Προς το περιεχόμενο

μη διαθέσιμο iPhone 3G


tao

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το forum.

θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω, είχα το iphone 2g και το πούλησα πριν από έναν μίνα για να πάρω το iphone 3g και από τότε μέχρι τώρα ενώ έχω κάνει την παραγγελία μου σε 5-6 καταστήματα Vodafone περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο για να πάω να το παραλάβω αλλά τίποτα όσες φόρες έχω προσπαθήσει εγώ ο ίδιος να δω τι συμβαίνει με την παραγγελία μου μου λένε ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο δηλαδή ένα μήνα τώρα δεν έχουν παραλάβει κανένα τηλέφωνο? Μα τι είναι αυτά? Εδώ η apple άρχισε να πουλάει την συσκευή αυτή και σε άλλες χώρες εμάς μας ξέχασε? και δεν μας στέλνει καμία? ή ξαφνικά όλοι η έλληνες θέλουμε το iphone ?, πριν από λίγο μίλησα με το κέντρο εξυπηρέτησης και ενολίγης άφησαν να εννοηθεί ότι μόνο αν θα το αγοράσω με σύνδεση θα μου το δώσουν το θέμα είναι ότι εγώ δεν είμαι διατεθειμένος να το αγοράσω έτσι, παρολω που ειμε συνδρομητής στην εν λόγο εταιρία 10 ολόκληρα χρόνια με των ίδιο αριθμό βέβαια είμαι με καρτοκινητή τι σημαίνει αυτό? Ότι 10 χρόνια πληρώνω πιο πολλά από άλλους που έχουν συμβόλαια και ποτέ δεν είχα την τιμή να με πάρουν να μου πουν ότι έχεις αναβάθμιση συσκευής κ.λ και στο κάτω κάτω δεν τους ζητώ να μου το χαρίσουν θέλω να το αγοράσω έχω λάθος ? Πείτε μου τι να κάνω από πού να πάρω ένα καινούριο iphone????

 

Αυτό το κείμενο θα το βάλω σε όσα γνωστά site έχουν να κάνουν με κινητά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου τι να κάνω από πού να πάρω ένα καινούριο iphone????

 

logoEbay_x45.gif

 

Ή απλά θα πρέπει να περιμένεις να βρείς ένα στην Ελλάδα ή να σου στείλει κάποιος φίλος/συγγενής από το εξωτερικό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας γνωστός μου το πήρε με καρτοσυμβόλαιο... δηλαδή σου δίνουνε free 20 ευρώ το μήνα και ότι άλλο χρειάζεσαι πρέπει να βάζεις κάρτες...

Αν και η όλη ιστορία με τη βόνταφον είναι χαζομάρες, δεν έχουν το δικαίωμα να μη στη δώσουν εφόσων την έχουν... η συσκευή πωλείται και χωρίς συμβόλαιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε τρελλά το iphone και περίμενα πως και πως για να το πάρω.

Το hardware και οι δυνατότητες του είναι εξαιρετικές.

 

Δυστυχώς ο συνδυασμός Vodafone και iphone στην ελλάδα είχε ένα νέο προϊόν.

Το Γυφτοκλεφτοphone :mad:

 

Έχω εταιρική συνδρομή με την συγκεκριμένη εταιρία, και σκέφτομαι να καταργήσω τα πάντα και να μεταφέρω όλες τις συνδέσεις σε άλλη.

 

Οι τύποι είναι ελεεινοί.

Βιάστηκαν να το διαθέσουν χωρίς λογισμικό για την ελληνική αγορά,

με ληστρικά πακέτα δεδομένων,

και ΠΑΡΑΝΟΜΑ πουλάνε μόνο εκεί που θα κονομήσουν περισσότερα (την έχω ακούσει κι από άλλους αυτή την ιστορία) .

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

Σιχάθηκα και το iphone και τη Vodafone.

 

Γράψτους στα @@ σου και πήγαινε πάρε ένα τηλέφωνο που κάνει αυτά που υπόσχεται και όχι τα μισά. Ψάχνομαι μεταξύ hp-ipaq σειράς 9 ή Sony Erricsson xperia X1 (windows mobile 6.1).

 

Η μόνη αδυναμία των windows mobile ήταν η έλλειψη ταχύτητας λόγω της χαμηλής επεξεργαστικής ισχύος των παλιότερων CPU's.

Τώρα που βγήκαν οι νέες συσκευές με 520 mhz CPU's και βάλε + Hardware acceleration, είναι μακράν πιο ολοκληρωμένες συσκευές από το κωλοiphone.

