Προς το περιεχόμενο

Γνωμη για ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη!


snik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσυ φιλε μου βλεπω το εχεις ψαξει αρκετα το θεμα,εχεις βρει αρκετες προτασεις.

Ας παρουμε με την σειρα τις προτασεις σου να σου πω και εγω την γνωμη μου δηλαδη

CANON POWERSHOT S5 IS εγω σε αυτη κατεληξα μαλλον θα την εχω μεχρι την παρασκευη,εχω διαβασει τα καλυτερα.Το μονο - που εχω δει να εχει ειναι στο iso πανω απο 200 μερικες φορες βγαζει πολυ θορυβο αλλα μερικες φωτογραφιες που ειδα στο dpreview Μου φανηκαν οκ

 

olympus sp-550 και εγω εχω διαβασει αρκετα καλα λογια για αυτην,μου την ειχαν προτυνει και εμενα.Δεν την προτιμισα ομως,χωρις να εχω καποιο ιδιαιτερο λογο.

 

Τις sony δεν θα τις επελεγα,νομιζω καποια απο αυτες εβγαζε αρκετο θορυβο σε κατι samples που ειχα δει πανω απο 200 iso.Ασε που για να παρεις καποια καρτα μνημεις πρεπει να δωσεις αρκετα,εγω για την canon s5 εχω βρει καρτα 4gb με μολις 17 ευρω.Και καλυτερα θα ειναι να παρεις καποια φωτογραφικη απο μια εταιρια που εχει αρκετη ιστορια σε φωτογραφικα παρα μια που εχει σε λιγο απο ολα.

 

Για την PANASONIC LUMIX εχω διαβασει και εγω τα καλυτερα,ειναι πολυ καλη προταση αλλα εμενα υπερβενε κατα πολυ το χρηματικο ποσο που διεθετα.

 

Τελος για την nikon δεν εχω διαβασει κατι,1η φορα την βλεπω...δεν μου την ειχε προτεινει κανενας προηγουμενως οποτε δεν ξερω τι παιζει με αυτην την ψηφιακη.

 

Παντως ριξε μια ματια και στο http://www.dpgr.gr εκει ειναι ενα φορουμ αποκλειστικα για φωτογραφια και ξερουν αρκετα μερικα παιδια απο εκει μεσα...σιγουρα θα σε βοηθησουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το μυστικο στην επιλογη μιας καλης φωτογραφικης μηχανης,κακα τα ψεματα ειναι η εταιρια της και η τεχνογνωσια που εχει ή εαν θελετε εξιδικευση της πανω σε αυτον τον τομεα.Τι εννοω?Μια εταιρια π.χ oπως η sony δεν εχει τις ιδιες γνωσεις για φωτογραφικες οπως για παραδειγμα η canon,η nikon,η olumpus και pentax.Aυτο συμβαινει γιατι ασχολειται με πολλες αλλες συσκευες και το μονο που μπορει να κανει ειναι να προσφερει καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα χωρις το κατι παραπανω.Λογικο εφοσον ασχολειται με τοσα πολλα και δεν εξιδικευεται σε ενα για να ειναι τελεια.Αποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο - που εχω δει να εχει ειναι στο iso πανω απο 200 μερικες φορες βγαζει πολυ θορυβο αλλα μερικες φωτογραφιες που ειδα στο dpreview

 

Γελάω πολύ όταν διαβάζω κάτι reviews του τύπου "στα 50-200 iso τα πήγε καλά, αλλά από τα 800 και πάνω είχε έντονο θόρυβο κλπ κλπ..." Καλά τι περιμένουν σε τέτοιες τιμές iso???? Η φωτό είναι ήδη κατεστραμμένη!Hellooooo!

Δεν έχω βάλει ποτέ στην S2 πάνω από 100 (κι αυτό εξαιρετικά σπάνια) iso γιατί η ποιότητα επηρεάζεται, κακά τα ψέμματα. Και μου βγαίνουν μια χαρά. Οπότε μη σκοτίζεσαι και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα reviews που διάβασα νομίζω οτι έχεις κάνει καλή επιλογή.Μάλλον και εγώ εκεί θα καταλήξω.Οι panasonic έχουν καλούς φακούς αλλά μέτρια ποιότητα εικόνας,οι olympus μέτριες και στα δύο ενώ με τις sony δεν ασχολήθηκα.Η Nikon είναι καινούργια και δεν έχει πολλά reviews ακόμη αλλά από τα λίγα που είδα δεν τρελαίνονται κιόλας και είναι και ακριβή.

