Προς το περιεχόμενο

Γνωμη για ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη!


snik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως στις περισσοτερες περιπτωσεις που αγοραζεις μηχανη απ'εξω..αν και τυχον εχεις προβλημα πρεπει να σταλει πισω....εξω...

 

Τωρα αναφερετε μονο τον katerelo...εχετε δει σε αλλα καταστηματα.... Παπαδακη, photoagora, adorama??? ΟΧΙ απο Πλασιο ρε παιδια...30 και 40 ευρω πανω γιατι???

Στον Παπαδακη και στο φωτοαγορα ειχα παρει τηλεφωνο ενας απο τους 2 δεν θυμαμαι ποιος δεν την ειχε καθολου και ο αλλος την ειχε στα 340 νομιζω.Πανε κανα 2 βδομαδες και δεν θυμαμαι πολυ καλα γιατι ειχα παρει σε αρκετα μαγαζια.Οσο για το adorama εχω διαβασει παρα πολα και σε αλλα forum και απο οτι φαινεται δεν ειναι οτι καλυτερο για αγορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Στον Παπαδακη και στο φωτοαγορα ειχα παρει τηλεφωνο ενας απο τους 2 δεν θυμαμαι ποιος δεν την ειχε καθολου και ο αλλος την ειχε στα 340 νομιζω.Πανε κανα 2 βδομαδες και δεν θυμαμαι πολυ καλα γιατι ειχα παρει σε αρκετα μαγαζια.Οσο για το adorama εχω διαβασει παρα πολα και σε αλλα forum και απο οτι φαινεται δεν ειναι οτι καλυτερο για αγορες!

 

Πάντως εγώ απο Pixmania που έχω αγοράσει ένα πικ-απ & δύο φωτογραφικές μια χαρά όλα.! Και στην ώρα τους ήρθαν, και παρακολούθηση της αποστολής έκανα, και οι τιμές πιό κάτω από παντού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πηρα τελικα,την εχω απο την κυριακη.Πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες αλλα πρεπει να αφιερωσω λιγο χρονο για να την μαθω γιατι εχει αρκετες ρυθμισεις.Καλυπτει και τον χρηστη που τα θελει ολα αυτοματοποιημενα αλλα και καποιον προχορημενο χρηστη.Επισης ολα τα λευτα ειναι η λειτουργεια super macro που εχει,με αυτην μπορει κανεις να βγαλει πολυ ομορφες φωτογραφιες.Επισης πηρα και το τριποδο που ελεγα στα προηγουμενα post,πολυ καλο και σταθερο για τα χρηματα που εδωσα (21 ευρω). Αν εχω χρονο τις επομενες βδομαδες αφου ασχοληθω μπορει να ετοιμασω και κανενα review,θα δειξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΙ εγώ φίλε μου ψάχνω για μία φωτογραφική κάτω από 300 κι αν είναι δυνατό από 200, όχι για τις best of φωτογραφίες ούτε και καν τρελό συνδυασμό χαρακτηριστικών.

 

Απλα να βγαζεις αξιοπρεπή τοπία χωρίς θόρυβο και καλά χρώματα - λεπτομερειες.

 

 

Με περιήγηση σε διαφορα site κατέληξα κρίως στηνCANON POWERSHOT A720 IS (6x, 8.0 MP) που έχει άριστη σχεση ποιότητας/τιμής ( 180 ?)και πολλες χειροκίνητες λειτουργίες και την Canon PowerShot SX100 IS (10x, 8 MP) στα 230 περίπου.

 

Επίσης καλοκοιταζω την Fujifilm FinePix S5800 (12x, 8MP) που την βρίσκεις από 156? κα ιέιναι ιδανική για έναν αρχάριο φωτογραφο, με αριστη απόδοση (κι ειδικα για τα λεφτα της)

 

Ενας φιλος μου έχει το προηγούμενο μοντελο κι είναι κατευχαριστημένος, απλα η κάμερα έναι λίγο τερας σε μέγεθος. :fear: (την έπαιρνε παντα σε τσαντα πλατης! :-D)

κι αυτό με προβληματίζει.

