος με τους μετανάστες στην Ελλάδα. Εγώ δεν ξέρω καλά καλά ποιος είναι ο προθυπουργός της Αλβανίας.

 

Ότι σχέση έχουν οι μουσουλμανοι της Θράκης με την Τουρκια.

Εσυ δεν ξέρεις τον πρωθυπουργο της Αλβανίας και ούτε φταις σε τίποτα.Αυτό είναι σίγουρο όπως δεν θα φταίνε και οι μουσουλμάμοι της Θράκης.

 

Μήπως αυτη η αφομοίωση έχει είδη γίνει και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι;

 

Δεν έγινε.Θέλει μερικές δεκαετίες ακόμα.

 

Αλήθεια ταλεπορηθήκατε πολύ. Πες μου εσύ πως ταλεπωρήθηκες, να σου πω κι εγλω να δούμε ποιοι είναι ποιο ταλεπορημένοι.

 

Σου είπα.

Δεν αμφιβάλλω για τις δυσκολίες της ζωής ενός μετανάστη.Είναι άλλο θέμα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισότητα, δικαιοσύνη, ελευθερία

 

επίσης δεν μου αρέσει να κάνω στους άλλους αυτά που δεν θέλω να κάνουν οι άλλοι σε μένα

 

Ωραία αυτά.

Όταν κάποιος σου φάει την γκόμενα ή την δουλειά πες του ότι τα πιστεύεις αυτά να δούμε αν θα στα δώσει πίσω.

 

Από την στιγμή που η ηθική δεν κυριαρχεί καν στην καθημερινή ζωή δεν μπορείς να θες να αποτελέσει την βάση της ελληνικής πολιτικής.

Που ζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι Έλληνες αποφασίσουν πως δεν θέλουν μπορούν να μην υπάρχουν.Εκτός αν δεν έχουμε εθνική κυριαρχία.
..δεν υπάρχει κράτος το οποίο δεν δέχεται μεταναστευτικά ρεύματα. Η Ελλάδα δεν πρόκειται/δεν έχει λόγο να γίνει.
α)Το ότι είναι ανθρώπινο δεν λέει κάτι
...Κακώς συνεχίζω, η φράση τα λέει όλα, αλλά :
Θα ήθελα να μάθω τι εννοείς υποβοηθούμενο
το γεγονός ότι πολλοί παράγοντες ανοίγουν τα σύνορα, κι όχι μόνο η αδυναμία φύλαξης.
Δεν νομίζω πως το πρόβλημα είναι η αδυναμία φύλαξης των συνόρων και πως γι αυτό

έγινε ότι έγινε

το παραπάνω, και πολλάκις πιο πριν
Επίσης πιστεύω πως μπορείς να αποτρέψεις την λαθρομετανάστευση και χωρίς να πυροβολείς στο ψαχνό.
..το θέμα είναι να μη ΣΤΟΧΕΥΕΙΣ σ' αυτό, αλλά παρ' ολ' αυτά, ανάφερε κάποιους τρόπους, και φρόντισε να συμβαδίζουν με τις διεθνείς διατάξεις.
Δεν θεωρώ την εγκληματικότητα ως το μείζον θέμα.Είναι προσωρινό πρόβλημα.

και δεν κατηγορώ τους μετανάστες γι αυτήν

...ΤΟΤΕ δεν ΕΧΕΙΣ θέμα. Είναι το μόνο. Από κει και πέρα, πάμε είτε σε αστήρικτα "θα" "ίσως" και φόβους, που αντίκρυσμα δεν είχαν καν/δεν έχουν πουθενά. Στη χειρότερη, μιλάμε απλά για ρατσισμό.
Η δημιουργία μειονοτήτων και η αμερικανοποίηση είναι αυτά που με ανησυχούν
..ακόμα 1 φορά : ΠΟΥΘΕΝΑ οι μετανάστες, ως μειονότητα, δεν έχουν ανατρέψει κράτη. Ιστορικό δηλαδή δεν υπάρχει.

