Προς το περιεχόμενο

The official Advent 4211 topic - MSI Wind Clone


S2Katana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια ολοκληρωσα την αναβαθμηση του bios και οπως ειχε πει ο φιλος Delirium το θεμα μπαταριας ηταν καθαρα απο τα bios....εχω πλεον διαρκεια απο 1¨39 λεπτα maximum σε 2:50 λεπτα.....καλα τρελαθηκα......

Οσο για τα driver.....εκανα ενα update απο το side της MSI επιτυχημενο.....

Κατεβασα ενα driver μονο για realtek wireless lan και τωρα μου εμφανιζει 2 μπαρες σηματος.........το εχει παθει κανεις...δεν εχω προβλημα με το wireless και ουτε ειχα απλος τωρα το εμφανιζει δυο φορες....καμια γνωμη?:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μήπως είναι απλά θέμα απόστασης?

 

Γενικά δεν έχω δουλέψει συνεχόμενα για να δω πόσο αντέχει η μπαταρία, αλλά σαφώς μετά το update βελτιώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι απλά θέμα απόστασης?

 

Γενικά δεν έχω δουλέψει συνεχόμενα για να δω πόσο αντέχει η μπαταρία, αλλά σαφώς μετά το update βελτιώθηκε.

 

Οχι δεν ενοουσα οτι κραταει περιπου 3 ωρες.......απλος οταν ηταν φορτωμενο foul ελεγε 1:49 λεπτα και μετα το update bios στο foul γραφει 2:50 λεπτα.....απλος ενδειξη δεν ξερω για πραγματικη διαρκεια

Στα εικονιδια κατω δεξια ποσες μπαρες ασυρματου δικτυου σου εμφανιζει?και ποιο driver κατεβασες για wireless?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εχω να πω οτι οντως εχει ανεβει κατα πολυ η διαρκεια της μπαταριας με την αναβαθμηση BIOS.....περιπου στις 2 ωρες και με ελαφρια χρηση ειναι σιγουρα:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος εχει "προπονηθει", με laptops του τυπου "2ωρο-το-πολυ!", δεν θα εχει προβλημα προσαρμογης :lol:

 

- - - - - - - ---

akmar1910 αντιμετωπισε το θεμα, (περιπου) οπως αν ειχες ενα desktop συστημα, για επιδιορθωση ΧΡ :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις το παρήγγειλα και εγω απο electroworld στα 300 ευρω! Υποστηρίζουν και άτοκες δόσεις, καθόλου άσχημα.

Αναμένω λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια ολοκληρωσα την αναβαθμηση του bios και οπως ειχε πει ο φιλος Delirium το θεμα μπαταριας ηταν καθαρα απο τα bios....εχω πλεον διαρκεια απο 1¨39 λεπτα maximum σε 2:50 λεπτα.....καλα τρελαθηκα......

Οσο για τα driver.....εκανα ενα update απο το side της MSI επιτυχημενο.....

Κατεβασα ενα driver μονο για realtek wireless lan και τωρα μου εμφανιζει 2 μπαρες σηματος.........το εχει παθει κανεις...δεν εχω προβλημα με το wireless και ουτε ειχα απλος τωρα το εμφανιζει δυο φορες....καμια γνωμη?:-)

 

Φίλε ποιο BIOS έβαλες? Αυτό της Techguys με οδηγίες μέσα από το site της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akmar1910 αντιμετωπισε το θεμα, (περιπου) οπως αν ειχες ενα desktop συστημα, για επιδιορθωση ΧΡ :shifty:

 

Βλάβη αποκαταστάθηκε!!!:lol::-):-D

Τελικά βρήκα ένα USB CD-R Drive και με ένα παλιό αντίγραφο απο XP SP2, έκανα Restore και ξεμπλόκαρε το "μηχανάκι"!

Όλα καλά λοιπόν, μέχρι στιγμής! Η απορία μου βεβαια παραμένει για το τι εφταιγε...

Έκανα και το απαραίτητο backup σε ενα USB flashακι 4GBs το οποίο μου έπιασε περίπου 1,8GBs.

Του έβαλα και 1GB επιπλέον RAM και νομίζω ότι έχει αισθητή διαφορά σε ταχύτητα ανοίγματος εφαρμογών.

 

Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλάβη αποκαταστάθηκε!!!:lol::-):-D

Τελικά βρήκα ένα USB CD-R Drive και με ένα παλιό αντίγραφο απο XP SP2, έκανα Restore και ξεμπλόκαρε το "μηχανάκι"!

Όλα καλά λοιπόν, μέχρι στιγμής! Η απορία μου βεβαια παραμένει για το τι εφταιγε...

Έκανα και το απαραίτητο backup σε ενα USB flashακι 4GBs το οποίο μου έπιασε περίπου 1,8GBs.

Του έβαλα και 1GB επιπλέον RAM και νομίζω ότι έχει αισθητή διαφορά σε ταχύτητα ανοίγματος εφαρμογών.

 

Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση!

 

Πως του προσθεσες 1GB RAM? Στην electroworld? Κοστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις το παρήγγειλα και εγω απο electroworld στα 300 ευρω! Υποστηρίζουν και άτοκες δόσεις, καθόλου άσχημα.

Αναμένω λοιπον.

 

Με αγνωστη όμως ημερομηνία παράδοσης... ενω αρχικά λέει για 7 μέρες, όταν πας να ολοκληρώσεις την παραγγελία με κόκκινα γράμματα γράφει ότι ενδέχεται ο χρόνος παράδοσης να είναι μεγαλύτερος από τον αναγραφόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την καμερα έχετε το default πρόγραμμα ή κάτι άλλο.

Ρωτάω γιατί μου κάνει capture σε 320χ240 ακόμα και όταν παίρνει still images.

 

Το έχει τσεκάρει κανείς αυτό με την κάμερα;

 

Επίσης έκανα και εγώ bios update 1.08 και backup σε κάρτα sdhc 4gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως του προσθεσες 1GB RAM? Στην electroworld? Κοστος?

 

Απο e-shop.gr με 15,40 (KINGSTON SO-DIMM DDR2 1GB 667MHZ VALUE RAM).

Ακολούθησα και τις οδηγίες απο διάφορα videάκια στο youtube, πανεύκολα!

-9 βίδες ξεβίδωμα του κατω καπακιού

-λίγη προσοχή στο ξεκούμπωμα του καπακιού, ειδικά στην πλευρά που βρίσκεται το vga-out και τα mic in + speaker out, καθώς και σε κάτι "δοντάκια" στο χώρο που μπαίνει η μπαταρία (την οποία έχετε αφαιρέσει πρώτα)

-απλά τοποθετείτε το SO-DIMM πλαγίως στο σημείο που προβλέπεται (έχει ένα μαύρο κάλυμμα απο κάτω), και το σπρώχνετε προς τα κάτω μέχρι να κουμπώσει κι απ' τις 2 πλευρές κι αυτό ήταν!

-κούμπωμα του καπακιού προσεκτικά απο κάθε πλευρά, ιδιαίτερα στα "δοντάκια" που προανέφερα στην περιοχή της μπαταρίας

-9 βίδες βίδωμα και τέλος!

 

Κι εγώ έχω μια ερώτηση:

Αξίζει να αναβαθμίσω το bios απο 1.06 σε 1.08; Κι αν ναί γιατί; Τι διαφορές/αλλαγές/βελτιώσεις υπάρχουν; (3 ερωτήσεις δηλαδή :whistle:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...