Προς το περιεχόμενο

Μεικτή ασφάλεια αυτοκινήτου και αντικατάσταση


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τα φιλαράκια του insomnia ;)

 

Πρόσφατα είχα ένα ατύχημα με το αυτοκίνητο, το οποίο έπαθε ζημιές στο μπροστινό μέρος από κάτω, στον κινητήριο άξωνα και όχι μόνο...

 

Δεν ξέρω ακόμα για τί ζημιά πρόκειται ακριβώς, σε ένα πρώτο συνεργείο που του έριξαν μια γρήγορη ματιά, είπαν ότι μάλλον πρόκειται για ασύμφορο προς επισκευή. Επίσης τόνισαν ότι καλύτερα θα ήταν να το αντικαταστήσουν για λόγους ασφάλειας λόγω της συγκεκριμένης ζημιάς.

 

Από μηχανικά δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις, ωστόσο περιμένω την Δευτέρα να πάει ο πραγματογνώμονας της ασφαλιστικής (μεικτή ασφάλεια) στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της SEAT (εκεί πήγε τελικά το αυτοκίνητο) για να δουν αναλυτικά τη ζημιά. Είχα ένα διάλλογο με τον υπεύθυνο του συνεργείου, ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι θα δώσει ιδιαίτερη προσοχή και σε περίπτωση που δεν είναι ασφαλές το αυτοκίνητο θα προβεί στις κατάλληλες κινήσεις σε συννενόηση με την ασφαλιστική για αντικατάσταση.

 

Όταν μίλησα με τον υπεύθυνο της ασφαλιστικής, μου είπε ότι σε περίπτωση που πάει για αντικατάσταση, δεν μου δίνουν ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ όχημα, θα ψάξουν να βρουν ένα της ίδιας εταιρίας, ίδια χαρακτηρηστικά στην κατάσταση που είχατο δικό μου.

 

Το δικό μου ήταν ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ (εσωτερικά - εξωτερικά... το πήρα Νοέμβριο 2007 (Seat Ibiza 1.4 101hp) και το πρόσεχα σαν τα μάτια μου), και φυσικά το όχημα που θα παραλάβω είτε αυτό είναι το δικό μου επισκευασμένο είτε κάποιο άλλο, να είναι το ίδιο προσεγμένο και ασφαλές.

 

Τι άλλες κινήσεις θα με συμβουλεύατε να κάνω?

 

Εδώ βάζω και μερικές φωτογραφίες να δείτε στο περίπου περί τίνος πρόκειται. Από κάτω τα έχει ξύσει / σκίσει όλα.

(Photos Removed)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλύτερα να πάρεις την αντικατάσταση. Απο ό,τι βλέπω στη φωτογραφία, δεν είναι επισκευάσιμο το αυτοκίνητο. Δεν είμαι και ειδικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλάιν...δεν νομίζω να έπαθε τίποτα το τρομερό. Αερόσακοι φαντάζομαι δεν άνοιξαν.

Θα σου αλλάξουν ψυγείο λογικά, ψαλίδια, κανένα τάλιρο ζημιά θα έπαθες. Δεν νομίζω η ασφαλιστική να σου το αλλάξει με καινούργιο.

 

Αν άνοιγαν αερόσακοι, στράβωνε σασί, τότε ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για μικτή ασφάλεια, έτσι γίνεται. Δεν σου δίνουν καινούργιο, αλλά αντίστοιχης παλαιότητας - τιμής. Επίσης, δεν αποφασίζεις εσύ αν θα το επισκευάσεις ή θα στο αντικαταστήσουν. Κοίτα και στο συμβόλαιο της ασφάλισης πιο αναλυτικά.

 

Εφόσον έχει πάρει άξονα, κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερα να μην επισκευαστεί. Μάθε με τί θα στο αντικαταστήσουν, αν και πιστεύω ότι επειδή πρόκειται για πολύ καινούργιο, μάλλον θα είναι σαν καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλυτερα μην το επισκευάσεις γιατι ακόμα και να μην είναι επικινδυνο, δεν εισαι σίγουρος οτι θα γίνει αριστη δουλεια. Μπορεί μετα να τραβάει δεξια-αριστερα, να εχεις κραδασμούς κτλ. Ρώτα καλού κακου αμα δέχονται αντί να σου πάρουν μεταχειρισμένο, να πάρεις ενα καινούριο και να καλύψεις την διαφορά.

 

PS: καλού κακού οδήγα και λίγο καλύτερα η χωρίς αλκοολ πριν στείλεις κανέναν αθώο στα κυπαρίσσια, μαζί με εσένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα περαστικα...

 

Δευτερον.... δεν σου αντικαθιστουνε τιποτα! Λεφτά θα σου δωσουν... το ποσο για το οποιο το ειχες ασφαλισει η την εκτιμωμενη αξία του αμαξιου (σε περιπτωση που το ειχες ασφαλισει για μη ρεαλιστικο ποσο) Παιρνεις τα λεφτα και τα κανεις οτι θες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ'αρχην αν δεν ειμαστε ειδικοι δεν μιλαμε

δευτερον τι σημαινει αν πηρε αξονα? WTF εννοεις εσυ "αξονα"??

