Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράφω εδώ γιατί είναι σχετικό το θέμα και παρακαλώ για την κατανόησή σας...

 

Ζητώ τη βοήθειά σας γιατί πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω...

 

Θέλοντας να φτιάξω ένα Bootable usb (στα windows 7) ώστε να περάσω τα manjaro linux στο παλιό μου netbook χρησιμοποίησα το Image Write.

Έδωσα εντολή να δημιουργήσει το bootable usb σε λάθος drive. Κι έτσι έχασα τα πάντα στον εξωτερικό σκληρό μου δίσκο (300Gb) με τα σημαντικότερα αρχεία.....

 

Δοκίμασα EaseUs Data Recovery WIzard και μου βρίσκει 550Gb αρχεία, αλλά ταξινομημένα σε φακέλους ανά είδος αρχείου τα οποία τα περισσότερα είναι temp files των windows μέσα σε χαμό από φωτογραφίες δικές μου (τις οποίες θέλω να ανακτήσω φυσικά). 

 

Υπάρχει περίπτωση να σωθεί η κατάσταση και να επιστρέψει με κάποιο μαγικό τρόπο στην προηγούμενη κατάστασή του ο σκληρός (με τους φακέλους όπως ήταν);;;;;

 

Καμιά συμβουλή; Βοήθεια;;;

 

 

Όμηρος

 

 

ΥΓ: Συγνώμη αν είναι σε λάθος κατηγορία ή ακόμα και σε λάθος φόρουμ, αλλά δεν έχω πολλές ελπίδες. Πρόκειται για τα τελευταία 10 χρόνια της ζωής μου ταξινομημένα σε άλμπουμ φωτογραφιών, βίντεο κλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

washcloud έχω windows 7.Επίσης από που καταλαβαίνουμε ότι τα χει παίξει; Δεν πάτησα continue να δω τι θα βγάλει ούτε έκανα deep scan επίσης νομίζεις ότι μπορεί να φταίει ότι ήταν εξωτερικά συνδεδεμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kenny:

Κάνε deep scan αδερφέ.

Όπως είπα στην αρχή η ζημιά πιθανόν έγινε από την αλλαγή θήκης.

Αλλά θα πρότεινα να γίνει η επαναφορά από κάποιον που ξέρει να δουλέψει το πρόγραμμα.

 

 

 

@Όμηρος:

Θέλοντας να φτιάξω ένα Bootable usb (στα windows 7) ώστε να περάσω τα manjaro linux στο παλιό μου netbook χρησιμοποίησα το Image Write.

Έδωσα εντολή να δημιουργήσει το bootable usb σε λάθος drive. Κι έτσι έχασα τα πάντα στον εξωτερικό σκληρό μου δίσκο (300Gb) με τα σημαντικότερα αρχεία.....
 

Έγραψε πολλά αρχεία (όλο τη διανομή) στο flash drive;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Όμηρος:

Έγραψε πολλά αρχεία (όλο τη διανομή) στο flash drive;

 

Έγραψε όσα χρειάζεται για να bootάρει. Δηλαδή από iso το πέρασα με το image write. Θα το δω όταν πάω σπίτι. Η όλη ιστορία διήρκεσε λίγα δευτερόλεπτα, οπότε θεωρώ ότι δε γράφτηκε μεγάλος όγκος. Μου πρότεινα και το TestDisk οπότε θα δοκιμάσω και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Testdisk πρέπει να είσαι τυχερός. Δοκίμασε

Πάντως με άλλα προγράμματα ανάκτησης σίγουρα θα βρεις πράμα.

Αλλά μη περιμένεις να τα βρεις τακτοποιημένα όπως τα'χες.

Στη χειρότερη κάνεις ανάκτηση & ξεδιαλέγεις εκ των υστέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Testdisk πρέπει να είσαι τυχερός. Δοκίμασε

Πάντως με άλλα προγράμματα ανάκτησης σίγουρα θα βρεις πράμα.

Αλλά μη περιμένεις να τα βρεις τακτοποιημένα όπως τα'χες.

Στη χειρότερη κάνεις ανάκτηση & ξεδιαλέγεις εκ των υστέρων.

