Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακοί Αγώνες - Πεκίνο 2008


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(...)Καί κάτι ακόμη.Όταν καταλάβουν οι Έλληνες το μέγεθος της τιμής να είσαι η γενέτειρα τού Ολυμπισμού, όχι αναβολικά δεν θάπαιρναν οι "αθλητές" μας, αλλά θα έπιναν...μέλανα ζωμό.

 

Εδώ θα ήθελα να σταθώ λίγο και να παρέμβω συμβολικά στον παραπάνω , ... ξέρεις σήμερα πως λένε οι μανιάτες τον μέλανα ζωμό;

Καταρχάς πως σου φαίνεται η ιδέα να πίνεις αίμα ανακατεμένο με ξύδι και να το συνοδεύεις με έντερα ; ( Υπάρχουν πολλές φιλές σήμερα στην αφρική που πίνουν αίμα ωμό απο βουβάλια ,δεν θυμάμαι να σου πω χαρακτηριστικά το όνομα κάποιας φυλής , αλλά τέλος πάντων είναι κάτι τύποι με χαλκάδες στην μύτη και που οι γυναίκες τους δεν έχουν καθόλου βυζιά! λολ)

Επιπλέον εκτός απο το γουρουνόαιμα (λολ) το όλο μενού περιλάμβανε τηγανισμένο λίπος,αλέυρι και κρέας και όλο μαζί ήταν ένας πηχτός πολτός. Γαμάτο έτσι; Αλλά για να το τρώγανε οι αρχαίοι θα πρέπει να ήταν όντως εμπνευσμένο απο την τροφη των θεών.

Σήμερα λοιπον οι μανιάτες , το παραπάνω μέλανα ζωμό αφου του άλλαξαν κάποια διαδικασία στο μαγείρεμα και στα υλικά , φυσικά έβγαλαν το αίμα κτλ κτλ το μέλανα ζωμό το ονόμασαν - σκοτοπασπαλά. :-)

 

Αν ήταν αυτή η τροφή των αθλητών μας , ναι μεν θα έκαναν αξιοπρεπείς επιδόσεις , αλλά δεν θα είχαν σχέση με τους στίβους των αγωνισμάτων. ->

501.jpg

:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 938
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

δεν μου λετε ρε παιδιά , ασχολείται κανένας με τους παραολυμπιακούς ; ΟΧΙ , κλασικά στα παπαράκια μας , αφού εκεί δεν παιζουν οι ιντριγκες - βέβαια το γεγονός οτι υπάρχουν αθλητές με κινητικά προβλήματα οι οποίοι διεκδίκησαν συμμετοχή στους αγώνες του Αυγούστου , επίσης δεν απασχόλησε κανέναν !

 

Ετσι είναι αυτά , είμαστε τελείως γτπ σαν είδος. (τιμή μου που ανήκω και εγώ σε αυτούς ... )

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ειδα λιγο κολυμβηση αλλά λογω εξεταστικης δεν ασχολουμαι πολυ. Παντως αποκλειστηκε ενας σπριντερ με κομμενο ποδι ενω επιασε το οριο για τους κανονικους Ολυμπιακους αγωνες επειδη ελεγαν οτι λογω του υλικου που ηταν κατασκευασμενο το μηχανικο μελος τον βοηθουσε να τρεχει πιο γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , λέγεται Oscar Pistorius , εκπληκτικός αθλητής , βγάζει τα 100 μέτρα σε χρόνο που εμείς απλά θα θέλαμε να έχουμε --- καταλαβαίνεις βέβαια οτι 10,91 τα 100 μέτρα , δεν τα βγάζουν εύκολα ούτε πανελληνιονίκες για παράδειγμα.

Και επισης αυτά με τα "υλικά" είναι παραμύθια της χαλιμάς.

Είναι εξαιρετικός και σαν προσωπικότητα , αν τον ακόυσεις να μιλάει δηλαδή ...

 

Edit:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανυως ειναι εντυπωσιακη η δυναμη αυτων των ανθρωπων που παρα την αναπηρια τους το παλευουν και δεν εχουν αντιπαλο μονο τους συναθλητες τους αλλά κυριως την κοινωνια και τα ανυπαρκτα εργα υποδομης που θα εκαναν τη ζωη τους ευκολοτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κοίταξε να δεις, η αλήθεια είναι οτι όταν βρίσκεσαι σε ένα τέτοιο κλίμα (άμεση επαφή-παρατήρηση) τα πρώτα συναισθήματα είναι κάπως σοκαριστικά , αλλά όλη αυτή η ψευδο-ευαισθητοποιηση όμως που νιώθεις είναι λόγω του φόβου οτι θα μπορούσαμε να είμαστε στην θέση τους.

Το θέμα όμως πιο είναι , αν συνηθήσεις τον χώρο και παρακολουθήσεις απο κοντά τους αγώνες , διαπιστώνεις οτι δεν είναι απλά μια "προσπάθεια", είναι επιδόσεις -όπως του παραπάνω παραδείγματος- που πολλοί θα ζήλευαν να έχουν. Ειδικά στην κολύμβηση. Πχ η Πελεντρίδου στα 100 πρόσθιο έκανε 1:18 (χρυσό ) - Ταϊγανίδης αργυρό πεταλούδα σε χρόνο 59'' και άλλοι ...

 

λολ- αυτους τους χρόνους εμείς δεν μπορούμε να τους πιάσουμε με την καμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εγω οταν ειμαι στην πισινα εχω σαν 1ο στοχο να επιβιωσω και μετα να κολυμπησω αρα δεν τιθεται θεμα χρονων :-). Δεν εχεις αδικο ως προς αυτο που λες για ψευτο-ευαισθητοποιηση, παντως εγω αν ειχα καποιο προβλημα δε νομιζω να το αντιμετοπιζα τοσο ανετα οπως οι περισσοτεροι απο αυτους τους αθλητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...