 

Ορίστε και μερικά Χαρακτηριστικά

3 megapixels camera,

GPS ΜΕ ΥΠΑΡΚΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ για navigation και ελληνικούς χάρτες (destinator , navi κλπ.) (τα οποία τα θεωρούν άχρηστα και δεν τα παρέχουν στο iphone),

bluetooth stereo ΚΑΙ με σύνδεση data (άλλο ένα άχρηστο feature που δεν παρέχεται στο iphone) ,

χιλιάδες δωρεάν (ή με πληρωμή) εφαρμογές για να εγκαταστήσεις,

MMS (πφφφ... παλαιολιθική μορφή τεχνολογίας που δεν συνάδει με την τεχνολογική υπεροχή του iphone) ,

WIFI,

ΕΛΛΗΝΙΚΑ (άχρηστο feature κατά την vodafone-apple !!!!) ,

Ξεκλείδωτο ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ - HARDWARE,

εκατοντάδες αξεσουάρ διαφόρων τιμών και εταιριών...

 

 

Είπαμε τεχνολογική υπεροχή, αλλά μη μας περνάνε και για μαλάκες:mad::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε τρελλά το iphone και περίμενα πως και πως για να το πάρω.

Το hardware και οι δυνατότητες του είναι εξαιρετικές.

 

Δυστυχώς ο συνδυασμός Vodafone και iphone στην ελλάδα είχε ένα νέο προϊόν.

Το Γυφτοκλεφτοphone :mad:

 

Έχω εταιρική συνδρομή με την συγκεκριμένη εταιρία, και σκέφτομαι να καταργήσω τα πάντα και να μεταφέρω όλες τις συνδέσεις σε άλλη.

 

Οι τύποι είναι ελεεινοί.

Βιάστηκαν να το διαθέσουν χωρίς λογισμικό για την ελληνική αγορά,

με ληστρικά πακέτα δεδομένων,

και ΠΑΡΑΝΟΜΑ πουλάνε μόνο εκεί που θα κονομήσουν περισσότερα (την έχω ακούσει κι από άλλους αυτή την ιστορία) .

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

Σιχάθηκα και το iphone και τη Vodafone.

 

Γράψτους στα @@ σου και πήγαινε πάρε ένα τηλέφωνο που κάνει αυτά που υπόσχεται και όχι τα μισά. Ψάχνομαι μεταξύ hp-ipaq σειράς 9 ή Sony Erricsson xperia X1 (windows mobile 6.1).

 

Η μόνη αδυναμία των windows mobile ήταν η έλλειψη ταχύτητας λόγω της χαμηλής επεξεργαστικής ισχύος των παλιότερων CPU's.

Τώρα που βγήκαν οι νέες συσκευές με 520 mhz CPU's και βάλε + Hardware acceleration, είναι μακράν πιο ολοκληρωμένες συσκευές από το κωλοiphone.

 

Ορίστε και μερικά Χαρακτηριστικά

3 megapixels camera,

GPS ΜΕ ΥΠΑΡΚΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ για navigation και ελληνικούς χάρτες (destinator , navi κλπ.) (τα οποία τα θεωρούν άχρηστα και δεν τα παρέχουν στο iphone),

bluetooth stereo ΚΑΙ με σύνδεση data (άλλο ένα άχρηστο feature που δεν παρέχεται στο iphone) ,

χιλιάδες δωρεάν (ή με πληρωμή) εφαρμογές για να εγκαταστήσεις,

MMS (πφφφ... παλαιολιθική μορφή τεχνολογίας που δεν συνάδει με την τεχνολογική υπεροχή του iphone) ,

WIFI,

ΕΛΛΗΝΙΚΑ (άχρηστο feature κατά την vodafone-apple !!!!) ,

Ξεκλείδωτο ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ - HARDWARE,

εκατοντάδες αξεσουάρ διαφόρων τιμών και εταιριών...

 

 

Είπαμε τεχνολογική υπεροχή, αλλά μη μας περνάνε και για μαλάκες:mad::mad:

 

i - Stole έπρεπε να λέγεται... :devil:

 

Τώρα για τον φίλο που ψάχνει i-phone, υπάρχουν πάρα πολλά i-phone 3G ολοκαίνουργια με εγγύηση από επιδότηση προφανώς, στις Αγγελίες του Insomnia και σε καλύτερες τιμές από το 500άρικο που ζητάει η Voda για το 8άρι. :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 500άρικο δεν το ζητάει η Vodafone, το ζητάει η Apple. Σε όποια χώρα διατίθεται σαν δωρεάν συσκευή, αυτή την τιμή έχει. Τα 199 δολάρια που είπε ο Jobs στην παρουσίαση, τελικά ισχύει μόνο στις Η.Π.Α. με δύο χρόνια συμβόλαιο.

