Προς το περιεχόμενο

Altec IDO silver. Προβλήματα και λύσεις


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δοκίμασε, τότε, από άλλο υπολογιστή να κατεβάσεις drivers από εδώ

Χμ, το ειχα απο παλια αυτο το λινκ, βλεπω υπαρχουν καινουργιοι 2 drivers (Απριλιο του 2013) που αφορουν το προβληματικο μπροστινο οθονακι-blutooth-wireless VDF. Συγκεκριμενα το VFD LED Controller Driver (Windows MCE 2005) και το Toshiba USB Bluetooth Driver(Windows MCE 2005). Πιθανως αυτα να διορθωνουν καποια κολληματα που μου παρουσιαζει το οθονακι, μετα απο μερικα λεπτα ειχα ολικο παγωμα του συστηματος, απο τοτε που απενεργοποιησα το οθονακι δεν τα εχω!

 

ΥΓ: Δυστυχως το πρωτο λινκ (VFD_1.5.zip) δε δουλευει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Κλείνει το δικό μου (IDO silver) μάλλον από θερμοκρασίες και κοίταξα λίγο την ψύκτρα του επεξεργαστή αλλά δεν μπορώ να την βγάλω. Υπάρχει κάποιος έμπειρος να μου δώσει τα φώτα του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μια μερια εχει ενα μεταλλικο κλιπακι το οποιο πιανει πανω στη μητρικη και εχει κ απο την πανω μερια μια λαβη.Πατωντας τη λαβη ανοιγεις το κλιπακι και επειτα βγαινει..Η αληθεια ειναι βεβαια οτι δεν δινει καλη λαβη οπως το εχουν και ανοιγει αρκετα εως πολυ δυσκολα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα σε όλους

Έχω το iDO Silver εδώ και κάποια χρόνια αλλά δεν το δούλεψα ποτέ σαν M.C. Κάποια στιγμή έκανα και κάτι αλλαγές με αποτέλεσμα να χάσω και το αρχικό σετάρισμα από την άλτεκ. Τώρα (αφού διάβασα όλα τα ποστ εδώ) πάω να εγκαταστήσω τη κάρτα TV, αλλά μετά από την εγκατάσταση των οδηγών μου ζητάει το αρχικό cd της κάρτας TV. Δεν το έχω και δεν θυμάμαι να το είχα ποτέ.

Καμιά βοήθεια παιδιά.

Επίσης δεν θυμάμαι αν είχε και κοντρόλ, υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάτι.

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... πάω να εγκαταστήσω τη κάρτα TV, αλλά μετά από την εγκατάσταση των οδηγών μου ζητάει το αρχικό cd της κάρτας TV. Δεν το έχω και δεν θυμάμαι να το είχα ποτέ.

....

 

Welcome to the club :(

 

Δεν νομίζω ότι έχει κανείς μας το original DVD.

Θα πρέπει να καταφύγεις σε μαϊμουδιά.

Κατέβασε αυτό εδώ, κάψε το σε ένα DVD, βάλε το στο drive, και δοκίμασε πάλι να εγκαταστήσεις το αρχείο.

Κάποιοι λένε ότι αντιμετώπισαν πρόβλημα, γιατί η εγκατάσταση αναγνώρισε το "σπιτικό" DVD.

Δοκίμασε, δεν εγγυώμαι ότι θα πετύχει...

 

Κοντρόλ είχε το κλασικό MCE:

 

MCE%20remote.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, δεν σας κρύβω την χαρά μου. Το μηχανάκι τα είχε παίξει και μετά από λίγο πάγωνε και έβγαζε μωσαϊκό  Μόλις εγκατέστησα μια παλιά Nvdidia 8500GT (512MB)  με PCI-E flexible cable (12€) και το σύστημα πετάει. Αναγκάστηκα φυσικά να βγάλω την haupauge αλλά μου ήταν έτσι και αλλιώς εντελώς άχρηστη! Πληροφοριακά είχα βάλει παλιότερα Windows 7 και είχα αλλάξει CPU. Ευχαριστώ όλους στο φόρουμ για τις συμβουλές τους...Είναι σημαντικό να μείνει ζωντανή η υποστήριξη του μηχανήματος!


Και windows experience index από 3 στα γραφικά πήγε 5.2 ....αξιοπρεπέστατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε paofreak, πες μου σε παρακαλώ ποιο pci-e cable πήρες και από πού. Επίσης, θα ήθελα να μου πεις τι ρυθμίσεις έχεις στο BIOS για τις graphic cards.

 

Έχω απελπιστεί.

 

Έχω αγοράσει κι εγώ ένα τέτοιο καλώδιο από κάποιον κινέζο στο e-bay και το έχω δοκιμάσει με τρεις διαφορετικές κάρτες (GT210, 8400GS και 7600GS) χωρίς αποτέλεσμα. Το περίεργο είναι ότι έχω δοκιμάσει με επιτυχία το ίδιο καλώδιο με την GT210 σε μία μητρική Intel 775.

 

Περιμένω εναγωνίως απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

αγόρασα ένα 

.

PCI-E express 16x Riser Flexible Cable Extender Card

 

από ένα τυχαίο site www.easytechnology.gr. Στο BIOS διάλεξα να είναι ενεργοποιημένες και οι δύο κάρτες (έχει επιλογή auto ή both), διαλέγεις both..

 

Σήμερα έβαλα ΝΒΑ 2k14 και το σηκώνει ικανοποιητικά!!

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Πέτρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Update - ενημέρωση:

 

Χάρη στο καινούργιο pci-e  riser που αγόρασα (ευχαριστώ και πάλι τον paofreak για την υπόδειξη), μπόρεσε επιτέλους να λειτουργήσει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών στο iDo μου.

 

Τα βάσανά μου, όμως, δεν τελειωσαν, γιατί τόσο η 8400GS silent (κυρίως αυτή), όσο και η GT210 με fan ανεβάζουν τρελές θερμοκρασίες (έχω δει και στις δύο 103 C, ενώ λίγο αργότερα η εικόνα χάνεται και κατόπιν το iDo εκτελεί reboot.

 

Μόνο εγώ είμαι ο "τυχερός" με τόσο υψηλές θερμοκρασίες ή αντιμετώπισε και άλλος τέτοιο πρόβλημα και αν ναι, πώς το έλυσε; Διερευνώ την δυνατότητα τοποθέτησης fans στην αριστερή πλευρά του  κουτιού...

 

Πάσα συνεισφορά ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα , επειδη εχω μπερδευτει με το ποσα pci-e υπαρχουν και μαλλον παραγγειλα λαθος πηρα  ενα απο 8 σε 16  

απο  εδω  http://www.ebay.co.uk/itm/PCI-E-Express-16X-to-8X-Riser-Card-Adapter-Flexible-Extender-Extension-Cable-/320960541863?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ababd34a7  

 μπορει καποιος να μου δωσει το λινκ ποιο ειναι το σωστο να το ξαναπαραγγειλω? 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...