Προς το περιεχόμενο

θερμοκρασιες καινουργιου macbook


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
το throttling level τι ειναι ?

 

Διαβασε μια το manual για να καταλαβεις..

 

Εν συντομια, το throttling level ρυθμιζει αν θα ανεβαζει ευκολα συχνοτητα αναλογα με το cpu usage..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το πρωι εχω τη συχνοττητα 2394MHZ στα 1.0000βολτ. εκανα τα cpu test και δεν εβγαλε κερνελ πανικ μεχρι πριν λιγο οταν πηγα νε παιξω μια ταινια mkv με το quicktime. το ειχα full screen και επαιζε μια χαρα. μολις επελεξα panoramic μου εβγαλε kernel panic !! μηπως οι ταινειες mkv ειναι καλυτερες σαν cpu τεστ ????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το πρωι εχω τη συχνοττητα 2394MHZ στα 1.0000βολτ. εκανα τα cpu test και δεν εβγαλε κερνελ πανικ μεχρι πριν λιγο οταν πηγα νε παιξω μια ταινια mkv με το quicktime. το ειχα full screen και επαιζε μια χαρα. μολις επελεξα panoramic μου εβγαλε kernel panic !! μηπως οι ταινειες mkv ειναι καλυτερες σαν cpu τεστ ????????

 

 

Υπαρχει και η περιπτωση οταν εβλεπες mkv ταινια να μην δουλευε ο επεξεργαστης στην φουλ συχνοτητα, αλλα σε πιο χαμηλη και σε αυτην την πιο χαμηλη συχνοτητα να εχεις ριξει υπερβολικα το voltage και για αυτο να σου πεταξε kernel panic..

 

Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.

 

Επισης, το kernel panic στο πεταξε κατευθειαν με το που το γυρισες σε panoramic? Ρωταω μπας κ ηταν τυχαιο κ δεν ειχε σχεση με το undervolting.

 

 

Εγω για να στρεσσαρω τον επεξεργαστη ,ακολουθω αυτην την μεθοδο(το αφηνω για κανα δεκαλεπτο):

 

 

5. Load temperature

Now it's time to 'torture' the two CPU cores to maximize the thermal heat output.

 

Go the the Applications folder, then the Utilities folder, and open the Terminal application. Don't worry, it's not as frightning as it looks. Now type the command belwo and press enter:

 

yes >/dev/null

 

 

 

This will make one CPU core work as fast as it can. But with dual-core processors, there are two CPU processors and ONE application can only work on ONE core at a time. Therefore you need to open a new Terminal window by selecting File -> New and type the command again, like shown below:

To verify that both CPU cores are under load, starting the Activity Monitor application in the Utilities folder. You will see that there are two processes called 'yes' using around '100%' cpu usage each.

 

 

 

Let the machine run for 10 minutes for the temperature to stabilize. You can see the temperature climbing in Hardware Monitor. After 10 minutes write down the current load temperature shown in Hardware Monitor or CoreDuoTemp.

 

Note: We're not looking for the peak temperature but the average temperature after the fans has kicked in and cooled the machine while under heavy load.

 

 

Οπως και να εχει, μην ψαχνεις το απολυτο οριο..

Αλλωστε και με μετριες ρυθμισεις θα εχει ριξει φανταζομαι αρκετα τις θερμοκρασιες..

By the way, ανεφερε μας θερμοκρασιες σε full load χωρις undervolting κ με undervolting για να δουμε αποτελεσματα. (να εχουν γινει οι μετρησεις την ιδια ημερα για να ειναι ιδια η εξωτερικη θερμοκρασια)

 

 

Εδω και τα αποτελεσματα καποιων αλλων που χρησιμοποιησαν το coolbook:

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2125153#post2125153

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2132625#post2132625

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2146640#post2146640

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2172059#post2172059

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καταλαωα τι θες να πεις. πρεπει να ελεγξω τις ενδιαμεσες θερμορκασιες...

μολις γυρισα σε πανοραμικ και μετακινησα την ταινια λιγο ποιο μπροστα για να δω την επομενη φαση. ακριβως εκει μου θολωσε και επρεπε να κανω shutdown.

 

το τεστ οπως το ζητησες.

1)το τεστ γινεται με ανοικτο lid και μετα απο shutdown.

 

2) οι default ρυθμισεις volt του φορητου ειναι:

defaultcputemps.jpg

 

3) η θερμοκρασια με τις αρχικες ρυθμισεις βολτ πριν ξεκινησει το 10αλεπτο τεστ ειναι: 54c (istat και smscfancontrol)

 

4) το 10αλεπτο τεστ τελειωσε με 86c αλλα με μεγιστη 93c 6200rpm fan

 

5) οι αλαγες που εχω χωρις να κανει προβλημα με το cputest πριν το συγκεκριμενο τεστ.

tempschanged.jpg

 

6)η θερμοκρασια με τις ρυθμισεις βολτ πριν ξεκινησει το 10αλεπτο τεστ ειναι: 53c (istat και smscfancontrol)

 

7) το 10αλεπτο τεστ τελειωσε με 73c με πειραγμενες βολτ, με μεγιστη 88c 6200rpm fan( αναδιαστηματα ειχε και 74 και 75 σκαμπανεβαζματα..)

 

βασικα εχω κερδισει -9c στις μεγιστες στροφες με αυτες τις ρυθμισεις...

 

δουλευοντας την εντολη yes >/dev/null και μεσα στο ιδιο 30αλεπτο οπου η θερμοκρασια δωατιου ειναι η ιδια..