 

ήδη με το data recovery wizard έχω βρει αρκετά αρχεία. Τουλάχιστον οι φωτογραφίες και τα βίντεο που θέλω πρέπει να είναι τα περισσότερα εκεί. Όσο για την ταξινόμηση έπαθα ένα σοκ το πρωί που τα είδα χύμα ανά είδος αρχείου....θα κάνω πρόσπάθεια με το testdisk και βλέπουμε γιατί όσα άλλα δοκίμασα δεν είχαν αποτέλεσμα (πλην του easeUs που προανέφερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από που καταλαβαίνουμε ότι τα χει παίξει; Δεν πάτησα continue να δω τι θα βγάλει ούτε έκανα deep scan επίσης νομίζεις ότι μπορεί να φταίει ότι ήταν εξωτερικά συνδεδεμένος;

 

Εννοείς ότι φταίει που δεν βγήκε άκρη, όντας εξωτερικά συνδεδεμένος; Αν ναι, θα έλεγα "ίσως". Μια μικρή πιθανότητα την έχει, γι' αυτό και το κάλλιστο είναι προβληαμτικός δίσκος να συνδέεται εσωτερικά, κατά την προσπάθεια ανάνηψης, ανάκτησης, ανάστασης....

 

Ο άδικος "καλά τα λέει" που σου λέει "κάνε και deeper scan" (έπρεπε ήδη να το είχες κάνει βέβαια) - εγώ απλώς ενστικτωδώς (με βάση εκείνο που σου είπε το TD περί "προβλήματος, διότι ο δίσκος μοιάζει να είναι πιο μικρός" κτλ), φοβάμαι ότι δεν θα καταφέρει να κάνει κάτι το TD, ακόμη και μέσω deeper scan. Όπως φοβάμαι ότι και με την κατευθείαν ανάκτηση αρχείων θα έχεις προβλήματα. Και ναι μεν όντως το φαινομενικά πιθανότερο είναι (όπως λέει κι άδικος), ο σκληρός να είναι μια χαρά και η ζημιά να είναι απλώς σε επίπεδο file system (άρα "επιφανειακή" και διαχειρίσιμη), αλλά κάτι μου λέει ότι δεν είναι τελικά έτσι.

 

....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ 'ΧΕΙ ΟΜΩΣ : Εσύ έχεις υποχρέωση να κάνεις με τη σειρά αυτά που σου προτείνονται, χρησιμοποιώντας τις πιο "βαρβάτες" επιλογές των προγραμμάτων. Καλή ώρα το deeper scan. Μη φοβάσαι (αν και ΚΑΛΑ κάνεις να είσαι γενικώς επιφυλακτικός και τα βήματά σου να είναι με προσοχή), δεν υπάρχει περιπτωση να πάθει ζημιά με αυτό ο δίσκος.

Το ίδιο ισχύει και για το "super scan" του AFR που σου πρότεινα (αν το βρεις για Windows 7 βέβαια. ΣΠΑΣΜΕΝΟ, εννοώ).

 

Αθήνα βρίσκεσαι;

 

 

 

- - - - - - - - 

 

...και @ Αcanthor : Aκολούθα αυτά που σου λέει ο άδικος (...προσωπικά, ούτε στη δική σου περίπτωση βλέπω χαΐρι με το TD, από τη στιγμή που γράφτηκαν πράγματα πάνω στον δίσκο, αλλά καλό είναι να το δοκιμάσεις πρώτα).

Μάλλον θα "περιοριστείς" σε κατευθείαν ανάκτηση αρχείων, στο τέλος. Κάτι είναι κι αυτό, και στο κάτω-κάτω, πάρε το βάσανο της ταξινόμισης που θα τραβήξεις, ως μάθημα για το ότι από εδώ και πέρα πρέπει να διατηρείς αντίγραφα για τόσο πολύτιμα προσωπικά αρχεία. ΑΜΕΣΑ. Όχι "από Δευτέρα", "τον άλλο μήνα", "μόλις ευκαιρήσω" και άλλες τέτοιες αηδίες που όλοι μας λέμε στους εαυτούς μας και τελικά έρχεται με μαθηματική βεβαιότητα η στιγμή που τον πίνουμε και μετά χτυπιόμαστε.

 

Επίσης, δοκίμασε πάνω από ένα προγράμματα ανάκτησης, για να σιγουρέψεις ότι θα βρεις περισσότερα αρχεία. Προσωπικά προτείνω το Active File Recovery, "super scan" λειτουργία, και τέλος βουτιά στους υποφακέλους του φακέλου "Lost adnd Found" που θα προκύψει. Και τσεκάρισμα, έστω ενδεικτικά σε πολλά από αυτά που θα βρεις, γιατί μπορεί να έχει γίνει "ανάκτηση" με ένα πρόγραμμα και να μην τρέχουν, ενώ με άλλο να είναι τζετ. Φακτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και @ Αcanthor : Aκολούθα αυτά που σου λέει ο άδικος (...προσωπικά, ούτε στη δική σου περίπτωση βλέπω χαΐρι με το TD, από τη στιγμή που γράφτηκαν πράγματα πάνω στον δίσκο, αλλά καλό είναι να το δοκιμάσεις πρώτα).