 

Τώρα για το ότι "δεν υπάρχει" διαθεσιμότητα, επειδή το γνωρίζω από μέσα, μην περιμένετε να πάρετε συσκευή σκέτη. Τυπικά γίνεται, αλλά δεν τις δίνουν εκτός αν κάνει κάποιος σύνδεση. Οπότε όποιος το θέλει, ας κάνει μια σύνδεση στο πρόγραμμα χωρίς πάγιο ΧΩΡΙΣ όμως να πάρει επιδότηση για να μπορεί μετά από δύο μήνες να το διακόψει χωρίς να πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 500άρικο δεν το ζητάει η Vodafone, το ζητάει η Apple. Σε όποια χώρα διατίθεται σαν δωρεάν συσκευή, αυτή την τιμή έχει. Τα 199 δολάρια που είπε ο Jobs στην παρουσίαση, τελικά ισχύει μόνο στις Η.Π.Α. με δύο χρόνια συμβόλαιο.

 

Τώρα για το ότι "δεν υπάρχει" διαθεσιμότητα, επειδή το γνωρίζω από μέσα, μην περιμένετε να πάρετε συσκευή σκέτη. Τυπικά γίνεται, αλλά δεν τις δίνουν εκτός αν κάνει κάποιος σύνδεση. Οπότε όποιος το θέλει, ας κάνει μια σύνδεση στο πρόγραμμα χωρίς πάγιο ΧΩΡΙΣ όμως να πάρει επιδότηση για να μπορεί μετά από δύο μήνες να το διακόψει χωρίς να πληρώσει.

 

Δε νομίζω ότι κανένας διαμαρτύρεται για την τιμή. Εγώ είχα δώσει πριν 2 χρόνια 650 ευρώ για το ipaq το οποίο μοιάζει μπαχατέλα σε σχέση με τα χαρακτηριστικά του iphone. Στο ipaq είχα πληρώσει extra για GPS (destinator)...

 

Το πρόβλημα στο iphone είναι με το software υποστήριξης το οποίο είναι ελεεινό και καταστρέφει το προϊόν.

 

Όταν θα διατεθεί και το κατάλληλο software που θα ολοκληρώνει το πολύ καλό hardware, θα το έχει ξεπεράσει ο ανταγωνισμός με πολύ ποιοτικότερες λύσεις.

Ήδη τα μηχανάκια που προανέφερα σε προηγούμενο post φυσάνε, και ειδικά το xperia που φαίνεται ότι θα είναι ιδιαίτερα προσεγμένο θα είναι πολύ πιο ανταγωνιστικό (λόγω πληθώρας λογισμικού) και το ίδιο γρήγορο με το iphone.

 

 

Όσο για τη διάθεση του προϊόντος δικαιολογούν το χαρακτηρισμό που τους έχω δώσει : γύφτοι - γύφτοι - γύφτοι.

Όχι μόνο για το iphone, αλλά γιατί έχουν καταντήσει η πιο γύφτικη και τσιγγούνα εταιρία από τις τρεις που υπάρχουν στην Ελλάδα.

 

Πουλάνε 3G συσκευές και δεν έχουν 3G ούτε στην Αθήνα. Γελάω με τις διαφημίσεις τους για σταθερη τηλεφωνία και γρήγορο internet πάνω στο βουνό. Ούτε σήμα δεν έχουν εκεί.

Μόνο για παρακολουθήσεις και σκάνδαλα είναι οι γελοίοι.

Απορώ πως δεν τους έχει πάρει χαμπάρι η μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα σωστά αλλά δεν μου φαίνεται τίμιο να το συγκρίνουμε με κινητά που δεν έχουν ακόμα κυκλοφορήσει στην αγορά (xperia) και αναμένονται με τιμή 50% υψηλότερη από αυτή του iphone...

Αυτή τη στιγμή το iphone το μόνο που δεν έχει είναι το αυτόνομο Gps. Όλα τα άλλα με την βοήθεια των προγραμμάτων AppStore και Cydia τα κάνει ενώ ταυτόχρονα προσφέρει την καλύτερη οθόνη και το καλύτερο user interface της αγοράς!!!!!!

