Προς το περιεχόμενο

θερμοκρασιες καινουργιου macbook


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζω πως ειναι λιγο ψηλες οι θερμοκρασιες του φορητου η ειναι η ιδεα μου? η φωτογραφια ειναι βγαλμενη σε κανονικες συνθηκες και οχι στρεσαρισμενου φορητου

screenshot05xj4.th.jpgthpix.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ωραια!!!:-)

 

κατι αλλο επειδη θα εχω το φορητο μου συνδεδεμοενο με οθονη 22 και η οθονη του φορητου θα ειναι κληστη και θα ειναι επανω στη μπριζα ο φορητος ετσι θα δουλευει με τη ωηλη συχνοτητα ο επεξεργαστης και η καρτα γραφηκων επομενως θα εχει ψηλοτερη θερμοκρασια ενδεχεται να παθει καποια ζημια η οθονη λογο θερμοκρασιας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα θερμοκρασιες εχει για φορητο!

 

Τωρα αφου θα τον χρησιμοποιεις με εξωτερικη οθονη, καλο θα ηταν να αφηνεις ελαχιστα ανοιχτο το καπακι του φορητου, να μην το κλεινεις τελειως(με απενεργοποιημενη ομως την οθονη).

Ετσι θα αναπνεει-αεριζεται καλυτερα!

 

 

Υ.Γ.: Παρολο που θα τον εχεις στην πριζα, ο επεξεργαστης θα δουλευει στην υψηλη συχνοτητα μονο οταν αυτο απαιτειται, δηλαδη οταν ζοριζεται το μηχανημα.

Οταν ειναι idle, θα δουλευει στην χαμηλη συχνοτητα. Ετσι θα ζεσταινεται πιο δυσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, οι γρύλιες αερισμού βρίσκονται στο πίσω μέρος του MacBook (τουλάχιστον αυτό ισχύει στα προηγούμενα μοντέλα - άσπρα & μαύρα). Συνεπώς, και εντελώς κλειστή να έχεις την οθόνη δεν θα πρέπει να έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχει απο πισω αλλα δεν ειναι πολυ ωρατες λογο οθονης

 

 

-----Προστέθηκε 29/10/2008 στις 05 : 49 : 37-----

 

 

πεστε μου το keyboard backlight εχει αισθητηρα την ημερα και δεν μπορεις να το ενεργοποισεις ? οταν το πηρα στο πανεπηστιμιο σημερα δεν μπορουσα να το αυξησω και ηταν συνεχεια κλειστο οταν ηρθα σπιτι που εχει ποιο λιγο φωτησμο δουλεψε. νομισα οτι καποιο προβλημα ειχε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ozone:

Για να δεις τις μεγιστες θερμοκρασιες που θα αναπτυσσει ο φορητος οταν θα ζοριστει σε full load (αλλωστε αυτες σε ενδιαφερουν), κανε τα εξης:

 

http://www.intelmactemp.com/howto

 

5. Load temperature

Now it's time to 'torture' the two CPU cores to maximize the thermal heat output.

 

Go the the Applications folder, then the Utilities folder, and open the Terminal application. Don't worry, it's not as frightning as it looks. Now type the command belwo and press enter:

 

yes >/dev/null

 

 

 

This will make one CPU core work as fast as it can. But with dual-core processors, there are two CPU processors and ONE application can only work on ONE core at a time. Therefore you need to open a new Terminal window by selecting File -> New and type the command again, like shown below:

To verify that both CPU cores are under load, starting the Activity Monitor application in the Utilities folder. You will see that there are two processes called 'yes' using around '100%' cpu usage each.

 

 

 

Let the machine run for 10 minutes for the temperature to stabilize. You can see the temperature climbing in Hardware Monitor. After 10 minutes write down the current load temperature shown in Hardware Monitor or CoreDuoTemp.