Επίσης άλλο η ανησυχία, άλλο ο φόβος, άλλο η πραγματικότητα.

Αμερικανοποίηση : Αδόκιμος όρος - άκυρος φόβος:

α) Η "αγορά" μας είναι ήδη περίπου κορεσμένη πλέον.

β) άλλο η Ελλάδα, άλλο οι ΗΠΑ (από ΠΑΡΑ πολλές μεριές...Το να "φοβάσαι" "αυτό", ισοδυναμεί με το να "φοβάσαι μη σου πέσει ο ουρανός στο κεφάλι". Σε άλλα στοιχεία/συνθήκες βασίστηκε η "δημιουργία" του έθνους των. Κανείς δεν ζητάει να φύγουν οι μαύροι πχ από "τη χώρα των Αγγλοσαξόνων" ή των Λατίνων.

Δεν θα σωπάσω για να μην εναντιωθούν κάποιοι εναντίον μου.Έτσι είναι αυτά
...μπορεί "αλλού" στην "πλάκα" να προτιμούσαν διάφοροι να σωπάσεις, αλλά το θέμα δεν είναι να σωπάσεις. Ειλικρινά. Να καταλάβεις είναι, και δεν το λέω με ΚΑΜΜΙΑ μειωτική διάθεση.
Έγώ μπορώ να πω πως εσύ είσαι ο επικίνδυνος.Δεν λέει κάτι αυτό
...μου τη ΔΙΝΕΙ που κάνεις quote και διατυπώνεις μια άποψη, για κάτι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, το οποίο "πέρασες" ΕΠΙΠΟΛΑΙΑ. Δες ξανά τί έγραψα - εκτός κι αν ΘΕΛΕΙΣ αφορμές να θυματοποιήσεις εαυτόν.
Δεν κατάλαβα ποιοι είναι υπό κράτηση αλλά δεν έχει και σημασία, δεν προωθώ τις δικές τους ιδέες αλλά τις δικές μου
...υπο κράτηση/δίωξη/ό,τι να 'ναι, είναι όποιοι ΕΙΝΑΙ "επικίνδυνοι". Δεν έχει σημασία (στη θεωρία πάντα), αν έχει κάποιος ιδέες όπως πχ ο Χίτλερ, ΧΩΡΙΣ να έχει διαβάσει γι' αυτές. Αυτό που εννοούσα είναι ποιά είναι η θέση όσων έχουν παρόμοιες ιδέες.
Εννοείται πως πρέπει να χειριστούμε σωστά και ψύχραιμα το όποιο πρόβλημα με τον οποιοδήποτε τρόπο
...το να σε αποκαλούν αβίαστα "ρατσίστρια", νομίζεις ότι το "κέρδισες" με "ψύχραιμη στάση" ; Είναι μεγάλο ζήτημα η στάση. Σοβαρά, πρόσεξέ το.
Και γενικά ρίχνει το επίπεδο της κοινωνίας
...καλή ώρα.
Εισάγουν ξεχασμένες ασθένειες
έλεος, δεν είχαμε ποτέ τέτοιο πρόβλημα.
τα παιδιά τους ξέρουν λιγότερα ελληνικά και πάνε πίσω τα ελληνόπουλα στα σχολεία

? υπό ΠΟΙΑ έννοια πάνε πίσω...Δεν ξέρω εγώ να "καθυστεράνε" (στην ΗΔΗ σακατεμένη "εκπαίδευση") για χάριν των "αδαών". Δεν ξέρω να το κάνουν ΟΥΤΕ για τα "καθυστερημένα" ελληνόπουλα. ΞΕΡΩ όμως ότι συνήθως τα ΟΠΟΙΑ παιδια μεταναστών, να ΞΕΣΚΙΖΟΝΤΑΙ για να "τους προλάβουν". Έχω διάφορα προσωπικά παραδείγματα, και δε νομίζω να γνώρισα μόνο πεφωτισμένους. Ειλικρινά, το παράδειγμα είναι "παιδικό"...Πίστεψέ με, είναι "παρείες" τα μεταναστόπουλα, κι αν ΜΆΘΟΥΝ κάτι, απ΄το ΔΙΚΟ τους σκίσιμο θα προέλθει...

