Προς το περιεχόμενο

Project - Ελληνική Μετάφραση του Monkey Island 2 - LeChuck's Revenge! (VGA και Special Edition)


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο που μπορώ να κατεβάσω τέτοια παλιά παιχνίδια; Κάποιος φίλος μου τα είχε δώσει αλλά παίζει μόνο το Loom. Το Indiana Jones είναι στα γερμανικά :(

 

φέρτε τα κλειδιά!!!!!!!!!!!!!! :-):-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Απο που μπορώ να κατεβάσω τέτοια παλιά παιχνίδια; Κάποιος φίλος μου τα είχε δώσει αλλά παίζει μόνο το Loom. Το Indiana Jones είναι στα γερμανικά :(

 

Παρακαλώ κρατήστε τη συζήτηση στα πλαίσια του θέματος του παρόντος topic.

 

Επίσης αποφεύγετε αναφορές σε κατέβασμα παιχνιδιών που απ'όσο μπορώ να γνωρίζω, αν και παλιά, η LucasArts τα πουλάει ακόμα, και επιπλέον είναι κάτι που απαγορεύεται ρητά από τους κανόνες του forum. :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ κρατήστε τη συζήτηση στα πλαίσια του θέματος του παρόντος topic.

 

Ναι οκ. Είχα ακούσει ότι αυτά τα παιχνίδια θα διατίθονται free κάποια στιγμή, γι' αυτό ρώτησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το Monkey Island 2 Speech Project, κάπου τον περασμένο Δεκέμβριο, ο συντονιστής του αποφάσισε ότι το project θα απαιτούσε υπερβολικά πολλή δουλειά και καθώς η συμμετοχή από programmers και speech actors ήταν περιορισμένη, ανακοινώθηκε αναβολή επ' αόριστο.

 

Τελικά, αυτό που έγινε είναι ότι το project ξεκίνησε πάλι υπο νέα "ηγεσία" και με νέο στόχο το πρώτο Monkey Island (Secret of the Monkey Island). To site παραμένει το ίδιο.

 

Ήδη διαβάζω πως έχει ολοκληρωθεί η απαραίτητη προγραμματιστική δουλειά, οργανώθηκαν πιο συστηματικά τα tasks που εκκρεμούν και πλέον βρίσκονται στη διαδικασία του casting και recording για το speech. Κατάφεραν μάλιστα να επαναφέρουν κάποια close-ups χαρακτήρων που είχαν κοπεί από την CD έκδοση! Υπάρχει και ένα πρώτο release (με work in progress) εδώ.

 

Σε πιο σχετικά με το δικό μας project νέα ;) : εγώ σχεδόν τελειώνω με το πρώτο πέρασμα της μετάφρασης από το δικό μου κομμάτι. Με τα fonts δεν θα ασχοληθώ άλλο ακόμα και υποθέτω πως ένα alpha patch για την ομάδα δεν θα αργήσει να βγει. Θα σας ενημερώσω σχετικά, όταν έρθει εκείνη η ώρα.

Επεξ/σία από Praetorian
syntax errors :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πωπω, την παγώσαμε αυτή την ιστορία.

 

Με τα άλλα δύο μέλη της ομάδας, έχεις επαφή;

 

Εγώ έχω τρελή δουλειά αυτόν τον καιρό, δεν ξέρω αν θα βρω ίσως χρόνο μέσα στο Πάσχα για μεταφράσεις. Προς το παρόν, παραμένω στο project, εκτός αν το προχωρήσετε αρκετά και μείνω πίσω μόνο εγώ, οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με τους Paulogiann και Zed δεν έχουμε μιλήσει πρόσφατα. Ελπίζω να παρακολουθούν το topic και να μας δώσουν ένα update.

 

Η αλήθεια είναι ότι και για μένα αυτή τη στιγμή δεν είναι σε προτεραιότητα το project, καθώς υπάρχουν πολύ πιο κρίσιμες δουλειές που με παιδεύουν. Ασχολούμαι που και που βέβαια γιατί θέλω να το δω το project να ολοκληρώνεται. Αλλά υπάρχει πλέον σοβαρό ενδεχόμενο να μην μπορώ να δώσω ανάλογο χρόνο με όσο αφιέρωσα στο προηγούμενο project .

 

Ευτυχώς, δεν (χρειάζεται να) έχουμε αυστηρό deadline και... αν κρίνουμε ότι θα φτάσουν σε τέλμα τα πράγματα μπορούμε πάντα να ανανεώσουμε την ομάδα (ή να παραδώσουμε σε νέα; :whistle: :fear:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δουλεύω πολύ.Μόλις γύρισα απο ταξίδι 2 εβδομάδων,Άλλαξα υπολογιστή και όλα τα αρχεία μου είναι στον παλιό σκληρό κτλ αλλά θα ολοκληρώσω και θα ενημερώσω παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δουλεύω πολύ.Μόλις γύρισα απο ταξίδι 2 εβδομάδων,Άλλαξα υπολογιστή και όλα τα αρχεία μου είναι στον παλιό σκληρό κτλ αλλά θα ολοκληρώσω και θα ενημερώσω παιδιά.

 

Χαίρομαι που το διαβάζω αυτό Zedone, και που είσαι ακόμα μαζί μας! :-)

 

(γιατί το είδα αυτό το post τόσο αργά, παραμένει μυστήριο)

 

Έχω και εγώ να κάνω ένα-δυο work related ταξιδάκια πριν το επόμενο update μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μπράβο παιδιά, πολύ καλή προσπάθεια. Πολύ respect από ένα τύπο που ασχολείται με το abandonware και το retro gaming χρόνια τώρα. :)

 

(Και αν θέλετε κανένα χεράκι ακόμα στα projects σας, εμείς είμαστε εδώ! :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μικρό update, καλά νέα!

 

Έχουμε μια πριβέ alpha έκδοση του patch που τελικά θα χρησιμοποιηθεί για την μετάφραση (η διατύπωση είναι σκόπιμα έτσι :P).

 

Δηλαδή, για τους περισσότερους ίσως να μην σημαίνει τίποτα αυτό -μια και το patch αυτό δεν θα κυκλοφορήσει δημόσια, αλλά για την ομάδα νομίζω ότι σηματοδοτεί τo πέρασμα από ένα σημαντικό milestone. Ε; Εεεεε;

Επεξ/σία από Praetorian
Alpha Patch phase reached!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...