Προς το περιεχόμενο

The official Advent 4211 topic - MSI Wind Clone


S2Katana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παλι δεν εχω κανενα προβλημα με το wifi ουτε με το bluethouth....ουτε με την καμερα.....ολα δουλευουν αψογα....μονο η μπαταρια κραταει σχετικα λιγο:P

Μαλλον ειναο προβλημα του router σου γιατι εχω ενα φιλο που εχει το ιδιο και εχει και αυτος παρομοια προβληματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω παλι δεν εχω κανενα προβλημα με το wifi ουτε με το bluethouth....ουτε με την καμερα.....ολα δουλευουν αψογα....μονο η μπαταρια κραταει σχετικα λιγο:P

Μαλλον ειναο προβλημα του router σου γιατι εχω ενα φιλο που εχει το ιδιο και εχει και αυτος παρομοια προβληματα..

 

ποσο σου κραταει περιπου η μπαταρια?

γενιακ εχει προβλημα στο να''τρεχει'' office,firefox,msn??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Ειμαι κι εγω απο χθες ένας ευτυχής κάτοχος του Advent 4211, όμως πριν προλάβω να το χαρώ και ιδιαίτερα πριν προλαβω να κανω το απαιτούμενο BackUp, μου παρουσίασε πρόβλημα στο boot. Σήμερα το απόγευμα το άναψα και αμέσως μετά την αρχική οθόνη μου έβγαλε ενα μήνυμα το οποίο λέει:

 

Windows failed to start. A recent hardware or software change might be the cause. To fix the problem:

 

1. Insert your Windows installation disc and restart your computer.

2. Choose your language settings, and then click "Next."

3. Click "Repair your computer."

 

If you do not have this disc, contact your system administrator or computer manufacturer for assistance.

 

File: \Boot\BCD

 

Status: 0xc000000f

 

Info: An error occured while attempting to read the boot configuration data.

 

Αυτη τη στιγμη δεν ξερω τι ακριβως πρεπει να κανω, μιας και απο χαζομαρα μου δεν εκανα backup το δισκο. Ηθελα πρώτα να εγκαταστησω 2-3 προγραμματακια (antivirus, firewall, office2003, diskeeper) ωστε να συμπεριληφθουν κι αυτα στο backup για να μην χρειαζεται να τα εγκαθιστω καθε φορα που θα κανω restore.

Το κακο ειναι οτι το 4211 "ερχεται" με φορτομενα τα Windows XP Home SP3 και δεν υπαρχει στη συσκευασια καποιο CD εγκαταστασης τους, παρα μονο ενα CD με τα αχρηστα (κατ' εμέ) Microsoft Works 9.

Επίσης τα παραπανω προγράμματα που εγκατεστησα χθες, δεν μου παρουσιασαν κανενα προβλημα απο χθες μεχρι και σημερα το μεσημερι που ανοιγόκλεισα τουλαχιστον 4-5 φορες το "μηχανάκι" και επίσης δεν εγκατέστησα κανενα αλλο προγραμμα ή hardware οπως υποθέτει το παραπάνω μήνυμα που μου έβγαλε στην οθόνη.

 

Για να μη σας κουράζω άλλο, τι θα μου προτείνατε να κανω?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Clean install των XP, ή έστω κάποιο recover σε MS-DOS.

 

 

Σ'ευχαριστώ S2. Κι εγώ μάλλον προς αυτη την κατεύθυνση σκέφτομαι να κινηθώ.

Παντως όποιος άλλος έχει κάτι άλλο, λιγότερο επώδυνο να μου προτείνει, ως αύριο το μεσημέρι που θα επιχειρήσω το Clean Install... ευπρόσδεκτος!!! :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαταρια μου ειχα αναφερει και ποιο πανω οτι κραταει περιπου στην ωρα με μια σχετικα μικρη χρηση και με κανενα μισαωρο αναμενο το wifi....οσο για σενα φιλε akmar θα σου προτεινα πριν ξεκινησεις να κανεις οτιδηποτε να περασεις απο το καταστημα που το πηρες να δεις τι θα σου πουνε....(γνωμη μου ετσι)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....οσο για σενα φιλε akmar θα σου προτεινα πριν ξεκινησεις να κανεις οτιδηποτε να περασεις απο το καταστημα που το πηρες να δεις τι θα σου πουνε....(γνωμη μου ετσι)?

 

Το παρήγγειλα μεσω του site του Electroworld (εδω στα Χανιά που ζω έχει μόνο Κοτσόβολο). Αμφιβάλλω πολύ για το αν θα βρώ άκρη χωρίς να μου σπάσουν τα νεύρα αν πάρω τηλέφωνο, παρ' όλα αυτά σίγουρα δε χάνω και τίποτα με το να δοκιμάσω (εκτός απο την υπομονή μου, βεβαίως, βεβαίως :mad:).

Thanx για την προταση hristos!

-----Προστέθηκε 24/9/2008 στις 12 : 16 : 37-----

Υπάρχει περίπτωση κάποιος απο το forum να έχει κάνει αυτό το backup και να έχει τη διάθεση να μου το στείλει σε DVD ή με κάποιο άλλο τρόπο;

:o

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη σας κουράζω άλλο, τι θα μου προτείνατε να κανω?

 

Ενδεχομενη λυση: να bootαρεις με windows xp @ usb, η με windows xp @ εξωτερικο cd/dvdrom.

Κατοπιν μπορεις να δοκιμασεις διαφορα repair /fixes [ακομη και master boot record = fixmbr] :fear:

-----Προστέθηκε 24/9/2008 στις 12 : 55 : 32-----

 

@Delirium, στα 800MHz πέφτει μόνο του?

 

Οι αλλαγές των modes της μπαταρίας, παίζουν κάποιο ρόλο?

 

Αν εχεις ενεργοποιημενο το "SpeedStep" στο bios και τη μεγιστη εξοικονομιση μπαταριας στα ΧΡ,

τοτε θα "ανεβοκατεβαινει" αναμεσα 800-1600MHz, αναλογα με το cpu load της καθε στιγμης B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4211 και το Wind έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια χαρακτηριστικά. Ουσιαστικά το Advent είναι ένα rebadged MSI για την αγορά της Μ. Βρετανίας, το οποίο έτυχε να έρθει και στην Ελλάδα λόγω του ότι ο Κωτσόβολος ανήκει στον όμιλο Dixons. Πού διάβασες ότι το 4211 είναι βαρύτερο κι έχει μικρότερη αυτονομία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4211 και το Wind έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια χαρακτηριστικά. Ουσιαστικά το Advent είναι ένα rebadged MSI για την αγορά της Μ. Βρετανίας, το οποίο έτυχε να έρθει και στην Ελλάδα λόγω του ότι ο Κωτσόβολος ανήκει στον όμιλο Dixons. Πού διάβασες ότι το 4211 είναι βαρύτερο κι έχει μικρότερη αυτονομία;

Σε ολα τα site αναφερουν οτι εχει βαρος 1,3 κιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...