Οπότε πάμε για CANON POWERSHOT S5 IS.

 

Το μόνο που με ξενερώνει είναι οτι είναι μοντέλο 1 χρόνο σχεδόν στην αγορά (παλιώνει σιγά σιγά) και δεν έχει μπαταρία λιθίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που με ξενερώνει είναι οτι είναι μοντέλο 1 χρόνο σχεδόν στην αγορά (παλιώνει σιγά σιγά) και δεν έχει μπαταρία λιθίου.

 

Κανένα από τα δύο δεν είναι απαραίτητα κακό. Στο "παλιό μοντέλο" γλιτώνεις ένα κάρο λεφτά για το τίποτε, και γι ατην μπαταρία ψάξε λίγο στα threads να δεις τι έχουμε πει για αυτό το θέμα γιατί έχει επανέλθει πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυστικο στην επιλογη μιας καλης φωτογραφικης μηχανης,κακα τα ψεματα ειναι η εταιρια της και η τεχνογνωσια που εχει ή εαν θελετε εξιδικευση της πανω σε αυτον τον τομεα.Τι εννοω?Μια εταιρια π.χ oπως η sony δεν εχει τις ιδιες γνωσεις για φωτογραφικες οπως για παραδειγμα η canon,η nikon,η olumpus και pentax.Aυτο συμβαινει γιατι ασχολειται με πολλες αλλες συσκευες και το μονο που μπορει να κανει ειναι να προσφερει καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα χωρις το κατι παραπανω.Λογικο εφοσον ασχολειται με τοσα πολλα και δεν εξιδικευεται σε ενα για να ειναι τελεια.Αποψη μου.

 

+1000 και απο μενα...αν και μερικες φορες αυτο ειναι σχετικο..γιατι ας πουμε το 2005 η panasonic fz5 ειχε την καλυτερη ποιοτητα εικονας απο ολες τις slr like εκεινης της χρονιας...εγω ειχα παρει την konica minolta z5...που εδινε τα ιδια πραγματα...12χ ζοομ... 5mp κτλπ...και οι εικονες σε iso 200 δεν βλεποντουσαν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάω πολύ όταν διαβάζω κάτι reviews του τύπου "στα 50-200 iso τα πήγε καλά, αλλά από τα 800 και πάνω είχε έντονο θόρυβο κλπ κλπ..." Καλά τι περιμένουν σε τέτοιες τιμές iso???? Η φωτό είναι ήδη κατεστραμμένη!Hellooooo!

Δεν έχω βάλει ποτέ στην S2 πάνω από 100 (κι αυτό εξαιρετικά σπάνια) iso γιατί η ποιότητα επηρεάζεται, κακά τα ψέμματα. Και μου βγαίνουν μια χαρά. Οπότε μη σκοτίζεσαι και πολύ.

 

800 πανω σε compact δεν παιζει....καμμια compact δεν εχει καλη εικονα σε iso 800 ή ακομη και 400 ..αυτο που γραφεις αφορα τις dslr....εχει χρησιμοποιεις πολυ το iso 800,1600 3200 σπανιοτερα ...και τα αποτελεσματα ειναι σαν να βλεπεις εικονα απο compact σε iso 200....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

800 πανω σε compact δεν παιζει....καμμια compact δεν εχει καλη εικονα σε iso 800 ή ακομη και 400 ..αυτο που γραφεις αφορα τις dslr....εχει χρησιμοποιεις πολυ το iso 800,1600 3200 σπανιοτερα ...και τα αποτελεσματα ειναι σαν να βλεπεις εικονα απο compact σε iso 200....

Μην είσαι απόλυτος.

Η απάντηση ονομάζεται SuperCCD της Fuji και συγκεκριμένα η σειρά F.

