Προς το περιεχόμενο

Ο κύβος του Ρούμπικ


pckokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο,τι πεις μεγαλε. Τα ξερεις ολα εσυ ο μεγας παντογνωστης.

 

Παρε και εσυ ενα "-" οπως μου εβαλες και σε εμενα, χωρις να υπηρχε λογος. Φαινεται πως δε αντεχεις τη συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 296
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα πω και εγω την άποψη μου έτσι κουβέντα να γίνεται . το τάβλι είναι ένα παιχνίδι συνδυασμού τύχης και εμπειρίας .

 

Για μένα είναι ένα παιχνίδι που υπεριχύει η τυχη γενικά ως παράγοντας που κρίνει την νίκη. Φυσικά σε βάθος χρόνου επειδή είναι μεταβλητές ζαριές ο πιο σταθερός παίχτης σε απόδοση θα έχει ένα προβάδισμα στο σύνολο των παρτίδων. Φυσικά όμως αν ο άλλος είναι ο γκαστόνε για μένα ακόμα και ο έμπειρος δεν έχει τύχη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο αλλος μου εφερε 3 συνεχομενες εξαρες και πηρε το παιχνιδι που θα εχανε διπλο, ε αυτο τα λεει ολα.

 

Απλά να ξέρεις ότι ο έμπειρος παίχτης δεν κερδίζει πάντα αλλά πιο συχνά . Έτυχε να χάσεις αυτή την φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Luxx

Μα οταν μιλάμε για στατιστική και κατανομή δεν μιλάμε για ένα παιχνίδι. Σε 1000000 παρτίδες πχ οσες καλές ζαριές θα έχεις εσυ τόσες θα έχει και ο άλλος. Και τοτε περισσότερα παρτιδες θα εχει παρει ο καλυτερος γιατι παιζει καλυτερα τις ζαριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που 1 εκατομμυριο παιχνιδια δε θα παιξει ποτε κανεις μας. Και η στατιστικη δεν ειναι παντα ισοδυναμη σε ολους. Βασικα ειναι τυχη και οχι στατιστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μονο που 1 εκατομμυριο παιχνιδια δε θα παιξει ποτε κανεις μας. Και η στατιστικη δεν ειναι παντα ισοδυναμη σε ολους.

Ναι συνεχισε να λες βλακειες.

Εγω παντως προειδοποιω τα παιδια ή αυτους που δεν ξερουν, οτι οσα ειπες δεν ισχυουν, για να μην παραπληροφορηθουν.

 

 

BTW το 1 εκατομμυριο δεν ειναι κανενας μαγικος αριθμος. Αυτο που ηθελε να σου πει ο αλλος ειναι οτι οσο αυξανεται ο αριθμος τνω παρτιδων τοσο μικραινει ο παραγοντας τυχης. Εμπειρικα εχω βρει οτι παιχνιδι(χωρις διπλασιασμους) ακομα και στα 21 ειναι αρκετο για να νικαει ο καλυτερος στο 95% των περιπτωσεων.

Επεξ/σία από Krokodilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

luxx αφου συμφωνείς οπως λες με αυτο που λέει ο Αζτεκ.. τότε τι δεν καταλαβαίνεις? Δεν μιλάμε για ενα παιχνίδι. Αλλα ακόμα και σε ένα μοναδικό παιχνίδι, ο καλύτερος (γενικά) παίκτης θα έχει περισότερες πιθανότητες γιατί έτσι. Είναι καλύτερος. Έχει κερδίσει πιο πολλά παιχνίδια οπότε έχει πιο πολλές πιθανότητες να κερδίσει και αυτο.

 

---------- Προσθήκη στις 23:33 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:31 ----------

 

και συμφωνώ και για τα 21 παιχνίδια.. καλά ακούγονται για να απλωθούν οι καλές ζαριές.. Έτσι κι αλλιώς είναι πιο ωραίος αριθμός απο το 1εκατομύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη σου, σεβαστη, οχι ομως και δεκτη.

Δεν ειναι αποψη μου.

Ειναι η αποψη του Gauss, του Hilbert, του Euler, του Riemann, του Ramanujan, του Weierstrass, κλπ κλπ και ολων αυτων των γιγαντων των μαθηματικων αλλα και των μη γιγαντων αλλά λιγοτερο γνωστων μαθηματικων που ανελυσαν την θεωρια της στατιστικης, των πιθανοτητων κλπ.

 

Το αν εσυ εχεις μαυρα μεσανυχτα απο αυτα και δεν τα καταλαβαινεις δεν σημαινει οτι δεν ειναι και αληθεια και οτι οσα λεω ειναι μια υποκειμενικη αποψη. Ειναι η αντικειμενικη αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αποψη μου.