το αμαξι σου επισκευαζεται και σαφως οσο το βλεπω εδω δεν πηρε σασι..τα ξηλωσε ολα απο κατω μεν αλλα δεν ειναι τοσο σοβαρο..το κοβω να μην παει καν στα καλιμπρα

αλλο ειναι το θεμα τωρα οτι η ασφαλιστικη εταιρεια κοιταει πως γινεται οσο το δυνατον να μη σε πληρωσει..με το να σου δωσουν αλλο αμαξι ιδιας χρονολογιας κλπ ειναι σαν να τους λες "πιαστε με κοροιδο σας παρακαλω!" διοτι ποιος σου εγγυαται οτι το σουπερ ντουπερ αμαξι αντικαταστασης που θα σου φερουν δεν εχει φερει κωλοτουμπες?

η μεικτη ασφαλεια ειναι να σε ξεπληρωσει συμφωνα με το Schwacke catalogue και ας το εχεις ασφαλισει εσυ για 100.000 ευρω...μεγαλο λαθος του ελληνα αυτο να δινει τζαμπα παραπανω λεφτα σε ασφαλιστικη,φυσικα η εταιρεια δεν λεει οχι (τρελοι ειναι? ) αλλα οταν στο τελος το σπασεις η στο κλεψουν θα σου πουν τοσο κανει το αμαξι σου παρε τα λεφτα σου συμφωνα με σβακε.

 

γνωμη μου ειναι να μπει συνεργειο και να αλλαχτουν ολα με καινουρια..ακομα και μπροστα στο ψυγειο που εχεις καποιες μπαρες αυτες αλλαζουνε φιλε με καινουριες ουτε καν να ασχοληθεις με ισιωμα και σαχλαμαρες...θολοι δεν εχουν παρει σχεδον καθολου..το αμαξι εφαγε το στουκο μπροστα και οχι πλαγια ωστε να μιλαμε τωρα για σασι...

εαν η ασφαλιστικη εταιρεια κρινει οτι ειναι ασυμφορη η επισκευη τοτε σου λεει να σου ξεπληρωσει το αμαξι αν και δεν πιστευω...

 

ΥΓ. με 50 πηγαινες φανταζομαι ε?? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου ήταν ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ (εσωτερικά - εξωτερικά... το πήρα Νοέμβριο 2007 (Seat Ibiza 1.4 101hp) και το πρόσεχα σαν τα μάτια μου).

 

Το βλέπω πόσο προσεγμένο ΗΤΑΝ :confused:...

 

Μαλακιούλες στην πλατεία κάναμε , ε ?

Προφανώς κοροϊδεύεις τον εαυτό σου όταν λες ότι το πρόσεχες, και έμπαινες με ανάποδα και χειρόφρενα στις στροφές...

 

Προσέχω ένα αμάξι δεν σημαίνει ότι το γυαλίζω και το πλένω κάθε μέρα...

Κυρίως σημαίνει ότι οδηγάω με τρόπο που το επιβαρύνει όσο το δυνατόν λιγότερο (φρένα - αναρτήσεις - μπροστινό - κινητήρας κλπ.).

 

Η "γρήγορη" οδήγηση είναι αυτή που καταστρέφει ένα αμάξι το ίδιο με μια σύγκρουση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ειναι λιγο ακυρο τωρα να τη λετε στο παιδι...τα αυτονοητα να παραλειπονται...εξ'αλλου αυτο που μας ρωτησε ειναι τι παιζει με την ασφαλιστικη...

Και επειδη οι ασφαλιστικες στην ελλαδα ειναι ο ορισμος της λαμογιας σε αποζημιωσεις και τετοια και επειδη το παιδι πληρωσε κανονικα σαν πελατης καλο ειναι να του πουμε τις υποχρεωσεις που εχει τωρα η εταιρεια απεναντι του...

Εξ'αλλου για αυτο ειναι η μικτη ασφαλεια για να σε αποζημιωσει σε καποια στραβη...

Λοιπον φιλε γνωμη μου ειναι να απαιτησεις να σου φτιαξουν το αμαξι οπως ηταν...

Ειναι σιγουρο οτι θα προσπαθησουν να σε ριξουν...για αυτο σε πρωτη φαση να απαιτησεις να στο φτιαξουν και μη μασησεις απο ιστοριες τυπου δεν ειναι ασφαλες πλεον κτλ...αμα γινει σωστη δουλεια ολα φτιαχνονται...

Απο εκει και περα αν τυχον δε δεχτουν να στο φτιαξουν μη διανοηθεις να δεχτεις αλλο αμαξι μεταχειρισμενο αν σου προτεινουν κατι τετοιο...

Να απαιτησεις χρηματικη αποζημιωση το πολυ -1.500 2000 ευρω λιγοτερο απο την αξια αγορας...

Για περισσοτερες λεπτομερειες και για να ξεψαρωσεις κυριως και εσει και οι δικοι σου που πληρωνουν ισως μιλα με καποιον γνωστο ασφαλιστη σου...

Ενταξει την εκανες τη ...πατατα(και ηταν και μεγαλη απο οτι φαινεται) αλλα απο εκει και περα αυτο δε λεει τιποτα οσον αφορα τις καλυψεις τις ασφαλιστικης...να απαιτησεις αυτα που δικαιουσαι...

Να εισαι πολυ καχυποπτος με ολους που εμπλεκονται στην ιστορια...απο ασφαλιστικη μεχρι συνεργειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει δεκαδες seat καρφωμένα σε στροφές ακριβώς όπως του wiseman!

Είναι αλήθεια αυτό που λένε, οτι το τιμόνι του είναι αρκετά ασαφές και ελαφρύ σε σημείο που να σε ξεγελάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...