Προς το περιεχόμενο

Ομαδα αιματος


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα για να επιβεβαιωσω... καποιος απο τους παππουδες της κοπελας ειναι Ο.

πχ.παππους απ'τον πατερα της Ο / γιαγια απ'τον πατερα της Β = πατερας ΒΟ.

Τωρα ειμαι σωστη?:o

Όχι, δεν είσαι σωστή. Ακόμα δεν έχεις καταλάβει κάποια πράγματα.

α) Δεν είναι υποχρεωτικό κάποιος πρόγονός της μάνας να είναι ομόζυγος Ο, αρκεί να είναι ετερόζυγος Α ή Β. Πρέπει να πας πολύ πίσω στο γενεαλογικό δέντρο και να σου κάτσει περίπτωση για να αποκλείσεις πως η μάνα είναι ετερόζυγη Β. Πράγμα απίθανο να το κάνεις (βλέπε β).

β) Το παιδί παίρνει ένα γονίδιο από τη μάνα κι ένα από τον πατέρα. Δεν ξέρεις αν το γονίδιο που πήρε από τη μητέρα είναι από τον πατέρα της μητέρας ή από τη μητέρα της μητέρας. Άρα πρέπει να αποκλείσεις πως ΚΑΙ η μάνα της μητέρας ΚΑΙ ο πατέρας της μητέρας μπορεί να είναι ετερόζυγοι Β. Τρέχα γύρευε δηλαδή, δε γίνεται αυτό, δε μπορείς να ξέρεις με σιγουριά τί ομάδα αίματος είχαν οι πρόγονοί σου.

γ) Υπάρχει και το Rhesus, δεν είναι μόνο η ομάδα ΑΒΟ. Για παράδειγμα αν είναι αρνητικό ρέζους και η μάνα και ο πατέρας και το παιδί είναι θετικό, τουλάχιστον ένας από τους δύο δεν είναι γονέας. Επίσης υπάρχει και το τεστ DNA, αν θες να αποκλείσεις την μητρότητα/πατρότητα σε περιπτώσεις που δεν τυχαίνει να βγαίνει άκρη με τις ομάδες αίματος.

δ) Αφού δεν καταλαβαίνεις κι αφού πρόκειται για θέμα σοβαρό (υποθέτω, για να επιμένεις) σταμάτα να προσπαθείς να καταλάβεις, παράτα εμάς στο φόρουμ και τράβα ρώτα ένα οποιοδήποτε γιατρό να σου δώσει κατεύθυνση έρευνας για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Έτσι δεν το πας καλά, αν πρόκειται για θέμα που σε ενδιαφέρει.

Ει δυνατόν χωρίς παρεξήγηση. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
μπλαμπλα

 

Λοιπόν.

 

1) Κάθε ομάδα αίματος, ορίζεται από 2 γονίδια. Κάθε άνθρωπος δηλαδή, έχει 2 γονίδια και μια ομάδα αίματος. Ξέχνα γονείς και παππούδες. Εγώ είμαι ομάδα αίματος Α, και έχω 2 γονίδια στα κύτταρά μου. Για να είμαι Α, ή θα έχω ένα γονίδιο Α και άλλο ένα γονίδιο Α ή ένα γονίδιο Α και ένα 0. Ό,τι απ' τα δύο κι αν ισχύει, πάλι Α ομάδα είμαι.

 

2) Πες πως εσύ είσαι φίνο πιπίνι και στην πέφτω και γουστάρουμε και κάνουμε έναν μπέμπη. Αν είσαι και εσύ Α, ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΟΥ "ΠΩΣ" ΕΙΣΑΙ Α, ΜΕ ΑΑ Ή ΜΕ Α0, μπορεί ο μπέμπης να βγει 0. Αν είσαι Β επίσης με Β0 (δηλαδή ένα γονίδιο Β και ένα 0) ή σκέτο 0, πάλι τα ίδια.

 

Σε αυτό το post υπάρχει μια μικρή λίστα με το ποια 2 γονίδια δίνουν ποια ομάδα αίματος, νομίζω εκεί είναι που μπερδεύεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογα με τον λόγο για τον οποίο το λέει κάποιος αυτό, παίξει από όντως να μην κάνει για γιατρός, μέχρι να είναι γεννημένος για γιατρός. Ψάξτο, μην το αφήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μπορει οντως η μανα να ειναι ΒΒ και οποτε το πιτσιρικη να ειναι υο8ετημενο.....εκτος αν η μανα ειναι 0 και ο πατερας ββ που τοτε μας λειπει ανα ακομα δεδομενο...........τι ομαδα ειναι ο κουμπαρος??

 

γινεσαι χυδαιος.:X

 

 

Όχι, δεν είσαι σωστή. Ακόμα δεν έχεις καταλάβει κάποια πράγματα.

δ) Αφού δεν καταλαβαίνεις κι αφού πρόκειται για θέμα σοβαρό (υποθέτω, για να επιμένεις) σταμάτα να προσπαθείς να καταλάβεις, παράτα εμάς στο φόρουμ και τράβα ρώτα ένα οποιοδήποτε γιατρό να σου δώσει κατεύθυνση έρευνας για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Έτσι δεν το πας καλά, αν πρόκειται για θέμα που σε ενδιαφέρει.

Ει δυνατόν χωρίς παρεξήγηση. :-)

 

 

 

Οπως και να εχει,ευχαριστω που προσπαθησατε να με βοηθησετε.

