Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, σκόπευα να αρχίσω κάποια σεμινάρια για το CCNA αλλά επειδή το κόστος προορίζεται μάλλον για πολύ συγκεκριμένους ανθρώπους αποφάσισα να στρωθώ να μάθω μόνος μου και να πάω να δώσω.

 

Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν αυτό είναι εφικτό; Έχω και την όρεξη αλλά και την διάθεση να διαβάζω πολλές ώρες την ημέρα.

 

Πόσο καιρό θα χρειαστώ μέχρι να πάω να δώσω; (το θέλω το συντομότερο γιατί κοιτάω να την κάνω έξω μέχρι το τέλος του ερχόμενου καλοκαιριού).

 

Επίσης έχω διαβάσει ότι αφού μάθω το θεωρητικό κομμάτι μετά καλό θα ήταν να κάνω μερικα simulations, έχει τέτοια κέντρο εδώ στην Ελλάδα όπως και στο εξωτερικό;

 

Από γνώσεις σχετικά με το αντικείμενο είμαι αρχάριος. Έχω μόνο κάτι πολύ πολύ βασικά πραγματάκια από τα Δίκτυα που κάναμε στα ΕΠΑΛ σχετικά με TCP/IP κτλ.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά, σκόπευα να αρχίσω κάποια σεμινάρια για το CCNA αλλά επειδή το κόστος προορίζεται μάλλον για πολύ συγκεκριμένους ανθρώπους αποφάσισα να στρωθώ να μάθω μόνος μου και να πάω να δώσω.

 

Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν αυτό είναι εφικτό; Έχω και την όρεξη αλλά και την διάθεση να διαβάζω πολλές ώρες την ημέρα.

 

Πόσο καιρό θα χρειαστώ μέχρι να πάω να δώσω; (το θέλω το συντομότερο γιατί κοιτάω να την κάνω έξω μέχρι το τέλος του ερχόμενου καλοκαιριού).

 

Επίσης έχω διαβάσει ότι αφού μάθω το θεωρητικό κομμάτι μετά καλό θα ήταν να κάνω μερικα simulations, έχει τέτοια κέντρο εδώ στην Ελλάδα όπως και στο εξωτερικό;

 

Από γνώσεις σχετικά με το αντικείμενο είμαι αρχάριος. Έχω μόνο κάτι πολύ πολύ βασικά πραγματάκια από τα Δίκτυα που κάναμε στα ΕΠΑΛ σχετικά με TCP/IP κτλ.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Το πηρα τον Ιουλιο, περα απο τα λεφτα της εξετασης δεν εδωσα ουτε ενα ευρω.

Τα ΙΕΚ και γενικα οτι εχει να κανει με ιδιωτικη εκπαιδευση πονταρουν στον πανικο των νεων που προσπαθουν να μπουν στην αγορα εργασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πηρα τον Ιουλιο, περα απο τα λεφτα της εξετασης δεν εδωσα ουτε ενα ευρω.

Τα ΙΕΚ και γενικα οτι εχει να κανει με ιδιωτικη εκπαιδευση πονταρουν στον πανικο των νεων που προσπαθουν να μπουν στην αγορα εργασιας.

Είχες κάποια προηγούμενη εμπειρία ή ξεκίνησες σαν αρχάριος; 

 

Πόσο καιρό σου πήρε να διαβάσεις και να δώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, σκόπευα να αρχίσω κάποια σεμινάρια για το CCNA αλλά επειδή το κόστος προορίζεται μάλλον για πολύ συγκεκριμένους ανθρώπους αποφάσισα να στρωθώ να μάθω μόνος μου και να πάω να δώσω.

 

Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν αυτό είναι εφικτό; Έχω και την όρεξη αλλά και την διάθεση να διαβάζω πολλές ώρες την ημέρα.

 

Πόσο καιρό θα χρειαστώ μέχρι να πάω να δώσω; (το θέλω το συντομότερο γιατί κοιτάω να την κάνω έξω μέχρι το τέλος του ερχόμενου καλοκαιριού).

 

Επίσης έχω διαβάσει ότι αφού μάθω το θεωρητικό κομμάτι μετά καλό θα ήταν να κάνω μερικα simulations, έχει τέτοια κέντρο εδώ στην Ελλάδα όπως και στο εξωτερικό;

 