 

 

Τιμες που δίνω από Ελλαδα και χωρίς παρελκόμενα φυσικα ....)

(καρτα +θήκη +...)

 

Εχω διαβασει τα καλύτερα για την S3 που πρότεινε ΄'ενας φίλος , και χλιαρες για την διαδοχο της S5.

 

 

Αυτα από τα Site

 

 

 

Μπορείς να δεις σε site όπως αυτα :

Για την powershot 720

http://www.dpreview.com/reviews/canona720is/

http://reviews.cnet.com/digital-cameras/canon-powershot-a720-is/4505-6501_7-32471270.html

(7.8/10)

http://www.dcresource.com/reviews/canon/powershot_a720-review/index.shtml

 

Πρόβλημα για όλa τα site ο τρίποδας και η πλαστική υποδοχή για αυτόν. (λες και θα παρουμε τρίποδα). Επίσης η χαμηλή ποιότητας tft οθόνη. (τώρα είναι σοβαρή ατελεια αυτή? παλαι οι καμερες δεν είχαν καν οθονη!)

 

 

Για την Canon-PowerShot-SX100-IS

http://reviews.cnet.com/digital-cameras/canon-powershot-sx100-is/4505-6501_7-32471277.html?tag=prod.txt.1

(7.3/10)

http://www.trustedreviews.com/digital-cameras/review/2007/11/13/Canon-PowerShot-SX100-IS/p1

(8/10)

http://www.imaging-resource.com/PRODS/SX100IS/SX100ISA.HTM

 

Εξαιρετικη αλλα με προβλημα στην αυτονομία.

 

 

Επίσης έχω διαβασει τα καλύτερα και τα χειρότερα για την FujiFilm FinePix F100fd (5χ, 12MP). Μπέρδεμα, γιατί φαινόταν καλή περίπτωση. :confused:

οπότε μην δέσεις σκοινί κορδόνι αυτα που λενε τα site.

Απλα πάρε μια ιδεα.

 

 

Πχ. δεν είδα κανείς να κάνει φουλ ρεβιου στην σειρα Z της Kodak που έχιε πολύ καλες τιμες στα 200 περίπου ευρώ με σουπερ ζουμ και οπτικο σταθεροποιητη.

Διαπίστωσα όμως ότι όλοι αναγνωρίζαν την ποιότητα της Canon.

 

 

Περισσότερο αξιοπιστο όλων πάντως είναι το dpreview. ;)

 

 

Αυτα από έναν αρχαριο...:-D

 

 

 

 

 

Αν καταληξεις πες κι εμενα.

Α και λόγω μεγεθους και badget με βλεπω να καταλήγω προς την 720 IS.

 

Οι άλλες θέλουν ολοκληρη βαλίτσα... που να τις κουβαλας για ταξίδιι...σκέφτομαι.

Παντως θα περασω από πλαισιο να τις δω κι από κοντα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα βιαστεί να απαντήσω στο προηγούμενο ποστ...:P

 

 

Εσεις ποια προτινεται?

 

 

 

Snik φαίνεσαι ενθουσιασμένος και είπες κάτι για ελληνικα site .

μπορείς να μου πεις κάποια, σε σχεση με φωτογραφία -φωτογραφικες?