Kατι τελευταιο που θα ηθελα να πω,ο πατερας της κοπελας ειναι ΒΟ...αρα ισως και η κοπελα να ειναι το ιδιο,και απο εκει να προκυπτει το παιδι Ο (αφου και ο πατερας του παιδιου ειναι Ο)

Απλα για μας να βρουμε μια ακρη ηταν πολυ σημαντικο,διοτι το παιδι εγινε με την μεθοδο της εξωσωματικης, με σπερμα απο τον πατερα και ωαριο απο την μητερα,και φοβηθηκαμε μηπως εγινε καποιο "λαθος" στο εργαστηριο.

και αυτο το λεω μονο και μονο για αυτους που εμπλεκουν κουμπαρους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε μλκ ο Λούσιφερ κατά λάθος από βιασύνη και σε μπέρδεψε (νόμισε μάλλον πως μιλάς για το παιδί που βγήκε Ο).

 

Για να είναι η μητέρα του παιδιού Β ετερόζυγη (ΒΟ) ώστε να μπορεί να βγάλει παιδί Ο, τότε οι γονείς της θα πρέπει να είναι μία από τις παρακάτω περιπτώσεις:

1) πατέρας Β (ΒΒ) - μάνα Β (ΒΟ) ή

2) πατέρας Β (ΒΟ) - μάνα Β (ΒΒ) ή

3) πατέρας Β (ΒΟ) - μάνα Β (ΒΟ) ή

4) πατέρας Α (ΑΟ) - μάνα Β (ΒΒ) ή

5) πατέρας Α (ΑΟ) - μάνα Β (ΒΟ) ή

6) πατέρας Β (ΒΒ) - μάνα Α (ΑΟ) ή

7) πατέρας Β (ΒΟ) - μάνα Α (ΑΟ) ή

8) πατέρας Ο (ΟΟ) - μάνα Β (ΒΒ) ή

9) πατέρας Ο (ΟΟ) - μάνα Β (ΒΟ) ή

10) πατέρας Β (ΒΒ) - μάνα Ο (ΟΟ) ή

11) πατέρας Β (ΒΟ) - μάνα Ο (ΟΟ)

 

Αν εσύ ξέρεις πως και οι δύο γονείς της κοπέλας είναι Β, τότε περιορίζεσαι στις περιπτώσεις 1,2,3.

 

Η απάντηση είναι: NAI, είναι πιθανό η κοπέλα να είναι Β με γονότυπο ΒΟ και άρα είναι δυνατόν να είναι δικό της παιδί. Ξαναλέω όμως, πως αυτό ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ, απλά λέει πως ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ. Η επιβεβαίωση στην προκειμένη περίπτωση του ότι η μάνα είναι real γίνεται με τεστ DNA, αν υπάρχει σοβαρή αμφιβολία.

 

Αντερστάντ νάου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πατερας της κοπελας ειναι ΒΟ...αρα ισως και η κοπελα να ειναι το ιδιο,και απο εκει να προκυπτει το παιδι Ο (αφου και ο πατερας του παιδιου ειναι Ο)
Δεν αρκεί να είναι ο μπαμπάς Β0, πρέπει να είναι και η μαμά.

...όπως απαντάς, λέγοντας η μαμά, εννοείς η μαμά της κοπέλας, όχι του παιδιού, έτσι?

 

Οπότε αν δεν μπερδεύτηκες και ήξερες από την αρχή τί εννοείς (αυτό λέω παραπάνω πως μάλλον δεν ήξερες, αφού είναι προφανές πως το κατέχεις), για ποιό λόγο πρέπει να είναι και οι δύο γονείς της μαμάς Β ετερόζυγοι για να βγει η μαμά Β ετερόζυγη? Αρκεί να είναι ο ένας ετερόζυγος και ο άλλος ομόζυγος ή τούμπαλιν ή και οι δύο ετερόζυγοι (περιπτώσεις 1,2,3). :rolleyes:

 

Υ.Γ. Εν τω μεταξύ αν πρόσεξες η louloumou γράφει "ο πατερας της κοπελας ειναι ΒΟ" πράγμα που είναι λάθος. Δεν ξέρουμε τί γονότυπο έχει ο πατέρας, ξέρουμε απλά πως είναι Β. Είναι ακόμα μπερδεμένη και δεν έχει καταλάβει πώς δουλεύει το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ρώτησε αν γίνεται από 2 γονείς Β να βγει το κιντ 0. Δεν ξέρω κιόλας, έχω χάσει τη μπάλα με τόσα ποστ και κενά χρόνου. Και εντάξει, θεωρητικά μπορεί να ξέρει αν ο μπαμπάς είναι Β0, αν οι γονείς του ήταν Β και 0 ξερωγώ, αλλά χλωμό το κόβω τώρα που το λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη αλλά αν κάποιος από μας είχε αμφιβολίες για την πατρότητα ενός παιδιού που απέκτησε μετά βασάνων, κόπων, ορμονών και δαπανών με εξωσωματική, θα κατέληγε λέτε να ρωτάει τον όποιον να' ναι στα φόρα? ούτε που μπορώ να το φανταστώ, ειδικά όταν, όπως εδώ, δεν υπάρχει η παραμικρή ιδέα για τα βασικά της βιολογίας λυκείου και επιπλέον, λείπει και η διάθεση.

 

και στην τελική, άντε και ψάχνεις και μαθαίνεις τελικά ότι ΔΕΝ είναι βιολογικά δικό σου το παιδί. θα τ΄αγαπάς λιγότερο γι΄αυτό?

 

αχχχχχ πασχάληηηηηη :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...