Από γνώσεις σχετικά με το αντικείμενο είμαι αρχάριος. Έχω μόνο κάτι πολύ πολύ βασικά πραγματάκια από τα Δίκτυα που κάναμε στα ΕΠΑΛ σχετικά με TCP/IP κτλ.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπερα φιλε μου εγω εδωσα αρχες σεπτεμβριου, δεν ειναι δυσκολο διαβασε μονος σου καλυτερα. Εγω πληροφορικη τελιωσα αλλα δεν τα ειχαμε κανει αυτα ολα. ουτε τα θυμομουν. Αγορασε ενα βιβλιο να διαβασεις την θεωρια και μετα ξεκινα τις παλιες ερωτησεις που πεφτουν. Τωρα απο οτι ξερω αλλαξε η υλη εγινε λιγακι ποιο δυσκολη γτ εβαλαν πραγματακια που χρησιμοποιουν και εβγαλαν πραγματα που δεν υποστηριζονται, αλλα και παλι δεν χρειαζετε να τα σκασεις σε ιδιωτικο τσαμπα θα πανε. Υπαρχει γκρουπ στο facebook 

IT Certifications - Greece Self Study

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες κάποια προηγούμενη εμπειρία ή ξεκίνησες σαν αρχάριος; 

 

Πόσο καιρό σου πήρε να διαβάσεις και να δώσεις;

 

Οτι ειχα μαθει στη σχολη (ip, mask, broadcast).

Μου πηρε δυο χρονια για να παρω αποφαση να δωσω, αλλα εκανα κατι παυσεις 5μηνες λογω δουλειας/βαρεμαρας κλπ.

Αν το παρεις αποφαση σε 6 μηνες με ΧΑΛΑΡΟ διαβασμα το παιρνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αυτο ειναι σχετικο, το ccna μπορεις να το δωσεις σε 2 ενοτητες σπαστο, εγω ετσι το εδωσα για την πρωτη διαβασα 3 μηνες και για την δευτερη αλλους 3. Αναλογως την ορεξη να διαβασεις. Επισης οπως ειπα παιζει μεγαλο ρολο οτι οι περισσοτερες ερωτησεις που μεχρι τωρα επεφταν ειναι οι ιδιες. Επειδη το πηραν πρεφα αυτο με  τις ερωτησεις, δεν ξερω αν αλλαξουν κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ειδικά για το CCNA, μην σκέφτεστε το πόσο γρήγορα μπορείτε να το κάνετε ως πρωταρχικό σχέδιο.

Για κάποιον που γουστάρει τα δίκτυα είναι πολύ ευχάριστη γνώση, κάντε το αργά και με όρεξη να καταλάβετε σε βάθος τα πάντα. Και ναι, οκ είναι ένα εξαιρετικό επαγγελματικό εφόδιο αλλά μιας και το έχουν όλο και περισσότεροι, όλο και περισσότεροι εργοδότες ήδη ζητάνε CCNP. Κι αν κάποιος κάνει το CCNA στο πόδι, θα το πάρει διαβάζοντας ερωτήσεις αλλά όταν θα έρθει η ώρα για κάτι παραπάνω (ή όταν έρθει η ώρα να δείξει στη δουλειά αυτά που ξέρει), τότε θα πρέπει να πήξει πολύ άσχημα για να καλύψει τα όποια κενά. Το CCNA, κι ειδικά η τελευταία αναβαθμισμένη έκδοση, είναι η θεμελιώδης γνώση που πρέπει να έχει κατακτήσει σε βάθος όποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα με εντατικό (καθημερινά) το έχω σε ένα 3μηνο πιστεύεις;

 

Δες τα βιντεακια cbtnuggets για να μπεις στο κλιμα σε 1μιση μηνα (ο Jeremy ειναι φοβερος, θα σε κανει να λατρεψεις το αντικειμενο).

 

Μετα παρε το βιβλιο/pdf του Todd Lammle και διαβασε το 2 φορες τουλαχιστον. Μετα υπογραμισε τα σημαντικα του καθε κεφαλαιου και κανε επαναληψεις μεχρι να γινεις εξπερ σε ολα τα objectives.

 

Τελευταιες 2-3 βδομαδες δες τα dumps/labs απο 9tut/Watson/ActualTests και πηγαινε δωσε.

 

Ολο αυτο θα σου παρει κανα 6μηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά φυσικά και ο βασικός στόχος είναι να μάθω σωστά γιατί μου αρέσει το ''άθλημα".

 

Παρόλα αυτά μην μου πάρει και κανα χρόνο. Γιαυτό ρωτάω.

 

Λοιπόν ξεκινάω διάβασμα στα μέσα Οκτώβρη και όσο πάρει.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις προτάσεις παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά και από μένα.

 

Πρόσφατα πήρα την απόφαση να ξεκινήσω για το CCNA. Διάβασα και τις 49 σελίδες αυτού του θέματος και έτσι αποφάσισα να διαβάσω μόνος μου. Από ότι κατάλαβα, ο Lammle είναι πιο κατανοητός, οπότε θα πάρω το δικό του βιβλίο. Απλά στο Amazon βρήκα 2 εκδόσεις για το ίδιο βιβλίο και δεν έχω καταλάβει τις διαφορές τους. Το πρώτο είναι αυτό και το δεύτερο είναι αυτό . Επίσης, θα χρειαστεί και κάποιο άλλο βιβλίο; Γιατί έχω δει να προτείνουν και αυτό απλά είναι για την προηγούμενη έκδοση του CCNA.