είναι λογικό όταν έρχεται ένας φτωχός και αμόρφωτος πληθυσμός σε μια αναπτυγμένη χώρα να πέφτει στην αρχή το επίπεδο
...Κατερίνα : Το "επίπεδο" που πέφτει, είναι το θλιβερό θέαμα να κοιμούνται σε πάρκα και πλατείες...ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού δεν πέφτει κανένα επίπεδο (εκτός από την ΥΠΑΡΚΤΗ αύξηση εγκληματικότητας, στην περίπτωση που βιώσαμε την τελευταία 15ετία, μιας και οι -πρώτοι, μάλιστα- που ήρθαν ήταν τυχοδιώκτες, και συγκεκριμένα από Αλβανία είχαν ανοίξει οι φυλακές τους και βγήκε/ήρθε εδώ κάθε καρυδιάς καρύδι, και οι ΔΙΚΟΙ τους φυλακισμένοι ήταν πολύ χειρότεροι από τους δικούς μας. Γι' αυτό και "κάναν εντύπωση, btw...Όχι ότι το 'χε η ράτσα τους ΓΕΝΙΚΩΣ, ούτε ότι το πληθυσμιακό ποσοστό των τυχοδιωκτών αυτών ήταν ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ).

Αν η υποβάθμιση είναι το ΘΕΑΜΑ των "τριτοκοσμικών", τότε συγγνώμη, αλλά δεν σε τιμά ως άνθρωπο μια τέτοια ματιά.

Αυτά δεν τα λέω για να κατηγορήσω τους μετανάστες ή να τους προσβάλλω, είναι λογικό να συμβαίνει και δεν φταέι κανείς)
..είσαι του "ναι μεν-αλλά..." δηλαδή, και για ΛΑΘΟΣ λόγους...:
Το θέμα είναι γιατί πρέπει να τα περάσει όλα αυτά η ελληνική κοινωνία?

Γιατί να υποβαθμιστεί για λίγο και να περιμένουμε την αφομίωση (αν συμβει)

για να συνέλθει?

Χρωστάμε σε κανέναν τίποτα?

..δεν "περνάει τίποτα" η ελληνική κοινωνία...Όχι σε βαθμό που να δικαολογούνται πογκρόμ, όχι σε βαθμό που να το γυρίσουμε στο "...this is Sparta"...
Γιατί να υποβαθμιστεί για λίγο και να περιμένουμε την αφομίωση (αν συμβει)
δεν "υποβαθμιστήκαμε" πουθενά. Υποβάθμιση δεν σημαίνει να χάσει μια "εικόνα" η χώρα, υποβάθμιση θα ήταν να έχουμε συνεχώς και ραγδαία αύξηση εγκληματικότητας, να μειωθεί το ΑΕΠ λόγω παροχών, να ανέβει η ανεργία για τους αυτόχθονες, να "κάνουν κράτει" τα σχολεία γαι αν προλάβουν τον ρυθμό οι "ξένοι", και μάλιστα τα αποτελέσματα αυτών και άλλων να είναι μόνιμα. Αντίθετα η "φθηνή" εργασία (δυστυχώς) "πρόσφερε" στη χώρα.

Η δε "αφομοίωση", είναι ΠΛΕΟΝ πραγματικότητα, και οδεύει προς το "αφομοιοτικότερο"... και όχι μύθος. Εκτός κι αν δεν συναναστρέφεσαι "ξένους", ή έστω δεν έχεις "αυτιά/μάτια" ανοιχτά.

