Προς το περιεχόμενο

Γνωμη για ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη!


snik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και παλι παιδια αυριο κατα πασα πιθανοτητα θα μου εχουν φερει την s5 αλλα θελω την βοηθεια σας στα εξτρα. Εχω βρει το παρακατω τριποδο , αυτην την θηκη θηκη και τελος αυτη την μνημη.Εχετε καμια αλλη προταση στα παραπανω; Ισως σε κατι καλυτερο στην ιδια τιμη περιπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για το τρίποδο δεν έχω γνώμη, καλό φαίνεται και αν κρίνω από τη μάρκα δεν θα έχεις πρόβλημα.

Για θήκη θα πρότεινα κάτι που να δένει στη μέση γιατί θα σου σπάσει τα @@ αν κρέμεται, έχω και από τις δύο. Είχα πάρει μια από μαγαζι που φέρνει τσάντες+τσαντάκια noname με το κιλό, έχει ένα λουρί γύρω από τη μέση και άλλο ένα πιό χαμηλά που δένει γύρω από τον μηρό. Απίστευτη ευκολία. Δυστυχώς δεν ξέρω που θα μπορούσες να τη βρεις στο ιντερνετ. Από μάρκες (που όμως "τσιμπάνε") προτιμώ τις Kata.

Για κάρτα θα πρότεινα μια με μικρότερη χωρητικότητα, γιατί σε περίπτωση αστοχίας υλικού, απώλειας, κλπ είναι καλό να μην έχεις "όλα τα αυγά σου σε ένα καλάθι". Καλυτερα 2-3 μικρότερες. Προσφατα πήρα αυτήν που είναι ό,τι φθηνότερο θα βρεις σε τόσο μεγάλη ταχύτητα και ως τώρα κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τρίποδο δεν έχω γνώμη, καλό φαίνεται και αν κρίνω από τη μάρκα δεν θα έχεις πρόβλημα.

Για θήκη θα πρότεινα κάτι που να δένει στη μέση γιατί θα σου σπάσει τα @@ αν κρέμεται, έχω και από τις δύο. Είχα πάρει μια από μαγαζι που φέρνει τσάντες+τσαντάκια noname με το κιλό, έχει ένα λουρί γύρω από τη μέση και άλλο ένα πιό χαμηλά που δένει γύρω από τον μηρό. Απίστευτη ευκολία. Δυστυχώς δεν ξέρω που θα μπορούσες να τη βρεις στο ιντερνετ. Από μάρκες (που όμως "τσιμπάνε") προτιμώ τις Kata.

Για κάρτα θα πρότεινα μια με μικρότερη χωρητικότητα, γιατί σε περίπτωση αστοχίας υλικού, απώλειας, κλπ είναι καλό να μην έχεις "όλα τα αυγά σου σε ένα καλάθι". Καλυτερα 2-3 μικρότερες. Προσφατα πήρα αυτήν που είναι ό,τι φθηνότερο θα βρεις σε τόσο μεγάλη ταχύτητα και ως τώρα κανένα πρόβλημα.

 

Εγώ θα συμφωνήσω για την μνήμη, καλύτερα λίγο μικρότερεη. Το βασικό όμως είναι να είναι High speed, δεν θα θες να χάσεις φώτος λόγω αργής κάρτας.

Όσον αφορά για το τρίποδο, καλύτερα να το δεις από κοντά,να δεις κατασκευή,να το δουλέψεις και λίγο και μετα να το παραγγείλεις ή να το αγοράσεις, γιατί το δικό μου μια χαρά φαινοταν, αλλά σύντομα τα φτυσε τα ψωμιά του.

Τώρα για την τσάντα,είναι ότι σε βολεύει.Εγώ για την nikond50,με τον φακό 75-300 (που είναι κανά 2-3κιλο), την έχω κρεμασμένη στον ώμο και μετά από κάποιο χρόνο με πονάει.Δν έχω δοκιμάσει ποτέ όμως της μέσης και δεν ξέρω να πώ γι αυτές . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα reviews που διάβασα νομίζω οτι έχεις κάνει καλή επιλογή.Μάλλον και εγώ εκεί θα καταλήξω.Οι panasonic έχουν καλούς φακούς αλλά μέτρια ποιότητα εικόνας,οι olympus μέτριες και στα δύο ενώ με τις sony δεν ασχολήθηκα.Η Nikon είναι καινούργια και δεν έχει πολλά reviews ακόμη αλλά από τα λίγα που είδα δεν τρελαίνονται κιόλας και είναι και ακριβή.

