Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ θα κάνω μια γενική ερώτηση , αν ασχολείσαι με υπολογιστές και έχεις και ένα πτυχίο όπως Τεχνικός Εφαρμογών Η/Υ ,και έχεις στήσει και μερικά δίκτυα σε μαγαζιά όχι κάτι το σπουδαίο και 2 ίντερνετ καφέ,την παλεύεις για να καταφέρεις με διάβασμα να πάρεις το CCNA ?

 

ξέρω λίγο γενική η ερώτηση αλλά άρχισα να το ψάχνω γιατί βλέπω ότι πολλοί το δίνουν το CCNA και μετά πάνε για CCNP.

το CCNA (φανταζομαι θα αναφερεσαι στο γενικο R&S) απο οσο θυμαμαι ασχολειται με διαφορα πρωτοκολλα σε layer 2 και Layer 3 τα οποια φανταζομαι δε θα εχεις δει/σεταρει σε μια τυπικη εγκατασταση Internet cafe.. το οτι καταλαβαινεις 5 πραγματα γενικα στην πληροφορικη ειναι θετικο και θα σε βοηθησει αλλα θελει να εμβαθυνεις στις τεχνολογιες και τα πρωτοκολλα αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το CCNA (φανταζομαι θα αναφερεσαι στο γενικο R&S) απο οσο θυμαμαι ασχολειται με διαφορα πρωτοκολλα σε layer 2 και Layer 3 τα οποια φανταζομαι δε θα εχεις δει/σεταρει σε μια τυπικη εγκατασταση Internet cafe.. το οτι καταλαβαινεις 5 πραγματα γενικα στην πληροφορικη ειναι θετικο και θα σε βοηθησει αλλα θελει να εμβαθυνεις στις τεχνολογιες και τα πρωτοκολλα αρκετα.

 

Καταρχίν ,σε ευχαριστώ για την απάντηση .Μπορώ να πω ότι με κόπηκαν λίγο τα φτερά , γιατί είδα CBT Nuggets αρκετά βίντεο και εξηγήσεις κτλ. και το κεφάλι μου κόντεψε να κάνει "μπάμ" ,απορώ πως ...

Όπως και να έχει , καταλαβαίνω 5 πράγματα αλλά τελικά δεν είναι ούτε το 0.1% από ότι χρειάζεται για το CCNA, οπότε επειδή το έψαξα λίγο είπα να πάω για ICND1 αργά σταθερά και μετά να πάω στο ICND2... τα οποία από ότι κατάλαβα (αν κατάλαβα καλά) έχουν να κάνουν με το αντίστοιχο CCNA (200-105).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα κάνω μια γενική ερώτηση , αν ασχολείσαι με υπολογιστές και έχεις και ένα πτυχίο όπως Τεχνικός Εφαρμογών Η/Υ ,και έχεις στήσει και μερικά δίκτυα σε μαγαζιά όχι κάτι το σπουδαίο και 2 ίντερνετ καφέ,την παλεύεις για να καταφέρεις με διάβασμα να πάρεις το CCNA ?

 

ξέρω λίγο γενική η ερώτηση αλλά άρχισα να το ψάχνω γιατί βλέπω ότι πολλοί το δίνουν το CCNA και μετά πάνε για CCNP.

To να εχεις βαλει 10 Pc στο δικτυο με καποιον Dhcp και τιποτα Ip και να σεταρες κανα ρουτερακι χωρις κατι παραπανω δυστυχως δεν λεει και πολλα οπως ειδες και απο την υλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να εχεις βαλει 10 Pc στο δικτυο με καποιον Dhcp και τιποτα Ip και να σεταρες κανα ρουτερακι χωρις κατι παραπανω δυστυχως δεν λεει και πολλα οπως ειδες και απο την υλη.

 

ήταν και με στήσιμο προγράμματος για χρέωση κτλ. γενικά είχε να κάνω πράγματα αλλά ντάξει μιλάμε για ούτε το 0,1% σε σύγκριση με το θυρίο που είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απλα συνηθως ειναι software Πραγματα παρα τοσο να παιξεις με managed switches ή να ρυθμισεις καποιο cisco ή κατι αλλο.εχει πολυ πραγμα μεσα το βιβλιο του ccna.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

EDIT: πουλήθηκε

 

Ψήνομαι να πουλήσω το Cisco lab μου, μιας και πρακτικά έχω μια 5ετία να το χρησιμοποιήσω και μου πιάνει τζάμπα χώρο. Κάποια στιγμή στις επόμενες μέρες θα κοιτάξω να βάλω και αγγελία στο σχετικό χώρο του insomnia, αλλά ρωτάω πρώτα εδώ μήπως ενδιαφέρεται κανένας (αφού ο εξοπλισμός πρακτικά απευθύνεται κυρίως σε όσους ασχολούνται με πιστοποιήσεις της Cisco και λιγότερο σε όποιον θέλει απλώς ένα managed switch για το σπίτι του).

