Προς το περιεχόμενο

Ο κύβος του Ρούμπικ


pckokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν την αναιρει, αλλά, μακροχρόνια, είναι ουδετερη δυναμη

 

Τι σημαινει μακροχρονια ? Αν χασεις ενα σετ η ενα τουρνουα εξαιτιας της τυχης ,τι σημαινει αυτο σε βαθος χρονου ? Οτι θα κερδισεις απαραιτητα το επομενο , επειδη η τυχη οφειλει η τελικα θα μοιραστει ? Δεν αναιρω την τεχνικη.Απλως θεωρω οτι σε υψηλο επιπεδο (η μαλλον σε ισαξιο και πολλες φορες οχι μονο) η τυχη ειναι αυτη που τελικα θα κρινει το αποτελεσμα.Και αυτα που ειπα πιο πισω.

 

---------- Προσθήκη στις 02:48 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:44 ----------

 

Δεν ειναι σκακι να μετρησεις.Το μετρημα εδω βασιζεται καθε φορα στην ζαρια , σε εναν απροβλεπτο (τυχερο) παραγοντα.

 

---------- Προσθήκη στις 03:04 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:48 ----------

 

Nα μια λιστα με πρωταθλητες

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_World_Backgammon_champions

 

Καθε χρονο και αλλος .Ποσο πια να 'στηριχτω' στην τεχνικη.Γιατι δεν υπαρχει βαθος χρονου για καποιον ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 296
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ψάχνω να βρω κυβο του ρουμπικ , ξέρετε κάποιο κατάστημα που να πουλάει?

 

Ευρύτερη περιοχή Αθηνών, αν είναι και δυτικα προάστια ακόμα καλύτερα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα jumbo και στα λοιπα παιχνιδαδικα έχει παντού. Αν θες να αρχίσεις, άρχισε με κάτι τέτοιο. Μετά όταν μάθεις και θες να ψάξεις για χρόνους παίρνεις κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες πετυχα τον μικρο μου αδελφο (10 ετων) να λυνει την μια πλευρα με ανεση ξανα και ξανα. Οταν τον ρωτησα πως το κανει λεει εκατσε καναδυο ωρες και "βρηκε" πως λυνεται. Επειδη μου εκανε πολυ εντυπωση,υπαρχει καποιο αλλο παρομοιο παιχνιδακι να του δωσω να ασχοληθει να τσεκαρω οτι δεν ηταν τυχαιο (οσο τυχαιο μπορει να ειναι..);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε για παιχνίδια γρίφων.. http://www.kaissagames.com/productList.asp?ITMID=184

 

Ο κύβος πάντως έχει θεματάκι αν ασχοληθεί..

Η μια πλευρά (μπορεί να γίνει και τυχαία) φτιάχνεται σχετικά εύκολα μόλις δείς πως κινούνται τα μέρη του.

 

Αστον να προσπαθήσει να φτιάξει ενα σταυρό απο το χρώμα που είναι στο κέντρο σε κάθε πλευρά.

 

Βρές απο το internet οδηγίες και βήματα λύσης και δείτε τα μαζί. Αλλα πρώτα άστον να ασχοληθεί.

 

Για αρχή δείτε μόνο τις κινήσεις και με ποιους τρόπους μπορείς να φέρεις ενα οποιοδήποτε 'τετράγωνο' σε μια επιθυμητή θέση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γινεται σχετικα ευκολα,αλλα δεν περιμενα 10χρονο να μπορει να την κανει συνεχομενα. Του ζητουσα επισης να κανει καποιες συγκεκριμενες αλλαγες σε κουτακια και το εβγαζε.. Η πλακα ειναι οταν του ζητουσα να μου εξηγησει πως το ελυνε ή τι εψαχνε για να το λυσει δεν μπορουσε να μου πει,απλως το ελυνε:Ρ Thanks για τις προτασεις,θα του παρω κατι να ασχολειτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση μονο ως προς τις πιθανοτητες. γιατι αν παιξουμε 100 παιχνιδια ελαχιστοποιουμε τον παραγοντα τυχη? εχω την εντυπωση οτι η καθε παρτιδα ειναι ανεξαρτητη απο την προηγουμενη και δεν συνδεεται. αρα για καθε παιχνιδι θα εχεις ιδιες πιθανοτητες

 