Ότι η Vodafone είναι εταιρία του κ(ώ)λου δεν χρειαζόταν να έρθει το iphone για να το καταλάβουμε. Και είναι άδικο να χρεώνουμε στο iphone τις ελλείψεις και την στρατηγική της Vodafone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα σωστά αλλά δεν μου φαίνεται τίμιο να το συγκρίνουμε με κινητά που δεν έχουν ακόμα κυκλοφορήσει στην αγορά (xperia) και αναμένονται με τιμή 50% υψηλότερη από αυτή του iphone...

Αυτή τη στιγμή το iphone το μόνο που δεν έχει είναι το αυτόνομο Gps. Όλα τα άλλα με την βοήθεια των προγραμμάτων AppStore και Cydia τα κάνει ενώ ταυτόχρονα προσφέρει την καλύτερη οθόνη και το καλύτερο user interface της αγοράς!!!!!!

Ότι η Vodafone είναι εταιρία του κ(ώ)λου δεν χρειαζόταν να έρθει το iphone για να το καταλάβουμε. Και είναι άδικο να χρεώνουμε στο iphone τις ελλείψεις και την στρατηγική της Vodafone.

 

Για την μεγαλύτερη οθόνη να το συζητήσουμε, για την καλύτερη, έχω τις διαφωνίες μου.

 

Για το interface δεν θα διαφωνήσω, αλλά πέρα από τα εφέ, επί της ουσίας ποιά η διαφορά με τα υπόλοιπα κινητά? Τι προσφέρει παραπάνω θέλω να πω, ώστε να αξίζει τα 500? ή έστω τα 199 δολλάρια με διετές συμβόλαιο?

Ωραία τα marketing tricks του Steve, αλλά αμερικανάκια δεν γίναμε ακόμη, να μας πωλούν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

 

Τραγικές οι ελλείψεις του και ακόμη και το περιβόητο λειτουργικό του κρασάρει.

Υπάρχει κινητό που να μην έχει bluetooth εν έτει 2008? Ήμαρτον?

No radio? Που ξανακούστηκε?

Δεν τραβάει βίντεο? Έλεος.

Γιατί πρέπει κάθε φορά που θέλω να περάσω ένα τραγούδι στο κινητό, να πρέπει να εγκαταστήσω το iTunes και γιατί δεν μπορώ να περάσω τα τραγούδια που έχω στο κινητό μου, σε κάποιον άλλο υπολογιστή? Τέλος, γιατί δεν υπάρχει ακόμη, ένα πρόγραμμα που να αξιοποιεί το ενσωματωμένο Gps του? Κι από εκεί να τα πάρει ψάχνει ο Steve?

 

Θα παραμείνω στα SE με Symbian κινητό, που με έχουν βγάλει και ασπροπρόσωπο μέχρι σήμερα.

 

PS Για να είμαι ειλικρινής και δίκαιος πάντως, SE κινητό με Windows Mobile, (Xperia) με τρομάζει περισσότερο από τις ελλείψεις του iphone, αν λάβουμε υπ' όψιν μας και την απαγορευτική του τιμή).

 

Για την Λήστραfone +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS Για να είμαι ειλικρινής και δίκαιος πάντως, SE κινητό με Windows Mobile, (Xperia) με τρομάζει περισσότερο από τις ελλείψεις του iphone, αν λάβουμε υπ' όψιν μας και την απαγορευτική του τιμή).

 

Τη sony erricsson τη θεωρώ σοβαρή εταιρία, κυρίως λόγω της sony που ότι βγάζει έχει ποιότητα.

 

Το μηχάνημα θα το παράγει η HTC (+1)

 

Η SE έχει κάνει το σχεδιασμό και λένε ότι έχουν δώσει μεγάλο βάρος στο hardware acceleration. Αν όντως ισχύσει αυτό, τότε θα δούμε μια γρήγορη συσκευή που δεν θα έχει το κλασσικό σύμπτωμα των windows mobile συσκευών, που σέρνονται.

 

Αυτό το πρόβλημα κυρίως προέρχεται από την έλλειψη hardware ελέγχου της οθόνης (GPU) , με αποτέλεσμα η CPU να επιβαρύνεται υπερβολικά για τον έλεγχο της touchscreen και το ζωγράφισμα της οθόνης.

Και μάλιστα αυτό υλοποιείται και με generic software drivers για να υπάρχει συμβατότητα με τα διάφορα μηχανήματα (σαν να δουλεύεις με υπολογιστή σε safe mode).

 

Αυτό για μένα είναι το μόνο ελλάτωμα των μέχρι τώρα windows mobile συσκευών.

 

Αν λυθεί , και υπάρξει καλύτερη υλοποίηση σε αυτό το κομάτι, ή έστω αξιοποιηθεί η επιπλέον επεξεργαστική ισχύς θα είναι άκρως ανταγωνιστικές οι νέες wm6 συσκευές.

