Προς το περιεχόμενο

Τί ποδήλατο έχετε ή θέλετε


Spok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτα να δεις εαν ποναει ο κ@%&ς σου, ειναι επειδη δεν εχει 'συνηθίσει' με τον καιρο 'σφίγγει' απο μονος του, και οι μυεις απο κατω και φτιαχνετε ενα φυσικό μαξιλαρακι, το προβλημα ειναι να μην νιωθεις ενοχλήσεις στον προστατη η στα ουμπαλα σου man εκει αμεσως ρυθμίζεις σελα, περνεις αλλη, αγοραζεις καποιο κολαν η εσωρουχο με μαξιλαρακι που φορας μεσα απο τα ρουχα κανεις κατι τελος παντων δεν παιζουμε με αυτα !!! :P

 

 

imgp2450.jpg

τα χελονονιντζακια σπιτι σου μενουν?:P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 440
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

κοιτα να δεις εαν ποναει ο κ@%&ς σου, ειναι επειδη δεν εχει 'συνηθίσει' με τον καιρο 'σφίγγει' απο μονος του, και οι μυεις απο κατω και φτιαχνετε ενα φυσικό μαξιλαρακι, το προβλημα ειναι να μην νιωθεις ενοχλήσεις στον προστατη η στα ουμπαλα σου man εκει αμεσως ρυθμίζεις σελα, περνεις αλλη, αγοραζεις καποιο κολαν η εσωρουχο με μαξιλαρακι που φορας μεσα απο τα ρουχα κανεις κατι τελος παντων δεν παιζουμε με αυτα !!! :P

 

 

τα χελονονιντζακια σπιτι σου μενουν?:P

 

 

Όχι προστάτης νομίζω πως δεν είναι, ούτε τα @@. Συγκεκριμένα ο κούλος μου σε 2 σημεία με πονάει, δεξιά και αριστερά. Λες δηλαδή να παίξω με καμια ρύθμιση και θα σενιάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χθές έκανα την μεγαλύτερη διαδρομή που έχω κάνει αυτό το μήνα που ασχολούμαι με το ποδήλατο.

Λιμάνι - Νέο ρύσιο και πίσω. Για τους μη θεσσαλονικείς αυτό είναι έτσι όπως το πήγα(κατα βάση) παραλιακά, καμια 20 χιλιόμετρα πήγαινε. Και ο γυρισμός απο Εγνατία γύρω στα 17 χιλιόμετρα έλα. ~35-40χλμ τέλος πάντων.

Όλα αυτά, με το ποδήλατο του πεταματού απο το πράκτικερ που είχα αναφέρει σε παλιότερο πόστ.

 

Ιδέες προτάσεις συμπεράσματα.

 

ΜΗ βγαίνετε σε πολυσύχναστες εθνικές οδούς με κεντρικές εξόδους. Το να μπορέσω να περάσω κάθετα την είσοδο του περιφερειακού ήταν near death experience. Είχα απο πίσω ένα γλυκύτατο οδηγό ΚΤΕΛ που κακό χρόνο να χει δεν μπορούσε να κόψει λίγο την ώρα που περνούσα την είσοδο, με αποτέλεσμα να τον έχω να μου κολλάει στα 2 μέτρα απο πίσω.

ΚΑΝΕΙΣ δεν σας προσέχει. Πάλι σε έξοδο (αεροδρομίου), τη γλύταρα στο τσάκ απο κάποιον γρήγορο.

Θα ήταν πολύ πιο ασφαλές να ξεκινήσω να πάω για βέροια που έχει λιγότερη κίνηση και έχει και φανάρια στους κόμβους, παρά η εξόρμηση προς Χαλκιδική.

Γενικά η κίνηση στις εθνικές οδούς μου φάνηκε μια χαρά μιας και πιάνουμε άκρη άκρη και έχουμε την ησυχία μας. Το μεγάλο στοίχημα είναι στις εισόδους/εξόδους.

 

Όσον αφορά το ποδήλατο τώρα. Θυμήθηκα ουκ ολίγες φορές τα σχόλια σας για τα ποδήλατα του πράκτικερ.

*Μία μέσα στην πόλη, είχα ένα βγάλσιμο αλυσίδας (no reason), οκ την έβαλα συνέχισα.

*Κάποια στιγμή πέτυχα άλλα 3 παιδιά που κρίνοντας απο τα ποδήλατα/εξοπλισμό τους είχαν σίγουρα σχετική εμπειρία. Παρόλο που ο ρυθμός που κάναμε πετάλι ήταν ίδιος και απαράλλαχτος, αυτοί είχαν φύγει στο τέλος γύρω στο χιλιόμετρο μπροστά. Τεράστια διαφορά ο εξοπλισμός.