Χρωστάμε σε κανέναν τίποτα?
...όχι. Αλλά ούτε και "πληρώνουμε". Και το να το βλέπεις έτσι, από την αρχή του, είναι από "σκληρό" ΕΩΣ μπούμερανγκ-ξαναναφέρθηκα.
Και ποιος μου λέει ότι οι Αλβανοί θα αφομιωθούν και δεν θα γκετοποιηθούν?
...Κατερίνα...

Τα "γκέτο" ΔΕΝ τα φτιάχνουν οι..μετανάστες "από μόνοι τους", "διότι έτσι γουστάρουν". Ενεργητικός όρος είναι η "γκετοποίηση". Αλλιώς, αν του βάλεις τα 2 πόδια σ' ένα παπούτσι, αν δεν του δώσεις ευκαιρία εσύ που είσαι κύριος κι αφέντης, αν του δηλώσεις την "απέχθειά σου" του άλλου, αν τον εκμεταλλευτείς, αν, αν,τον γκετοποιείς...

..Στο λέει η ιστορία και το παρόν : Όσο πιο "ανεκτική" είναι μια κοινωνία, ΤΟΣΟ λιγότερο "κίνδυνο" έχεις ο "ξένος" αντί να αναμειχθεί, να ΑΠΟΜΟΝΩΘΕΙ.

Αν ξεκινάς με το σκεπτικό "είναι μετανάστης - πχ Αλβανός. Οι Αλβανοί θέλουν το κακό μας. Άρα ο Αλβανός μετανάστης θέλει το κακό σου", ΤΟΤΕ είναι οπυ τον κάνεις να μην θέλει το ΚΑΛΟ σου...

" Όλοι" οι μετανάστες, για όπου πάνε, με την ελπίδα για μια καλύτερη ζωή πάνε. Δεν πάνε με την ελπίδα να απαυτώσουν και να δείρουν. Οι εξαιρέσεις καταλήγουν αργά ή γρήγορα σε φυλακή σαν αυτή απ΄την οποία βγήκαν, και είναι ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ.

Κι ακόμα κι αν αφομιωθούν μετά απο 100++ χρόνια γιατί να έχει μπει η ελληνική κοινωνία σε τόσες περιπέτειες και να τα έχει υποστεί όλα αυτά?
..Αν με το "υποστεί", το ξαναλέω, εννοείς δεν μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ ξέροντας ότι ο γείτονάς σου είναι Αλβανός=κακός by default, τότε απλάαααααααααααααααααααααα....(...)
Οι τουρκογενείς δεν ξέρω τι διαθέσεις έχουν
...τις καλύτερες, σε γενικές γραμμές (κι ας είναι "αυτόχθονες" εδώ και εκατονταετίες.Κι ας δεν τους έχουμε αντιμετωπίσει "ισότιμα" - έστω κι αν οι "δικοί μας" από την "απέναντι όχθη", περάσαν χειρότερα). Όμως ενώ δεν ξέρεις, φτιάχνεις "κάστρα" πάνω σε ΦΟΒΟΥΣ.

Για τους δε "Αμερικάνους", αν "αποφασίσουν" κάτι αυτοί (...που τα πράγματα ΔΕΝ ειναι ΚΑΝ όπως ήταν το '90), ε, ΟΥΤΩΣ ή άλλως, το μόνο που θα χρειάζονται ως "αφορμή", θα είναι το "..γιατί δε φοράς κράνος ; ε; " . Το χοντραίνεις και το τραβάς απ΄τα μαλλιά το ζήτημα, και μια "πλήρης" απάντηση, παίρνει ώρα....Αλλά ΑΞΙΖΕΙ για τέτοιους "φόβους" ; !

