Προς το περιεχόμενο

Ο κύβος του Ρούμπικ


pckokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 296
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Speedcubing ftw!

 

βέβαια απορώ πως μαθαίνουν τόσους αλγόριθμους απ έξω. Πάντως εαν θυμάμια καλά το 3χ3χ3 είναι κάπου στα 7 sec το ρεκόρ.:fear:

Επεξ/σία από Labfrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Speedcubing ftw!

 

βέβαια απορώ πως μαθαίνουν τόσους αλγόριθμους απ έξω. Πάντως εαν θυμάμια καλά το 3χ3χ3 είναι κάπου στα 7 sec το ρεκόρ.:fear:

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=VzGjbjUPVUo[/ame]

 

---------- Προσθήκη στις 21:29 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:22 ----------

 

το καλυτερο ομως ειναι το rubik magic :lol:

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=mj-2iJ1pkTg[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Έχω πάρει τον κύβο του ρούμπικ (3χ3χ3) από παπασωτηρίου ο οποίος βάση και του site πρέπει να είναι αυθεντικός. Υπάρχει ένα πρόβλημα όπως ο κύβος γυρνάει αρκετά δύσκολα και σε μερικά σημεία του σκαλώνει. Δηλαδή δεν γυρνάει τόσο εύκολα όσο φαίνεται στα βίντεο στο youtube....τι μπορώ να κάνω?

(ορίστε και το site http://www.rubiks.com/)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Έχω πάρει τον κύβο του ρούμπικ (3χ3χ3) από παπασωτηρίου ο οποίος βάση και του site πρέπει να είναι αυθεντικός. Υπάρχει ένα πρόβλημα όπως ο κύβος γυρνάει αρκετά δύσκολα και σε μερικά σημεία του σκαλώνει. Δηλαδή δεν γυρνάει τόσο εύκολα όσο φαίνεται στα βίντεο στο youtube....τι μπορώ να κάνω?

(ορίστε και το site http://www.rubiks.com/)

 

Αυθεντικός είναι αυτός που πήρες, απλά επειδή είναι καινούργιος ακόμα παίζει

να σκαλώνει που και που. Με την χρήση και όταν "τριφτεί" λίγο θα γυρνάει καλύτερα.

Όπως αυτοί στα βίντεο δύσκολα να γίνει, αυτοί έχουνε λιώσει τελείως και λάβε υπόψιν επίσης ότι όλοι αυτοί τους έχουν τιγκάρει και στο λιπαντικό μέσα, κάτι που μπορείς να κάνεις και εσύ βέβαια.

Απλά τον ανοίγεις (γυρνάς δηλαδή την κορυφή λίγο και σπρώχνεις την άκρη να βγει το ακριανό κομματάκι), χώνεις μέσα βαζελίνη, τρίβεις με το δάκτυλο να απλωθεί παντού και βάζεις το κομματάκι στην θέση του.

 

Έχει βιντεάκια που δείχνουν τον τρόπο στο YouTube, απλά κάντο λίγο προσεκτικά αν τελικά αποφασίσεις να το κάνεις γιατί όσο σκληρά και να είναι τα κομμάτια, αν το κάνεις τελείως άγαρμπα παίζει να σπάσει κανένα οπότε και να σου καταστραφεί ο κύβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω ανοίξει τον κύβο 2-3 φορές και έχω δοκιμάσει διάφορα....επικοινώνησα με το site και μου είπαν να δοκιμάσω σπρέι σιλικόνης (πήρα και θα δοκιμάσω αύριο το πρωί).

Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί πήρα 2 κύβους (εναν για εμένα και έναν για έναν φίλο) και του φίλου μου σαν να είναι πιο αραιά τα κιβάκια μεταξύ τους και γυρνάνε πιο εύκολα δλδ μπορώ να σπροξω με το δάχτυλο μου μια 9άδα και να γυρίσει....στον δικό μου κάθε φορά που τον λύνω πιάνονται τα χέρια μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μου ντε. Το χω δει το βίντεο. Τι είναι αυτό? Ποιός θα τσαλακώσει πιο γρήγορα το χαρτί?:lol:

 

 

οχι ακριβως...:P

 

The six-flip shape changing transform

There is one indispensible transform needed to solve these puzzles. This transform changes the shape of a 2×4 rectangle to a 3×3 square with one corner missing, i.e. from a rectangle to a V shape.

 

transhape.gif

 

 

τωρα να το κανεις ολο αυτο σε 1 δευτερο ειναι λιγο δυσκολο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιομουν και εγω πως το γυρνανε τοσο γρηγορα. Λες και ηταν σε FF πηγαινε! Υπαρχει καποιο κολπο; Πως γινεται να τον λυνουν τοσο γρηγορα απο τη στιγμη που τον ανακατευουν καθε φορα με διαφοτερικο τροπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν έχουν λιώσει γενικά στη χρήση οπότε μπορούν σε ένα "καλό" κύβο (δλδ π ου να γυρνάει εύκολα) να κάνουν κινήσεις αρκετά γρήγορα.... Ακόμα έχουν αποκτήσει και τη δυνατότητα να διακρίνουν μερικούς συνδιασμούς χρωμάτων και να αντιδρούν πιο γρήγορα.... Και γενικά δεν ξέρω ποιά λύση γνωρίζεις αλλά υπάρχουν αρκετές. Η απλή που ξέρω και εγώ θέλει 4-5λεπτά σε νορμαλ χρήστη και σε έναν που το έχει δουλέψει το πράγμα 1-2 λεπτά πιστεύω του φτάνουν. Για να κάνεις όμως πολύ καλό χρόνο (δευτερολέπτων) απαιτήται η απομνημόνευση πολλών και σύνθετων αλγορίθμων και πολύ εξάσκηση εννοείται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...