Οπότε πάμε για CANON POWERSHOT S5 IS.

 

Το μόνο που με ξενερώνει είναι οτι είναι μοντέλο 1 χρόνο σχεδόν στην αγορά (παλιώνει σιγά σιγά) και δεν έχει μπαταρία λιθίου.

 

θα διαφωνησω για τις olympus...εκτος αν εξαιρεις απο αυτον τον κανονα την sp570uz..ειναι κορυφαια μηχανη ..με ελαχιστον θορυβο ακομη και ψηλα iso...καλο φακο....Ειναι ισως η κορυφαια στην κατηγορια της...

 

ΠΟιος σου πε οτι η olympus χαρακτηριζεται για τους μετριους φακους της??? Οι zuiko ειναι εξαιρετικοι φακοι και στην κατηγορια των dslr ....στα λεφτα που δινονται υπερτερουν των nikorr και των canon....:shifty::rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα διαφωνησω για τις olympus...εκτος αν εξαιρεις απο αυτον τον κανονα την sp570uz..ειναι κορυφαια μηχανη ..με ελαχιστον θορυβο ακομη και ψηλα iso...καλο φακο....Ειναι ισως η κορυφαια στην κατηγορια της...

 

ΠΟιος σου πε οτι η olympus χαρακτηριζεται για τους μετριους φακους της??? Οι zuiko ειναι εξαιρετικοι φακοι και στην κατηγορια των dslr ....στα λεφτα που δινονται υπερτερουν των nikorr και των canon....:shifty::rolleyes:

 

Αυτό ισχύει. Τους καλύτερους φακούς τους έχει η Olympus μεταξύ nikon & canon (zuiko βλέπεις). Γι' αυτό και είναι πιο ακριβοί. Γι αυτό συνήθως σου λένε καλύτερα να πάρεις Nikon ή Canon, γιατί εάν πάρεις olympous θα δώσεις αρκετά περισσότερα λεφτά για φακούς. Και το λέω εγώ που είμαι κάτοχος nikon d50, φαντάσου :whistle: . Όσο για τον θόρυβο, είναι καθάρα συγκριτικό το θέμα. Ποια μηχανή με ποιά συγκρίνεις και πως προτιμάς τον θόρυβο να εμφανίζεται στις φωτος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει. Τους καλύτερους φακούς τους έχει η Olympus μεταξύ nikon & canon (zuiko βλέπεις). Γι' αυτό και είναι πιο ακριβοί. Γι αυτό συνήθως σου λένε καλύτερα να πάρεις Nikon ή Canon, γιατί εάν πάρεις olympous θα δώσεις αρκετά περισσότερα λεφτά για φακούς. Και το λέω εγώ που είμαι κάτοχος nikon d50, φαντάσου :whistle: . Όσο για τον θόρυβο, είναι καθάρα συγκριτικό το θέμα. Ποια μηχανή με ποιά συγκρίνεις και πως προτιμάς τον θόρυβο να εμφανίζεται στις φωτος..

 

Προτιμαω τον θορυβο που μοιαζει με τον κοκκο στο φιλμ ...και αυτον τον θορυβο δινει το συγκεκριμενο μοντελο....μοιαζοντας πολυ με τον θορυβο της olympus e510 .... παντως θα διαφωνησω οσον αφορα τις τιμες των φακων...διοτι πλεον αν πας στο σωστο καταστημα βρισκεις ακρως ανταγωνιστικες τις τιμες.... Ενδεικτικα αναφερω για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα....οτι ο 70-300 ισοδυναμος με 140-600 ουσιαστικα....με 1:4.0-6.5 κοστιζει 370....πολυ οξυς φακος...και ταχυτατος για τα λεφτα του..και μικρος σχετικα για το εστιακο μηκος που καλυπτει...

Ο 18-180 αν και λιγο πιο αργος 200 ευρω.... (36-360), ο 14-42 140 ευρω....δεν νομιζω να ειναι ακριβες αυτες οι τιμες....ουτε τα 500 ευρω που χρειαζεται για να αγορασεις τα καινουρια σωματα αυτης της κατηγοριας....