 

Το lab αποτελείται από τα παρακάτω:

 

post-47640-0-23390700-1498432143_thumb.jpg

 

Μαζί και τα σχετικά καλώδια: rollover DB9 σε RJ45 για σύνδεση PC με τα μηχανάκια ώστε να γίνει το αρχικό σετάρισμα, καθώς και WIC-1T/WIC-2T crossover καλώδια για σύνδεση μεταξύ των routers στις WAN κάρτες τους.

 

Έριξα μια ματιά στις τρέχουσες τιμές του ebay και το συνολικό κόστος του εν λόγω lab αυτή την περίοδο ανέρχεται το ελάχιστο στα 200-250 ευρώ χωρίς μεταφορικά (γύρω στα 20-25 ευρώ το κάθε απλό switch, 30+ το layer 3, περίπου 25-30 ευρώ το κάθε router, 15 το τηλέφωνο και κανα 20άρι ακόμα για τα προαναφερθέντα καλώδια). Όλες οι συσκευές έχουν "αυτάκια" για rack και καλώδια τροφοδοσίας.

 

Εγώ δίνω όλο το lab στα 150 ευρώ και η τιμή είναι αρκετά συζητήσιμη μιας θέλω να "φύγουν" το συντομότερο δυνατόν, δεν με ενδιαφέρει να βγάλω λεφτά. Κέρδος ούτως ή άλλως δεν έχω, αφού το 2011 τα είχα αγοράσει αρκετά ακριβότερα (μόνο το layer 3 switch έκανε κοντά 160 λίρες). Θα δεχτώ να συζητήσω και για τμηματική πώληση συγκεκριμένων μηχανημάτων.

 

Το catch στην υπόθεση είναι πως δεν επιθυμώ να μπλέξω με ταχυδρομεία, μεταφορικές και συσκευασίες επειδή ο εξοπλισμός έχει όγκο και κυρίως σημαντικό βάρος (πάνω από 20-30 κιλά), οπότε θα ήθελα η συναλλαγή να γίνει χέρι με χέρι στην Αθήνα, κατά προτίμηση σε οποιαδήποτε από τις εξής περιοχές: Μελίσσια, Παπάγου ή Μαρούσι (κοντά στο δαχτυλίδι της Κηφισίας). Και στις τρεις περιοχές υπάρχει χώρος στάθμευσης ώστε ο ενδιαφερόμενος να φορτώσει άμεσα τα μηχανήματα στο αυτοκίνητό του. Διαφορετικά οποιοδήποτε άλλο μέρος γειτονικό στα παραπάνω με βολεύει εξίσου.

 

Όποιος θέλει να μάθει περισσότερα, ας μου στείλει ένα ΠΜ.

 

ps: το rack και το πολύμπριζο της φωτογραφίας είναι εκτός προσφοράς, νομίζω ότι θα τα κρατήσω αλλά δεν έχω αποφασίσει 100% ακόμα, το συζητάμε αν ενδιαφέρεστε.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάτι μάλλον βρέθηκε από δουλειά αλλά μου ζητάνε ccna , πόσο καιρό θέλει διάβασμα για να πάρω την πιστοποίηση ; B)

εξαρτατε το background σου οπως και ποσο θες να τα μαθεις αυτα που θα διαβασεις ή απλα να τα διαβασεις για να παρεις την πιστοποιηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pοulinos ευχαριστώ για τη βοήθεια , ξέρω να φτιάχνω δίκτυο αλλά δεν είμαι guru , θέλουν το χαρτί για εκεί που μου είπαν , θέλω τυπικά το χαρτί για να με βοηθήσει αλλά θέλω και να εξελιχθώ - μάθω δίκτυα αφού θα είναι στο αντικειμενό μου , πόσο χρόνο υπολογίζεις πως χρειάζομαι με hard core διάβασμα για το ccna ; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pοulinos ευχαριστώ για τη βοήθεια , ξέρω να φτιάχνω δίκτυο αλλά δεν είμαι guru , θέλουν το χαρτί για εκεί που μου είπαν , θέλω τυπικά το χαρτί για να με βοηθήσει αλλά θέλω και να εξελιχθώ - μάθω δίκτυα αφού θα είναι στο αντικειμενό μου , πόσο χρόνο υπολογίζεις πως χρειάζομαι με hard core διάβασμα για το ccna ; B)

~2,5 μηνες?