Δεν σου αρέσει ο όρος κοσοβοποίηση αλλά το φοβάμαι πολύ.
; ...ΠΟΥ είπα εγώ ότι "δεν μου αρεσει". ΑΝ είπα κάτι, είπα ότι δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με τα ελληνικά δεδομένα. Τις μανάδες των Κοσοβάρων, ΠΡΩΤΑ τις πέρασε ένα καλό χέρι ο Μιλόσεβιτς (κι όχι μόνο) ( ="εθνικιστής" γαρ...), κι έτσι φτάσανε εκεί που φτάσανε (..αλλά όχι μόνο γι' αυτό, αλλά τεσπα...).
Το ίδιο ισχύει και για τους τσάμηδες.Το ότι ο κίνδυνος φαίνεται μικρός δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει.
...κίνδυνος δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ. Γιατί ΑΠΛΑ δεν υπάρχει θέμα. Τώρα αν εσύ βλέπεις εφιάλτες, κάθε φορά που οι ειδήσεις γιγαντώνουν κάτι, κι αποπροσανατολίζουυν, είναι άλλο θέμα.
Είναι δικές σου εκτιμήσεις
...άκυρον. Μιλάμε για ένα μικρό αριθμό ατόμων που κινούνται από ίδια συμφέροντα.
ούτε θα μας εκβιάσουν ποτέ ότι θα το κάνουν για να αγοράσουμε όπλα από αυτούς ούτε ότι σκοπεύουν να κάνουν κατανάλωση στα όπλα τους στην χώρα μας
:-)

...καταλαβαίνω πως είσαι "αγνή"....μα αφελής, αν έχεις τηξν εντύπωση πως "εξαναγκάζονται οι λαοί", κατά τις αγοραπωλησίες όπλων. Μη σου πω ότι κάποιοι "τα πιάνουν" για να ΥΠΑΡΧΕΙ όξυνση, για να μπορέσουν να λάβουν χώρα οι εν λόγω αγοραπωλησίες. Ο εχθρός στην περίπτωση αυτή είναι εσωτερικός, και δεν είναι ούτε Τσάμης, ούτε τίποτα. Είναι "Έλληνας" κατ' επίφαση, αλλά στην ουσία δεν έχει εθνικότητα και άλλα χαριτωμένα. Κάνει απλά μπιζνες.

Πρώτον δεν θα τους ονομάσουμε Μακεδόνες
:-)

...με το να "αρνιόμαστε" εμείς μια πραγματικότητα, δεν κάνουμε τίποτα άλλο παρά να προσπαθούμε να κρυφτούμε πίσω από το δάχτυλό μας...Σηκώνει πολύ ανάλυση αυτό όμως...

10000 δεν είναι λίγοι.Φαντάσου να καταγγείλουν την καταπίεση καμιάς μειονότητας μετα από χρόνια
,,,γι' αυτό καλό είναι να μην τους καταπιέζουμε, σωστά ; :-)
Δεν πιστεύω στο δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού
(...) (..δεν σταματάω όμως....)
Δεν με απασχολεί αν μπορούν να το κάνουν τώρα.Το γεγονός αρκεί.
...να μη σε απασχολεί λοιπόν ΓΕΝΙΚΑ, εκτός κι αν σου αρέσει να ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ προβλήματα για να έχεις ν' αντιμετωπίσεις...
Σχετικά με τον σκύλο και την φόλα.Δεν ζητάω φόλα.Απλά έχω τον νου μου μη με δαγκώσει.Τώρα είναι δεμένο αλλά αν κοπεί το σκοινί κάποτε δεν ξέρω τι θα κάνει.

Ποιος έχει όρεξη ακόμα και για μικροτραυματισμούς?

...κανείς δεν είναι "δεμένος"...αλλά είπαμε "θέλεις" να "φοβάσαι"...τί να σου κάνω...
Που την είδες την απέχθεία.Λοιπόν επείδη αμα σου βγει το όνομα σε βλέπει ο καθένας όπως νομίζει και σε παρεξηγεί συνέχεια δηλώνω πως δεν μισώ κανέναν ξένο λαό.

Βάζω ως προτεραιότητα το συμφέρον της πατρίδας μου αλλά αυτό δεν σημαίνει πως μισώ τους άλλους.