 

(εδώ υπαρχει εξειδικευση σε PC hardware κυρίως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σαιτ ειναι http://www.dpgr.gr

κοιτα να δεις αν θες να μεινεις κατω απο τα 200 νομιζω οτι η 720 της Canon Ειναι μονοδρομος. Δεν την εχω δοκιμασει αλλα στα reviews που βλεπω φαινεται καλη. Για την sx100is δεν εχω ακουσει τα καλυτερα σε reviews που εχω δει,δες τις αναγκες σου και διαλεξε το αναλογο μοντελο.Οσο για το μεγεθος της s5 μην νομιζεις οτι ειναι τεραστια,δεν ειναι compact που μπορεις να την εχεις στην τσεπη σου αλλα σε μια μικρη θηκουλα χωραει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σαιτ ειναι http://www.dpgr.gr

κοιτα να δεις αν θες να μεινεις κατω απο τα 200 νομιζω οτι η 720 της Canon Ειναι μονοδρομος. Δεν την εχω δοκιμασει αλλα στα reviews που βλεπω φαινεται καλη. Για την sx100is δεν εχω ακουσει τα καλυτερα σε reviews που εχω δει,δες τις αναγκες σου και διαλεξε το αναλογο μοντελο.Οσο για το μεγεθος της s5 μην νομιζεις οτι ειναι τεραστια,δεν ειναι compact που μπορεις να την εχεις στην τσεπη σου αλλα σε μια μικρη θηκουλα χωραει.

 

Μάλλον δεν ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ τι θέλω...:X

 

 

Συγκεκριμένα δεν μπορώ να εκτιμήσω την διαφορα 6χ και 10χ ζουμ.

Δεν έχω πείρα σε μεγαλα ζουμ... :-D

 

Για τοπία εννοείται το 10χ είναι αρκετα καλο.

Το 6χ είναι πολύ πρακτικό, αλλα για τοπία κανει?

 

ΤΟ μπέρδεμα είναι ότι οι περισσοτεροι εκθειάζουν την 720 για την κατηγορία της, αφου στα 200 και κάτω δνε έχει ανταγωνιστή.

Ταυτόχρονα ψιλορίχνουν την SX100...

 

Τελικα ποια έχει καλύτερη εικόνα?

Εννοώ χωρίς χρήση του τηλεφακου, ή έστω ως 6x.

Εδώ είναι το ζουμί!!!

 

Να δώσω 50? μόνο για το ζουμ ?

Μάλιστα από μακρο πρεπει να ναι στα ίδια. 35-36 λεει.

 

 

χαχα, ωραίο λογοπαίγνιο! :-D

 

 

 

Δεν ξερω δηλαδη αν αξίζει η μεταβαση...

Μόνο ζουμ έχει καλύτερο?

Eιδικα στο Burst παντου την κραζουν...

:confused:

 

 

 

Τουλαχιστον έχει καλύτερες επιδόσεις σε ποιότητα εικόνας?

 

Αυτό που με μπερδευει κυρίως ειναι η σύγκριση στα review της 720 με υποδεέστρες compact και της SX100 με ανώτερες DSLR like.

Δηλαδή δνε είδα άμεσες συγκρίσεις μεταξύ των δύο αλλα της φτηνής με φτηνότερες και της ακριβής με ακριβότερες. :confused:

 

 

 

Tώρα πριν λίγες μέρες μπήκαν και νεοι παίχτες :

Kodak EasyShare Z812 IS (12x, 8MP)

189 ? πιξμανια

KODAK EASYSHARE Z8612 IS HD !!!(12x, 8MP)

185 ? πιξμανια

 

(διαβασα στο φορουμ από καποιο χρήστη ότι η Kodak πάει σε 2 χρόνια για κλεισιμο στον τομέα των μηχανων. Αλλα οι τιμες είναι δελεαστικες)

 

 

 

Οπότε φίλε μου, ειμαι ένα βήμα μπρος ένα πίσω...

Για Canon ψήνομαι μεχρι στιγμής αλλα περιμένω και κανενα σοβαρό review για Kodak πριν φύγω για διακοπες τον Αυγουστο. :-D

 

Προφανως θα παίξει κι η τιμή.

 

Τωρα που αρχίσαν οι εκπτώσεις και βγήκαν αυτα τα νεα μοντελα (κυρίως Kodak σειρα Ζ με εικόνα HD ) περίμενω αντιδρασεις...:-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...