Μάλλον θα "περιοριστείς" σε κατευθείαν ανάκτηση αρχείων, στο τέλος. Κάτι είναι κι αυτό, και στο κάτω-κάτω, πάρε το βάσανο της ταξινόμισης που θα τραβήξεις, ως μάθημα για το ότι από εδώ και πέρα πρέπει να διατηρείς αντίγραφα για τόσο πολύτιμα προσωπικά αρχεία. ΑΜΕΣΑ. Όχι "από Δευτέρα", "τον άλλο μήνα", "μόλις ευκαιρήσω" και άλλες τέτοιες αηδίες που όλοι μας λέμε στους εαυτούς μας και τελικά έρχεται με μαθηματική βεβαιότητα η στιγμή που τον πίνουμε και μετά χτυπιόμαστε.

 

Επίσης, δοκίμασε πάνω από ένα προγράμματα ανάκτησης, για να σιγουρέψεις ότι θα βρεις περισσότερα αρχεία. Προσωπικά προτείνω το Active File Recovery, "super scan" λειτουργία, και τέλος βουτιά στους υποφακέλους του φακέλου "Lost adnd Found" που θα προκύψει. Και τσεκάρισμα, έστω ενδεικτικά σε πολλά από αυτά που θα βρεις, γιατί μπορεί να έχει γίνει "ανάκτηση" με ένα πρόγραμμα και να μην τρέχουν, ενώ με άλλο να είναι τζετ. Φακτ.

 

Έχεις δίκιο σε ό,τι είπες, δοκιμάζω τώρα και το Active File που μου πρότεινες και όντως έχει αρχίσει να βρίσκει διάφορα αρχεία

Με το Stellar Phoenix Windows Recovery βρήκα αρκετές φωυτογραφίες, αλλά φαίνεται ότι με EaseUs βρήκα τα περισσότερα αρχεία. Είναι λογικό να έχω σκληρό 300gb και να μου βρίσκει αρχεία 500gb;;;; Πού τα βρήκε; Τί να πω. Πολύ σαβούρα επικρατεί και μέχρι να γίνει ξεσκαρτάρισμα και ταξινόμηση θα φάω μήνες μου φάινεται....

 

Anyway, δεν υπάρχει περίπτωση να ανακτήσω τους φακέλους μου όπως ήταν ε;.....(όνειρο απατηλό....ας πρόσεχα....)

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Είναι λογικό να έχω σκληρό 300gb και να μου βρίσκει αρχεία 500gb;;;; Πού τα βρήκε;

Δεν πιάνουν πραγματικό χώρο 500gb.

Απλά είναι αρχεία που έχουν διαγραφεί αλλά έχει μείνει η καταχώρηση & φαίνεται το μέγεθος τους.

Προφανώς δεν είναι ανακτήσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν εδώ είναι το κατάλληλο μέρος αλλά λογικά ναι.

 

Λοιπόν παιδιά έχω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο western digital elements 2,5 inch 1 tb http://www.wdc.com/en/products/products.aspx?id=470

αυτό το μοντέλο.

 

Δούλευε μια χαρά μέχρι σήμερα που τον συνδέω στον υπολογιστή ανάβει το λαμπάκι του ξεκινάει να γυρνάει προφανως αφού ακούω θόρυβο και κίνηση και μετά σβήνει εντελώς.... ούτε λαμπάκι ούτε κίνηση τίποτα... τον βγάζω τον ξανασυνδέω και πάλι το ίδιο... Νομιζω εντός εγγύησης είμαι αφού δεν έχει κλεισει χρόνο ακόμα αλλά το θέμα είναι και τα αρχεία που έχω μέσα... Πάει χάθηκαν ;

 

Επίσης, που πρέπει να απευθυνθώ για service της Western Digital αν είναι για να μου το φτιάξουν ή να το αντικαταστήσουν ;

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα αρχεία, να σου μείνουν τουλάχιστον δύο μαθήματα από το σκηνικό, αδερφέ :

1) ΠΑΝΤΑ και ΕΓΚΑΙΡΑ (=ΑΜΕΣΑ) φροντίζουμε για αντίγραφα σε άλλο μέσο και δεν επαφιέμεθα στην τύχη. Όχι ενός χρόνου, αλλά κι ενός μηνός να είναι ο δίσκος.