Όσον αφορά την ποιότητα εικόνας σε χαμηλό φωτισμό έχει το στέμμα λόγω του ενισχυμένου αισθητήρα βγαζει πολύ καθαρότερες εικόνες σε ψηλά ISO.

Βασίλισσα των τυφλών πάντα aka compact, μην παρεξηγηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-;2214205']Μην είσαι απόλυτος.

Η απάντηση ονομάζεται SuperCCD της Fuji και συγκεκριμένα η σειρά F.

Όσον αφορά την ποιότητα εικόνας σε χαμηλό φωτισμό έχει το στέμμα λόγω του ενισχυμένου αισθητήρα βγαζει πολύ καθαρότερες εικόνες σε ψηλά ISO.

Βασίλισσα των τυφλών πάντα aka compact' date=' μην παρεξηγηθώ.[/quote']

 

Εχεις δικιο να αντιδρας ετσι....ναι η fuji διαφερει σε αυτο ....την αμελησα τελειως..και να φανταστεις οτι σε αλλα topic εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να υποστηριζω τις fuji compact....οι οποιες ειναι οι περισσοτερες κορυφαιες στο θεμα θορυβος...ακομη και τα μικρα μοντελα τα pocket size τα καταφερνουν τοσο καλα οσο καποια με εγαλυτερο λιγο αισθητητα οπως οι slr like καποιων εταιρειων....:-D:-):lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος για την nikon δεν εχω διαβασει κατι,1η φορα την βλεπω...δεν μου την ειχε προτεινει κανενας προηγουμενως οποτε δεν ξερω τι παιζει με αυτην την ψηφιακη.

 

H nikon coolpix p80 είναι ΑΨΟΓΗ σε όλα (ακούς arxaggelos :-) ). Την έχω περίπου ένα μήνα τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ολο λέω να κάνω ένα review και ποτέ δεν έχω χρόνο...

Πάντως είναι αρκετά δημοφιλής και υπάρχουν άπειρα review αν το ψάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούω (μάλλον διαβάζω;)), αλλα δεν βλέπω να διαφωνούμε...προτείνω μεν canon γιατί δεν έχω απογοητευτεί ως σημερα, αλλά δεν έχω πει ποτέ τπτ για την P80, ίσα ίσα που είναι μου φαίνεται και πολύ καλή σαν "πακέτο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την P80 δεν βρήκα πολλά revies , τουλάχιστον όχι από εκεί που ήθελα...(http://www.dpreview.com , http://www.megapixel.net)

 

 

Πιστεύω η καλύτερη τελικά πρέπει να είναι η olympus sp570...από οτι έχω διαβάσει σκίζει αν και περιμένω και για αυτήν review στο dpreview...

 

Πάντως μάλλον στην s5-is θα καταλήξω γιατί έχει πολύ λογική τιμή και είνια πολύ καλό πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την P80 δεν βρήκα πολλά revies , τουλάχιστον όχι από εκεί που ήθελα...(http://www.dpreview.com , http://www.megapixel.net)

 

 

Πιστεύω η καλύτερη τελικά πρέπει να είναι η olympus sp570...από οτι έχω διαβάσει σκίζει αν και περιμένω και για αυτήν review στο dpreview...

 

Πάντως μάλλον στην s5-is θα καταλήξω γιατί έχει πολύ λογική τιμή και είνια πολύ καλό πακέτο.

 

 

Η s5 is εχει περισσοτερο θορυβο..παραδοξως απο την olympus....η τελευταια τα εχει καταφερει αρκετα καλα τοσο στις entry level dslr e410, e510, e420, e520 με μικροτερο αισθητηρα απο τις αντιστοιχες αλλων εταιρειων στην ιδια κατηγορια οσο και στις καινουριες compact slr like....

 

Στο dpreview εχει αν θες να δεις το review της sp560... δεν νομιζω να αλλαζουν πολλα στην sp570....ωστοσο υαπρχουν αρκετα σε αλλα εξισου καλα sites...

 

http://www.dcviews.com/reviews/Olympus-SP570/Olympus-SP570-review.htm

http://www.imaging-resource.com/PRODS/SP570/SP570A7.HTM

 

εγω θα την προτιμουσα.... εχει και πιο δυνατο φακο..ασχετα αν σκοτεινιαζει στο 20x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...