*Η σέλα δεν με ενόχλησε καθόλου χάρη στο κάλυμα gel που τσίμπησα απο τα lidl πρίν 1-2 εβδομάδες. Τρομερή δουλειά. Αν είχα την default όμως ακόμα θα έτρεχα.

*Τελευταίο και σημαντικότερο. Κάποια στιγμή στην είσοδο της πολής το πετάλι πολύ απλά ξεβιδώθηκε. Ευτυχώς μόλις είχα μπεί και το κατάλαβα πρίν βγεί τελείως και γίνει ο κακός χαμός, οπότε βρήκα έναν καλό άνθρωπο με μηχανακια και μου έδωσε ένα κλειδάκι να το βάλω/σφίξω. Τα πάσα είχαν φαγωθεί. Φανταζόμουν την ώρα που βγήκε, τι θα γινόταν αν μου έφευγε στο πέρασμα κάποιας εισόδου που έπρεπε αναγκαστηκά να επιταχύνω και οι υπόλοιποι μου κολλούσαν.

 

Γενικά ηθικό δίδαγμα. Εκτός απο το άλεν που κουβαλάω μαζί μου, καλή ιδέα είναι πάντα να έχω και ένα ρυθμιζόμενο κλειδάκι. Ίσως και κάποια πραγματάκια για διόρθωση της αλυσίδας. αν όλα πάνε στραβά.

 

Η ποδηλαδία γενικά τα σπάει και με βλέπω για αγορά καλού ποδηλάτου ΠΟΛΥ σύντομα.

Καλημέρα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δε σου μεινε το ποδηλατο στα χερια παλι καλα :P... καλα τοσο σαραβαλα ειναι αυτα του πρακτικερ?? Εγω εχω ενα ιντεαλ εδω και κανα 7αρι χρονια,αντεχει ακομα :-)... ωραια η διαδρομη σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ideal εγγύηση ρε! Έχω ένα 8-9 χρόνια και το μόνο που χρειάζεται είναι μια αλυσίδα και καινούργια λάστιχα. Δεν καταλαβαίνουν τίποτα!

 

---------- Προσθήκη στις 11:36 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:34 ----------

 

klain αν πάρεις ένα καλύτερο ποδήλατο και κάνεις την ίδια διαδρομή θα δεί τεράστια διαφορά. Ειδικά σε κούραση γιατί θα είναι πολύ πιο ελαφρύ απο αυτό που έχεις.

 

Βουρ για καινούργιο, αξίζει 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ πήρε ο πατέρας μου ένα LDR HELIX ( leader) full suspension ποδήλατο...τι γνώμη έχετε για αυτή τη μάρκα; Καλό μου φαίνεται μια βόλτα που έκανα...ξεκούραστο και ελαφρύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους το ποδηλατακι μου ειναι ετοιμο στο μαγαζι και με περιμενει:-D:-D

 

@klainmaingr να λες παλι καλα που η αλυσιδα σου φυγε μονο μια φορα και μεσα στην πολη

Οσο για την εθνικη...πιστευω οτι δε θα τολμουσα ποτε να βγω με το ποδηλατο!!:shock:

 

Επειδη ειμαι πολλες μερες στην αναμονη, ειπα να καβαλησω λιγο το ποδηλατο ενος γνωστου, αγορασμενο απο τα καρφουρ πριν καμια 3τια απ οτι ειπε. Δεν ειχε αλλαξει τιποτα, ολα ηταν τα εργοστασιακα του. Αντεξα μονο ενα μισαωρο καθως τα νευρα μου ειχαν γινει κροσσια(οι ταχυτητες εμπαιναν οποτε γουσταραν κι η αλυσιδα εφυγε μια φορα) και ο κ#@ος μου ειχε κατα πιαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, αν και εδώ Χίο δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα, μια καλή κλειδωνιά πόσο έχει και ποια προτείνεται? Έχω μια με συρματόσχοινο και κλειδάκι, αλλα ήθελα κάτι καλύτερο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κινηση σε εθνικες οδους απαγορευεται, υπαρχει σοβαρος λογος για αυτο. Το ποδηλατο μπορει να κινηθει μεχρι 30χλμ/ωρα τα αλλα οχηματα πηγαινουν με 80-120χλμ/ωρα, αυτη η μεγαλη διαφορα ειναι ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ για την δημοσια υγεια. Σιγουρα υπαρχει μια αλλη πιο ηπια οδος που θα εχει πιο ομοργη θεα για την βολτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποδηλατο μπορει να κινηθει μεχρι 30χλμ/ωρα τα αλλα οχηματα πηγαινουν με 80-120χλμ/ωρα

 

Το ποδήλατο μπορεί να κινηθεί με όσο μπορούν να δώσουν τα πόδια και η καρδιά του αναβάτη του. :-)

 

 

Και αυτό το "μέχρι τριάντα" μη το πεις παραέξω. Τουλάχιστον όχι σε ποδηλάτη γιατί θα γελάσει. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...