Προς το περιεχόμενο

θερμοκρασιες καινουργιου macbook


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καταρχήν ευχαριστώ για την λεπτομερέστατη απάντηση.

Ο σκληρός δίσκος είναι ο Hitachi HTS543232L9SA02. Πιστεύω ότι έχεις δίκιο ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει στη μέτρηση της θερμοκρασίας του διότι το Temperature Monitor που είχα πρίν όταν πάγωνε τον υπολογιστή πού και πού για μερικά δευτερόλεπτα μου έβγαζε σαν λάθος ότι αργεί να πάρει πληροφορίες από το SMART του σκληρού.

Έκανα το τέστ με την μεταφορά αρχείων που μου είπες και το iStat Menus δείχνει σταθερά 25. Απενεργοποιώ το iStat Menus ανοίγω το Temperature Monitor και μου δείχνει θερμοκρασίες που κυμαίνονται μεταξύ 31 (υπό χαμηλή πίεση) και 35 βαθμών (μετά από ένα 10λεπτο μεταφοράς αρχείων). Μετά από λεπτομερής σύγκριση στις ενδείξεις θερμοκρασιών των δύο προγραμμάτων είδα ότι διαφέρουν μόνο εκείνες του σκληρού δίσκου, όλες οι άλλες συμπίπτουν. Κάποιο πρόβλημα θα πρέπει να υπάρχει στο διάβασμα των θερμοκρασιών του σκληρού που κάνει το iStat Menus να μου δείχνει μόνιμα 25 βαθμούς ενώ το Temperature Monitor να μου δείχνει υποθέτω την σωστή θερμοκρασία (31-35 βαθμούς) αλλά πού και πού να παγώνει για μερικά δευτερόλεπτα το σύστημα και να μου βγάζει ως ένδειξη λάθους το καθυστερημένο διάβασμα του SMART του σκληρού.

Για την αλλαγή του σκληρού με έναν 7200 σύντομα θα το κάνω σίγουρα (μέχρι τα Χριστούγεννα)- εξάλλου με την νέα σχεδίαση η αλλαγή είναι πολύ εύκολη- και θα κάνω τον υπάρχων σκληρό εξωτερικό. Οι χρόνοι αλλαγής συμπίπτουν και με την κυκλοφορία του νέου Seagate :-D

Το πρόγραμμα για τα ανεμιστηράκια θα το δοκιμάσω σίγουρα, η άλλη η λύση για το undervolting στη μητρική βλέπω ότι είναι δοκιμασμένη στο προηγούμενο μοντέλο και δεν βρήκα ακόμα δοκιμές στο καινούργιο... Και το chipset είναι εντελώς διαφορετικό. Για την ώρα μάλλον θα το αφήσω μέχρι να δώ από άλλους πιο ψαγμένους ότι λειτουργεί σίγουρα για να το εφαρμόσω και εγώ.

 

edit. Πολύ καλό πρόγραμμα το smcFunControl. Έτσι ακριβώς όπως το χρειαζόμουν!!!!!

Το iStat Menus ξεκόλλησε και μου δείχνει θερμοκρασία σκληρού σε νορμάλ χρήση (ίντερνετ + τόρρεντς) 32 βαθμούς, ακριβώς το ίδιο που μου δείχνει και το Temperature Monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Μια χαρα λοιπον!!

 

 

 

Υ.Γ.: Παντως προχωρα σε undervolting.. Αξιζει οσο τιποτε αλλο! Αυξανεις κ την μακροζωια του υπολογιστη σου..

Δεν εχει τοσο να κανει με το chipset σου, αλλα κυριως με τον επεξεργαστη σου..(αν υποστηριζεται που ειναι καινουριας γενιας)

Επειδη το coolbook δεν ειναι κ δωρεαν, μπορεις να δοκιμασεις το RMclock σε windows που ειναι δωρεαν.

Εδω ενας εξαιρετικος οδηγος για undervolting στα ελληνικα!