Σχετικά με τον παράγοντα τύχης, το ζάρι αποτελεί έναν εξωτερικό παράγοντα που μπορεί να ευνοήσει τον έναν ή τον άλλο παίκτη και το τάβλι είναι ένα παιχνίδι τεχνικό αλλά και τυχερό. Από τα προηγούμενα παιχνίδια οι πόρτες γενικά θεωρούνται ότι έχουν τον σχετικά μικρότερο παράγοντα τύχης, το πλακωτό ότι έχει μεγαλύτερο παράγοντα τύχης από τις πόρτες και ότι το φεύγα ακόμα μεγαλύτερο παράγοντα τύχης (το ασσόδυο ακόμα μεγαλύτερο από το φεύγα και το γκιούλ είναι καθαρά τυχερό και όχι τεχνικό). Σημειώνεται όμως ότι αυτό σχετίζεται με την δυνατότητα που κατέχει το ζάρι να ευνοεί τον έναν ή τον άλλον παίκτη και όχι με τις τεχνικές απαιτήσεις του κάθε παιχνιδιού. Για παράδειγμα στο πλακωτό ένας παίκτης μπορεί από καθαρή τύχη να φέρει ζάρι και να πλακώσει βαθιά στην περιοχή του αντιπάλου πούλι και να έρθει έτσι σε πολύ πλεονεκτική θέση. Αυτή είναι μια πιθανότητα που δίνει κάπως αυξημένο χαρακτήρα τύχης στο πλακωτό, αλλά οι τεχνικές ικανότητες που απαιτούνται από έναν παίκτη για να έχει πιθανότητα να ανατρέψει αυτήν την δυσμενή θέση ίσως είναι ανώτερες από αυτές που συναντά κάποιος στις πόρτες.

Σχετικά με το είδος των τεχνικών απαιτήσεων οι πόρτες έχουν κάπως περισσότερες απαιτήσεις τακτικής, το πλακωτό κάπως περισσότερες απαιτήσεις στρατηγικής και το φεύγα είναι περισσότερο ισορροπημένο τόσο σε απαιτήσεις τακτικής όσο και στρατηγικής.

 

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%AC%CE%B2%CE%BB%CE%B9#.CE.A4.CE.B1_.CF.83.CF.85.CE.BD.CE.AE.CE.B8.CE.B7_.CE.BC.CE.B1.CF.84.CF.82

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση μονο ως προς τις πιθανοτητες. γιατι αν παιξουμε 100 παιχνιδια ελαχιστοποιουμε τον παραγοντα τυχη? εχω την εντυπωση οτι η καθε παρτιδα ειναι ανεξαρτητη απο την προηγουμενη και δεν συνδεεται. αρα για καθε παιχνιδι θα εχεις ιδιες πιθανοτητες

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Μου θύμισε ένα μαθηματικό ερώτημα, που λέει: Στρίβουμε ένα κέρμα, και φέρνει 5 φορές "γράμματα", πόσες είναι οι πιθανότητες, στην επόμενη ρίψη, να έρθει "κορώνα". Πολλοί, ίσως να πάρουν χαρτί και μολύβι, και να αρχίσουν τις πράξεις, αλλά η απάντηση είναι 50%, γιατί πολύ απλά, το κέρμα (όπως και το ζάρι στην περίπτωσή μας), δεν έχουν μνήμη, για να θυμούνται, τι έφεραν την (τις) προηγούμενη (-ες) φορά (-ες).

 

Για μένα, μεγαλύτερο ρόλο παίζει η ψυχολογία που θα έχω όταν θα παίξω τάβλι, παρά ο παράγων τύχη. Αν είμαι στην μέρα μου, μπορώ άνετα, να συντρίψω τον οποιονδήποτε. Αν όμως η ψυχολογία μου, είναι χάλια, τότε ο οποιοσδήποτε μπορεί να με συντρίψει. Και ένα παράδοξο, όταν παίζω με στοίχημα, πάντα η ψυχολογία μου πέφτει, αλλά όταν παίζω με κάποιον που διακρίθηκε σε κάποιον διαγωνισμό, τότε η ψυχολογία ανεβαίνει.

 

(εννοείται πως ασχέτως ψυχολογίας, αν ο αντίπαλος λειτουργεί με 1mov/min, τότε αναγκαστικά προσπαθώ να χάσω τα παιχνίδια το ταχύτερο δυνατόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για μένα, μεγαλύτερο ρόλο παίζει η ψυχολογία που θα έχω όταν θα παίξω τάβλι, παρά ο παράγων τύχη. Αν είμαι στην μέρα μου, μπορώ άνετα, να συντρίψω τον οποιονδήποτε. Αν όμως η ψυχολογία μου, είναι χάλια, τότε ο οποιοσδήποτε μπορεί να με συντρίψει. )

 

Και εγώ στην ψυχολογία μου τα ρίχνω, όταν μου πιάνουν την παραμάνα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις .. έσπασα τον πρώτο μου κύβο γιατί δεν γύριζε εύκολα...:P Ήταν 3χ3.. Αυτοί οι καινούριοι οι V-cube υπάρχουν και σε 3χ3..? ξέρετε περίπου τιμή..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα απο την χρήση ξεκόλλησαν τα αυτοκόλλητα,ξέρει κανείς που μπορώ να αγοράσω?

Επίσης να προσθέσω ότι πουλάνε(κύβους) και στον παπασωτηρίου γύρω στα 13 ευρώ,για ένα

φίλο που ρώτησε σε προηγούμενη σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...