Προς το περιεχόμενο

Project - Ελληνική Μετάφραση του Monkey Island 2 - LeChuck's Revenge! (VGA και Special Edition)


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Γειά σου ρε Praetorian!

 

Εγώ να ενημερώσω απλά για κάτι: τον τελευταίο μήνα κάνω πλέον υπότιτλους επί πληρωμή σε μια εταιρία, οπότε έχει πάψει πλέον να με απασχολεί ως χόμπι.

 

Δηλαδή, τη στιγμή που κάθε μέρα τρώω περίπου 3 ώρες να φτιάχνω υπότιτλους, ε, δεν είμαι πια σε φάση "τι να κάνω για την πλάκα μου; Ε, δεν φτιάχνω κανένα υπότιτλο". Δεν είναι πια χόμπι, αλλά part-time επάγγελμα.

 

Δεν ξέρω (αν και) πότε θα έχω την ευχαρίστηση να πιαστώ ξανά με το ζήτημα τον υπότιτλων χομπιστικά. Ίσως το καλοκαίρι ζητήσω μια "άδεια" και ασχοληθώ με αυτό.

 

Απλά ενημερώνω για τα συναισθήματα μου προς το ζήτημα, δεν ξέρω πως και τι θα συμβεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Άψογα.

 

Όσον αφορά εμένα, εκτος απροόπτου, θα αναστείλω κάποιες αποφάσεις για να τις κολήσω στον απολογισμό της "χρονιάς".

 

Νεότερα τον Αύγουστο δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • Moderators

Έχω νέα, αλλά δεν είναι καλά. :(

 

Η παλιά ομάδα του project δεν υφίσταται πια και συνεπώς η ολοκλήρωση της μετάφρασης αναβάλλεται επ' αόριστο.

 

Ωστόσο, αν ενδιαφερθεί ικανός αριθμός ατόμων να συγκροτήσουν νέα ομάδα, μπορούν να συνεχίσουν.

 

Για το σενάριο αυτό ισχύει το εξής:

 

Έχει γίνει ένα σημαντικό μέρος από την απαιτούμενη δουλειά, αλλά το project δεν είναι καθόλου κοντά σε κάτι ολοκληρωμένο.

 

Από όσο μπορώ να γνωρίζω, εκκρεμεί ακόμα:

1) μετάφραση μεγάλου μέρους του κειμένου και εικόνων όπου χρειάζεται,

2) επαναληπτικές και διεξοδικές δοκιμές της μετάφρασης μέσα στο παιχνίδι,

3) δημιουργία διανεμόμενου patch για την εγκατάσταση της μετάφρασης.

 

Εγώ διατίθεμαι να βοηθήσω όσο μπορώ με κάποια βασικά θέματα στον ελεύθερο χρόνο μου, όπως το πέρασμα της τεχνογνωσίας στην καινούργια ομάδα και χρήσιμα εργαλεία για το νέο ξεκίνημα.

 

Δυστυχώς αυτό τον καιρό, λόγω δουλειάς και άλλων υποχρεώσεων καθώς και για σχετικούς με το ίδιο το project λόγους, δε σκέφτομαι να διαθέσω παραπάνω χρόνο συμμετοχής σε αυτό, ούτε έχω τον αρχικό ενθουσιασμό.

 

Ελπίζω πως η μετάφραση κάποτε θα ολοκληρωθεί. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εγώ μόλις τελειώσει η εξεταστική (τέλη Σεπτέμβρη) μπορώ άνετα να βοηθήσω σε ότι αφορά το κομμάτι της μετάφρασης. Αν θέλετε, στείλτε μου ένα Pm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

το διαβασα φιλε μου.

 

απλα αναρωτηθηκα μηπως τα παιδια που ποσταραν απο κατω ανελαβαν καποιο κομματι!

εγω μπορω να συμβαλω εαν θελετε!

 

για να βλεπω το thread να κινείται! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα πράγματα έχουν όπως αναφέρω πιο πάνω. Δεν βρήκα χρόνο να επικοινωνήσω με τον zed (και δεν έχει μιλήσει αυτός μαζί μου), οπότε δε γνωρίζω τι εννοεί ή αν ήταν απλά χιούμορ :-)

 

Το θέμα είναι ότι από μόνος μου ίσως ξαναπιαστώ με το project αλλά θα είναι σε αρκετό χρόνο από τώρα, γιατί αυτή την περίοδο δεν έχω ελεύθερο χρόνο ούτε για να ξυθώ σωστά και η προτεραιότητα είναι πλέον σε άλλα (secret) projects.

 

Επίσης, δε θέλω να το παίξω ιστορία, αλλά όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά να αναλάβει με νέα ομάδα και λοιπά, ας μου στείλει pm. Δεν σκοπεύω να αρχίσω να στέλνω pm να ζητάω βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok! εγω σκεφτηκα οτι επειδη εχει περασει καποιος χρονος απο το τελευταιο ποστ μηπως ειχε αναλαβει καποιος κατι! :-(

 

εαν ενδιαφερεται καποιος να ποσταρει εδω να δουμε ποσοι ειμαστε να κανουμε κατι!

εγω διαθετω αυτον τον καιρο (μερικο) ελευθερο χρονο! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • Moderators
Δεν ξέρω αν υπάρχει ενδιαφέρον για συμμετοχές στη μετάφραση, φαίνεται όμως ότι υπάρχει άφθονο ενδιαφέρον για το gameplay... ;)

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μια παρατήρηση έκανα... εννοώ ότι δεν ξέρω αν σου έχουν έρθει αρκετά PM από ανθρώπους που να θέλουν να βοηθήσουν στη μετάφραση, βλέπω πάντως εδώ στο topic αρκετούς που θέλουν να παίξουν το εξελληνισμένο παιχνίδι, αν ποτέ ετοιμαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...