Οδηγός undervolting για μείωση θερμοκρασιών, θορύβου και κατανάλωσης στα laptops

 

o Momentus 7200.3 μαλλον ειναι ποιο γρηγορος απο τον Western Digital Scorpio Black WD3200BJKT ?

http://www.tomshardware.com/charts/2-5-hard-drive-charts/Average-Read-Transfer-Performance,675.html

Πανω-κατω ιδιες επιδοσεις εχουν..

Μην πολυδινεις σημασια σε μετρησεις του tomshardware,ειναι τελειως αναξιοπιστος.

 

Δες εδω:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2247642#post2247642

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2247734#post2247734

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το CoolBook δεν είναι συμβατό με τα καινούργια μοντέλα. Δεν σε αφήνει να επιλέξεις συχνότητα.

Ανέβασα την ταχύτητα στα ανεμιστηράκια με το smcFanControl στις 2500 στροφές (είναι το ίδιο αθόρυβο, δεν ακούγεται καθόλου όπως πρίν, ενώ από τις 2600 και πάνω αρχίζει να ακούγεται ένα βούισμα) αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι θα μπορώ εγώ να ανεβάσω την ταχύτητα χειροκίνητα και προληπτικά πρίν από μία βαριά εργασία ώστε να μην ξαναδώ θερμοκρασίες 96 βαθμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το CoolBook δεν είναι συμβατό με τα καινούργια μοντέλα. Δεν σε αφήνει να επιλέξεις συχνότητα.

Ανέβασα την ταχύτητα στα ανεμιστηράκια με το smcFanControl στις 2500 στροφές (είναι το ίδιο αθόρυβο, δεν ακούγεται καθόλου όπως πρίν, ενώ από τις 2600 και πάνω αρχίζει να ακούγεται ένα βούισμα) αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι θα μπορώ εγώ να ανεβάσω την ταχύτητα χειροκίνητα και προληπτικά πρίν από μία βαριά εργασία ώστε να μην ξαναδώ θερμοκρασίες 96 βαθμών.

 

ευχαριστω haha

το θεμα ειναι να γινονται αυτοματα αυτα. αν κατσουμε να ρυθμιζουμε με καθε εργασια τη στροεφες να περνει το ανεμηστιρακι τοτε δεν ακσιζει το κοπο. γιατι εχουμε mac? για να αυτοματοποιησουμε και να κανουμε τη ζωη μας ποιο ευκολη!

το undervolting μαλλον θα ειναι μια καλη λυση και μετα το fan control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες. Το Coolbook -το πρόγραμμα που πραγματοποιεί το undervolting σε MacOSX- δεν είναι συμβατό με τα καινούργια μοντέλα. Οπότε το undervolting αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να γίνει, εκτός και αν του δουλεύεις Windows . Λίγο το κακό καθώς μπαίνουμε χειμώνα και πρόβλημα θερμοκρασιών δεν υφίσταται.... Το πιο πιθανό είναι μέχρι την επόμενη άνοιξη να έχουν ανανεώσει το πρόγραμμα και να το έχουν κάνει συμβατό με την καινούργια σειρά, ώστε το καλοκαιράκι να βρεί τα Mac μας φρέσκα και δροσερά.

Τώρα για την ρύθμιαη στα ανεμιστηράκια δεν είναι ότι πάς και τα πειράζεις σε κάθε εργασία, αλλά έχεις προρυθμισμένες ρυθμίσεις και με ένα κλίκ ανεβάζεις την ταχύτητα πριν από μία απαιτητική εφαρμογή όπως video editing ή κανά παιχνιδάκι :P

 

edit. Μετά από δύο ώρες σερφαρίσματος Ίντερνετ, κατεβάσματος τόρρεντ και παίξιμο μουσικής mp3 στο itunes αυτές ειναι οι θερμοκρασίες που έχω. Πολύ καλές.

