Προς το περιεχόμενο

Ο κύβος του Ρούμπικ


pckokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως δεν πρόκειται ρε συ, εγω πως τον έλυσα, άσε το παιδί να προσπαθήσει.

 

Sorry Κατερίνα, αλλά δεν πιστεύω ότι τον έλυσες μόνη

χωρίς να διαβάσεις κάπου την λύση πρώτα ή να σου δείξει

κάποιος την λογική του κύβου.

Απλά το θεωρώ αδύνατον.

 

Εκτός και αν με το "τον έλυσα μόνη μου" εννοείς κάτι άλλο εσύ.

(τον έλυσα μόνη κοιτώντας την λύση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 296
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η κατερίνα στα 3 της...

 

:P

 

Το μωρό μία χαρά το λύνει και δε νομίζω πως βρίσκεται σε ηλικία που θα μπορούσε να διδαχθεί την τεχνική.

Σκέψου ότι είναι σε ηλικία που ακόμα φοράει πάνες...

 

---------- Προσθήκη στις 14:01 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:59 ----------

 

Κρίμα γιατί βρήκα και πολύγωνα ρούμπιξ και τέτοια στο μαγαζί.

Γαμώ τα μαγαζιά μπδγ, μόνο puzzles.

 

Και στην Πράγα έχει 2 τέτοια καταστήματα και Φρνακφούρτη έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει βγει και κύβος του ρούμπικ 360

επίσης γι αυτούς που τους αρέσουν οι αλγόριθμοι και ο προγραμματισμός , η λύση ενός κύβου ΝχΝ ...

 

---------- Προσθήκη στις 11:29 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:28 ----------

 

 

χμμμ... το έλυσες χωρίς να διαβάσεις τη λύση στο ίντερντετ ?

 

Sorry Κατερίνα, αλλά δεν πιστεύω ότι τον έλυσες μόνη

χωρίς να διαβάσεις κάπου την λύση πρώτα ή να σου δείξει

κάποιος την λογική του κύβου.

Απλά το θεωρώ αδύνατον.

 

Εκτός και αν με το "τον έλυσα μόνη μου" εννοείς κάτι άλλο εσύ.

(τον έλυσα μόνη κοιτώντας την λύση).

 

Μόνη μου τον έλυσα , τι νόημα έχει να διαβάσω την λύση.

Τώρα λέω να προσπαθήσω τον 4χ4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol::lol:

 

Ρε παιδιά, έλεος, μην τρελαθούμε κιόλας.

Δεν έχει να κάνει με το πόσο έξυπνος είσαι,

μη λέτε πράγματα που μόλις καταλάβετε τι είναι ο κύβος θα

ντρέπεστε μετά. Δεν είναι Sudoku να λες "μόνη μου το έλυσα".

Η λύση είναι στάνταρ, ακόμα και στο βιντεάκι με το μικρό, το μικρό

χρησιμοποιεί μια στάνταρ τεχνική την οποία προφανώς και έχει διδαχτεί!

 

Βάζω Ο,ΤΙ στοίχημα θες Κατερίνα:

 

1. Λες ψέμματα.

 

2. Ήθελε 2-3 κινήσεις να βγει ο κύβος και τυχαία τελείως τον "έλυσες" και καλά.

 

Δεν πιστεύω με τίποτα ότι αν σου δώσω ένα μπερδεμένο κύβο και χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα από πριν, θα μου τον λύσεις όχι σε 2 και 5 λεπτά, αλλά ούτε σε 5 ώρες.

 

Ακόμα και το τυχαία να τον έλυσες και να μην λες ψέμματα δεν το δίνω σαν επιλογή.

(να ήταν όμως κανονικά μπερδεμένος, όχι να θέλει 2 κινήσεις)

 

"Τί νόημα έχει να δω την λύση..." Σόρρυ, αλλά είναι πολύ αστείο.

Έξυπνα άτομα και με τη λύση ακόμα και δεν την παλεύουν, δε τον λύνουν, αλλά για

σένα προφανώς είναι κλάιν μάιν, κάτι που κάποιοι μπορούν να το κάνουν και κάποιοι όχι. :-D

 

Για να βγουν οι πρώτες τεχνικές κάθησαν άτομα (επιστήμονες, μαθηματικοί κτλ) και μελέτησαν τι ακριβώς γίνεται και πως δουλεύει το πράγμα και πάλι οι τεχνικές είναι συγκεκριμένες, δεν είναι άπειρες, ούτε βγήκε η λύση σε μισή ώρα μέσα.

 

Αν πια είσαι τέτοιο μαθηματικό μυαλό και κατάφερες και τον έλυσες μόνη σου αμέσως μόλις τον αγόρασες χωρίς να έχεις ιδέα από πριν, θα σου πρότεινα να δημοσιεύσεις τον τρόπο σου και να μείνει και το όνομα σου στην ιστορία.