 

 

Έχω βρει διάφορα βιντεάκια και βιβλία (παλαιότερων εκδόσεων βέβαια) στον "θείο" οπότε λέω μέχρι να έρθει το κανονικό βιβλίο για την τωρινή έκδοση, να ξεκινήσω από εκεί.

 

Εκτός από 9tut και gratisexam υπάρχει κάποιο άλλο free site που μπορεί να βοηθήσει;

 

Από προγράμματα χρησιμοποιούμε το Packet Tracer, το wireshark που είδα να το προτείνει κάποιος, θα χρειαστεί (όχι μόνο για την πιστοποίηση αλλά και γενικά); Υπάρχει τίποτα άλλο;

 

Αυτά νομίζω για αρχή.

 

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο:

 

Covers 100% of exam objectives, including internetworking, ethernet networking and data encapsulation, IP routing, security, NAT, enhanced switched technologies, wide area networks, and much more…

Includes online interactive learning environment with: +3 custom practice exams
+200 electronic flashcards
+Searchable key term glossary
+20% off ITProTV annual membership, includes FREE Premium Switching lab

 

 

Το δεύτερο:
 

 

Covers 100% of exam objectives, including network fundamentals, LAN switching technologies, routing technologies, infrastructure services and management, WAN technologies, and much more…
Includes interactive online learning environment and study tools with: +5 custom practice exams
+More than 300 Electronic Flashcards
+Searchable key term glossary
+Free eBook versions of this Deluxe Study Guide available in multiple file formats
+20% off ITProTV annual membership, includes FREE Premium Switch Lab

 

 

Το τρίτο:

 

Είναι IOS command guide, θα σου πρότεινα το original της Cisco.

 


Επίσης καλή δύναμη στο διάβασμα!

Βιντεάκια + βιβλίο ύλης + IOS Commands Guide

Packet Tracer για τα Labs

Wireshark είναι εργαλείο που χρησιμεύει σε οποιονδήποτε ασχολείται με δίκτυα, παρόλαυτα δεν είναι must για την απόκτηση του CCNA.

Αλλά βοηθά πολύ στη βαθυά κατανόηση της κίνησης της πληροφορίας.

 

Εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ το εξής σχήμα:

Μια προβολή στα Live Lessons του Kevin Wallace (δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος για τη νέα έκδοση του CCNA)

Μια δεύτερη προβολή πιο αργή και πιο προσεκτική στα Videos κρατώντας σημειώσεις

Ανάγνωση το βιβλίο + Labs

Test μέχρι τελικής πτώσης + Σημειώσεις σχετικές με τα λάθη που έκανα.

 

Καλή επιτυχία!

 

Καλησπέρα παιδιά και από μένα.

 

Έχω βρει διάφορα βιντεάκια και βιβλία (παλαιότερων εκδόσεων βέβαια) στον "θείο" οπότε λέω μέχρι να έρθει το κανονικό βιβλίο για την τωρινή έκδοση, να ξεκινήσω από εκεί.

 

Εκτός από 9tut και gratisexam υπάρχει κάποιο άλλο free site που μπορεί να βοηθήσει;

 

Από προγράμματα χρησιμοποιούμε το Packet Tracer, το wireshark που είδα να το προτείνει κάποιος, θα χρειαστεί (όχι μόνο για την πιστοποίηση αλλά και γενικά); Υπάρχει τίποτα άλλο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα ξεκινήσω άμεσα το διάβασμα είχα αγοράσει προ μηνών του Wendell odom to 200-120 που περιέχει μέσα τα (100-101 και 200-101)

 

Θα τα δώσω σπαστά .

 

Επειδή έχω μπρεδευτεί λιγάκι διαβάζω οτι βγήκε το 200-125 , αυτο σημαίνει οτι τα προηγούμενα βιβλία τα βάζουμε άκρη και αγοραζουμε τα καινουργια ; 

 

Επίσης τι προτείνετε ως πιο ευανάγνωστα ; 

 

Wendell Odom ή Lamie ; 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα 80% της υλης θα ειναι ιδιο με τα παλιο, μπορεις να διαβασεις αυτα και να συμπληρώσεις με τα καινουρια (200-125) οτι λειπει. Τα βρισκεις και ονλαιν ευκολα. 

 

Για μενα ειναι video trainings παραλληλα με Odom. Ο Lammle, για μενα, αφηνει πολλα εκτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...