Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι δεν το εγραψα για Fast track απλα επειδη δινει μαζι και καποια πραγματα εξτρα ή αν προτιμουσες να μην ειναι Fast track.δεν το ηξερα οτι απλα ηθελες refresh.παντως το Refresh Με video και βιβλιο δεν θα πρεπει να σε προβληματισει.

 

ξερεις μετά τη δουλειά είναι λιγο δυσκολο να γίνει αυτο.. οποτε γι αυτό καταλήγω σε τετοιου είδους λύση..

Ευχαριστω για την βοηθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους,

 

αποφάσισα να κυνηγήσω τελικά το CCNA και θα ήθελα κάποια κατεύθυνση από παιδιά που το έχουν πάρει ήδη.

 

Σκέφτομαι να το πάρω μόνος μου για αρχή γιατί τα 2.000€+ που ζητάνε οι περισσότεροι για μαθήματα είναι λίγο απαγορευτικό για την τσέπη μου.

 

Από υλικό μέχρι στιγμής έχω μαζέψει:

 

- Την σειρά από Video CBT Nuggets Cisco CCNA - ICND1/ICND2 

- Το βιβλίο του Todd Lammle όπως προτάθηκε από αρκετούς στο συγκεκριμένο θέμα (εδώ ειδικά θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει καλύτερο βιβλίο να προτιμήσω)

- Το πρόγραμμα GNS3 που είδα να το προτείνουν παιδιά στο Reddit (δεν έχω ιδέα τι κάνει βέβαια αλλά ελπίζω να μάθω στην πορεία).

 

Έχετε να προτείνεται κάτι ακόμα; Αυτά είναι αρκετά;

 

Επίσης πόσο καιρό πιστεύεται χρειάζομαι μέχρι να δώσω; Να σημειώσω ότι δεν έχω δουλειά ούτε άλλες ασχολίες άρα έχω την δυνατότητα να διαβάσω αρκετές ώρες την ημέρα. Σε 2 μήνες μπορώ να δώσω λέτε;

 

Και τέλος θα ήθελα να με ενημερώσετε τι ακριβώς έχει αλλάξει στο τρόπο εξέτασης/ύλης γιατί κάπου στο θέμα αυτό πήρε το μάτι μου ότι κάτι έχει αλλάξει.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 βιβλία της cisco press, αν μπορεις να βρεις και τα labs και για αρχή ειναι καλύτερο το Packet tracer από το GNS3. 

Ωραία το σημείωσα και το Packet tracer.

 

Tα βιβλία που λες τι παραπάνω έχουν από το βιβλίο του Lammle;

 

Επίσης πιστεύεται είναι εύκολο να το πάρω μόνος μου; Με ενδιαφέρει περισσότερο να μάθω παρά να πάρω ένα απλό πιστοποιητικό.

 

Πιστεύεται ότι σε σχολή θα ήταν καλύτερα; Ρωτάω επειδή ξέρω ότι εκεί αποκτάς εμπειρία πάνω στα μηχανήματα της Cisco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιβλια της cisco press ειναι πολυ πιο αναλυτικά. Αν σε ενδιαφέρει να μαθεις εις βαθος δες τα αυτα πρωτα. Αν αντέχεις να το διαβάσεις μονος σου και εισαι λιγο σχετικός δεν χρειάζεται να πας σε σχολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιβλια της cisco press ειναι πολυ πιο αναλυτικά. Αν σε ενδιαφέρει να μαθεις εις βαθος δες τα αυτα πρωτα. Αν αντέχεις να το διαβάσεις μονος σου και εισαι λιγο σχετικός δεν χρειάζεται να πας σε σχολή. 

Ωραία θα τους ρίξω μια ματιά. 

 

Όταν λες αν είμαι λίγο σχετικός πως το ορίζεις ακριβώς το σχετικος;

 

Μόνο ότι έμαθα στο επαλ που πήγαινα τα πολύ πολύ επιφανειακά.

 

Κάτι ακόμα, αν πάρω με το καλό το CCNA πόσο δύσκολο είναι να πάω στο CCNP αν ας πούμε πιάσω διάβασμα την αμέσως επόμενη ημέρα που περάσω το CCNA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ισχύει ότι αν πάρεις το CCNA πρέπει κάθε 3 χρόνια να δίνεις εξετάσεις για να το ανανεώσεις;

ναι.πρεπει να ανανεωσεις το τελευταιο επιπεδο που εισαι ειτε να παρεις κατι ακομα.πχ εχεις ccnaκαι ειτε το ξαναδινεις ειτε παιρνεις οσο ξερω κατι αλλο πχ ccna security η ccnp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι.πρεπει να ανανεωσεις το τελευταιο επιπεδο που εισαι ειτε να παρεις κατι ακομα.πχ εχεις ccnaκαι ειτε το ξαναδινεις ειτε παιρνεις οσο ξερω κατι αλλο πχ ccna security η ccnp

 

 

 

Καλά τι είναι αυτή η βλακεία τώρα; Δηλαδή κάθε 3 χρόνια θα κάνεις αυτή τη δουλειά προκειμένου να είσαι "up to date";; Έτσι μέχρι να γεράσεις θα δίνεις εξετάσεις της CISCO!! Έλεος!! Καλύτερα να κάνεις κάποιο καλό μεταπτυχιακό... :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες πιστοποιήσεις όλων των εταιρειών έτσι είναι πλέον. Θέλουν ανανέωση κάθε λίγα χρόνια (συνήθως 3). Ή στη χειρότερη ισχύουν μόνο για τη διάρκεια ζωής του προϊόντος, πχ. ορισμένες της Microsoft για συγκεκριμένες εκδόσεις Windows Server.