Το "ξερω να φτιαχνω δικτυο" μπορει να απέχει πολύ περισσότερο απ όσο νομίζεις απ τις γνώσεις που ειναι απαραίτητες για το ccna.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

~2,5 μηνες?

Το "ξερω να φτιαχνω δικτυο" μπορει να απέχει πολύ περισσότερο απ όσο νομίζεις απ τις γνώσεις που ειναι απαραίτητες για το ccna.

suffocater ευχαριστώ πολύ , ναι το ξέρω αυτό , δεν έχω πρόβλημα να εμβαθύνω ( έχω δει - διαβάσει λίγα πράγματα για την ύλη του ccna , εννοείται πως είναι διαφορετικό από το να φτιάξεις ένα δίκτυο ) απλά το ζητάνε γι αυτό και ρώτησα χρονικά πόσο χρειάζεται για να το πάρω B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pοulinos ευχαριστώ για τη βοήθεια , ξέρω να φτιάχνω δίκτυο αλλά δεν είμαι guru , θέλουν το χαρτί για εκεί που μου είπαν , θέλω τυπικά το χαρτί για να με βοηθήσει αλλά θέλω και να εξελιχθώ - μάθω δίκτυα αφού θα είναι στο αντικειμενό μου , πόσο χρόνο υπολογίζεις πως χρειάζομαι με hard core διάβασμα για το ccna ; B)

το φτιαχνω δικτυο ειναι σχετικο γιατι εξαρτατε τι εννοεις φτιαχνεις δικτυο.το να ξερει καποιος να βαλει μερικες Ip να ρυθμισει εναν dhcp να φτιαξει 10 utp και να συνδεσει 5-10 πραγματα δεν θα βοηθησει και παρα πολυ με το ccna.ναι μεν θα ειναι πιο ευκολο γιατι δεν ξεκινας απο το μηδεν αλλα δεν ειναι οτι θα εισαι στο 60 τις 100.απο εκει και περα βεβαια αν μπεις στην δουλεια που θες και εχεις και το ccna μετα μπορεις να συνεχισεις γιατι και μπορεις να διαβαζεις για να προχωρησεις πχ για ccnp αλλα ενδεχομενως και λογω της δουλειας να εχεις και το πρακτικο κομματι καθημερινα το οποιο θα σε βοηθησει για να κατανοησεις καλυτερα οτι εμαθες αλλα και για να συνεχισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις φτιαχνω δίκτυο; 

Πως μπορώ να συνδέσω τρεις υπολογιστές μεταξύ τους B)

το φτιαχνω δικτυο ειναι σχετικο γιατι εξαρτατε τι εννοεις φτιαχνεις δικτυο.το να ξερει καποιος να βαλει μερικες Ip να ρυθμισει εναν dhcp να φτιαξει 10 utp και να συνδεσει 5-10 πραγματα δεν θα βοηθησει και παρα πολυ με το ccna.ναι μεν θα ειναι πιο ευκολο γιατι δεν ξεκινας απο το μηδεν αλλα δεν ειναι οτι θα εισαι στο 60 τις 100.απο εκει και περα βεβαια αν μπεις στην δουλεια που θες και εχεις και το ccna μετα μπορεις να συνεχισεις γιατι και μπορεις να διαβαζεις για να προχωρησεις πχ για ccnp αλλα ενδεχομενως και λογω της δουλειας να εχεις και το πρακτικο κομματι καθημερινα το οποιο θα σε βοηθησει για να κατανοησεις καλυτερα οτι εμαθες αλλα και για να συνεχισεις.

 

Ναι αυτό ακριβώς θέλω να κάνω , το ξέρω πως φτιάχνοντας δίκτυα δεν έχεις τις βάσεις του ccna ( κι αυτό τυπικό είναι γιατί αν είναι ο άλλος πολύ καλός στα δίκτυα και ψαγμένος , θα του ζητήσουν το χαρτί αλλά μπορεί και λόγω εμπειρίας του να το παρακάμψουν ) η λογική που λες είναι σωστή , αν μπεις κάπου , μπορείς να ανέβεις , να πάρεις ό,τι σου είναι χρήσιμο για το μέλλον σου ( ccnp κλπ ) , θα δείξει B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...