...δεν βλέπω τί ταμπέλες βάζουν οι άλλοι- σε κρίνω ΚΑΘΕ φορά από τα λεγόμενά σου. Κι αν για σένα το "μακρυά λοιπόν κι αγαπημένοι", ΔΕΝ είναι "απέχθεια"...τί να πω.
Τι θες να κάνω δηλαδή?Να βγω και να φωνάζω αγαπώ τους ξένους?
...δεν θέλω τίποτα, θα ΠΡΟΤΙΜΟΎΣΑ όμως να ΕΙΧΕΣ φιλικά αισθήματα. Μη φοβάσαι. Δεν δαγκώνουν...
Γιατί να τους μισω.Βαρέθηκα να απολογούμαι.
...γιατί (δυστυχώς) δεν είναι ο τρόπος που "είσαι", κάποια ασθένεια, αλλά ΕΤΣΙ είσαι...Και μην...απολογείσαι. Δεν "χρειάζεται", κάποια πράγματα "φαίνονται" απολογείσαι-δεν απολογείσαι...ΚΑΛΟ θα ήταν όμως να άρχιζες να βλέπεις κι άλλες οπτικές...
Δεν κάνω marketing.
...ΚΑΝΕ και λίγο μάρκετινγκ, γιατί τα "αγνά αισθήματα ξενοφοβίας" ΚΑΚΟ μας κάνουν....ενώ έχεις την εντύπωση ότι αντιθέτως προσφέρεις έτσι....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εγώ σου έχω αποδήξει ότι οι Αλβανοι δεν κάνουν κακό, ενώ εσύ δεν το έχεις καταφέρει ακόμα αυτό.

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2152182&postcount=378

Κακως το κλεισαν το αλλο θεμα και ας ηταν αντιπαραθεσεις ελληνιδας vs αλβανου...

 

..δεν υπάρχει κράτος το οποίο δεν δέχεται μεταναστευτικά ρεύματα. Η Ελλάδα δεν πρόκειται/δεν έχει λόγο να γίνει.

δεχονται μονο οσους αξιζουν κ υπο ορους παντα!

 

Πρώτον δεν θα τους ονομάσουμε Μακεδόνες :-)

...με το να "αρνιόμαστε" εμείς μια πραγματικότητα, δεν κάνουμε τίποτα άλλο παρά να προσπαθούμε να κρυφτούμε πίσω από το δάχτυλό μας...Σηκώνει πολύ ανάλυση αυτό όμως...

δηλωνεις Ελληνας?

αυτοι ονομαστηκαν ετσι. δεν παει να πει επειδη το καναν οτι πρεπει να το δεχτουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθαμε τώρα να λέμε ότι γίνονται όλοι σημαιοφόροι.

Γιατί να μην γίνουν χαζοί ειναι?Μην υποτιμάς το γένος σου.Άκου.

Το ανιψάκι μου πηγαίνει σε ένα δημοτικό που τα πιο πολλά παιδάκια είναι παιδιά μεταναστών.

Επειδή δεν ξέρουν καλά ελληνικά το επίπεδο του μαθήματος πέφτει και το ανιψάκι μου μαθαίνει λιγότερα.

Μάλλον πρέπει να το στείλουμε σε ιδιωτικό στα πρότυπα της πολυπολιτισμικής Αμερικής...

 

Δεν υποτιμάω εγώ το γένος μου' date=' εσυ τους υποτιμάς που νομίζεις ότι ρίχνουν το επίπεδο στα σχολεία.

Εξάλου και να θέλουν δεν γίνεται να μπουν άλλοι Αλβανοί στην Ελλάδα και να πάνε και σε σχολείο κι όλας. Για αυτο μάλλον δεν στέκει αυτο που λες.

Τώρα το πως μπορεί να ρίχνουν το επιπέδο οι μετανάστες... δεν μπορώ να καταλάβω.

Τους μαθένουν ποιο αργα την αλφαβήτα.