Δεν μιλάω ειρωνικά, οι λύσεις που υπάρχουν ήδη παίρνουν το όνομα τους από τα άτομα που τις ανακάλυψαν, οπότε μπορείς να γίνεις διάσημη.

Θα έχεις βέβαια ένα μικρό πρόβλημα να την καταγράψεις, καθώς όπως λες δεν έχεις ιδεά από αλγορίθμους, notations, τί είναι corner piece,central piece, πως δουλεύουν κτλ ούτε πως εκφράζεται μια συγκεκριμένη κίνηση (δεξιόστροφη π.χ. κίνηση της πάνω πλευράς κτλ).

 

 

Να συμπληρώσω πως αφού διδαχτείς την τεχνική, και αν έχεις και λίγο μυαλό, το να τον λύσεις όντως δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Ακόμα και το μωρό στο βίντεο, που προφανώς και είναι έξυπνο, δεν το αμφισβητώ, δεν κάνει πια και κάτι το απίστευτο.

Είναι 4-5 βήματα που τα ακολουθεί, σε ένα μη εκπαιδευμένο μάτι μπορεί να φαίνεται wow αυτό που κάνει αλλά δεν είναι.

 

Για μένα wow είναι τα βιντεάκια που τον λύνουν σε 13" π.χ., σε 20" με κλειστά μάτια ή σε 30" με τα ΠΟΔΙΑ.

Ειδικά αν ξέρεις τι παίζει, συνειδητοποιείς ότι τα άτομα αυτά όχι μόνο έχουν αποθηκευμένους δεκάδες πολύπλοκους αλγορίθμους στο

μυαλό, αλλά μπορούν και βλέπουν ποιος είναι ο απαραίτητος να χρησιμοποιήσουν μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου.

Με δεμένα τα μάτια π.χ. μελετούν κανά 5λεπτο τον κύβο και μετά από μνήμης εκτελούν 30-35 αλγορίθμους (προσοχή, ΟΧΙ κινήσεις, ακολουθία κινήσεων) απέξω. Αυτό όντως είναι εντυπωσιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, συγνώμη κιόλας, αλλά ο σκοπός δεν είναι να καείς για να το λύσεις;

Είτε ξέρεις, είτε δεν ξέρεις από αλγόριθμους, είτε μπορείς, είτε δεν μπορείς να τους απομνημονεύσεις;.

Δηλαδή ως λύση αναγνωρίζεται μόνο η σωστή και ενδεδειγμένη;

Κοίτα ρε τι μαθαίνει ο άνθρωπος κάθε μέρα...

Και το τυχαίο λύση είναι, btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτά που γράφεις ρε, σιγά να μην πω ψέμματα στο insomnia για να πουλήσει μούρη ένα νικ, δεν τον έλυσα τον κύβο σε 5 λεπτά πολύ καιρό τον έχω και παιδευόμουν περιστασιακά και τελικά βγήκε.

Συγκεκριμένη τεχνική δεν μπορώ να περιγράψω καθώς δεν το έκανα συνεχόμενα και μεσολαβούσε και μεγάλο κενό μεσοδιάστημα καμιά φορά, απλά προσπαθούσα με αλληλουχίες κινήσεων να μεταφέρω τα κουτάκια από συγκεκριμένες θέσεις σε άλλες.

Αν πάντως τον πιάσω από την αρχή δεν ξέρω τι να κάνω για να βγει.

Μου φαίνονται υπερβολικά αυτά που λες για τους μαθηματικούς και τις θεωρίες, δεν ξέρω τι παίζει πάντως ο κύβος μου είναι λυμένος τώρα και εγώ είμαι αρκετά χαζή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με Arcanaloth, όσοι λένε ότι ο κύβος λύνεται έτσι εύκολα μάλλον δεν έχουν προσπαθήσει ποτέ να τον λύσουν και νομίζουν ότι πρόκειται απλά για ένα τρισδιάστατο παζλ ξέρω 'γω, και τίποτα παραπάνω.

 

Και όχι, το τυχαίο δεν είναι λύση, λύνω τον κύβο σημαίνει ότι αν μου δώσουν έναν οποιοδήποτε μπερδεμένο κύβο, ξέρω τον τρόπο να τον λύσω, είτε σε ένα μήνα είτε σε 5 χρόνια, αλλά ξέρω ότι θα φτάσω εκεί, και ότι δεν θα έρθει μια στιγμή που θα πω "δεν μπορώ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι ένα τρισδιάστατο παζλ ρε παιδιά.

Και ακολουθεί μια συγκεκριμένη "λογική" να το πω. άλλοι την καταλαβαίνουν, άλλοι την απομνημονεύουν, άλλοι απλά το λύνουν τυχαία.

Δεν είπε κανείς ότι είναι εύκολο.

