Προς το περιεχόμενο

LOGITECH Ζ5500vsZ2300vsZ-CINEMA


darklordvader77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα συνMacάδες μου!

 

ΣΟΣ! Θελω να παρω ενα ΔΥΝΑΤΟ συστηματακι ηχειων για τον iMac 17" White αλλά δεν ξέρω ποιο!

 

αυτα τα 3 απ ότι ειδα ειναι τα καλυτερα στις κατηγορίες τους, αλλά δεν κατάλαβα τις διαφορές τους εκτός απ τα βασικα (δηλ. τα watt).

 

τι μου προτείνετε??

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαχνα και εγώ για 2.1 speakers πριν λίγο καιρό, και τελικά κατάληξα στην Creative παρά την Logitech .. Ρίξε τους μια ματιά αν έχεις όρεξη ... Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ... Πολύ καθαρός ήχος, αρκετά δυνατά, και ταιριάζουν και με την εμφάνιση των Apple :-)

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&product=931519

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τα Z-2300 και επειδή λες ότι σε ενδιαφέρει η ένταση θέλω να σου πω ότι εγώ που τα έχω στο δωμάτιό μου,τα έχω συνήθως στο 1.5/4 της έντασης.Αν το βάλω παραππάνω φοβάμαι μην αρχήσουν όλοι τις παρατηρήσεις (μένω σε πολυκατοκία).Σκέφτομαι να τα βάλω στο σαλόνι γιατί είναι πολύ δυνατά για το δωμάτιο.

 

Πραγματικά είναι πολύ δυνατά ηχεία και επίσης είναι και αρκετά εμφανίσημα.Έχουν πολύ ωραίο και καθρό ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τα Ζ2300 είναι κατά πάσα πιθανότητα τα πιο δυνατά/καλά 2.1 ηχεία της αγοράς "για υπολογιστές"

μόνο καλά λόγια θα ακούσεις εδώ για αυτά :P

 

το ίδιο ισχύει και για τα Ζ5500...

 

για ταινίες όπως καταλαβαίνεις υπερισχύουν τα 5.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμ.. όντως τα 2300 φαινονται καλά. τα Z-Cinema όμως εκτός απο λιγο χαμηλότερα σε Watt ακούω πως έχουν πιο ποιότικο ήχο λόγω Tweeter, κτλ. κανενας που να χει τα Z-Cinema??

 

Με 2.1 δεν έχω πρόβλημα, απλά θέλω να χω όσο πιο πολυ δυνατο/ποιοτικο ήχο γίνεται

 

παλιότερα είχα 5.1 αλλά μάλλον θα χω προβληματα με συγκάτοικο/πολυκατοικία (κυρίως με το μπάσο των Ζ5500)

 

τέλος, έχω ακουσει διαφορα προβληματα των Ζ5500 στο πάνελ τους (το μπλε) ή κάψιμο ασφάλειας, ενω στα 2300 καθολου τετοια παραπονα..

 

Τέλος πάντων θα το σκεφτω πολυ!

 

Ασχετο:

 

Ξέρετε που μπορώ να βρω Toslink σε 3.5mm αντάπτορα?

 

δηλαδη μετατροπέα οπτικης ινας σε στάνταρ "καρφι-καλώδιο?

Έχω 1 καλωδιο οπτικης ινας, θα μου χρειαστουν 2? επειδη ο iMac εχει 2 πισω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ε όχι και λίγο χαμηλότερα...48W (δεν λέει αν είναι RMS) τα Creative και 200W RMS τα Logitech :P

 

μου έχει καεί η ασφάλεια 1 φορά στα Z-5500 (3 χρόνια τα έχω) αλλά δεν είναι τπτ σπουδαίο την αλλάζεις σε χρόνο dt, πρόβλημα στο panel κανένα ακόμα...

 

δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιος adaptor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε που μπορώ να βρω Toslink σε 3.5mm αντάπτορα?

 

δηλαδη μετατροπέα οπτικης ινας σε στάνταρ "καρφι-καλώδιο?

Έχω 1 καλωδιο οπτικης ινας, θα μου χρειαστουν 2? επειδη ο iMac εχει 2 πισω..

 

 

Εδώ θα βρεις αντάπτορα. Ο iMac δεν έχει 2 οπτικές πίσω, έχει μια ενσωματωμένη στο line in. Η άλλη υποδοχή είναι το line out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dsc00007yl0.th.jpg

 

 

Πηρα σημερα αυτον τον ανταπτορα.. ειναι ο σωστος??

Απο πισω ειναι οπτικη ειναι, απο μπροστα το κλασσικο καρφι, αλλα δεν "μπαινει" εντελως μες την τρυπα.. να ανησυχω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα Ζ2300 είναι κατά πάσα πιθανότητα τα πιο δυνατά/καλά 2.1 ηχεία της αγοράς "για υπολογιστές"

 

Όταν λες "για υπολογιστές" τι ακριβώς εννοείς;Ρωτάω επειδή έχεις βάλει " ".

 

Εγώ δηλαδή που θέλω να τα βάλω στο σαλόνι,να τα συνδέσω με το PS3 για κανά παιχνίδι ή καμιά ταινία είναι λάθος;Εγώ έχω διαβάσα ότι πολλοί τα έχουν βάλει στο σαλόνι τους,ειδικά τα Z-5500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όταν λεώ "για υπολογιστές" εννοώ από αυτά που βλέπουμε σε καταστήματα όπως eshop/plaisio και έτσι...

 

γιατί μπορεί κάποιος να πάρει επαγγελματικά (ακριβά) τούμπανα ηχεία (ή καλού ηχοσυστήματος) που προφανώς θα είναι καλύτερα από τα Z-2300 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...