Προς το περιεχόμενο

ΚΛΟΠΗ iPhone 3g


dk1210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει ο τίτλος...

 

την προηγούμεη εβδομάδα μου έκλεψαν το iPhone 3g μου, (αγορασμένο απο την Ελλάδα/vodafone) στην περιοχή της Κηφισιάς...

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι έχω κουτί αποδείξεις κτλ...υπάρχει περίπτωση εντοπισμού του μέσω agps ίσως?

η με κάποιον άλλο τρόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Όπως λέει ο τίτλος...

 

την προηγούμεη εβδομάδα μου έκλεψαν το iPhone 3g μου, (αγορασμένο απο την Ελλάδα/vodafone) στην περιοχή της Κηφισιάς...

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι έχω κουτί αποδείξεις κτλ...υπάρχει περίπτωση εντοπισμού του μέσω agps ίσως?

η με κάποιον άλλο τρόπο...

 

Κατ'αρχήν, μπλόκαρε το τηλέφωνο μέσω IMEI (το έχει και το iTunes).

 

Edit

 

Από την Apple Knowledge Base:

 

iPhone: Locating the serial number, IMEI, and ICCID number

 

When iPhone is not connected

 

1. Hold down the Control key and choose Help > About iTunes (Windows) or iTunes > About iTunes (Mac).

2. Release the Control key.

3. As the iTunes and QuickTime version information scrolls, you will see the last connected iPhone's serial number and IMEI.

 

iPhone packaging

 

If you still have the original packaging that your iPhone came in, you can find your iPhone serial number and IMEI printed on the barcode label that's affixed to the packaging.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνεις τον κωδικό IMEI στον πάροχό σου κινητής τηλεφωνίας, εκείνος τον μεταδίδει στους υπόλοιπους παροχους και το κινητό γίνεται άχρηστο στην Ελλάδα. Αν μετά ο χρήστης-κλέφτης είναι τόσο χαζός να νομίζει ότι χάλασε και πάει να το δώσει στη Vodafone-Apple για επισκευή, τον τσακώσαμε. Έτσι ακριβώς συνέβη σε γνωστή μου περίπτωση, στην παραλαβή έφτασε η αστυνομία και τον τσίμπησε.

Το ΙΜΕΙ το έχει και το κουτί από πίσω, κάτω δεξιά ο τελευταίος κωδικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δεν υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσουν από Voda το GPS και να δουν σε ποια περιοχή είναι ο κλέφτης;

 

Μόνο με εντολή εισαγγελέα!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησα με την Vodafone, και μου είπανε οτι δεν δέχονται την δήλωση κλοπής και απενεργοποίηση του κινητού επειδή δεν έκανα δήλωση κλοπής στην αστυνομία...nice...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησα με την Vodafone, και μου είπανε οτι δεν δέχονται την δήλωση κλοπής και απενεργοποίηση του κινητού επειδή δεν έκανα δήλωση κλοπής στην αστυνομία...nice...

 

Σωστά σου είπαν. Και στην γνωστή μου περίπτωση το πρώτο πράγμα που έγινε ήταν η καταγγελία κλοπής στην αστυνομία. Δεν είναι τίποτα. Μία απλή δήλωση στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...