Ειναι η αποψη του Gauss, του Hilbert, του Euler, του Riemann, του Ramanujan, του Weierstrass, κλπ κλπ και ολων αυτων των γιγαντων των μαθηματικων αλλα και των μη γιγαντων αλλά λιγοτερο γνωστων μαθηματικων που ανελυσαν την θεωρια της στατιστικης, των πιθανοτητων κλπ.

 

Το αν εσυ εχεις μαυρα μεσανυχτα απο αυτα και δεν τα καταλαβαινεις δεν σημαινει οτι δεν ειναι και αληθεια και οτι οσα λεω ειναι μια υποκειμενικη αποψη. Ειναι η αντικειμενικη αληθεια.

 

Ναι αλλά ο τόνος σου δεν είναι ο καλύτερος. Ακόμα και αν έχεις δίκιο εδω είσαι να στηρίξεις την γνώμη σου χωρίς να μειώνεις τους άλλους και όσοι διαβάσουν θα βγάλουν τα συμπερασματα τους.

 

Όπως και να έχει τα 21 παιχνίδια που λες παίζει να έχουν το αποτέλεσμα που λες αλλά παίζει να του έχει ανοίξει του αλλού και να χάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ναι αλλά ο τόνος σου δεν είναι ο καλύτερος. Ακόμα και αν έχεις δίκιο εδω είσαι να στηρίξεις την γνώμη σου χωρίς να μειώνεις τους άλλους και όσοι διαβάσουν θα βγάλουν τα συμπερασματα τους.

Ο τονος μου ειναι προκλητικος και αποτομος, το ξερω, αλλά αυτο γινεται οταν βλεπω καποιον να λεει λαθος πραγματα ή ακομα χειροτερα να λεει λαθος πραγματα, να τον διορθωνεις και να συνεχιζει να τα λεει.

 

Όπως και να έχει τα 21 παιχνίδια που λες παίζει να έχουν το αποτέλεσμα που λες αλλά παίζει να του έχει ανοίξει του αλλού και να χάσεις.

Βασικα ναι. Το θεμα ειναι ποια η πιθανοτητα να γινει αυτο?

 

Αν η διαφορα που εχουμε ειναι πχ 56% - 44%(με την εννοια οτι μετα απο εναν πολυ μεγαλο αριθμο παιχνιδιων το σκορ μου θα ειναι 56%(πχ 280 στα 500 παιχνιδια) και αυτο μπορει να μεταφραστει στο οτι σε ενα τυχαιο παιχνιδι η πιθανοτητα να το κερδισω ειναι 56%) τοτε η πιθανοτητα να χασω σε:

•1 παιχνιδι ειναι: 44%

•2 παιχνιδια ειναι: 0.44^2 + 2·(0.44^2)0.56 = 41%

•3 παιχνιδια ειναι: 38.9%

•21 παιχνιδια ειναι: 21.9%

•100 παιχνιδια ειναι: 4.4%

•1000 παιχνιδια ειναι: 0.0000036 %

 

Για ν παιχνιδια το αποτελεσμα βγαινει απο τον τυπο:

Σ{κ=0->ν-1} ( (((ν+κ-1)!)/(κ!(ν-1)!))·(0.44^ν)·(0.56^κ) )

 

Αν παλι ο αντιπαλος ειναι πιο ανισχυρος και εχουμε διαφορα πχ 70% - 30% τοτε η πιθανοτητα να χασω σε:

•1 παιχνιδι ειναι: 30%

•2 παιχνιδια ειναι: 21.6%

•3 παιχνιδια ειναι: 16.3%

•21 παιχνιδια ειναι: 0.36 %

•100 παιχνιδια ειναι: 0.00000018 %

 

Προφανως ο τυπος τωρα γινεται:

Σ{κ=0->ν-1} ( (((ν+κ-1)!)/(κ!(ν-1)!))·(0.3^ν)·(0.7^κ) )

 

Οσο για το ποια ειναι η συμμετοχη της τυχης στο ταβλι(πορτες) θα πρεπει να αναφερθω στην equity και στο loss of equity σε καθε παιξιμο καθε παικτη ωστε να δειχτει οτι ο παραγοντας καλο παιξιμο εχει πολυ μεγαλυτερη σημασια απο τον παραγοντα τυχη.

Αυτα ομως αλλη μερα καθως πρεπει πρωτα να πω τι ειναι η equity στις πορτες.

Επεξ/σία από Krokodilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...