 

Note: We're not looking for the peak temperature but the average temperature after the fans has kicked in and cooled the machine while under heavy load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με αφορμή τη συζήτηση που γίνεται στην ενότητα MacOS και τη μετατροπή mov -> avi έκανα και εγώ αυτή τη μετατροπή με visual hub (ένωση υποτίτλων ταινίας με QuickTime Pro και μετατροπή σε avi με Visual Hub). Στο MBP μου, πήρε 22 λεπτά να κάνει την μετατροπή 700άρας ταινίας (με κάρτα γραφικών επιλεγμένη την 9400, δεν ξέρω αν έχει σημασία) και με cpu throttle γύρω στο 80%, η θερμοκρασία επεξεργαστή έφτασε μέσα σε δύο-τρία λεπτά στους 96 (!!!!) βαθμούς Κελσίου. Γρήγορα η ταχύτητα στα ανεμιστηράκια ανέβηκε σταδιακά από τις 2000 στροφές στις 3200 (και πάλι όμως με δυσκολία ακουγόντουσαν) και η θερμοκρασία επεξεργαστή έπεσε στους 85 βαθμούς μέχρι το τέλος της μετατροπής.

Οι 96 βαθμοί δεν είναι επικίνδυνοι για την ακεραιότητα του επεξεργαστή;;; Υπάρχει τρόπος να ανεβάζω εγώ χειροκίνητα τα ανεμιστηράκια;;; Προτιμώ λίγο θόρυβο παραπάνω παρά να μου καρβουνιάσει το MBP!!!!

Η θερμοκρασία του σκληρού είναι σταθερά στους 25 βαθμούς (πολύ χαμηλή). Αν τον αλλάξω με σκληρό@7200 (σκέφτομαι τον WD Black 320άρη) πόση αύξηση να περιμένω στην θερμοκρασία;;;; (σε αυτή την ερώτηση περιμένω και την τοποθέτηση του φίλου haHa, εξπέρ στους σκληρούς δίσκους και από πάντα θερμός υποστηρικτής των 7200). Αξίζει τον κόπο να του βάλω έναν 7200;;; Σε μερικές εφαρμογές αισθάνομαι ότι ο σκληρός κάπως ανακόπτει σε ταχύτητα τον υπολογιστή. Ο δίσκος που αναφέρω είναι καλός ή να προτιμήσω κάποιον άλλον;;;; Η αγορά θα γίνει πιθανότατα από το e-shop.

 

edit. Για να ολοκληρώσω την αναφορά μου στις θερμοκρασίες ο σκληρός -όπως είπα- δεν κουνήθηκε από τους 25 βαθμούς και η μπαταρία είναι σταθερά στους 30. Και την στιγμή των 96 βαθμών στον επεξεργαστή, μπορούσα να πληκτρολογήσω άνετα καθώς το palm rest ήταν αρκετά κρύο (από κάτω βρίσκονται σκληρός και μπαταρία). Εκεί που ζεματούσε ήταν η περιοχή μεταξύ πληκτρολογίου και οθόνης... Όταν τα δάχτυλά μου κατά την πληκτρολόγηση πλησίαζαν στα πλήκτρα των αριθμών ένοιωθα τη θερμότητα να διαχέεται από τη λωρίδα του σασί πάνω από τα πλήκτρα F. Η 9400 κατά την μετατροπή έφτασε στους 65 βαθμούς ενώ συνήθως η θερμοκρασία της είναι γύρω στους 44-46 βαθμούς Κελσίου.

Η μέτρηση θερμοκρασιών και στροφών στα ανεμιστηράκια έγιναν με το iStat menus. Είχα δοκιμάσει και το Temperature Monitor αλλά μου έδινε προβλήματα, μου προκαλούσε παγώματα. Με το iStat Menus κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πώ οτι συγκριτικά με το Macbook Pro μου ( 15'' ) οι θερμοκρασίες του νέου Macbook είναι πολύ χαμηλές ... Εκεί που είναι ο CPU είναι λίγο ζεστό, αλλά γενικά υποφερτό ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε kpatsi αρχικα να πω οτι οι 25 βαθμοι κελσιου θερμοκρασια που εχει ο σκληρος σου μου φαινονται εξαιρετικα περιεργη μετρηση..