 

ξεχασα να αλαξω το throttling level απο medium στο high. εχει παιξε πολυ ρολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καταλαωα τι θες να πεις. πρεπει να ελεγξω τις ενδιαμεσες θερμορκασιες...

μολις γυρισα σε πανοραμικ και μετακινησα την ταινια λιγο ποιο μπροστα για να δω την επομενη φαση. ακριβως εκει μου θολωσε και επρεπε να κανω shutdown.

Χμμ.Για ψαξτο λιγο κ ανεβασε ενα κλικ ολες τις ρυθμισεις..

Δουλεψε 1-2 μερες με τις νεες ρυθμισεις ,στρεσσαρε ξανα τον επεξεργαστη και αν δεν εχει προβλημα, τοτε ξαναριχνεις το voltage.

 

το τεστ οπως το ζητησες.

 

4) το 10αλεπτο τεστ τελειωσε με 86c αλλα με μεγιστη 93c 6200rpm fan

 

 

 

7) το 10αλεπτο τεστ τελειωσε με 73c με πειραγμενες βολτ, με μεγιστη 88c 6200rpm fan( αναδιαστηματα ειχε και 74 και 75 σκαμπανεβαζματα..)

Εξαιρετικα αποτελεσματα! 11+ βαθμους κατω σε full load! :-):-)

 

 

Στους 73 βαθμους περιπου που σταθεροποιηθηκε σε full load με undervolting ειχε ιδιες στροφες με τους 86 σε full load χωρις undervolting?

 

ξεχασα να αλαξω το throttling level απο medium στο high. εχει παιξε πολυ ρολο?

Οχι, δεν επαιξε ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ.Για ψαξτο λιγο κ ανεβασε ενα κλικ ολες τις ρυθμισεις..

Δουλεψε 1-2 μερες με τις νεες ρυθμισεις ,στρεσσαρε ξανα τον επεξεργαστη και αν δεν εχει προβλημα, τοτε ξαναριχνεις το voltage.

 

 

Εξαιρετικα αποτελεσματα! 11+ βαθμους κατω σε full load! :-):-)

 

 

Στους 73 βαθμους περιπου που σταθεροποιηθηκε σε full load με undervolting ειχε ιδιες στροφες με τους 86 σε full load χωρις undervolting?

 

Οχι, δεν επαιξε ρολο.

 

ναι τις ιδιες στροφες ειχε.

τελικα δημιουργηθηκε πανικος στο κερνελ οταν εβλεπα youtube. σε αλλες περιπτωσεις δεν μου εκανε προβλημα ισα με υο youtube βρε παιδι μου? :-(

ανεβασα τη συχνοτητα 2394 σε 1.0125βολτ και δεν μοθ ξαναεβγαλε. αλλα δεν παυει να θελει ακομη αρκετους ελενχους:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τις ιδιες στροφες ειχε.

τελικα δημιουργηθηκε πανικος στο κερνελ οταν εβλεπα youtube. σε αλλες περιπτωσεις δεν μου εκανε προβλημα ισα με υο youtube βρε παιδι μου? :-(

ανεβασα τη συχνοτητα 2394 σε 1.0125βολτ και δεν μοθ ξαναεβγαλε. αλλα δεν παυει να θελει ακομη αρκετους ελενχους:-)

 

Ναι αλλα στο youtube δουλευε ο επεξεργαστης στα 2.4GHz με 1.000v ή σε χαμηλοτερη συχνοτητα?

Γιατι η λογικη λεει οτι στο μη απαιτητικο youtube δουλευε σε χαμηλοτερη συχνοτητα κ ισως εκει να ειανι το προβλημα σου..

 

Αν τωρα δουλευε στα 2.4 και σου πεταξε τοτε το kernel panic, καλο θα ηταν να ανεβασεις ενα ακομα κλικ (2 κλικ στο συνολο) το voltage, για να εισαι σιγουρος.

Χιλιες φορες ενα ελαχιστα πιο ζεστο συστημα, παρα ενα που λειτουργει στα ορια της σταθεροτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει αυτό που θα πώ, αλλά μου είχε κινήσει ούτως ή άλλως τη περιέργεια. Όταν έβλεπα youtube videos με το προηγούμενο MBP(2.33ghz) μου, η θερμοκρασία όπως και oi RPMs των fans ανέβαιναν αμέσως. Συνέβαινε σχεδόν πάντα. Στα mkv πχ δεν ανέβαζε θερμοκρασία τόσο. Περίεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα , ειναι ψιλοχαλια υλοποιημενο το flash απο την adobe για το mac os x.

Ανοιγεις 2-3 youtube κ βλεπεις σχεδον 50% cpu usage σε ταχυτατο διπυρηνο(οταν στα windows με 4-5 youtube θα ειχες 20%). Αν ειναι δυνατον!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα στο youtube δουλευε ο επεξεργαστης στα 2.4GHz με 1.000v ή σε χαμηλοτερη συχνοτητα?

Γιατι η λογικη λεει οτι στο μη απαιτητικο youtube δουλευε σε χαμηλοτερη συχνοτητα κ ισως εκει να ειανι το προβλημα σου..

 

Αν τωρα δουλευε στα 2.4 και σου πεταξε τοτε το kernel panic, καλο θα ηταν να ανεβασεις ενα ακομα κλικ (2 κλικ στο συνολο) το voltage, για να εισαι σιγουρος.

Χιλιες φορες ενα ελαχιστα πιο ζεστο συστημα, παρα ενα που λειτουργει στα ορια της σταθεροτητας.

 

ειχα ανοικτο το coolbook. δουλευε στα 2.4 ανεβασα ακτα 1 και μεχρι τωρα ειμαι οκ.

σιγα σιγα θα το βρω που θα μου παει?:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...