 

Μεταπτυχιακό και πιστοποίηση είναι γενικά ανόμοια πράγματα, το πρώτο σχεδόν πάντα έχει θεωρητική κατεύθυνση, το δεύτερο πιο πρακτική. Φυσικά παίζει ρόλο και η θέση στην οποία στοχεύει κάποιος, άλλο να ψάχνουν ένα τεχνικό να περάσει 10 καλώδια και να σετάρει 5 switches μάρκας Χ και άλλο έναν network architect με βαθιές θεωρητικές γνώσεις.

 

Και στα δύο πάντως (μεταπτυχιακό/πιστοποίηση) δεν ισχύει ότι άπαξ και τα πάρεις καθάρισες για τα υπόλοιπα -άντα χρόνια. Φαντάζομαι ότι η πλειοψηφία των εταιρειών θέλει κάποιον να μπορεί κάνει τη δουλειά τώρα, δεν τους ενδιαφέρει αν πήρα εγώ MSc (ή CCNP) πριν 10-15 χρόνια. Τα "χαρτιά" είναι μια καλή ένδειξη κατά το φιλτράρισμα στο recruitment αλλά κανένας δεν προσλαμβάνει βάσει χαρτιών και μόνο, αφού το πιθανότερο είναι πως τα περισσότερα από όσα μάθαμε θα τα έχουμε ξεχάσει αν δεν συνεχίζουμε να τα εξασκούμε στο ενδιάμεσο.

 

Γι' αυτό το λόγο στην Ελλάδα (φαντάζομαι και αλλού) δεν ενδιαφέρονται τόσο για το πότε πήρες την πιστοποίηση και αν αυτή έχει λήξει, όσο για το αν ασχολιόσουν ενεργά πάνω στο αντικείμενο τα τελευταία χρόνια. Οι ενεργές πιστοποιήσεις έχουν μεγαλύτερη σημασία για τις περιπτώσεις που παρέχεται έκπτωση στα προϊόντα της εκάστοτε Cisco, αν ο εργαζόμενος έχει πχ. CCIE που δεν έχει λήξει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου το και λιγο λογικα... μιλαμε για πιστοποιησεις σχετικες με την τεχνολογια η οποια ως γνωστον αλλαζει ραγδαια.

 

το 2005 εγω πηρα το CCNA και διαβαζα για Frame Relay.. completely obsolete πλεον, εχει αντικατασταθει απο νεωτερες τεχνολογιες/πρωτοκολλα.

 

συμφωνοι οτι καποια πρωτοκολλα δεν αλλαζουν μεσα σε 3 χρονια.. γιαυτο και ενδεχομενως για το βασικο Routing & Switching θα μπορουσαν να απαιτουν renew λιγο πιο αραια. ομως σε καποια concentration οπως Wireless, Security, Data Center.. ε αυτα τα πραγματα αλλαζουν και γρηγοτοερα απο 3 χρονια! το 14 διαβαζα για ASA για το CCNP Sec και πλεον τα ASA οδηγουνται προς EoL ταχιστα για να αντικατασταθουν απο αλλη πλατφορμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα κάνω μια γενική ερώτηση , αν ασχολείσαι με υπολογιστές και έχεις και ένα πτυχίο όπως Τεχνικός Εφαρμογών Η/Υ ,και έχεις στήσει και μερικά δίκτυα σε μαγαζιά όχι κάτι το σπουδαίο και 2 ίντερνετ καφέ,την παλεύεις για να καταφέρεις με διάβασμα να πάρεις το CCNA ?

 

ξέρω λίγο γενική η ερώτηση αλλά άρχισα να το ψάχνω γιατί βλέπω ότι πολλοί το δίνουν το CCNA και μετά πάνε για CCNP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα κάνω μια γενική ερώτηση , αν ασχολείσαι με υπολογιστές και έχεις και ένα πτυχίο όπως Τεχνικός Εφαρμογών Η/Υ ,και έχεις στήσει και μερικά δίκτυα σε μαγαζιά όχι κάτι το σπουδαίο και 2 ίντερνετ καφέ,την παλεύεις για να καταφέρεις με διάβασμα να πάρεις το CCNA ?

 

ξέρω λίγο γενική η ερώτηση αλλά άρχισα να το ψάχνω γιατί βλέπω ότι πολλοί το δίνουν το CCNA και μετά πάνε για CCNP.

Δεν λέει κάτι αυτο..

Πρέπει να αποκτήσεις αρκετά θεωρητικό υπόβαθρο για ccna

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα κάνω μια γενική ερώτηση , αν ασχολείσαι με υπολογιστές και έχεις και ένα πτυχίο όπως Τεχνικός Εφαρμογών Η/Υ ,και έχεις στήσει και μερικά δίκτυα σε μαγαζιά όχι κάτι το σπουδαίο και 2 ίντερνετ καφέ,την παλεύεις για να καταφέρεις με διάβασμα να πάρεις το CCNA ?

 

ξέρω λίγο γενική η ερώτηση αλλά άρχισα να το ψάχνω γιατί βλέπω ότι πολλοί το δίνουν το CCNA και μετά πάνε για CCNP.

 

Θεωρώ πως ναι, αλλά θα χρειαστεί συστηματικό διάβασμα για τουλάχιστον 2-3 μήνες, καθώς και τεστάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...