Για 2 λογους:

α) πρωτον ειναι αρκετα χαμηλη. Με μια λογικη θερμοκρασια δωματιου γυρω στους 20-22 βαθμους που θα εχεις ειναι σχεδον αδυνατο ο σκληρος να εχει μονο 25 βαθμους μετα απο αρκετη ωρα..

β) επισης ειναι πολυ περιεργο που παραμενει σταθερη. Δε γινεται ο σκληρος να εχει ιδια θερμοκρασια οταν ανοιγει ο υπολογιστης κ μετα απο μιση-μια ωρα χρηση (κ εντατικη) να μην ανεβαζει θερμοκρασια..

 

 

Πιστευω πως η μετρηση ειναι λαθος.

Κανε ενα τεστ: βαλε τον σκληρο να αντιγραφει πολλα gb ωστε να δουλεψει φουλ ο σκληρος για κανα 10λεπτο. Αν δεν ανεβει ιδιαιτερα η θερμοκρασια, μπορεις να εισαι σιγουρος οτι ειναι λανθασμενη η ενδειξη.

 

Επισης ,πες μας τι μαρκα σκληρο εχει.

 

 

Παμε τωρα στην αλλαγη με σκληρο στις 7200 στροφες.

Αυτο θα φερει μεγαλη αυξηση επιδοσεων,μηδενικη διαφορα σε αυτονομια κ ισως 2-3 βαθμους υψηλοτερη θερμοκρασια σκληρου δισκου.

Μαλιστα ο WD scorpio δεν ειναι ιδιαιτερα ζεστος δισκος,ενω εχει εξαιρετικες επιδοσεις.

Δες εδω εντυπωσεις:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2254618#post2254618

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2263148#post2263148

 

Στα μεσα Δεκεμβριου αναμενεται να βγει κ ο καινουριος Seagate momentus 7200.4. Θα φθανει στα 500gb κ θα ειναι πιο γρηγορος απο τους τωρινους.

Μαλιστα στην εκδοση με ενα platter (δηλαδη με χωρητικοτητα 250gb) θα ειναι λογικα λιγοτερο ζεστος κ λιγοτερο ενεργοβορος κ απο τον τωρινο σου σκληρο..

Δες εδω:

http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=271131

http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=en-US&name=null&vgnextoid=19549a9dafc0b110VgnVCM100000f5ee0a0aRCRD

 

 

 

Εγω θα προχωραγα στην αλλαγη,γιατι ειναι κριμα ενα τοσο δυνατο κ ακριβο μηχανημα να εχει σκληρο στις 5400 στροφες κ να χαντακωνεται απο αυτο.

Θα δωσει αλλο αερα ενας σκληρος στις 7200 στροφες!

 

 

 

Παμε τωρα στις θερμοκρασιες..

Η θερμοκρασια της καρτας γραφικων αυξηθηκε επειδη ειναι κοντα στον επεξεργαστη.Λογικα σε τετοια απλη μετατροπη ταινιας δεν χρησιμοποιειται η καρτα γραφικων.

Για να ρυθμισεις στις ποσες στροφες θα ανοιγουν τα ανεμιστηρακια κ σε τι θερμοκρασια,βαλε το smcFanControl.

 

Επισης μπορεις να κανεις κ undervolting για ακομα μικροτερες θερμοκρασιες, λιγοτερο θορυβο,μεγαλυτερη αυτονομια κ να αυξησεις την διαρκεια ζωης του λαπτοπ..

Ειδικα σε full load θα κανει θαυματα σε εσενα που εχεις τοσο υψηλες θερμοκρασιες.

Δες εδω:

MacBook / MacBook Pro και μειωση θερμοκρασιων

Και εντυπωσεις απο διαφορους που το εφαρμοσαν:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2122106#post2122106

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2132625#post2132625

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2172059#post2172059

 

(δεν ειναι σιγουρο αν θα δουλευει με το καινουριο macbook pro που εχει nvidia motherboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...