2) Αποφεύγουμε τους "ετοιματζίδικους" εξωτερικούς, και φτιάχνουμε τον δικό μας με σκληρό και θήκη. Ακριβώς για να μην έρθουμε μια μέρα στο δίλημμα που μόλις ήρθες : αρχεία ή εγγύηση; Τρίλημμα για την ακρίβεια, καθώς δεν ξέρεις ΚΑΝ αν ο σκληρός είναι εντάξει, αν ανοίξεις την θήκη (και ακυρώσεις έτσι την εγγύηση). Κι αν το κάνεις και έχει πρόβλημα και πάει τζάμπα και η εγγύηση...; "Δικό σου" εξωτερικό, θα τον άνοιγες όποτε ήθελες (και ίσως θα έπαιρνες και σκληρό με μεγαλύτερη εγγύση).

 

Τεσπα, ΤΩΡΑ : Πρώτα δοκίμασε να τρέξεις Test Disk (βρες και κατέβασε-φρη είναι). Αν βλέπει τον σκληρό, ίσως σταθείς τυχερός και παρακάτω. Bρες/δες το step-by-step tutorial για την χρήση του στο web.

Σε προετοιμάζω όμως : δεν το κόβω να βλέπει σκληρό...

 

Φοβάμαι μάλιστα πως καν δεν υπάρχει θήκη με ξεχωριστό controller μέσα και η πλαστικούρα του είναι ένα απλό περίβλημα. Που σημαίνει ότι και να την ανοίξεις, τζάμπα την εγγύηση θα χαλάσεις.

Οπότε, εγώ θα έλεγα τουλάχιστον μην χάνεις αυτή, και μετά το TD που είπαμε, δώσε τον γι' αλλαγή (...να σου "φτιάξουν" - δεν σου φτιάχνουν τίποτα. Άσε που θα σε χρεώσουν, και μάλιστα πολλά, αν τους πεις για "φτιάξιμο". Η εγγύησή σου πάντως, ΜΟΝΟ αλλαγή προβλέπει). Στο σημείο αγοράς, ει δυνατόν. ΑΝ υπάρχει πρόβλημα με αυτό, πες τί ακριβώς παίζει, και βλέπουμε.

 

 

*...κι επειδή έφερα λίγο την "καταστροφή" (που ΕΙΝΑΙ το πιο πιθανό, αλλά....) : Πριν από τα προαναφερθέντα, δοκίμασέ τον και σε άλλη USB (ειδικά αν μιλάμε για desktop και μπροστινές, βάλε τον στις πίσω). Και μετά και σε άλλο υπολογιστή. Και τέλος, αν μπορείς προμηθεύσου άλλο καλώδιο για δοκιμή, ή έστω δοκίμασε το δικό του σε άλλο δίσκο/συσκευή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι λίγο γκολ ράιτ νάου και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ και να πολυβοηθήσω, Κέννυ.

 

Σίγουρα θα σε οδηγήσει κάποιος άλλος πάντως (άδικος, Ελφ κλπ). Οπότε μην βιάζεσαι μέχρι τότε.

 

Κατά τ' άλλα, δες λίγο στη σελίδα 3 του τόπικ τα ποστ της NBestgirl, νομίζω είναι επαρκώς επεξηγηματικά για το πώς θα δοκιμάσεις ν' αλλάξεις την γεωμετρία του δίσκου που φαίνεται να είναι λάθος (και είναι ο λόγος που φοβάμαι ότι υπάρχει ζόρι με τον δίσκο - σε ποιό βαθμό, θα δείξει...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά από μακρυά και εγώ δε μπορώ να πω πολλά, γι'αυτό & πρότεινα πριν να τον δουλέψει κάποιος που ξέρει.

Εκεί που αναφέρει ο wash για αλλαγή γεωμετρίας πρέπει να παίξεις, αλλά και πάλι μπορεί να μη φταίει αυτό.

Έχω δει δίσκους που να αναφέρουν αλλόκοτη γεωμετρία (πχ 80άρης να φαίνεται 85άρης κ.α. & δε μιλώ καν στο test disk) & με λίγη δουλειά να στρώνουν.

Διάβασε για αρχή τη σελίδα 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...