 

Ήδη , όσον αφορά το λογισμικό είναι χιλιάδες τίτλους μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ και πάλι έχω νέα στην υπόθεση ακούστε να γελάσετε. Λοιπόν σήμερα το πρωί κατά της 10 παίρνω ένα τηλ στα κεντρικά της Vodafone και τους λέω τα εξής ότι στο κατάστημα της περιοχής μου έχουν συσκευές iphone και δεν μου το δίνουν γιατί με τον τρόπο τους μου λένε ότι μόνο αν κάνω σύνδεση θα το παραλάβω και τα γνωστά, μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει και να πάω στο κατάστημα να αγοράσω την συσκευή έτσι και έκανα, μαζί μου ήρθε και ο ξάδελφος μου ο οποίος ήξερε την κατάσταση και είχε αποφασίσει για τους δικούς του λόγους να το αγοράσει με σύνδεση. Μπαίνουμε και οι δυο στο κατάστημα σαν δυο άγνωστη εγώ σε μια πωλήτρια και ο ξάδελφος σε έναν πολωτή. εμένα στην τελική μου είπαν ότι είμαι σε λίστα αναμονής με νουμερο38 άρα περιμένω 37 συσκευές . και στων ξάδελφο μου έλεγαν τα εξής ότι το iphone δουλεύει μόνο όταν το πάρει με σύνδεση γιατί έτσι θα δουλεύουν όλες οι λειτουργίες του internet ότι θα του έρθει πιο φτηνά από ότι αν θα το πάρει σαν συσκευή και τέτοια. τέλος πάντων έκανε τα χαρτιά τα υπέγραψε και του είπαν έλα σε 2 ώρες να πάρεις και την συσκευή και έτσι έγινε ούτε λίστες αναμονής ούτε μη διαθέσιμα τη θα κάνατε στην θέση μου?

Εγώ πήγα μετά με την παρουσία του ξαδέλφου μου και τους κρέμασα κάτι καντήλια μα κάτι καντήλια!!!!!!!

 

Α!!! να μη ξεχάσω αυτά τα είπα και στα κεντρικά στην Vodafone και μου είπαν ότι θα το ελίξει το αρμόδιο τμήμα και θα επικοινωνήσει μαζί μου χα χα ακόμα περιμένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι γελοίοι??

 

Προφανώς είναι υποχρεωμένοι από το νόμο να το πουλάνε χωρίς σύνδεση.

Άρα μιλάμε για παρανομία και παραπλάνηση καταναλωτικού κοινού.

 

Είναι αδύνατο να υπάρχει wait list μόνο για αυτούς που θέλουν να πάρουν τη συσκευή χωρίς να δεσμευθούν με τη γαμοfone.

 

 

Θα μπορούσες να τους πεις στα κεντρικά να περιμένουν επικοινωνία από το δικηγόρο σου (ή τον οικογενειακό σας δικηγόρο). Τσάμπα θα σου το έδιναν το i-phone. :-)

 

 

Δεν πρέπει να ενημερωθεί η apple γι αυτό??

 

Γι αυτήν ουσιαστικά είναι απώλεια πωλήσεων και δυσφήμιση του προϊόντος της (πέρα από τις γελειότητες που έχει κάνει με το software και η ίδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας το έδιναν άνετα χωρίς σύνδεση και μετά έπεσε σύρμα από την Vodafone να δίνουν το 99% στις συνδέσεις και το 1% σκέτη συσκευή.

Εγώ πήρα το 16άρι μαύρο σκέτη συσκευή την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε (Παρασκευή 22 Αυγ.) στις 10 το πρωί και δεν μου έκαναν καμία ιστορία..... Βέβαια χρειάστηκε να γυρίσω διάφορα καταστήματα διότι στα πρώτα που πήγα οι συσκευές ήταν πιασμένες από λίστα αναμονής... Είχα βρεί στο πρώτο κατάστημα (στο οποίο μπήκα 9 και 5, μόλις είχε ανοίξει) και το 16άρι λευκό διαθέσιμο αλλά δεν το πήρα γιατί ήθελα το μαύρο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα με την voda για περιπου ενα μηνα μεχρι που καποιος γνωστος που το πηρε λογο ομορφιας μου το πουλησε γιατι δεν μπορουσε να το δουλεψει :)

Τωρα ποσταρω και σερφαρω με το κινητο, και αφησα το λαπιτοπι στο μικρο μου αδερφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...