 

Έγω την ξέρω.Ήρθε από μετανάστες,δεν ξέρω τι εθνικότητας.

 

Πριν λίγο παραδέχτηκα ότι δεν είσαι ρατσίστρια, μην με κάνεις να το πάρω πίσω, με προκαλεις.

 

Ένας ενεργός πολίτης πρέπει να ασχολείται πολύ με τα πολιτικά.

Έσυ δεν ξέρεις που είναι η τσαμουριά.Κάποιοι άλλοι όμως ξέρουν.

 

Αλλό να ασχολείσαι με τα πολιτικά και άλλο να γίνεσαι παιχνιδάκι των πολιτικών. Υπάρχουν πολλά ποιο σημαντικά πραγματα να ασχοληθείς σε σχέση με τα πολιτικά στην Ελλάδα.

 

 

 

Ότι σχέση έχουν οι μουσουλμανοι της Θράκης με την Τουρκια.

Εσυ δεν ξέρεις τον πρωθυπουργο της Αλβανίας και ούτε φταις σε τίποτα.Αυτό είναι σίγουρο όπως δεν θα φταίνε και οι μουσουλμάμοι της Θράκης.

 

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο θέμα και για αυτο δεν θα το σχολιάσω. Ίσως να πρέπει να κάνεις κι εσύ το ίδιο για πράγματα που δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως το κλεισαν το αλλο θεμα και ας ηταν αντιπαραθεσεις ελληνιδας vs αλβανου...
..."καλώς" το κλείσαν ..δεν μπορούσαν ν' ανοίξουν "άλλο" θέμα ; Ορίστε που το άνοιξαν. Στο "πρώτο" απλά έπεσε ένας κουβάς με κρύο νερό, γιατί κάποιοι είχαν αρχίσει να μην μετράνε καλά τους χρακτηρισμούς τους πριν τους κάνουν...Το επόμενο βήμα, κατόπιν επαναλήψεως των προηγουμένων, θα είναι κάποιο ban φαντάζομαι...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και τι σημαίνει αυτό?

Ότι επειδή κάποτε οι Έλληνες μετανάστευσαν πρέπει να μην λειτουργήσουμε σύμφωνα με το εθνικό συμφέρον?

Δεν καταλαβα, τι σχέση έχει?

 

Αν δέχεσαι καποιον στην χωρα σου πρέπει να τον δεχτεις σαν ανθρωπο ισαξιο και να του δωσεις τα ισαξια ανθρωπινα δικαιωματα και πολιτικά αυτα που του αναλογουν.

 

Αν δεν μπορεις να φερθεις ανθρωπινα σαν κρατος δεν πρεπει να τους δεχεσαι καθόλου.

 

Σε μερικά αποσπάσματα σε ειδησεις βλέπω ότι αν εισαι μεταναστης στην ελλάδα δεν ειναι και ότι το πιο ευχάριστο. Οταν κάποιος είναι νόμιμος πολίτης της χώρας, πρέπει να έχει τον σεβασμό και την αντιμετώπιση που θα ειχε και ενας ιθαγενείς. Και καμια μα καμία διάκριση σε κανένα τομέα. Ουτε επαγγελματικό ούτε εκπαιδευτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2152182&postcount=378

Κακως το κλεισαν το αλλο θεμα και ας ηταν αντιπαραθεσεις ελληνιδας vs αλβανου...

 

 

δεχονται μονο οσους αξιζουν κ υπο ορους παντα!

 

 

δηλωνεις Ελληνας?

αυτοι ονομαστηκαν ετσι κ δεν παει να πει επειδη το καναν οτι πρεπει να το δεχτουμε

 

Πες μου εσυ ακριβώς τι πιστεύεις για να σου απαντήσω, δεν πρόκειται να απαντείσς σε μερικά copy/paste.

 

Αν αναφέρεται σε εμένα η ερώτηση, δεν δηλώνω έλληνας, αλβανός δηλώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...