Δηλαδή και στο σκάκι ας πούμε πρέπει να έχεις τρομερό μυαλό για να σκέφτεσαι τις επόμενες αλληλουχίες κινήσεων, εσένα ΚΑΙ του αντιπάλου, και να επιλέγεις την καλύτερη για να νικήσεις.

Άμα όμως δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, δε σημαίνει αυτόματα ότι δεν μπορεί κατά τύχη να νικήσεις.

Το θέμα είναι γιατί γίνεται τέτοιο πέσιμο επειδή είπε κάποιος ότι το έλυσε. Ούτε είπε ότι το έκανε σε 5 λεπτά, ούτε καν είπε ότι το έκανε σε μια μέρα. έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Δηλαδή και στο σκάκι ας πούμε πρέπει να έχεις τρομερό μυαλό για να σκέφτεσαι τις επόμενες αλληλουχίες κινήσεων, εσένα ΚΑΙ του αντιπάλου, και να επιλέγεις την καλύτερη για να νικήσεις.

Άμα όμως δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, δε σημαίνει αυτόματα ότι δεν μπορεί κατά τύχη να νικήσεις.

[...]

 

lol, όχι, στο σκάκι δεν μπορείς να κερδίσεις κατά τύχη - ένας από τους λόγους που το λατρεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγοντας λάθος κίνησης που οδηγεί σε τυχαία νίκη του αντιπάλου που ξέρει μόνο να κινεί τα πιόνια.

Σπάνιο, αλλά συμβαίνει.

Μην είσαι απόλυτος, και μένα μου αρέσει και το προτιμώ για να σπάω το κεφάλι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, ναι ρε παιδί μου, κατάλαβα ότι κάτι τέτοιο εννοούσες. Η δική μου οπτική είναι η εξής:

 

Κανόνας Νο. 1: Στο σκάκι κερδίζει ο καλύτερος.

 

Κανόνας Νο. 2: Η απόδοση του κάθε παίκτη επηρεάζεται από πολλούς εξωγενείς παράγοντες, οπότε η απόδοσή του διαφέρει από παρτίδα σε παρτίδα.

 

Δηλαδή αν κάνω λάθος κίνηση και εσύ πάρεις μία παρτίδα, σημαίνει αυτόματα ότι ήσουν καλύτερος στην παρτίδα αυτή, πιο αφοσιωμένος, πιο διορατικός, πιο οργανωμένος, κτλ κτλ. Αν εγώ καταφέρω να ξέρω καλύτερο σκάκι αλλά να χάσω παρτίδα από μία καταστροφική κίνηση, προφανώς είμαι επιπόλαιος και ασταθής στο παιχνίδι μου. Όπως και να 'χει, δεν κέρδισες επειδή έφερες δέκα εξάρες στο μάζεμα - αυτό είναι τύχη. Το να κάνεις μια καταστροφική κίνηση στο σκάκι δεν είναι ατυχία, είναι αποτέλεσμα της ανθρώπινης φύσης σου :-).

 

Anyway, σόρι για το offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, ναι ρε παιδί μου, κατάλαβα ότι κάτι τέτοιο εννοούσες. Η δική μου οπτική είναι η εξής:

 

Κανόνας Νο. 1: Στο σκάκι κερδίζει ο καλύτερος.

 

Κανόνας Νο. 2: Η απόδοση του κάθε παίκτη επηρεάζεται από πολλούς εξωγενείς παράγοντες, οπότε η απόδοσή του διαφέρει από παρτίδα σε παρτίδα.

 

Δηλαδή αν κάνω λάθος κίνηση και εσύ πάρεις μία παρτίδα, σημαίνει αυτόματα ότι ήσουν καλύτερος στην παρτίδα αυτή, πιο αφοσιωμένος, πιο διορατικός, πιο οργανωμένος, κτλ κτλ. Αν εγώ καταφέρω να ξέρω καλύτερο σκάκι αλλά να χάσω παρτίδα από μία καταστροφική κίνηση, προφανώς είμαι επιπόλαιος και ασταθής στο παιχνίδι μου. Όπως και να 'χει, δεν κέρδισες επειδή έφερες δέκα εξάρες στο μάζεμα - αυτό είναι τύχη. Το να κάνεις μια καταστροφική κίνηση στο σκάκι δεν είναι ατυχία, είναι αποτέλεσμα της ανθρώπινης φύσης σου :-).

 

Anyway, σόρι για το offtopic.

 

πες το απλα μωρε. παιζεις 100 παιχνιδια και βγαζεις τα στατιστικα αποτελεσματα. ο καλυτερος κερδιζει και μειωνεις το error margin :P

 

---------- Προσθήκη στις 18:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:41 ----------

 

αυτος ο κυβος ειναι τεχνολογικα ανωτερος :P

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=uaH1XUMNpRo[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...