 

Αν θες για να μην spamαρουμε συνεχιζουμε την κουβεντα private...

Παντως η συγκεκριμενη μηχανουλα στα περισσοτερα reivews οπου συγκρινεται με panasonic fz8, fz18, canon s5 IS , Sx1000 εμφανιζει καλυτερες επιδοσεις τοσο σε ταχυτητα οσο και σε θορυβο....Το μεινονεκτημα της ειναι οι xd καρτες...και δεν καταλαβαινω γιατι δεν παει η olympus σε sd και παραμενει στις xd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην οπου πηρα τηλεφωνο εδω δεν την ειχε κανεις,μου ελεγαν απο βδομαδα θα μας φερουν ολοι.Αλλα ειχαν περασει 2 μιση βδομαδες και δεν ειχε φερει κανενας,ακομα περιμεμενουν τον προμηθευτη μου ελεγαν.

Τελικα επειδη ερχεται ενας γνωστος μου απο καναδα θα μου την φερει απο εκει την Κυριακη.Συνολο μου πηγε 260 ευρω,αρκετα καλη τιμη σε σχεση με τα εδω,το μονο που δεν ξερω ειναι τι παιζει με την εγγυηση.

Τωρα για μπαταριες,θηκες και τετοια θα δω απο την αλλη βδομαδα...οταν μου ερθει δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος και την θέλω για τις διακοπές μου....

Ο κατερελος μου ειχε πει οτι θα φερει αυτην την βδομαδα,απο την πεμπτη προηγουμενη δευτερα αυτο μου λεει αλλα ισως φερει μεχρι την Παρασκευη.Το adorama νομιζω ειχε μερικα κοματια αλλα δεν τους εμπιστευομαι για αγορα,γιατι καπου διαβασα οτι παιζουν μεταχειρισμενα κομματια και τα πουλανε σαν κανονικα. Επισης πρεπει να εχει και το Corfu-Shop απλα για εκτος Κερκυρας θελει καταθεση σε λογαριασμο,που δεν προκειτε να γινει...αν ειχε αντικαταβολη καλως.Τελος το pixmania πρεπει να εχει καποια κομματια αλλα δεν ρωτησα γιατι δεν ηθελα να την παρω απο εξω,αργουν και οι παραδωσεις μερικες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για e-shop ή plaisio έλεγα.Ίσως και fnac...το θέμα είναι πάντως η εγγύηση.Ποιος εγγυάται το προιόν?Το κάθε κατάστημα ή η Intersys?Επίσης που κατασκευάζονται ξέρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδεα που κατασκευαζονται αλλα και τι γινεται με την εγγυηση,παντως καλυτερα να την αγορασεις απο καποιο καθαρα φωτογραφικο μαγαζι.Οσο για το πλαισιο δεν την φερνει πια,εγω ειχα εναν γνωστο εκει του ειπα να μου την φερει και εδω και 3 βδομαδες δεν την εχει φερει ακομα.Στο e-shop που ειχα παρει τηλεφωνο μου ειχαν πει οτι το λιγοτερο που θα την εχουν ειναι 7 εργασιμες μερες.Για το fnac δεν ξερω τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδεα που κατασκευαζονται αλλα και τι γινεται με την εγγυηση,παντως καλυτερα να την αγορασεις απο καποιο καθαρα φωτογραφικο μαγαζι.Οσο για το πλαισιο δεν την φερνει πια,εγω ειχα εναν γνωστο εκει του ειπα να μου την φερει και εδω και 3 βδομαδες δεν την εχει φερει ακομα.Στο e-shop που ειχα παρει τηλεφωνο μου ειχαν πει οτι το λιγοτερο που θα την εχουν ειναι 7 εργασιμες μερες.Για το fnac δεν ξερω τι παιζει.

 

Δυστυχως στις περισσοτερες περιπτωσεις που αγοραζεις μηχανη απ'εξω..αν και τυχον εχεις προβλημα πρεπει να σταλει πισω....εξω...

 

Τωρα αναφερετε μονο τον katerelo...εχετε δει σε αλλα καταστηματα.... Παπαδακη, photoagora, adorama??? ΟΧΙ απο Πλασιο ρε παιδια...30 και 40 ευρω πανω γιατι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...