 

tempskj5.jpg

 

Μόνο στις απαιτητικές εφαρμογές με ένα κλικ στο menu bar ανεβάζεις τις στροφές στα ανεμιστηράκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες. Το Coolbook -το πρόγραμμα που πραγματοποιεί το undervolting σε MacOSX- δεν είναι συμβατό με τα καινούργια μοντέλα. Οπότε το undervolting αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να γίνει, εκτός και αν του δουλεύεις Windows . Λίγο το κακό καθώς μπαίνουμε χειμώνα και πρόβλημα θερμοκρασιών δεν υφίσταται.... Το πιο πιθανό είναι μέχρι την επόμενη άνοιξη να έχουν ανανεώσει το πρόγραμμα και να το έχουν κάνει συμβατό με την καινούργια σειρά, ώστε το καλοκαιράκι να βρεί τα Mac μας φρέσκα και δροσερά.

Τώρα για την ρύθμιαη στα ανεμιστηράκια δεν είναι ότι πάς και τα πειράζεις σε κάθε εργασία, αλλά έχεις προρυθμισμένες ρυθμίσεις και με ένα κλίκ ανεβάζεις την ταχύτητα πριν από μία απαιτητική εφαρμογή όπως video editing ή κανά παιχνιδάκι :P

ναι το καταλαβα οτι δεν ειναι συμβατο. χθες εστειλα και email στο supprot φια να μαθω εαν και ποτε θα ειναι συμβατο με τα καινουργια macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε ρωτησω . με το istat menus παρατηρισες καποιο conflict me to smcFancontrol?

επισης ποσες ειναι οι μεγιστες στροφες που μπορει να παρει το ανεμηστιρακι? το fan speed εχει μεχρι 6200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ο τυπος λεει οτι το coolbook δουλευει με το καινουριο του macbook:

http://www.mobile01.com/print.php?f=177&t=820525&p=1

 

1. CPU: on 2.4G, it use P8600 with 6-9X multiplier. If you want to use Coolbook or RMClock to undervolt your Macbook, this should be the one to get. I was able to undervolt to 0.925V at 1.6G and at 1.050V at 2.4G, The undervolting really lower the power consumption and temperature. On the 2.0G model, it make less sense because you only have 2 setting, one at 6X, and the other at 7X.

 

kpatsi ισως(δεν ειμαι σιγουρος) να μην σε αφηνει να επιλεξεις συχνοτητα λογω οτι δεν το εχεις αγορασει.. Δεν ειναι δωρεαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ο τυπος λεει οτι το coolbook δουλευει με το καινουριο του macbook:

http://www.mobile01.com/print.php?f=177&t=820525&p=1

 

 

 

kpatsi ισως(δεν ειμαι σιγουρος) να μην σε αφηνει να επιλεξεις συχνοτητα λογω οτι δεν το εχεις αγορασει.. Δεν ειναι δωρεαν...

 

ναι έτσι είναι! Αν δεν τον αγοράσεις δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως ειναι λιγο ψηλες οι θερμοκρασιες του φορητου η ειναι η ιδεα μου? η φωτογραφια ειναι βγαλμενη σε κανονικες συνθηκες και οχι η στρεσαρισμενου φορητου

screenshot05xj4.th.jpgthpix.gif

 

Η θερμοκρασία εκεί πάνω πως φαίνεται? Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ο τυπος λεει οτι το coolbook δουλευει με το καινουριο του macbook:

http://www.mobile01.com/print.php?f=177&t=820525&p=1

 

 

 

kpatsi ισως(δεν ειμαι σιγουρος) να μην σε αφηνει να επιλεξεις συχνοτητα λογω οτι δεν το εχεις αγορασει.. Δεν ειναι δωρεαν...

 

To αγόρασα κανονικά με paypal. Μου έστειλαν και activation key για να το ενεργοποιήσω. Πάντως έστειλα e-mail στο support. Για να δούμε τί θα μου απαντήσουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...